GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I I t- r 18Ï9. No. 22. VIE R-E N-I) ERTIGSTE J GANG 15 MAART. ZATERDAG *4 X. oo »0. >0 i- iv P- l>- SVKEKER (IHIHVI. f reken- verlaten. PERS. 5 wwvitw wtr- e——wa—w 3IXNEXLA M t. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredendefranco in te zenden. niet ver- artikelen geplaatst klachten. st it a 5 it 4 il □r or or 14 10 50 15 10 >3 Si 13 f28 ieder f 6. gadering e- sn ct i s en eft ag op n - e- in Ie- oe e- m P- 9 10 8, .te 2e 2. 1 sn i» 5 16 a Gent Halte (Pruisen), en Hamm Valkenburg Garlsruhe ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’Z, Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Tot lijdelijk leeraar in de geschiedenis aan gymnasium en hoogere burgerschool Ie Kampen is benoemd den heer E. W. Schijfsma, litt. doc torandus te Leiden. Uit een statistiek, door prof. A. E. J. Modder man te Leiden bij zijn rectorale redevoering ge voegd, blijkt, dat hier te lande het getal mis drijven, waartegen vroeger de doodstraf was be dreigd, na de afschaffing dier straf in 1870 be langrijk is verminderd. Van 18641869 had den 50 veroordeelingen plaats wegena moord, diefstal met zeer verzwarende omstandigheden en brandstichting met gevaar voor menschenlevens. Achter de 3e alinea te doen volgen Voor 4 lee> hagen, -uit een gezin 5 of meer voor Gedaan te Sneek ter openbare vei van 12 Maart 1879. J. van DRIESSEN Voorzitter. W. van WANING Jr. Secretaris. En is hiervan afkondiging geschied waar hel behoort den 1i Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornnemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jn. Gedurende het jaar 1878 zijn, naar men meldt, niet minder dan 374 soldaten uit het leger weg gezonden. Weer een bewijs voor de degelijke gehalte van het Nederl. leger. In de N. R. C. zijn als feulleton een tweetal over poslsfalistiek en post- Mel het oog op de klachten over hel niet terecht komen van brieven, klachten dikwijls het middel bij brieven met geldswaarde om zich van schuldekchers af te maken, door de administratie der posterijen in verdenking te bren gen en voorts dikwijls veroorzaakt door noncha lance der dienstboden, wordt als volgt geschreven >Om anderen hunne feilen aan te wijzen en tot verbetering aan te sporen is het eerst noodig tot hunne verbeteiing mede te werkenmen dient eerst zich zelve nauwkeuiig te beschouwen en daai toe met ernst aan de verbetering zijner eigen feiten de hand Ie leggen. >Aan Tacitus te Rome,” was het adres dat Agrxola uit Brittanje op de brieven aan zyn grooten schoonzoon schreef. De naam «Erasmus” was in ’t begin der 16e eeuw voldoende, om den beroemden schrijver van den Lof der zotheid zijn correspondentie in handen te spelen. «Aan Boerhave in Europa”, adres seerde de geneeskundige wereld, in de 18e eeuw, haar brieven aan orzen geleerden landgenoot. En voor die personen paste een dergelijke klas sieke kortheid alleszins. Maar wal moet het post- eflecfenbelasting, zooals zij wordt voorgesleld ons geheele stelsel in en gemeentebelastingen De benoeming van den heer V a n R e e s tot minister van koloniën wordt door de liberale bladen ten zeerste toegejuieht. Hel Hand, herinnert, dat de benoemde Indie door en door kent, vooral door zijn laatste be trekking als vice president van den raad van In die, en dat hij ingewijd is in alle deelen van het koloniaal beheer. Het blad ziet in hem tevens een voorstander van de vaste bijdrage. Het N. v. d. D. wijst er op, dat men nooit in het onzekere heeft verkeerd wat de vrijzinni ge politieke gevoelens van den heer Van Rees VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag 15 Maart 79, ’s namidd. 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Voorstel op het adres van D. J de Boer, lol bekoming van een uitgang aan het Bolwerk voor een te stichten huis. 4. Vaststelling van rekening en van plichtige ambtenaren en colleges, enz 5. Vooitzetting der behandeling van het kohier van den Iloofdelijken Omslag, dienst 187 9. betreft. Hij bleef trouwens onder liberale en concervatieve regeeringen zich-zelf gelijk. De roem van populariteit heeft hij zich in Indie niet kun nen verwerven, maar daar jaagde hij ook niet naar. Hij toonde onder alle omstandigheden een man te zijn uit één stuk, een man van zeldzame wilskracht een man, die weet wat hij wil en die er naar streeft te