NIEUWS- EN ADVERTEiYHE-BLAD VOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK 1 No. 25. 1879. VIE R-E N-r> E R T I G S T E - J 26 MAART. rl t(e- U1T DE TWEEDE KAMER. PERS. t s i BEKEND M A K I N G. De BURGEMEESTER van Sneek Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle hrieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. handel ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/^ Gents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. afe B S W i lt l it (01 K»\l. I J I vervallen in «IXVEALAX». 3 3 4 «(Staatsblad no afgegeven, dan en zoo aan de plaatselijke secretarie, en voor van den termyn voor de ophallng der declara'oiren van het patent bepaald B®. I tent-schuldigen, op vertoon van de kwitantie en Gorver Hooft. in den loop der discussie trokken de heeren -s en Sickesz hun amendement in na de zoo- bos- zijn lol hel kiezen van Leden van de Tweede Kamer, der Provinciale Staten en van den Ge- plakt en te rekenen van 26 Maart cretarie dezer gemeente voor een ieder Ier inza ge zijn nedergelegd. En zal deze worden algekondigd zooals ge bruikelijk is. Speek den 20 Maart 1879 De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. Bij W G. de Graaff te Haarlem is het eerste nommer verschenen van de Nederlandsche kunst bode, gewijd aan beeldende kunst, oudheidkun de en kunstnijverheid. Dr. Jan ten Brink is met de leiding belast. Eenmaal per maand wordt bij het weekblad een plaat gevoegd in ets, phototy- pie of photogravure. Bij het eerste nommer ver zond de uitgever eene schoone ets van L. Fla- meng naar Rembrandts «Mijnheer Day” welks le- levensgroot portret met dat zijner echtgenoote indertijd deel uitmaakte van de verzameling Van Loon, die in 1877 door Rothschild te Parijs werd aangekocht. Hel blad deelt in zijn eerste nommer o. a. mede, dat te Amersfoort, in navolging van Gou da, Alkmaar, Hoorn en Rotterdam, een gemeen telijke verzameling van kunst en oudheden zal worden aangelegd. t Het amendement van den heer van Nispen is verworpen met 41 tegen 28 stemmen. I van den heer Bastert, belréf- De Midd. Crt. heeft een tweetal artikelen ge wijd aan contante betaling. Het blad is sterk voor contante betaling, maar wijst eerst op de gehouden zijn, de vereischie en het terughalen er van, gaan of o zal gebracht worden der taxatie voor Door tal van sprekers len bevatten. 1 ten, ingevolge art. 1 der wet' (Staatsblad no. 60) een slagbillet, tegeu betaling Ontvanger verkrijgbaar is, moet "worden daarna de middelen op die tot verbeteiing in den i tegenwoordigen toestand kunnen leiden. Vermin dering van crediet geven kan niet van den le verancier geëischt woiden, wijl de wenschen en belangen van velen hunner niet op besnoeiing van hel crediet gericht zijn, terwijl de macht der ingewortelde gewoonte eveneens een groot be letsel is. Tegen het denkbeeld om verandering te doen uilgaan van de credietnemers, bestaan mede groote bezwaren. Vooreerst stuit men op onwil en op de gewoonte, maar men moet daarbij bedenken dat onze geheele huishoudelijke inrich ting hel nemen van crediet in do hand werkt. De driemaandelijksche uitbetaling der traclemen- ten, welke in schier alle lakken van het openbaar bestuur gebruikelijk is hoog- of laagbezoldig- den speelt daarin een belangrijke rol, terwijl de betaling der huishuur, het voldoen der aan slagbiljetten van sommige belastingen eerst na het verstrijken van vele termijnen enz tot be taling van groote bijdragen in ééns verplicht. Dit alles maakt het gebruik van crediet wel niet nood- zakehjk, maar het levert toch dikwijls een hin derpaal op voor het koopen d contant. Het blad is van oordeel dat de algemeene in voering der maandelijksche betaling, ja zelfs op kortere termijnen, van veel invloed op contante betaling zou zijn. Door een aanmerkelijke ver meel dering der spaar- en voorschot-vei eenigingen zou men voorts den ordelijken kooper in de ge tegenheid moeten stellen voor toekomstige be hoeften te sparen, zijn geld veihg te bewaren er rente van te trekken, om het op een gegeven oogenblik bij dien leverancier te kunnen beste den waar men ’t voordeeligst terecht kan, terwijl men nu bij den credietgevenden leverancier gaan moet en aan dezen verhoogden prijs moet beta len, niet alleen als lente voor den termijn, ge durende welken bij zijn geld uitzet, rnaar ook om hem voor de kwade betalers schadeloos te stellen. Om het systeem, dal het blad op ’t oog heeft, volkomen in toepassing te brengen, zou daarbij, evenals in Engeland, algemeen gebruik gemaakt moeten worden van z. g. n cheques, of andere