NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. WOENSDAG 19 MAART. I f No. 23. 9 Esi,.ixn- PERS. -i Stli'hl'it (OIIHVr. s i’ Weekblad laat t k Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post fl.lö. Alle brieven en .tukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. be daad Dat de ambitie voor het tooneel klimt, blijkt uit de mededeeling van het Hbl., dat in de vorige week voor den raad van beheer der vereeniging «het Nederlansch Tooneel” te Amsterdam proeven werden afgelegd door negen of tien heereo, die zich voor het tooneel kandidaat hebben gesteld. Door B. en W. van den Haag zijn benoemd, tot leden der adviseerende commissie .in zake het nationaal tooneel, de hh. dr. J. ten Brink, A. L. II. Ising en jhr. J. H. F. van Tets. De Arnh. Crt. wydt een enkel woord aan het beiangiyk artikel van den heer Van hou* t e n in het jongste nummer van de Vragen des 4 fTijds. Hel blad wijst er op, dal de heer Van wat zij doen -op den voorgrond stellen, dat zij mond voert kent.” heeft gezeten, maar zijn straftijd in het hospitaal heeft doorgebracht, terwijl de luitenant Blois van Treslong dadelijk na expiratie van den straftijd zijn ontslag aanvroeg, doch niet verkreeg. Toch doet hij alsof hij reeds uit den dienst is ontslagen, wandelt in burgerkleeding en laat de dienst de dienst.” Bij G. J. Thieme te Arnhem is een nieuw let terkundig weekblad van beknopten omvang uit geven, onder den titel de Portefeuille. Het stelt zich ten doel alle romans, novellen, schetsen tooneelwerken, enz. zoo spoedig mogelijk kort en zakehjk aan te kondigen en .op deze wyze de betrekking tusschen uitgever en publiek geregeld en goed te onderhouden. Houten een man is van beginselen, van over tuiging, maar van illusien. Zeer veel in zijn artikel is dan ook een miskenning van de werkelijkheid. De arrondissements-rechtbank te. Amsterdam deed Zaterdag jl. uitspraak in de bekende straf zaak tegen de suikerrnakelaars D. P. C, Ledeboer en G. A. A. Dudok de Wit, fiima A. E de Wit en Zonen, legen wie de officier van justitie, mr. A. Telders, in de 8ste zitting over dezen droeven strijd om hel recht, het schuldig betoogd had aan: «vcrvalsching van monsters beelwortelsuiker, waar door zij zich met een deel der bezittingen van anderen hadden verrijkt”, en voor ieder der be klaagden een gevangenisstraf van vijf jaren en een geldboete van f 1500 had geëischl, en waar tegen de verdedigers, mr. J. W. Tydeman, vader en zoon, ’t volkomen onschuldig in de Ode en 10de zitting hadden bepleit. De rechtbank heeft de beklaagden bij breedvoerig gemotiveerd vonnis veroordeeld tót twee jaren celstraf, f1500 boete en de kosten van het geding. Zij acht de aan klacht wettig en overtuigend bewezen, uitgezon derd de lastgeving lot vervalsching der monsters. Mr. J. W. Tijdeman heeft namens de veroor deelden geappelleerd. Te Heeze is levenloos gevonden een man, die een diepe wonde in de zijde had, zoodal men vreest, dat hij door een moorddadige hand om 't leven is gebracht. De justitie uil ’s Bosch doe onderzoek. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Uit Nieuwediep werd Viijdag geseind, en in ons vorig "nummer onder onze telegrammen meè- gedeeld, dat ’s namiddags ten 1 uur brand ont dekt werd aan boord van de Suezboot «Koning der Nederlanden,” van de Maatschappij Nederland. De brand is waarschijnlijk ontslaan in de lading rood garen, die in het achterruim geborgen was. Vele middelen tot blussching werden terstond aangewend, maar blijkens nadere berichten is men eerst ten half zeven den brand meester ge worden, nadat het achterruim geheel onder water was gezet. De brand heeft zich tot het achter ruim beperkt. Twaalf brandspuiten, benevens de stoombrand- spuit der Marine, waren in werking, en ook die der Suezboot «Prinses Amaha” heeft goede hulp verleend. De vlammen hebben veel schade aangericht. Woensdag zijn voor de rechtbank te ’s Herto gen bosch de pleidooien gevoerd in de zaak van bet klooster te St. Agatha, contra den staat der Nederlanden. Voor den eischer trad op de ad vocaat mr. J G. A Faber van Amsterdam, die betoogde dat hier voor alles de vraag te beslis sen viel, of het klooster te St. Agatha al dan niet rechtspersoonlijkheid bezat Vervolgens sprak pleiter over de admodiatie contracten, en beweerde, dat deze, ook wanneer men ze beschouwde als zuivere huurcontracten, in elk geval den tegen- woordigen eischer niet aangingen, als aangegaan met eenige particuliere personen en de kruishee- ren van St. Agatha. Voor den gedaagde trad op mr. Van den Lin den uit Den Haag die het beweren aanvoerde dat men, om rechtspersoonlijkheid