GEMEENTE UN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE zaterdag 1879.— No. 24. 22 MAART. r i' I I OI II A11 SM'Ihlll Rlilil 9 I X Ai B X L A XI»- nationale liefde PERS. de Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. is Wij ver voer De verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Arnhem is bepaald op Dinsdag 8 April. ‘i w*- BEKENDMA KING. BURGEMEESTER en Sneek, doen te weien dat de slaat van de openbare tot de gemeene K E N N I S G E V l N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het Kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, dienst 1879, door den Gemeen teraad den 12den dezer maand is vastgesteld en thans gedurende den lijd van 8 dagen, te reke nen van af den 24sten Maart e. k ter Secretarie voor een ieder Ier inzage zal liggen; dat binnen died'termyn reclames lege» dat Kohier, op on geregeld papier, bjj Heeren Gedeputeerde Staten van Fiiesland kunnen worden ingediend. Sneek den 21 Maart 1879. liuryemeester en Wethouder» voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. is de vrees voor het kwetsen van vele teedero belangen, en inderdaad is de grootste moeilijkheid gelegen in de rubriek vrijstellingen. Niets vrij le laten zou onbillijk zijn, maar eenmaal de deur oper.geret hebbendezal het moeilijk zijn die weder te sluiten. Waar is de grens tus^chen burgerlijke, kerkelijke en particuliere weldadigheid; waarom dit wel en dat’ niet vrijgesteld ’t Vad. hoopt van harte dat de minister hier de aandrang, die ongetwijfeld op hem zal uiigeoefend worden, zal weten te weerstaan. In geen geval mag vrij stelling verleend worden aan gemeenten voor haar bezittingen, die niet voor den algemeenen dienst of ten algemeenen nutte bestemd zijn. Grond tot medelijden is hier niet, want de gemeenten die hel meest zullen moeten betalen, hebben ook de grootste bezittingen. UIT DE TWEEDE KAMER. In de zitting van Woensdag heeft de heer De Casembroct verlof bekomen op naderen dag den minister van koloniën te inlerpelleeren over de werkzaamheden aan de havenwerken Tandjong- Priok. Het algemeen debat over het ontwerp tot her ziening der ongebouwde eigendommen is daarna voorlgezet. De heer Cremers erkent de noodza kelijkheid der herziening, maar wenscht over de vvjjze der heffing eerst een beslissing genomen le Het blad verneemt verder, dat bij ’t muziekkorps van de grenadiers en jagers een tweede kapel meester, met den rang van sergeant majoor, bij de stafmuziek is aangesteld, en wel de zeer ver dienstelijke sulo saxophonist W. van der Ljnden, die reeds op 13jarigen leeftijd nu 20 jaren geleden als lid der kapel, en wel terstond als solist optrad. Deze benoeming en de toenemende beterschap van den heer Völmar beloven veel goeds voor de toekomst- van het korps. Naar men aan ’t blad nog meedeelt, zou het voorne men he'staan, oog bij elk der muziekkorpsen van de acht regimenten infanterie een onderkapel- meester aan. te stellen. Men meldt uit Amsterdam, dd. 17 Maaftu Op de bèürs, in den Suikerhoek, is heden het ge rucht verspreid, dat de firma E A. de Wit en Zonen, eens de steunpilaar van den Nederland- schen suikerhandel, tengevolge van het vonnis, Zaterdag jl. door de rechtbank alhier tegen de firmanten Ledeboer en Dudok de Wit uitgespro ken, na ruim 152, zegge honderd twee en vijftig, jaren in glans en glorie te hebben gewerkt, na liquidatie der zaken zal ophouden te beslaan. Zooals bekend is, zijn beklaagden in appel ge gaan. Het Rot. Nieuwbl. deelt mede, dat door het ministerie van oorlog bij de firma Krupp te Es sen groote hoeveelheid ringgranaten zijn besteld voor f 5 het stuk, die men aan de Rijks werk plaatsen te Delft kan gemaakt krijgen en even goed voor f 3 het stuk En dan zjjn in den laalsten tijd een aantal werklieden te Delft ont slagen wegens gebrek aan werk I Geld te vermorsen ten behoeve van bet Dept, van Oorlog is ueantie. KENNISGEVING. 'BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, brengen door deze ter ken nis der ingezetenen, dal het Kohier van belasting op de binnen de Gemeente Sneek gehouden wordende Honden, dienst 1879, door den ge meenteraad in zyne vergadering van den 12en dezer maand is vastgesteld, en thans, gedurende den tijd van acht dagen, te rekenen van den 24 Maart e. k. ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen dat binnen dien termjjn van acht dagen, reclames op ongezegeld papier tegen dat Kohier kunnen worden ingediend bij Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland. Sneek, 21 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent 'te vernemen bjj den Uitgever. Aan het stoomschip >Koning der Nederlanden” te Nieuwediep wordt nacht en dag gewerkt om de geleden brandschade te herstellen. Daar de boot van ijzer is, heeft het verband van het schip niet geleden, en bepaalt zich de schade alleen tot het onderste dek en eenige binnenbetimdie- ring. Aan de salons en passagiershutten heelt de brand geen schade veroorzaakt, zoodat het zoo goed als zeker is, dat de boot op den bepaalden lijd (22 Maart a szal vertrekken. van eigen fortuin, is het met geen mogelijkheid na te gaan, hoe groot het kapitaal wel is, dat de Nedeilanders in effecten hebben belegd, maar zeker overtreft hel verre de raming, die de re- geering er van heeft gemaakt. Van die kapitalen wil zij een per mille heffen. Die eisch is waar lijk niet te hoog, maar van alle zijden rijzen de tegenstanders, die onuilpultelijk zijn in het vinden van bezwaren. Geen dag gaat er voorbij, of men leest nieuwe argumenten tegen het voorstel; er blijft geen artikel van heel, geen enkele bepaling vindt genade in de oogen der beoordeelaars, en al wil de A. Ct. niet vooruitloopen op het oor deel der Kamers, zoo neemt zij toch, dat de wij ze, waarop het wetsvoorstel door het publiek ontvangen is, de kans op aanneming niet groot maakt. De strijd tegen de belasting op de effec ten is een strijd voor het behoud van het voor recht, om van het inkomen, dat men op de ge makkelijkste wijze verkrijgt, niets te betalen, en in de uitgaven van den Staat te doen voorzien door hen, die werken moeten voor hun brood of ter nauwernood in hun onderhoud kunnen voor zien. Alles mag men belasten, alleen niet het papier, waarin de eigenaar slechts een paar maal ’sjaars de schaar behoeft te zetten om rustig en kalm met de afgeknipte coupons zijne uitgaven te bestrijden Geenzins wil de Arnh, Cour be weren, dat de wet, gelijk zij thans is geformu leerd, aan geen bezwaren onderworpen is en dat al wat er tegen wordt aangevoerd op valsche grondslagen berust Integendeel verscheidene van de bedenkingen moet zij beamen, en zoo de wet tot stand komt, zal zij zeker in meer dan één opzicht moeten gewijzigd worden. »Maar de overvloed van bedenkingen en den ijver van zoo- velen om ze te doen kennen, getuigt van den weerzin, die er algemeen bestaat, om door de regeering eene schendende hand te doen slaan aan ons heiligdom, de effecten, de tastbare tegenwoordigers van onze nationale liefde speculeeren.” WETHOUDERS van dienst vau allen bestemde Waterstaats-werken in betalen dan de vier overigen, de gemeente Sneek, niet in onderhoud of beheer bij het Rijk, de provincie of bij Waterschappen, opgemaakt ter voldoening aan art. 2 van het Reglement, vas'gesleld door de I’rov. Staten van Friesland den 28 Mei 1878 no. 15, opgenomen in het Prov. blad no. 76 van dat jaar, door den Raad dier gemeente, den 12en dezer maand vooiloupig is vastgesteld en van af Donderdag den 20 Maart e. k., op nieuw voor den hjd van veertien dagen ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nederlegd. Buigemeester en Wethouders herinneren be langhebbenden, dat de bezwaarschriften tegen dien staat binnen laatstgenoemden termijn bij de Ge deputeerde Staten moeten worden ingediend. Sneek den 18 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. zien nadat de herziening geschied zal zijn. De heer Idserda staat krachtig de herziening voor, om een einde te maken aan de beslaande on billijkheid, dat zes provinciën minder percenten wat in stiijd is met art. 72 der grondwet. De heer \anNaamen is niet tegen de herziening, maar heeft bezwaar tegen a>t 37. De minister van financiën verdedigt, uitvoerig het ontwerp. Hij betoogt dat in onze wetgeving de grondbelasting is noch grondrente, noch een fixumdat deze herziening is om de onbillijk heden op te heflen dat ze met meer zorg de verschillende belangen behartigt dan de regeling van 1834, en dat ze niet kan uitblijven om tot de wetenschap te geraken hoe de grondbelasting werkt Het ontwerp projudiceert geenszins de verhooging der grondbelasting. De wetgever ver bindt zich alleen de zaak der grondbelasting onder de oogen te zien in hel licht der uitkomsten van deze herziening. De minister bestrijdt de