NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK No. 19. 1879. VIE J&-E N-D E R T I G 8 T E J WOENSDAG 5 MAART. c.* SWIhfR (01 lit Vi. I “I 5 X X E X L A XR. Ie zijn. of weinig effecten bezaten. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreftendefranco in te zenden. Wij ontvingen het eerste nommer van een nieuw weekblad, Recht voor allen geheeten. Het verschijnt bij W. C. de Graaff te Amsterdam. De BURGEMEESTER van Sneek, maakt bekeod, dat ter Gemeente Secretarie, ter kennisneming van belanghebbenden is neder- gelegd, het werkje, getiteld: «Neerlands Legei”. 3e jaargang, houdende inlichtingen omtrent den vrijwilligen dienst bij de korpsen, het Instructie- Bataljon de Artillerie-Instiuctie-Gornpagnie, de Pupillenschool, het Wapen der Marechaussée en de Koloniale troepen, met vermelding van de voordeelen, daaraan verbonden; de gunstige be* palingen voor militieplichtigen, die zich door be kwaamheid en ijver onderscheiden; de regeling van de Koninklijke Militaire Academie, de toela* ting als Student voor den Militairen Geneeskun digen en Pharmaceutischen dienst hier te lande en als kweekeling by ’s Ryks Veeartsenijschool te Utrecht. Sneek, 28 Februari 1879. De Burgemeester voornoen.d, J. van DRIESSEN. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. UIT DE TWEEDE KAMER. De discussie over de procureurswet is gisteren (Maandag) voortgezet Art. 1 (toelaton het pleiten doer procureurs) is na discussie zonder stemming goedgekeurd. Aft. 2 bevat het beginsel van de taxatie door den rech'er van hel kostenbedrag. Daarover en over hel amendement-van Houten, om in den re gel allen salarissen volgens del axalie des rechters bij hel vonnis te vereffenen, werd uitvoerig be raadslaagd. Volgens Oost en West zijn de straffen, te •s Hage aan den officier en den milicien opgelegd, zonder dat er een daad gepleegd was welke die straffen wetligde, op last des Konings geroteerd. De Kamp. Cour, wijst er op, dal in de Twee de Kamer dikwyls af wonderlijke argumenten worden gebezigd. Zoo byv. door den heer Wint gens bij de procureurswet. Die wet heeft ten doel langs een omweg het procuraat af Ie schaffen, nadat eene poging van den Minister Van Lynden om hel rechtstreeks Ie doen, indertyd mislukt is. Het gevolg van den maatregel zal wezen, dat het voeren van proces sen guedkooper zal worden, omdat hij, die recht zoekt, bij hel totstandkomen dezer wel niet lan ger verplicht zal zijn zich van twee rechlsge- ter Horst, J. Jaarsma, S. F. de Jong, J. J> Keulen, F. H. Kok, G. Mantingh, L Meijer, E. Sanders, J. van der Val, R. M. Vierstra, Hille A. Visser L Visser, die daarop verkeerdelijk waren gebracht, die een of meer in de Kiezers gevorderde vereisch- ten verloren hebben, of overkdea zijn. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Sneek den 4 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. De hoogleeraar Schaepman heeft in de Tijd en hel Hand, een artikel geplaatst ter weerlegging van de beschuldigingen door prof Pierson te Amsterdam tegenover zijn Vondelsrede ingebracht In de eerste plaats verklaart prof. Schaepman dat het opstel van Pierson hem een teleurstelling is geweest; er was te veel wierook voor zijn rede gebrand en daaiom had hij op een frisschen kouden waterstraal, op een goeden douche gere kend. In stede daarvan heeft Pierson gemeend hem in een modderbad te moeten dompelen. Vervolgens bespreekt Schaepman de door Pier son gewraakte uitdrukkingen, wijst er op waar de laatste zich vergist of waar hij onbillijk oor deelt en besluit dit gedeelte met de woorden «Ik beroep mij op het meest gewone gevoel van eerlijkheid en betamelijkheid, waar ik de vraag stel, niet of het dr. Piérson vrij staat op een paar uit het verband gerukte zinsneden een geheeie rede te veroordeelen, maar of het geoorloofd is zonder eenig bewijs te zeggen, dat Vondel’s overgang tot de Roomsche kerk «de eigenlijke reden van dr. Schaepman’s blinde ingenomenheid met dim dichter is.” In de derde plaats beantwoordt Schaepman de bewering van Pierson, dat zijn rede aan «innerlijke onwaarheid” lijdt, een onwaarheid die gelegen zou zijn in het huldigen van recht en vrijheid, het bewonderen onzer republiek en haar helden, en