doen wat hij wil en meent in 's lands belang te zijn. Het blad verwacht, dat de benoemde orde zal weten te brengen in de financieele verhoudingen. Het Dagblad bepaalt zich tot een jammertoon, dat een zoo gevaarlijke koloniale specialiteit de macht over Indie in handen heeft gekregen. Ook de Arnh. Crt. is ingenomen met zijne benoeming. Het blad maakt de opmerking, dat de portefeuille van koloniën thans in handen is van een man, die door zijn kennis en ondervin ding volkomen op de hoogte is der koloniale aangelegenheden. Omtrent de taak, welke de benoemde wacht, schrijft het blad: «Die taak is zwaar. Mag de ooi log met Atjeh voor het oogen- blik in een tijdperk verkeeren, dat geen directe krijg meer wordt gevoerd, en hoopt men, dat dit ook in het vervolg niet meer noodig zal we zen, de verhouding van het Europeesch element in Indie Int hel moederland is, blijkens de laat ste mailberichten, gespannen en de leiding van een staatsman wordt gevorderd, vooral van een staatsman, die Indie nauwkeurig kent, om het gevaar, zoo het dreigt, te voorkomen. Ook de geheele finantieele verhouding tusschen moeder land en kolonie eischt een voorzichtige, bekwame hand, en het gezag van een man, wien men niet kan tegenwerpen, dat hij oostersche instellingen naar westersche begrippen beoordeelt. De heer Van Rees zal een steun zijn voor dit kabinet; mist de beer Van Rees ook de paileu enta re en gouvernementeele ervaring van zijn voorganger, hij overtreft dezen in practische kennis van In die en zijn behoeften.” acht hij de regeling van het verband van rijks- zeer steik gepraejudiceerd. Om dit nader in het licht te stellen, gaat de schrijver na, hoe grooten oravang de directe be lastingen allengs hebben gekregen en hoe onge lijkmatig de druk daarvan is en noodzakelijk blij ven moet, zoolang geen vaste regelen omtrent de financieele verhoudingen tusschen het rijk en de gemeenten zijn vastgesteld. «In grove trekken”, beweert de schrijver, «kan men zeggen, dat het Rijk voor zich heeft be houden de belasting op inkomsten uit kapitaal, dat het aan de gemeenten heeft overgelaten de belasting van alle inkomen zonder onderscheid stel nu dal die verhouding op het Oogenblik on juist is, dat het kapitaal naar evenredigheid meer moe! betalen, hoe is het dan nog mogelijk te zeggen, dat deze verhooging het doel zal be reiken, als morgen aan den dag een verhooging der gemeentelijke belasting de vroegere onjuiste verhouding weer kan doen ontstaan?” Die fout kan volgens hem niet verbeterd worden, zoolang volmaakt onbestemd wordt gelaten naar welke regelen en grondslagen de plaatselijke belastingen moeten geheven worden. Ook zou nog een twee de punt voorziening eischen, nl. de verhouding tusschen de gemeentelijke opcenten op deze et- fectenbelasling en op de grondbelasting. Vervolgens het ontwerp in aard en strekking nagaande, komt de schrijver tot de conclusie dat het moeielijk te zeggen valt wat de voorge dragen belasting eigenlijk is. In andere landen sluit de belasting op het vermogen in portefeuil le volkomen in het geheele stelsel der belastin gen bij dit ontwerp, volgens den schrijver, niet. Voor de uitsluiting der hypothecaire schuldvorde ringen ziet hij geen gronddat aftrek van de schulden niet vergund is, kemt hij af; bij de vrijstellingen mist hij een vast beginsel, een ge- volg van het gedeeltelijk karakter der regeling Ook op de onderdeden der voordracht heeft hij verschillende aanmerkingen. Het hoofddoel van zijn schrijven, zegt de heer Sanders ten slotte is mtnsschen nietaan te toonen, dat de regecin^svoordracht onaanneme lijk is, maar vooral deze sidling toe te lichten dat de vraag van onze directe belasting in haar geheel moet worden onder de oogen gezien, en de weg van lijdelijke en gedeeltelijke maatrege len, van expedients voor de behoeften van den dag, moet worden AFKONDIGING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten dal door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 12 Maart 1879, no. 5, het vol gende besluit is genomen De Raad dei gemeente Sneek Overwegende dat art. 12 van het Reglement voor de Gemeentelijke Muziek- en Zangschool te Sneek, vastgesteld den 25 September 1875 no. Ila, aanvulling behoeft, Besluit: Gezegd art. 12 aldus aan te vullen Achter de 2e alinea te doen volgen Voor 4 of meer leerlingen, uil een gezin, voor iederf5 