GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, MEIRS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1 I 1879. VIE R-E N-n ERTIGSTE No. 27. J t 2 APRIL, WOENSDAG N IS t X 1 1 - 1. o E 0 s\EEkER comm. 1 1 liedje de effecfenhandelaars willen geen effecten-, PIN5EMA NI». PERS. n T k t I- •t. I a 1. :r n n Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. in de toekomst wel wat op het oogen- e n Als men in dien beperkten zin het eigenbelang tot grondslag nam, zou het opleggen van nieuwe lasten in letterlijken zin ónmogelijk zijn. Maar regeering en volksvertegenwoordiging moeten daarboven zijn verheven en, zonder de bezwaren van belanghebbenden uit het oog te verliezen, toch het algemeen belang blijven behartigen. oogenblik kunnen gelooven, dat dit wetsontwerp ook de geringste levenskans bezat. Maar wie nog eenige vrees koesterde, kan haar nu voor goed laten varen. Het adres van de Amsterdamsche financie- mannen tegen de voorgestelde effectenbe lasting trekt zeer de aandacht. De Spectator geeft een plaat, waar de minister van financiën ts voorgesleld, gereed den strijd tegen den draak, die de Amsterdamsche beurs bewaakt, te aan vaarden, en vele bladen wijden aan ’t adres eeni ge artikelen. Een van deze, het confessionele Wagen. Wbl is zeer met hel adres iugenomen. >We willen het wel weten zegt het blad we hebben ons verkneuterd, ons te goed gedaan aan den dolksteek, die door de Amsterdammers straks door de Rotterdammers gevolgd op ’t hart dezer fatale en banale wet gericht, haar ten doo- de tce heeft gewond. We hebben nooit een Van aan bidder van de volkssoevereiniteit. Van daar dan ook zyn ijveren voor een zoogenaamd zuiver par lementair ministerie, dat namens de Kamermeer- ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Volgens de Mïddelb. Cour, is het wetsontwerp tot belasting van effecten in de Kamer zeer goed ontvangen, maar gaf de belasting op goederen in de doode hand nog al stof tol bedenkingen. Men wenscht tal van uitzonderingan en zoo zou er van hel ontwerp niet veel anders over blijven dan eene belasting op de kloosters en kerkgoederen. In een residentiebrief aan het Zeeuwsch Dagbl. vindt men eenige mededeelingen omtrent de nalatenschap van Prins Hendrik. De schr. komt op tegen het gerucht, alsof uit de omstandigheid, dat de hooge erven gebruik maakten van hel recht van beraad, zou kunnen of moeten worden afge leid, dat de toestand van den boedel niet vry van bedenking zou zijn. «Dat is zoo niet. Men kan er zeker van zijn, dat ten slotte hoogst aan zienlijke baten zullen overblijven en dat dus de erfgenamen ten volle al de verplichtingen zullen kunnen vervullen, door wijlen den beminden Prins op zich genomen. Maar ik geloof, dat van het recht van beraad in de eerste plaats werd gebruik gemaakt, om wettig uitstel te erlangen tegenover de maatschappij «Zeeland.” Moest toch de zakelijke zekerheid, welke volgens het bekend contract voor de leening, na ’s Prinsen dood, gegeven moet worden, binnen den bij de overeenkomst gestipu- leerden termijn worden gesteld, dan zou dat tot groote moeielijkheden en nadeel aanleiding ge geven hebben. Het vermogen van den Print bestaat toch hoofdzakelijk uit vaste goederen en aandeelen in de Billiton-maatschappy. Welnu, zoodra vaste goederen en aandeelen in onderne mingen aan de markt worden gebracht onder den indruk van de wetenschap bij het publiek, dat zij, in elk geval, zullen worden toegewezen, dan wordt de prijs gedrukt en de verkoop levert niet zulke gunstige resultaten, dan in een gewoon geval kan worden verwacht. De hooge erven zijn thans, door het gebruik maken van het recht van beraad, in de gelegenheid tot het maken van een arrangement, waarbij, met volle handhaving der bestaande verplichting, de verkoop der bedoelde bezittingen zal kunnen worden ontgaan of althans tot een geschikter tijdstip uitgesteld. »De gemachtigden der Prinses (aan wie een jaarlijksche uitkeering van f 72,000 en het gebruik Tan een gemeubileerd paleis bij de huwelijks voorwaarden verzekerd werd) en van den Koning en diens zuster zetten de boedel-becyfering en bereddering ijverig voort. In hoever men, bij den omvang, dien de nalatenschap bezit, gereed zal kunnen komen met het beraad binnen den wettelijken termyn van vier maanden, schijnt nog niet te kunnen worden voorspeld. »Na afloop van de vier maanden zouden de Hooge Erven bij de rechtbank verlenging van dien termijn kunnen vragen, of wel zij zouden dan, om den termyn van beraad onder gewijzigden vorm te verlengen, de nalatenschap kunnen aan vaarden onder voorrecht van boedelbeschryvirg Het waarschijnlijkst is echter, dat vóór de vier maanden van beraad verstreken