verwijzingen, waardoor het opgespaarde geld lot het laatste oogenblik rentegevend belegd blijft en het gebruik van baar geld, met de daar- I aan verbonden kansen van verlies, diefstal enz voorkomen, of althans zeer beperkt zou worden. Van de zijde der credietgeveis zal veel gedaan kunnen worden, door de contante betalers een eenigszins beteekenende korting te geven. Spoe dige omzet van hun kapitaal, met kleine doch zekere winst, is te verkiezen boven het onzekere vooruitzicht van groote winst bij langdurig uit gestelde betaling, Het blad had nog kunnen wijzen op de ver- dei lelijke gewoonte van den staal, om zijn amb tenaren tol het uilschieten van geld te dwingen. Reis- en verblijfkosten, voorschotten enz enz. worden, zelf in vrij belangrijke bedragen, meest al eerst maanden later teruggeven. Ook zou de staat bij bet doen van uitbetalingen voor leve- rantien wel wat vlugger kunnen zijn. Betreffende het spoorwegongeluk te Tilburg waarvan in ons vorig nummer onder de telegra fische berichten melding is gemaakt, verneemt de N. R. Ct. nader, dat van den goederentrein di ie wagens verbrijzeld werden, terwijl, behalva een viertal ambtenaren, ook eenige reizigers in den sneltrein door den hevigen schok kneuzingen bekwamen. De juislitie heeftnaar de N. R. C, nog meedeelt een onderzoek ingesteld naaz de oorzaak van het ongelnk. Ofschoon twee wissel- wachters op de plaats waar hel gebeurde aanwe. zig waren, zijn zij nalatig gebleven den wissel te verzetten toen de goederentrein zich binnen het station had geplaatst. De schade, aan 't ma teriaal toegehracht, wordt op f 80,000 geschat. a oiciuiucih Art 3 (berekening de onderhoudskosten, die afgetrokken werden) is na discussie aangenomen met eene kleine wyziging en na verwerping van een amendement van den heer Gorver Hooft met 35 tegen 30 stemmen. Heden voortzetting. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van <lc gemeente Sneek, brengen bij deze tei kennis van de ingezetenen 1°. Dal de uitreiking der billetten ratoiren voor de beschrijving van do personele belasting en het patentrecht, over het dienstjaar 1879/80, zal plaals hebben in de maand Mei de zes jaars en wel op den 13en dier maand en dat met de wederinzamelmg daarvan, acht dagen daarna, een aanvang zal worden gemaakt 2°. dat evenwel hiervan zijn uitgezonderd de patentplichtigen, vermeld onder no. 37—40 van tabel 14 der Wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad no 34), zijnde slijters in wijnen, dranken en likeuren in T klein, tappers, kroeghouders en koffiehuishouders, aan welke door de ontvangers, dadelijk na den ingang van het dienstjaar, dat is op den eersten Met aanstaande, een declaratoir zal worden bezorgd, hetwelk, na verloop van drie dagen, van hen weder zal worden afgehaald 3°. Dat degenen, welke, bij het aanbieden of bezorgen der biljetten of verklaringen, of otk bij waarde. Hij voegde ee.o nieuwe alïnèaaan^hêt mochten zijn vooibijge- artikel toe, dat bij de berekening der waarde in vergeslagen, zich in geen geval opzou- rekening z„l danig verzuim mogen beroepen, maar integendeel gebouwde eigendommen. j inge- werd óf de maatstaf zelf, óf de wijze waarop die vulde verklarii gen, vóór of uiteilijk op den 31 is geformuleerd, bestreden, vooral door de heeren Mei e. k., in te dienen ten kantore des Onlvan- De Vos van Sleenwijk In de Cremers aangebrachte wijziging door den minister, mede de heer Van Nispen, dat omtrent de schen Tot beslissing kwam art 2 nog niet. Na uitvoerige discussie in de zitting van Maan dag over art. 2 van het ontwerp, is het amende ment van de heeren de Vos en Sickesz (een ge in de zitting van jl. Vrijdag is de discussie voorlgezet over art. 2 van het ontwerp tot her ziening der ongebouwde eigendommen en de zes daarop voorgestelde amendementen. De minister bestreed alle amendementen en hield vast aan den maatstaf van hel artikel gemiddelde huur- menne beschouwingen, maar met de herinnering van de rampzalige gevolgen, die hier te lande van het beschermend stelsel ondervonden zijn treedt de schrijver zijn tegenstander tegemoet. Treffend stelt hij in het licht, hoe de bloei van handel, reederijen, assurantie, nijverheid, onder consignatie- en protectie stelsel verkregen, geen bestaan in zichzelf had, innerlijk ziek en voos was, en onzen handel heeft bedorven. Onbarmhartig slaat hij de hoop, dat bescherming herstel in den gedrukten toestand zal aanbrengen, den bodem in. Geen kunstmiddelen baten niets dan vocrlgaand verval kan de vrucht van nieuwe bescherming zijn. Alleen door op eigen kracht te steunen eigen