kantoor te Rotterdam b.v. aanvangen met een brief; «aan den heer De Jong of Jansen?” Zelfs al heeft de afzender zich uitgesloofd er de letter B of G voor te zetten, onder bijvoeging der qualiteit van «particulier.” En toch gaat er geen dag voorbij of er worden dergelijke brieven ontvangen. Te Berlijn worden dagelijks zoo wat 400 brieven teruggezonden, omdat zij geen ander adres bevatten, dan «Aan den heer Schmidt of Muller te Berlijn.” Ook onduidelijk schrift en het schrijven door mingeoefenden draagt veel daartoe bij. Brieven bestemd voor Bonn worden niet zelden naar Rome verzonden, Greiz als Giaz geschreven Barmen, Bremen, Brunnen, Brummen zijn dikwijls niet te onderscheiden, evenals Haas trecht en Maastricht, om niet te spreken van Min den en Münden, Gemünden en Gmunden, Allhons en Athene, Cassel en Gastel, of Berkum, Beckum, Borkum Bochum Bornum en BornimEen brief aan een Breslauer hoogleeraar op de Sile- zische badplaats Landeck, huize Arcadie, maakte indeitijd een reis naar Griekenland, en brieven voor Zwitserland zijn vaak naar China verzonden, wijl het woord «Kanton” op het adres met groo- ter letters geschreven was dan de juiste plaats der bestemming.” »De postbeambten hebben bij de manipulatie der brieven in den regel geen tijd om de adres sen tweemaal te lezen. De werkzaamheden wor den verder niet weinig vertraagd, doordat brie ven, voor de onbeduidendste plaatsjes in het bui tenland zonder eenige aanwijzing op het adres worden ter post bezorgd. Ofschoon met recht van de ambtenaren een meer dan middelmatige plaatskennis kan gevorderd worden, schijnt het publiek hen maar al te dikwijls als wandelende geographische woordenboeken te beschouwen De vele honderden gelijkmatige plaatsen zijn voor de administratie een ware ramp, indien het publiek niet duidelijk genoeg er bij zet, wat er bij be hoort. Zoo hebben wij in Nederland niet minder dan 9 noemenswaardige plaatsen die Beek, 7 die Berg, 9 die Altena heete.n, enz. Een ander voor beeldHoe licht kunnen Austerlitz (prov. Utrecht) en Austerlitz (Oostenrijk), Balh (Zeeland) en Bath (Engeland);, Gent (prov. Geldeiland) en Gent (Belgie), Halte (Gelderland) en I' Hamm (Pruisen), Hamm (Frankrijk) (Engeland), Valkenburg (Limburg) en (Zuidholland), Garlsruhe (Silezie) en (Baden), Liiben en Lubben, Boulogne en Bologne niet verwisseld worden Het is zelfs eenige ma len voorgekomen dat brieven bestemd voor Jaffa (Kralingen) zonder nadere aanduiding op ’t adres, voor hetzelfde gelil éen reis naar hel bijbelsche Joppe in Palestina gemaakt hebben Ook de veie titels, die dikwijls op de adressen voorkomen, geven aanleiding tot verwarring. Zoo reclameer de het postkantoor Madrid te Berlijn een brief aan «Sennor Wohlgehoren” en de Engelschen schrijven niet zelden Mr. WelEdelelleer.” Daar bij komen nog de verschillende talen. Een en ander kan ten bewijze strekken, dat de klachten van hel publiek niet altijd billijk zijn en moge aansporeu tot meerdere toegeeflijkheid in deze. Mr. A J. W. Farncembe Sander heeft een brochure uitgegeven, waarin hij zijn bedenkingen ontvouwt tegen het aanhangige wetsontwerp op de effectenbelasting. De schryver tracht aan te toonen, dat vermeer dering van belasting op dit oogenblik nog noodig is. Daarom wenscht hij, dat deze meerdering van lasten niet worde aangenomen, zoolang niet duidelijk blijkt, in welke richting ons belastingstelsel zal worden hervormd. Door de KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, doen te weten, dat het aan deel voor de Nationale Militie, dit jaar door deze gemeerde te leveren, bedraagt drie- en twintig man. Sneek, den 11 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secreta. 's W. van WANING jh. Nu er geen testament van wijlen Piins Hen drik blijkt te wezen, bepaalt zich, zoo meldt men uit ’s Hage aan de Pr. Gron. Crthet inkomen der Prinses tot eene douairie. Er is een brouil- lon van een testament gevonden; de Prins was geen man om rassche besluiten te nemen, hij verzon dikwerf wat lang vóór hij begon en zoo is het met het ontworpen testament gegaan. Prinses Hendrik moet, naar ’t Dagbl. verneemt, thans vast besloten zijn haar vaste woonplaats in den Haag gevestigd te houden. Des zomers zal zij echter eenige weken bij haar familie in Duitschland doorbrengen. UIT DE t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1