zullen zyn, het geheel zal zyn te overzien en dus de zakelyke Door het Hand, zijn eenige artikelen gewijd aan het ministerie en den heer van Houten goedsdeels naar aanleiding van het meergemelde artikel van laatstgenoemde in de Vragen des Tijds. Het blad zegt gaarne te erkennen dat het in de houding van den heer Van Houten niets anders ziet dan den drang eener innige overtuiging, en zulks niet alleen wat betreft zyn gedragslijn tegenover het ministerie, maar ook in de meeningen, door hem op sociaal gebied verkondigd Wat hij voorstaal spruit voort uit hel diep geworteld besef, dat daardoor het ge luk van het menschdom zal worden beiorderd hetgeen natuurlijk niet belet, dat men omtrent die heilzame gevolgen geheel andere gevoelens kan zijn loegedaan en met even krachtige over tuiging en bewoordingen voor die stellingen en redmiddelen waarschuwen. De oppositie van den heer Van Houten tegen over de onderwijswet kan het Hand, niet billy- ken, wijl art 194 duidelijk aan de regeering de zorg voor goed onderwys opdraagt en men niet alles aan de gemeenten kan overlaten. Wat de belastingquaestie aangaat, daar is hel verschil tusschen de regeering en den heer Van Houten in hoofdzaak een quaeslie van prioriteit. Het is billyk dat men het kabinet de regeling laat van - de verdecling der werkzaamheden. Ook het Hand. had liever gezien dat de invoering van meer be lastingen gepaard ware gegaan met het afschaf fen van minder gunstig werkende heffingen, maar men dient toch eenig vertrouwen in de regeering te stellen. In zake de herziening der grondbelas ting is de houding van ‘l ministerie wel eenigszins zonderling te achten, maar waarschijnlijk is het afgeschrikt door ’t ongunstig verslag omtrent ’t ontwerp door de Tweede Kamer uitgebracht en de wetenschap dat ook de Eerste Kamer er niet ingenomen meé kon zyn. Een en ander doet het Hand, de meening koesteren, dat het eigenlyke verschilpunt tusschen den heer Van Houten en het kabinet ergens an ders en wel in een zeer onderscheiden gevoelen omtrent het algemeen stemrecht gelegen is. Houten wil algemeen stemrecht, hy is een KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneék voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Mililio van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze *er kennis der inge zetenen, dat de tweede zifting van den Mili tieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveen, op Dinsdag den 22 April 1879, des voormiddags ten 9l/a ure. Dat in die ziiting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nom- merverwisselaar verlangen op te treden. Dal alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1°. hy, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan 2°. hy, die voor een loteling als plaatsvervan ger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek den 2den April 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. UIT DE derheid moet regeeren, maar dat voor ons land I niet bruikbaar is. Dal bet stemrecht uitgebreid I moet wurden, geeft ook het Hand gaarne toe, maar hel blad noemt hel in den heer Van Hou ten verkeerd, dat hij alle verbeteringen vooiaf wil doen gaan door grondwetsherzieningopdat eerst het kiesrecht uitgebreid worde. Hij zou recht hebben er op aan te dringen als van de vertegenwoordiging, gelijk zij thans is samengesteld, geen vermeerdering der inkomsten ware te ver krijgen, waardoor de druk in hoofdzaak op de vermogenden wurdi gelegd, maar de successie wet heeft daaromtrent anders geleerd. Ook hier is drijven dus ongewettigd. Het blad geeft en parenthese te kennen, dal de census behoort in gericht te worden als in Engeland en dat een zekere Ziuurwaarde, overal tot een laag cijfer, de basis moet worden, opdat ook de knappe werk man kan medekiezen. In verband daarmede zou de verkiezing dan op Zondag gesteld moeten worden. Aan ’t slot der artikelen wijst het blad er nog op, dat de regeering wel is waar gelijk heeft, waar zij op eenig geduld aandringtmaar liet kan toch ook zijnerzijds niet geheel ontkennen dat van dit geduld wel wal veel gevergd wordt. «Wij beweren niet, zuo spreekt heldat hel ministerie die warmte, die overtuiging voor zyn beginselen en voor velerlei behoefte aan hervor ming mist, integendeel wij gelooven gaarne, dat er geen ministers te vinden zijn, die het beter met het land en de bevolking konden voor heb ben. Maar toch heeft vooral de premier reeds menigeen van zich vervreemd. Zyn onderwijswet was te gematigd, zijn afstoolende houding bij de quaesties van den sterken drank, van de statistiek, van de geneeskundige examens, van de commis sie van adviseurs, heeft mede kwaad bloed gezet. En daartegenover slaat nog zoo weinig