te bewijzen, gebonden was aan de bewijsmiddelen zood nig als die waren opgegeven in art. 1903 B. aW. Wat betreft de admodiatie-contracten, deze waren wel is waar niet aangegaan met het klooster, doch zulks te doen ging ook niet aan, daar te In de Oude Vogelzang, een nauwe straat achter de Kipstraat te Rotterdam, is Zaterdag avond een moord gepleegd. Zekere polderwerker, Hubrechtde Jonge, heeft een vrouw, met wie hij eenige ja ren geleefd had, maar die hèm voor circa twee maanden verliet, met een mes den hals afgesne den, Uit de verhalen der buren schijnt te moeten blijken, dat de scheiding plaats had wijl de vrouw den man voor een vrijmetselaar hield, wegens een boek dat hij op zekeren dag las en dat aller lei geheimzinnige teekens droeg. Zij hield hem nu eenvoudig voor een Godlasteraar en wilde daarom niet langer met hem leven. De Jonge heeft haar goedschiks verlaten, maar toen hij haar later met een ander manspersoon aantrof, is de minnennijd bovengekomen en sloot hij haar te vermoorden. Nadat de gepleegd was, heeft hij zich goedschiks in handen der spoedig teegescholen politie gesteld. ook de grondslag van het staatswezen.” De lijd eindigt zijn beschouwingen aldus: «Men behoort de «ethische beginselen” van mr. van Heulen, bij hel bespreken van zijn ver houding tot het liberalisme, buiten rekening te laten. Al is het waar, dat zij volkomen bij zijn staatkunde passen, zij behooren er niet nood wen dig toe. Var» daar de protesten, die ook van liberale zijde daartegen zijn opgegaan. Maar ook zondor deze is de staatkunde van den heer van Houten nog schrikwekkend genoeg. Hoe on schuldig ook sommige zijner practische voorstel len schijnen: de grondslag is de al-staat, de le gale Commune «Wat valt luer nog bij te voegen? Het is een der zegeningen, die het liberalisme over Ne derland gebracht heeft, dat, in de logische ont wikkeling dër feiten, een ministerie-van Houten de erfenis van hel ministerie-Kappeyne behoort ie aanvaarden.” i Het anti revolutionaire Wag zich aldus over het artikel uit «Dat dit mannelijk woord de algemeene aan dacht trekl is even verklaarbaar als dat het de liberale coterie een doorn in ’t oog is. Van Hou ten legt toch met nadruk den vinger op de won- deplek van het politiek leven onzer pseudo-libe- ralen, en hy toont ons dunkt onweèrspreke- lyk aan, dat niet het algemeen belang; dat het hen nergens om te doen is dan om de een maal geüsurpeerde macht in handen te houden dat zij ontrouw geworden zijn aan hun ideaal, dat Kappeyne, insteê van voor beginselen op te ko men en desnoods daarmee te vallen, een modder aar is, die niet minder dan vorige conservatieve ministers in de laveerkunst zich oefent, om daar mee te verkrijgen wal hy meent dat te verkrijgen is. Zulk een politiek stoat den radicalen van Houten tegen den borst, daartegen komt de man, die zoo bij uitstek heeft le courage de son opi nion, met nadruk openlijk in verzet. En al is zijn ideaal niet in allen deela *t onze, toch dwingt' »zulk een open karakter, zulk een beginselvastheid ons eerbied af Hij kan niet verdragen, dat de partij der hervormingsgeziuden het landsbelang in deu Men dwaalt, volgens de Arnh. Ct., als men meent, dat door het toelaten van de burgerklas se tot de stembus het gehalte van ons parlement geheel zou veranderen. Als de voorstanders van het algemeen stemrecht zich wat meer bewogen in den kring van hen, die zij tot kiezers willen promoveeren, zy zouden waarlijk niet zoo sterk daarop aandringen. Zoo niet dezelfde of gelijk soortige afgevaardigden werder. gekozen als thans zitting hebben in het pailement, dan zouden bet toch geen «mannen van het volk” wezen, die door het volk met de behartiging zyner belan gen werden belast, maar veeleer voorname lie den, die door den minderen mar» werden uitver- kozen, al ware het ook bij niet weinigen slechts "uit een zekeren wrevel tegenover de bourgeoisie, met wie hij in dadelijke aanraking komt en op wie hij najjverig is» Daf zou gebeuren in rustige lijden. Maar bij een volksbeweging als bijv, in 1848 zou niet de bezadigde, verstandige man uit het volk, maar zouden de raddraaiers, de avonturiers, wien het slechts om voordeel te doen is, de macht in han den krygen, en zij zouden de eersten zyn om I. .het volk aan zyn lot over te laten en eigen be- lang te verzekeren. Naar aanleiding der opmerkingen van den heer Van Houten over de verschillende partyen, dringt de Arnh. Ct. aan op het laten rusten dier quaes- tie. Er bestaat naast de Kamer nog een volk, dat met weerzin den strijd der partijen in de Kamer volgt, en op wie het parlementair tour- nooi een geheel