NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN JIETARRONDISSEMENT SNEER. No. 18. VIE R-E N-D E R TIG S T E J A A R ZATERDAG 1 MAART. 1879. o F tl O o r r O i, e n- m n 1. 5 4 a an SUL It I K 01II 1S T. 4 e 5?JEE ft ft nieuw UIT DE TWEEDE KAMER. waarin, a De chrisleiyk-nationale onderwijzer te Amster- t I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f i.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredendefranco in te zenden. I. I I 15 >0 13 36 13 K 5 >r >1 or or or tl LO 34 tegen 33 stemmen. De beraadslaging is aangevangen over ontwerp tot het verleeuen van bevoegdheid procureurs om burgerlijke zake te bepleiten De BURGEMEESTER van Sneek, elk gymnasium, dat na maakt bekend, dat ter Gemeente-Secretarie, eindexamen kan worden atgenomen, gelegd, het werkje, getiteld sNeerlands Leger”, 3e jaargang, houdende inlichtingen omtrent den - vrijwilligen dienst bij de korpsen, het Instructie- Bataljon de Arlilleiie-Insti uctie-Cornpagnie, de Pupillenschool, het Wapen der Marechaussee en de Koloniale troepen, met vermelding van de voordeeien, daaraan verbonden; de gunstige be palingen voor mililieplichtigen, die zich door be kwaamheid en ijver onderscheiden; de regeling van de Koninklijke Militaire Academie, de toela- ting als Student voor den Militairen Geneeskun digen en Pharmaceuiiscben dienst hier te lande "en als kweekeling bij ’s Rijks Veeartsenijschool te Utrecht. Sneek, 28 Februari 1879. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. kerkelijke overheid niet volstrekt veroordeeld wordt; wij veroordeelen en verwerpen haar altijd en.over- al als-gebrekkig, als onvoldoende, als missende het hoofdbestanddeel van alle waarachtig onder wijs. Maar daar zij naar hare instelling niet nuodzakelijk en op stellige wijze ten kwade voert, daarom laten wij het toe, dat men haar bezoeke, maar deze toelating wordt ons afgedwongen door een betreurenswaardige noodzakelijkheid.” De indiening van het wetboek van strafrecht bij de Tweede Kamer wordt door de N. R. C. zeer toegejuicht, vooral wijl het in één ontwerp is irgekomen. »Over de vraag, hoe hel wetboek bij de Kamer aanhangig zou worden gemaakt bestond, naar het blad doet opmerken, verschil. Voor de indiening bij verschillende ontwerpen kon worden aangevoerd, dat de Stalen Generaal dan meermalen zouden worden geroepen over de beginselen van strafrecht, waarop het wetboek steunt, een stem uit te brengen; maar dan ook zou de verwerping van één der wetsontwerpen hel tot stand komen van het geheel in de waag schaal kunnen stellen. In de richting van het welslagen van hel nationaal werk, dat de Kamer r.u gereed slaat aan te vangenbehoorde het wetboek bij één ontwerp bij de Kamer aanhangig te worden gemaakt. Met de volkomenste eerbie diging van het recht van amendement op de ar tikelen van het wetsontwerp behoefde het lot van het gansche wetboek dan slechts bij een enkele eindstemming te worden beslist. De regeering, het wetboek niet in groepen, maar bij een enkel ontwerp aanhangig makende, heeft niet alleen rekening gehouden met' de leeringen die de ge schiedenis onzer juslitieele wetgeving oplevert (men denke aan de aanneming van het eersteen de verwerping van het tweede en. derde boek van het wetboek var. strafrecht in 1847), maar ook met het groote belang, dat zich aan het welsla gen dezer poging om Nederland met een strafwetboek te begiftigen, vastknocpl. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den I9den Augustus 1861 (Staatsblad no 72), noodigen bij deze de lote- lingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, om, indien zij verlangen bij de Zee militie te dienen, zich daartoe voor den Isten Apail bij hen an te melden. Sneek den 1 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. AD VERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7‘Z, Gents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. uwe tegenstanders, zamenvoegen in allerlei naarn en het aan om burgerlijke zake te bepleiten en tot wijziging der regeling van kosten in die zaken. De heer Dyckmeesler bestreed het ontwerp dat alle rechtdoctoren als procureurs ioelaat daardoor verwarring sticht en het doel afschaf fing van den verplichten dubbelen rechtsbijstand en bezuiniging in het recht, niet zal bereiken. De heer Wintgens keurde het ontwerp ook af vrije advocatie gaat er mee verloren en de recht- practyk wordt bedorven, terwijl bij hem ook zeer woog het constitutioneel bezwaar, dat niet bij de wet, maar bij Kon. besluit de hoofdzaak zal Wor den geregeld. De heer Oldenhuis Gratama verdedigde hel ontwerp en bestreed al