de katholieke of, wil men, ultramontaansche beginselen. In woord en daad hoopt schr. getrouw te blijven aan waarheid en recht, maar hij meent daarom nog niet gedwongen te zijn alles voor waarheid en recht te houden wat een ander als zoodanig gelieft te erkennen, Indien dr. Pierson het bewijs kan leveren, dat, wat hij vrijheid noemt, inderdaad vrijheid verdient te heeten en niet slechts een vrijbrief is voor iederen wind van meening; dat het een onsterfelijk recht is, een volksrecht, om Filips en wie hem nabootsen weg te zenden,” dan, maar ook dan eerst, kan schr. hem antwoor den. Tot zoolar.g ontbreekt Pierson zelfs het recht tol het stellen zyner vraag. De opvatting die Pierson van onze volkshistorie heeft, deelt Schaepman volstrekt niet. Hij ver baast zich zelfs over de bekrompenheid die er uit blijkt. «Waarlijk het is een rampzalige dwaling, uit partijzuchtmisschien ook uit partijbelang geboren zoo leest men die de meening koestert, dat wij katholieken geen bewondering voelen voor de historie van ons volk. Wij kun nen en mogen nooit recht en waarheid noemen, wat onrecht en onwaarheid is, maar ook ons vaart een huivering door het gemoed, als wij staan bij het praalgraf van Delft, als wij denken aan de staatsmanskunsten den ongebroken moed, de stalen volharding van den Zwijger, aan de halsstarrige fierheid en de veldheersgaven van Maurits, aan de redelijker en reiner hoedanighe den van Frederik Hendrik, aan al de kracht,, al de grootheid in deze drie namen opgesloten. Mag ik nog een beeld gebruiken? Wy weten wat koren, wij weten wal onkruid is; maar wij be wonderen toch de blauwe korenbloemen en de roode klaprozen, waar zij mede worden bewo gen in den golvenden stroom van het gouden graan.’* Het slotwoord van Scheapman luidt: «Deze strijd is nutteloos en noodeloos. Masr men zei- de, rondom mij, dat bij dr, A. Pierson «de wee- moed van hel verloren geloof’ der vroegere da gen plaats had gemaakt voor den haat van het levend geloof Indien ik die meening had ge deeld, dan ware dit antwoord niet verschenen. En als katholiek, én als Nedei lander ken ik aan geen geloofshaat, onder welken vorm ook, het recht toe mij ter verantwoording te roepen. den 5 dezer, ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zyn nedergelegd en aan het Gemeentehuis aangeplakt. Dat by die herziening van de lysten zyn ge schrapt 1. Van de Lysten der bevoegden tot het kiezen i^van Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal en de Provinciale Staten van Friesland: Yme Bakker, J. Dijkhout Bontjema, J. Bottinga, Di D. Bouma, Reinder Brouwer, P. G. Buyterse, P. U. Faber, P. van der Feer Cz., A. Gorter, H. de Groot W. van Eijck van Heslinga J. Jaarsma, G. Los, L. Meyer, A Minderhout, R. Monkel, H. Putto, R. M. Vierstra, P. E. van der Werf. P. Wielinga, Th. J. Zandstra, H. W. van der Zee. 2. Van de Lijst der bevoegden tot het kiezen van Leden van den Gemeenteraad G. Arkema, J. Dijkhout Bontjema, J. Bottinga, D. D. Bouma, R. Brekeveld, P. G Buijlerse, G. Bijl, E. G. Gouperus, P. U. Faber, P. van der Feer Gz, H. Gietema, Ph van Gorkum, A. Gor ter, Tj Groenland, HL de Groot, A. Hamersma W. van Eyck van Heslinga, A. Hogendorp, F. H’ leerden te voorzien, maar hel met één zal kunnen doen. En wat was nu het voornaamste argument van den heer Wintgens tegen deze welsvoordracht? De advokaat staat te hoog, om hem te belas ten met het werk, dal nu de procureur verricht. De advokatenstand zal in aanzien dalen, als deze wet wordt aangenomen. Niet het algemeen belang, maar het belang eener bepaalde klasse van personen staal dus hij dezen volksvertegenwoordiger op den voorgrond! Den 23 Febr j). werd voor de rechtbank te Nürnberg behandeld de klacht van de firma Rich- ter-Airy tegen de Stadtzeituhg van die stad, die haar wegens hare handelingen ten bate van het publiek vrij hard had gevallen. Op verzoek van den beklaagde werden de politie-akten ter tafel gebracht, en bleek daaruit, dat reeds een aantal autoriteiten zich de Richtersche exploitatie aantrekken. Ook bleek, dat er nooit een dr. Airy heeft beslaan, noch bestaat, en dat de 4 Rièhter- sche geheimmiddelen ter genezing van niet min der dan 100 ziekten worden aanbevolen. Het vonnis