anderen indruk maakt dan op <^*hen,. die er aan deelnemen. De volksvertegen woordiger zal goed handelen door wal minder op de partijen, wal meer op de belangen van het land te letten. De, Tijd heeft mede eén paar artikelen aan het stuk i van den heer \an Houten gewijd. Hel blad brengt alle hulde aan de flinkheid,1 waar mede? de schrijver zijn denkbeelden uiteen zet,,, een (flinkheid, sterk afwijkend van de gewone A^*wijze van handelen der liberalen, die bij alles In de jongst gehouden vergadering van de Kamer van koophandel te ’s Hertogenbosch heeft een schrijven van de Kamer te ’s Gravenhage om ondersteuning van een door haar aan de Hocge Regeering gericht adres, lot wederinvoering eener wet op de octrooien, tot langdurige dis- cussien aanleiding gegeven. Van de ééne zijde werd gewezen op de billijkheid om den uitvinder te beschermen aan hem moet het recht worden verleend, om zijne uitvinding ten zijnen bate te exploiteeren, terwijl het resultaat zijner studiën en inspanning niet tot publiek domein mag wor den verklaard. Van den arideren kant werd het octrooi-stelsel bestreden als nadeelig voor het al gemeen en belemmerend voor de ontwikkeling der nijverheid zelve, vermits door hef octrooi de uitgevonden voorwerpen buiten alle mededinging worden gesteld en aan den ondernemingsgeest onttrokken. Bovendien werd overwogen, dat de uitvinder, om zijn voorwerp te volmaken, gebruik maakt van de kenuis van anderen er» hij zelf begint met zich de hulpmiddelen toe te eigenen eener wetenschap, die in haar geboorte is, doch waarvan hem het vaderschap niet toekomt. De Kamec besloot daarop bet adres van de Kamer van ’s Gravenhage met te steunen. moeten regeeren en b.iiven regeeren. De grondslag van Van Houtens stelsel vindt overigens bij de Tijd, zooals Ie begrypen is, geen sympathie. «Hel is mogelijk, zegt het blad, dat de heer Van Houten hel in andere woorden 1 zou uitspieken; maar wij vergissen ons niet, wanneer wij als de diepe gedachte van zijn staats beschouwing de idee van den al-staat aangeven. Voor hem is de slaat inderdaad alles; hij om vat, regelt, beheerscht hel geheele leven. Zie slechts toe, hoe met zijn beperking van het kies recht de leerplicht samenhangthoe uit zijn be lastingvoorstellen het algemeene eigendomsrecht van den staat voortvloeit i hoe zijn algemeene oefenplicht den algemeenen dienstplicht tot grond slag heeft. Men zal zeggen, dal de heer Van Houten een tegenstander is van alle mogelijke centralisatie onder welken vorm dan ook het is onbetwistbaar. Maar de centralisatie is slechts een vorm van staatsbestier, die niet het wezen raakt. Het is een vorm, dien de al-staat ge- tnakkelijk zal aanne»nen, maar die niet noodza kelijk is. De vraag toch is sléchts deze: waar aan de gekozen colleges, gemeentelijke en pro vinciale, hun gezag ontleenen. En de bron van recht en gezag is de staat. Terwijl nu de ove rigen, om den slaat toch in handen (e behouden, hem een soort van aristocratischen fatsoenlijken, nellen oorsprong geven, er een rechtstaat uit vormen of iels dergelijks, schroomt de heer Van Houten niet het laatste woord uit te spreken de staat is niet alleen uit, maar ook door het volk. Het volk is niet alleen de grondstof, maar en geen ander dan ’t partijbelang UIT DE Uit den Haag meldt men aan de Friesche Cour.: «Betrekkelijk het bekende geval van den sol daat en den' luilenaot, die straf beliepen omdat ze verzuimd hadden de honneurs te maken voor het koninklijk rijtuig, wordt hier algemeen ver teld, dat de soldaat in ’t geheel niet in de cachot UIT DE TWEEDE KAMER. Na de aanneming der ontwerpen tot verhoog- ing van hoofdstuk 2 en tot wijziging van hoofd stuk 7b der Staatsbegrooling voor 1878, waarbij de Mioister het in omloop brengen van 2'/a cent stukken eerlang in uitzicht stelde, is de disens- I sie aangevangen over het ontwerp lot herziening 1 van de belastbare opbrengst der ongebouwde 1 eigendommen. I De heeren Meinesz en Saaijmans Vader bestre den hel ontwerp Zij beschouwden de grondbe lasting als de grondrente, als het fixum, waarin ,S geen wijziging mocht gebracht worden dan door natuurlijke oorzaken. De heer de Jong wilde wel evenredigheid in de grondbelasting brengen, maar was bepaald tegen verhooging daarvan. De grond toch is reeds onevenredig zwaar gedrukt. De heter Gorver Hooft bestrijdt het denkbeeld, dat de grondbelasting een fixum zou zijn. Hij is voor het brengen van evenredigheid in de belas- ting, maar heeft bezwaar tegen den maatstaf der ^opbrengst en de wijze waarop die geregeld is. Heden voortzetting

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1