de bezwaren daartegen ontwikkeld. Evenzoo de heer Godefroi, die het hoofdbeginsel van het ontwerp zeer toejuichte en daarin zag den eersten stap tot vereenvoudiging der proces-orde. De heer van der Linden daarentegen bestreed het ontwerp. Wil men het recht goedkooper maken, men schaffa de drukkende registratierech ten op de procedures, hel zegelrecht voor afschrif ten vonnissen enz af. De heer Moens bestreed dit ernstig, als nadeelig, terwyl de heer Beaufort, Teding Heijdenrijck in verschillenden zin spraken. De Minister verdedigde het ontwerp op alle mnten. Uitstel der lermynen voor de examens "was noodig geworden door de verdaagde uitvoering der wet. Waren echter de Gymnasia met de reorganisatie gereed voor den ..uitersten termijn, dart wilde de Minister dezen ook vroeger, doch altyd na Zes jaar, het promotierecht toekennen De heer van Gennep bestreed uitvoerig de wetsvoordracht. De bestaande overgangstoestand .wordt daardoor bedorven. Na replieken verklaarde de Minister, dal aan volgend loven. Geen uwer zal ontkennen, waarin de hartstochten ontwa ken en de gevaren der verleiding toenemen, er alléén bij den godsdienst kracht, steun en red ding te vinden is.” De mogelijkheid bestaat echter, dat de katho lieken niet in de gelegenheid zijn hun kinderen naar een katholieke school te zenden en in de droevige noodzakelijkheid verkeeren om van hel zoogenaamd onzijdiggodsdienstloos onderwijs gebruik te maken. De kerk duldt dit, maar geelt daardoor hare beginselen niet prijs en trekt haar veroordeeling van dat onderwys niet in. »Maar zoo vervolgt de prelaat daar zij weet, dat tot het maatschappelijk, natuurlijk bestaan van den mensch, het onderwijs noodig is daar zij telkens het onzijdig onderwijs wel als gebrekkig en daar- I om schadelijk veroordeelt, maar hel toch in ’t algemeen niet kan verwerpen als stellig ten kwade veerende, zoo bukt ook zij vcor de droe vige noodzakelijkheid. Bij dat alles vertrouwt zij echter, dat de ouders, die hiertoe worden ge dwongen, met bijzondere zorg, met nauwlettën- den angst zullen waken over hunne kinderen, j dat zij hen gedurig zullen bezighouden met het gebed* en de christelijke leering, en vooral, dat zij bij de ontdekking van het minste stellige gevaar getrouw zullen blijven aan de leer der zaligheid: Wat baat het de wereld te winnen, zóo men schade lijdt aan zijn ziel »Laat u dus, B. G., niet verleiden door wie u zeggen, dat de godsdiensllooze school door uwe De Stand, bevat een ■boofdartikel waarin, onder verwijzing naar de serie van politieke stuk- ken door prof. Buys in de Gids geplaatst de vraag wordt gesteld: waarom Buys zelf niet de leiding der zaken op zich neemt, De hoogleeraar toch is geheel en al éen met de middengroep in de Kamer, dezelfde groep die én een meer radi caal kabinet als Kappeyne, èn een meer conser vatief als dat van Heemskerk—van Lynden, tot karakter-verloochening dwingt. Daarbij komt dat de serie der door hem gegeven artikelen, de drie volgendp kenmerken bezat: Ze meed al het ultra. en penseelde haar beelden en figuren steeds uit liberaal genuanceerde kleuren, ja, maar dan toch uiterst zachtnog eer dof dan schelo zoo gematigd en gelemperd. Dan verschenen de arti kelen dezer serie schier altijd in een critiek oogenbliik en werden dus blijkbaar met aen po litiek doel, nu om te remmen, dan om den gang te versnellen, maar allijd in nog anderen dan i litterairen zin geschreven. - En, wat op dit alles hel zegel zet, ze genoten steeds een waardeering en onderscheiding, We! niet in de machthebbende, maar dan toch in de toongevende kringen, waar uit overtuigend bleek, hoe niet slechts eeu tphi- losophe de .mansarde,” maar wel terdege de tolk van een groote staatkundige partij gesproken 1 had. Ingeval van aanbieding kan de heer Buys naar de Stand, meent, moeilijk weigeren, wijl hij te lang en aanhoudend den censor speelde en zich te nauw aansloot bij de cöterie, die moet en wil regeerende middengroep der natie die door Thorbecke op het kussen is gebracht. 