opwek kends, dat de harten der liberalen kon winnen. Geduld en voltrouwen, men schenkt ze gaarne: vooral aan hen, die door een tal van kleinighe den, m betrekkelijken zin, bij hun medestanders deu ijver en het vertrouwen weet wakker te hou den. Nieuwe lasten worden gevorderd, de natie is gewillig genoeg ze te dragen, maar geef haar teven* de verbeteringen, zij ’t ook van onderge schikten aard, waarnaar zij zoovele jaren op ver schillend gebied heeft uifgezien. Les petits ca- deaux entreliennent l’amitié, geldt ook in de staatkunde, natuurlijk in den edelen zin van voor komendheid en te gemoet komen aan rechtmati ge grieven. Door de prooureurswet is reeds een stap in die richting gedaan. Daardoor zal het kabinet het besef wakker houden, dat bet aan het bewind is gekomen om geen oogenblik uit het oog te verliezen, dat het werk van 1848, weg neming van misbruiken, eindelijk eens met krach tige hand moet worden voortgezet. Dan zal de natie bet gaarne aan de ministers overlaten den tyd te bepalen voor de groote hervormingen, die vereischt worden.” de grondeigenaars geen grond-, de tabakhandelaars geen tabak de branders geen jeneverbelasting goed laten varen. Tegen den storm, door deze I Amsterdammers verwekt, is niets bestand. De heer Gleiehman kan gerust zijn wel in de snip- permand werpen, zijn kofters pakken gaan. Een minister, die zulk een kastijding van zulke man nen ontvangt, is als financieele specialiteit voor goed dood. En zijn val is tevens die van ’t hee- le ministerie Want stel wat byna ondenk baar is dat er in de Tweede Kamer nog een kleine door partijzucht verblinde meerderheid kon gevonden worden, die den treurigen moed be zat zulk een gedrochtelijke wet door te drijven, dan is er nog altijd een Eerste Kamer, om zulk een dwaasheid en ongerechtigheid den kop in te knijpen.” Vrij wat kalmer oordeelt het Vad over’t adres. Het blad wijst er op, dat de eerste mededeeling van ’t adres door de conservatieve bladen ge schiedde, een omstandigheid die het vermoeden wekt, dat de politiek niet geheel vreemd aan de zaak is Maar hoe dat zij, de regeering behoeft zich voor ’t adres niet te zeer bevreesd te maken; wel is waar zijn de namen die er onder slaan gewichtig, maar van de gronden, waarop het adres rust, kan niet hetzelfde betuigd worden. Het hoofdargument is, dat de concentratie van het kapitaal, thans in Nederland aanwezig, door de belasting in gevaar kan worden gebracht; dat de groote geldmaikt, die ’s lands kracht is, de spil, die handel en nijverheid in beweging brengt, die te Amsterdam een der groote Europeesche handelsbeurzen voor alle waarden handhaaft dat dit groote belang door zoodanige maatregelen kan worden bedreigd. Het gevolgd van de belasting toch zou kunnen zijn: verplaatsing van het kapitaal. Hel Vad. wijst er in de eerste plaats op, dal er groote overdrijving heerscht in de bewering dat door de belasting van één per mille de groote kapitalen uit Nederland zullen verdwijnen. Ter ondersteuning van het beweerde gevaar wijzen de adressanten er nog op, dat de belasting, per centsgewijze geheven, onvermijdelijk een sluitpost op de begrooting zal worden, maar het Vad. is van meening, dal men op deze wijze zelfs de onschuldigste belasting tot een verschrikking kan maken. De vraag is niet wat in de toekomst kan gedaan worden, maar blik voorgesteld wordt. Ook de opmerking in ’t adres ten beste gege ven over «eerbied voor hel privaat bezit als grond slag van het staatsbezit, onschendbaarheid van ’t nationaal vermogen” enz. enz, bewijzen niets. Door iedere belasting wordt een deel van het nationaal vermogen aangetast in dien zin, dat de burgers een deel van ’t hunue naar den fiscus moeten brengen, in plaats van er naar welgeval len over te kunnen beschikken, maar met een effectenbelasting is dit volstrekt niet iu meerdere mate het geval dan met andere belastingen. ’I Is feitelyk een belasting op het kapitaal, maar zij wordt betaald uit de inkomsten. Ook de overige argumenten beteekenen, naar ’t Vad. oordeelt, niet veel. Dat het moeiiijk kan zijn, de waarde te bepalen van effecten, waarvan geen beursnoteering bestaat, is waar, maar dat mag geen reden zijn om niet te belasten. Dal het onbillijk zou zijn aandeelen van maatschap pijen te belasten, die geen invidend uitkeeren, kan niet toegegeven worden, wijl men ze een voudig volgens den koers taxeert en deze za] laag zijn, als er geen dividend is. Wie reden heeft om zijn kapitaal in tijdelijke meest renle- gevende effecten te beleggen, heeft daarvoor, ook uit een financieel oogpunt, gewoonlyk goede re denen. Het is xoo besluit het blad het oude

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1