mee- ning dat de herziening van het kadaster vooraf moest gaan en verdedigt den voorgestelden maat staf: de hum waarde. Gisteren (Donderdag) is de discussie voortge zet. De hh. Gorier Hooft, De Bruijn Kops en Rutgers repliceerden. Daarbij vroeg de heer De Bruijn Kops of de mutatierechten niet geconver teerd konden worden door verhooging der ge bouwde eigendommen, waarvan de herziening is aigeloopen. De heer Rutgers hoopte voor de wet te stemmen, ondanks zijn bedenkingen daar tegen. De heer Van der Linden wilde het denk beeld niet doen post vatten, dat de Kamer tegen verhooging van grondbelasting is. Hij betoogde dat die verhooging alleszins billijk is. De waar de en de huurprijzen van den grond, zoowel als de prjjzen der producten, zijn aanmerkelijk ge stegen sedert 1834 en terwijl sedert vele belas tingen zijn verhoogd en nieuwe ingevoerd, heeft men het grondbezit onaangeroerd gelaten en dat niettegenstaande in 1834 en vroeger de grondbe lasting 46 of 2/s van het totaal der belastingen bedroeg en nu slechts ‘/Io. De heer Van Nispen wees tegenover den heer Van der Linden op de lasten die op het grond bezit drukken De minister van financiën repli ceerde en hield vol dat de herziening hel doel is en daarna eerst de vraag al of niet verhoo ging?’ te pas komt. Het behoud van art. 37 was hem tot zekere hoogte onverschillig de aan neming er van beslist niet dat de grondbelasting verhoogd, de verwerping niet dat zij niet ver hoogd zal worden. Hel denkbeeld van den heer De Bruijn Kops, om de overgangsrechten op Ae gebouwde eigendommen te converteeren, zal hij overwegen, maar bij betwijfelt of het de iechte weg is. Hel algemeene debat is gesloten en de discussie ever de artikelen aangevangen. Art, 1 is onveranderd goedgekeurd. De be handeling van art. 2 (zuivere pacht- of huur waarde als maatstaf van de belast-bare opbrengt) met eau zestal amendementen is aangevangen Het Vad. zegt dat het onderzoek der financi eels ontwerpen van den minister Gleichman in de sectien der Tweede Kamer met bijzonder veel ambitie zijn ter hand genomen. Het blad heeft niet achter de pailementaire schermen gekeken, maar weet toch met nog grooter zekerheid mee te deelen, dat de effectenbelasting, wat hel hoofd beginsel betreft, zeer gunstig is ontvangen. Uit breiding van het ontwerp in dien zin, dat hel wordt een beslasticg niet uitsluilend op z. g. effecten, maar op de waarden in portefeuille wéfd vrij algemeen geWensclit maar aan dién wensch kan de minister gehoor geven zonder met zijn beginsel in strijd te geraken. Minder gunstig is, naar aan het blad wordt verzekerd, de belasting op de goederen in de doode hand ontvangen. Oppervlakkig schijnt dat zeer vreemd, want in 'beginsel althans is er geen billijker en rechtvaardiger belasting denkbaar. In dien het waar is, dat in ons land zoowel de hou ders van waarden in portefeuille als de instellin gen van de z. g. doode hand nog in het genot zijn van een belastingprivilege, dan is het niet meer dan plichtmatig aan andere belastingschul digen geen nieuwe lasten op le leggen, voordat die privileges zijn weggenomen. De bezwaren tegen het belasten der goederen in de doode hand vinden hun oorsprong ten deele in de meening, welke bij velen ingeworteld is, dat onder belasting op de doode hand noodzake lijk papenvrees moet schuilen. Een meening waar voor geen reden bestaat, want wel zullen kloosters ecz. moeten betalen, maar verreweg het meest zal door gemeentebesturen, pastoralia, lietdadigtieidsinrichtiogen enz. moeten wurdeu op- U I T DE De Arnh Cour, vestigt er de aandacht op, dat geen wetsontwerp het land zoo wakker heelt ge schud als dat tot heffing van eeue belasting op de effecten. Geen wonder, want ons volk een speculeerend volk by uitmuntendheid, speculeeren bijna allen. Wie geen Russen koopt', neemt deel aan leemngen met loterijen, of aan deel in ondernemingen, die bijna niets kosten, maar ook bijna nooit iets afwerpen. Ons land telt eene menigte renteniers, gioole en kleine, de laalsten bovenal. Bij de geheimzinnigheid, die men algemeen irf ach» noem» ten opzichte gebracht. Een ander bezwaar legen de belasting Het Vaderland verneemt, dat de muziek, na gelaten door den heer Dunkler, is aangekocht ten behoeve van de Kon. Mil. Kapel van het re giment gren. en jagers, voor de som van f 15000.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1