1883 gereed zal zijn, w maar dat ter kennisneming van belanghebbenden is neder- men dat examen niet kan vergen van leeilingen in 18S1 of J882 Het algemeen debat is daarna gesloten. De discussie over het ontwerp werd Woensdag voortgezet. By art. I werd met 45 tegen 13 stem men verworpen een amendement van den heer Paiijn om geschiedenis aan de gymnasia alleen te laten doceren door doctoren in de geschiede nis en niet ook door doctoren in de letteren. Art. 2 werd met 56 legen 7 stemmen aange nomen na bestrijding door den beer Teding van de bepaling, dat wiskunde aan de gymnasia kan worden onderwezen door bezitters van de acte voor hoogere wiskunde volgens de wet op het middelbaar onderwijs. Bij art. 3 is verworpen met 45 tegen 20 stemmen een amendement van den heer van der Kaaij om ook doctoren in de Nederlandsche letteren be noembaar te verklaren tot rectoren of conrecto ren. Hel artikel zelf werd aangenomen met 42 legen 21 stemmen. Art. 4 (nieuw doctoraat in de geschiedenis) is goedgekeurd. Bij act. 6, da! voor art. 5 werd behandeld, stelde de heer Lentiug voor het Staatsexamen voor hen, die niet aan gymnasia hebben geleerd, voor het eerst te bepalen in Juli 1881, in plaats in Juli 1886. Het amendement-Lenting op art. 6 is, nadat het door den voorsteller was gewijzigd, door den Minister overgenomen, zoodat het eerste Staats examen bepaald wordt in Juli 1883. Aldus gewij zigd is artikel 6 aangenomen met 35 tegen 33 stemmen. Het geheele ontwerp is verworpen mei 35 te gen 34 stemmen. Vervolgens kwam aan de orde het ontwerp tot wijziging der pensioenwet voor de zeemacht. Na aanneming van een amendemenl-Gasembroot op art. 1 met 41 tegen 28 stemmen, staken de stemmen (35 tegen 35) over de wet. By de herstemming over het wetsontwerp is dit in de zitting van Donderdag aangenomen met In de Dinsdag gehouden zitting is ingekomen een voorstel van de heeren Godefroi, Lenting en Paiijn tol wijziging van het reglement van orde ter zake van de behandeling van het wetboek en strafrecht. De heer Fransen van de,, Putte interpelleerde de Regeering wanneer in het interim van het hoofd van het Département van Koloniën zal worden voorzien en dit wel met het oog op de i administratieve moeielykheden, ontstaande uit het gemis van een verantwoordelijk Minister. De Minister Kappeyne antwoordde, dat een voorstel tol interimaire voorziening door het Mi nisterie aan den Koning is onderworpen, en erkende de noodzakelijkheid eener spoedige voorziening. Daarna is de discussie aangevangen over het ontwerp tot wijziging der hooger onderwyswei. De heer Bichon bestreed de invoering van t-aen afzonderlijk doctoraat in de geschiedenis. De heer Patyn verdedigde het. Voornamelijk werd gesproken over het uitstel der termyneu voor hel afleggen der eindexamens aan de gymnasia. De heer Moens bestreed dit ernstig, als zeer en In.den herderlijken brief, door den aarts- bisschap Schaepman tegen de aanstaande vas- U I T DE'P'ERS. ten uitgevaardigd, wordt meer speciaal de op voeding en het onderwijs der jeugd behandeld. De aartsbisschop herinnert het schrijven van 1868, d' or de gezamenlijke Nederlandsche bisschoppen aan de geloovigen gericht, en acht het wensche- lijk, de leeringen daarin uiteengezet, nog eens in ’t kort te herhalen. Hij wórdt daartoe o. a. geleid door de overweging, dat de tegenstanders met volharding het godsdienstig onderwijs blij ven bestrijden. »De volharding is een hooge en moeilijke deugd zoo spreekt hij o. a en daarom, beminde geloovigen, wijzen wij u op die zich aanéénsluiten en te allerlei vereenigingen onder voorwendsel .opgericht. Wij roepen u toeleert van uw vijanden, doet des gelijks. Laat u niet door allerlei bedenkingen van kleingeestigen of vreesachtigen aard weer houden, om u aan te sluiten bij de instellingen die onder onze bescherming streven ter verbrei ding van het katholiek geloof. sVoor de kerk zoo spreekt de aartsbisschop verder is alle onderwijs, waarvan de godsdienst niet de kern en de regel is, gebrekkig en on voldoende Wanneer echter de godsdienst met zijn leerstellingen, de geopenbaarde waarheid en wet Gods, uit de schaol wordt verbannen, en in plaats daarvan een soort van algemeenen gods dienst en onbepaalde christelijke deugden onder wezen worden dan acht de kerk dat onder wijs niet alleen gebrekkig, maar schadelijk. Bij zoodanig onderwijs mist het kind niet slechts het onderricht in den door God geopenbaarden gods dienst, maar wordt ook door die onverschillige, onbepaalde leer omtrent godsdienst en zeden, de eerbied des kinds voor de heilige waarheden des geloofs verminderd. Men mag liier niet de be denking maken, dal men slechts met kinderen te doen heeft en daarom het gevaar voor onver schilligheid omtrent het geloof niet zoo groot is. Inderdaad, B. G., dil zou een jammerlijk zelfbe drog moeten heeten. De groote vatbaarheid, zoo wel voor goede als voor kwade indrukken van hel kinderlijk hart, maakt het gevaar des te groo ter. Wij allen weten bij ondervinding, hoe de gevoelens, begrippen en indrukken onzer kind- sche jaren, van den groolsten invloed blijven op ons dat in de jaren,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1