luidde: vrijspraak, omdat de handelingen van Richter de qualificaties verdienen, welke in het geïncrimineerde artikel, zij het ook wat scherp, voorkwamen. UIT DE PERS. Evenals de N. R. C., dringt ook het Handb aan op het aanvullen der v-oorgestelde effectenbelas ting, door mede de hypothecaire inschrijvingen te treffen. De billijkheid van deze uitbreiding kan niet worden bestreden. Het is een der meest geliefkoosde geldbeleggingen en het bedrag van het nationaal vermogen dat op deze wijze renle- gevend is gemaakt, kan gerust op milliard worden geschat, waardoor, bij toepassing der voorgestelde heffing een bate van f750,000 voor voor de schatkist zou verkregen worden. Het blad erkent met de regeering dat- het onmogelijk zal zijn «volkomen gelijk de onder scheidene vormen van vermogenplaatsing te treffen”, maar zooveel ongelijkheid als het ont werp schept door de hypothecaire schuldvorde ringen, de gelden op beleeningen en prolongatie geschoten en de disconteeringen vrij te stellen, gaat de perken van het geoorloofde te buiten. van het roerend voorrecht toege- Men leest in het N. v. d. D. dd. 22 Febr.- «De zeeschilder Pleysier, hier ter stede, heeft voor rekening van een Belgisch kunstkabinet de opdracht ontvangen tol het ontwerpen van een kapitaal zeestuk, eene episode voorstellende uit het zeemansleven van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik. Dit paneel, 3'^' bij 2'/a meter groot, stelt een feit voor, dat' in 1847 in de Spaansche zee voor viel, toén de heer Pleysier destijds ter wille zijner studie door Z. K. II uilgenoodigd was, een kruis tocht mede te maken aan boord van hel admi raalschip de Prins van Oranje, gecommandeerd door den Prins. In de Spaansche zee ontmoette het éskader na zwaar stormweer bij hooggaande zeeën een schip, varende onder Spaansche vlag, dat de noodsignalen geheschen had. Nauwelijks was aan boord van het admiraalschip het noodsein opgemerkt en aan den vorstelijken bevelhebber gerapporteerd of de Prins gaf, niet tegenstaande de gevaarlijke zee, bevel hulp te bieden. De schilderij stelt dan ook het oogenblik voor waarop de barkas van het admiraalschip den geteisterden bodem, welken de storm van zijne verschansingen en stengen beroofde, ter hulp snelt, kampende met de hooge golven. Het gelukte den barkas hel schip- in nood te bereiken. De bemanning der barkas rapporteerde op bet oorlogschip teruggekeerd, dat de brik KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek gevolg 'gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den I9den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), roodigen bij deze de lote- lingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, om, indien zij verlangen bij de Zee militie ie dienen, zich daartoe yoor den Isten Apail bij hen aan te melden. Sneek den 1 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. Aan meer dan 20 pet. zeker vermogen wordt daardoor een ieder derzelve gedurende. veertien dage.n, „v?n .af. kend, dat niet vojdoende gerechtvaardigd schept Ie zijn. Dat voonecht geeft tevens een gereed middel aan de hand om de effeclenbelasting te ontdui ken. Niet weinigen zullen eenige dagen vóór 1 Maart, den dag die voer hun bezit aan effecten beslissend is, een groot gedeelte daarvan, vooral die waarby weinig risico is, van de hand doen en tydelyk door beleening of disconto’s het geld rentegevend maken. Met gerust geweten kun nen zy dan beëedigen, dat zy op 1 Maart geen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, Gelet op artikelen 10, 34 en 35 der Wet van den 4den Juli 1850 (Staatsblad no. 37), regelende het Kiesrecht enz. Maken bij deze bekend, dat de lysten, aanwij zende Je personen, die in deze Gemeente tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaalde Provinciale Staten voor Friesland, en van den Raad dezer Gemeente bevoegd zijn, zyn herzien, en een exemplaar van Door het overlijden van den heer mr. F. J. E. van Zinnicq Bergmann moet er eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict ’s HertogenboscL plaats hebben. Die verkiezing zal geschieden op Dinsdag 25 Maart en de herstemming, zoo noodig, op Dins dag 8 April.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1