kracht te ontwikkelen kaa onze weder tot bloei komen. Doch, het geschriftje, zegt de N. R. Ctmoet gelezen wordeneen uittrekrel zou den indruk te veel verzwakken, te meer omdat het in fris- schen, zielvollen stijl geschreven is. Men leze en oordeele 1 en decla- De beweging tegen den vrijen handel in Duitsch- land, enz., blijft ook in ons land, gelijk men reeds weel, niet zender weerklank. In een brochure van den heer J. Jacobsen, te Rotterdam, wordt hij, met bet oog op wat thans elders geschiedt, althans lijdelijk veroordeeld. De brochure, van den beer Jacobsen heeft echter ook reeds een bestrijder gevonden, en wel een, zegt de N. R. Crt., die met warme overtuiging en met kracht i van betoog tegen haar reactionaire denkbeelden i opkomt. Het is de heer G. H. Mees, aan wiens vaardige pen wij een uitmuntend verweerschrift danken voor den vryen handel. Niet met alge- len, op afschriften van dien aan de bevoegde I bezwaren die er aan vei bonden zijn en spoort ambtenaren niet kunnen vertoonen volgens art. i wet van 21 Mei 1849 vervallen in eene boete van f 15. 6°, Dat ingevolge art 29 2 der wet op hel U I T D E Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat op den 20 Maait jl. bepaaldelijk zijn vastge steld en gesloten de herziene Lijsien, aanwijzen- I --- -- de de personen, die in deze gemeente bevoegd i Persor‘ee v'an -9 Maa I 1S3j (Staatsblad no. 4) - - - - i tot tegenschatters dezer gemtente zijn benoemd: j Sipke van der Werf, Petrus Molenaar, Bernardus meenteraad, en dal de bedoelde lijsten zijn aaiige- <!e en Pieter van der Weif. Wordende - k. ter Se- ‘,e.‘P<ezele“en voorts indachtig gemaakt op de wijzigingen, welke een der vrijstellingen van vrou- I welijke dienstboden bij art 5 der wet van 9 A- pril 1869 (Staatsblad no 59) hebhen ondergaan, en op dié, welke in de twee eerste paragrafen van art. 27 der wet van 29 Maart 1833 (Staats blad no. 4) bij art. 7 derzelfde wet van 1869 zijn gebracht, waaromtrent de uit te reiken be- schrijvings-biljeften de noodige inlichtingen zul len bevatten. Vooris, dat bij de bezwaarschrif- .1 van 4 April 1870 duplicaat van het aan- van vijf cent, bij den -l-.i overge legd. En zal deze worden afgekondigd zooals bruikehjk is Sneek, den 22 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Ju. Een merkwaardig geschil is, volgens het N. v. d. D., in de hoofdstad ontstaan door het gods dienstig verbod der Israëlieten om varkensvleesch te eten en de opvatting dat al wat van het zwijn afkomstig is, als onrein geschuwd moet worden. Een Israëliet had namelijk aan een boer, nabij Amsterdam, een jong lam toevertrouwd om het dier op te kweeken en vel te mesten. Toen nu onlangs de kinderen van den eigenaar eens naar het lammetje kwamen kijken vonden zij het dierljeterwijl hetevenals eenige big gen gezoogd werd door hel moedervarken. De kinderen vernamen van den boer dat dit iels zeer zeldzaams was en vertelden het natuurlijk thuis. De vader, die een zeer rechtzinnig man schynt, beweert thans dat hel lam onrein is, dus voor gers, alwaar de biilelten Ier invulling steeds ver krijgbaar zullen zijn 4°. dal de patentplichtigen van de tabellen 7 en 16 (zijnde kramers, vreemde kooplieden en schippers of gezagvoerders van vaartuigen) zoa mede de debitanleh van loterij briefjes, voor zoo veel zy hun heroep niel voor hel eeist uitoefenen, ter bekoming van patent, aangifte belmoren te doen bij de Hoofden der Plaalselijke Besturen heel nieuw artikel) verworpen met 62 Vegen 7 --de eXpiratje stemmen. f’ - - gewone Nïspcn is vet -worp I Het amendement UOUCI. Dat, voor de onder ten 4en gemelde pa- lende de veenpolders, is aangenomen met 41 te- mldigen, op vertoon vat. de kwitantie van i gen 28 stemmen en artikel 2 is daarna aan<>eno- de betaalde rechten, uitgezonderd degenen, die men met 59 tegen 10 stemmen aan hun aanslag by termijnen kunnen betalen, welke zonder vertoon van kwitantie het patent <--kan worden afgegeven, de patenten dadelijk ver- t' krijgbaar zijn; woiden de patent-plichtigen, ver meld onder no. 3740 van tabel 14, bij deze levens opmerkzaam gemaakt, dat het patent, over- 1 eenkomstig art. 2 der wet van den 24 April 1843 (Staatsblad no 16) niet aan hen mag worden afgegeven, dan nadat zij de helft van hunnen aanslag voor hel dienstjaar hebben betaald, en het vetscbuldigde van hel voorafgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd; terwijl zij bovendien, wanneer zy in gebreke blijven de patenten af te 'i halen, telken reize, dat zy de vereischie palen- -■

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1