I NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER, No. 29. 1879. J WOENSDAG n $N oer in O ,oa O S Win IK (OIRAVT. >- en, PERS. - kje i B I X Si E X Li A X zi- Men schrijft uil Delfzijl, dd. G April: het Utr. Dag- i' Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fi.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredende franco in te zenden. ies jeg tl. De Eerste Kamer is ter hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen op Dinsdag 15 April, des avonds te 8 uur. tot van Ire Is- iet vet ie 'r m- Jo- 3® er le> te ije tot lu tje ot, te an te ik te 50 tv t- 50 ik iv. k, ja. rij en e. Sa- te kje st- el- st- en i M. ril. zi« 's r 8 Ift 5» 3 6 Als uitkomst van deze vergadering mag, vol gens de Standworden geconstateerd, dat de anti-revolutionaire partij thans, langs geleidelijken weg, tot eene vaste en volledige organisatie is geraakt, steunende op deze drie beginselen: 1. eenheid van program; 2. autonomie der distric ten en 3. officieele opdracht in den wettigen weg van de politieke leiding. Het Pol. nieuws waarschuwt tegen het gevaar dal Nederland nu weer loopt van met Ameri- kaansche centen overstroomd te worden. Een aantal daarvan is reeds in ons land in circulatie. Zij hebben de grootte en kleur onzer nieuwe centen. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Men schrijft uit Amsterdam aan blad: «Naar men verneemt, wordt hier een demon stratie tegen de ontworpen effectenbelasting voor bereid, die by ’s Konings komst te dezer stede zou worden geëxploiteerd. »()f deze Aprilbeweging met die van 1853 eenige overeenkomst zal hebben, moet de tyd leeien Zooveel is zeker, dat godsdienst en geld beide evenzeer in staat zyn de hartstochten in be weging te brengenl’’ «Wij voegen hierbij zegt het Utr. Dagblad dat deze mededeeling niet is van onzen ge wonen correspondent en dat zij veel overeenkomst heeft met eene vraag, die voor een paar dagen In een hoofdartikel van 't Uandelsblad scherl- De commissie van rapporteurs over de be- grooting van oorlog en de vestingbegrooting heeft den heer Viruly Verbrugge tol haren voorzitter gekozen. Een der dagbladen heeft in dit feit een bewijs willen zien, dat er in de Tweede Ka mer behoefte is aan militaire specialiteiten, en het Dagblad heeft daar een schimpscheut aan het adres van den heer Viruly bijgevoegd. Wij zien, zegt de Kamp. Ct., in dat feit heel iets anders. De heer Viruly is niet gekozen, omdat men hem bij uitnemendheid bevoegd acht om over militaire zaken anderen voor te lichten (dit is trouwens ook niet de taak van den pre sident eener commissie van rapporteurs), maar omdat hij bij uitnemendheid de man is, die in de Kamer durft uitkomen voor zijn gevoelen, dat de in de laatste jaren heerschende manie om de kosten der defensie op te dryven, niet is in het belang des lands. Uit de keuze van den heer Viruly tot voorzit ter dezer commissie spreekt eene gedachte. De nieuwe Minister van Oorlog draagt eene begroeting voor van nagenoeg 22 miliioen. Van een streven om het cijfer der militaire uitgaven tot een betamelijk cijfer terug te brengen, is bij hem geen spoor te vinden. Ja, hij heeft enkele kleine bezuinigingen aangebrachl; maar daarmede is men niet geholpen. Niet bij enkele honderden guldens moet op de defensie bezuinigd worden. En tegenover deze vertooning van spaarzaam heid staat, dat de minister weder aanzienlijke sommen eischt voor forten en kanonnen. Be zuinigen dus in het klein, en nieuwe uitgaven scheppen in het groot. Aan zulk een stelsel moet een einde komen. De Vertegenwoordiging kan met den nieuwen Minister van oorlog, die zoo weinig de eischen van zijn lyk verstaat, niet méégaan. De samenstelling nu van de commissie van rapporteurs en de benoeming van den heer Vi ruly Verbrugge tot haren vooi zifter schijnen grond lei geven voor de verwachting, dat de Tweede Kamer de finantieele krachten der natie niet door het departement van oorlog zal laten uitputten. derheid die door haar conservatief-liberale meer derheid tot allerlei weifelingen gedoemd wordt is onhoudbaar. Over de houding, door de Katholieken daarbij aan te nemen, kan, naar de Tijd meent, wel geen geschil van meening beslaan. In de distric ten, waar haar vertrouwen nog niet door jaren lange ondervinding gevestigd is, behooren zij zoo onafhankelijk en zellstandig mogelijk op te treden. Zij moeten zich niet laten paaien met een of an dere betuiging van sympathie, een koloniaal con servatisme en een liefde voor de neutrale school, gepaard aan eerbied voor de bijzondere. Deze dingen behoorden lot een verleden tydperk. Thans houde men slechts het oog op twee groote za ken tot vervulling van den plicht jegens het vaderland en het handhaven van eigen recht. Dit heet in een woordrecht voor allen. Om op deze wijze op te treden, is aanwakke ring, opwekking van het Katholieke leven, drin gend noodig. De kiezers in de verschillende districten moeten zich in centrale kiesvereenigin- gen organiseeren om zoodoende de belangstelling wakker te maken en het bewustzijn van het recht en de plicht te doen ontwaken. Tevens dient men het oog gevestigd te houden op de toestan den van ons vaderland en daar buiten. De Tijd acht voor ’t oogenblik twee staatkun dige maatregelen in ons vaderland onvermijdelijk, zoo men de rust door het recht wil bewaren. Vooreerst de herziening der schoolwet in den zin der door art. 194 der grondwet gewaarborg de vrijheid. Deze eisch blijft bestaan totdat iiij volkomen vervuld is en trots alle andere her zieningen hel is onverschillig of een stuk dwin gelandij uit 1878 of uit 1857 dagteekent: het blijft dwingelandij. De tweede maatregel is: herziening der kieswet met verlaging van den census. Alleen hierdoor is de vrije schoolwet te verkrijgen. Het Dagblad zegt, dat het gerucht omtrent de benoeming van den heer G. Goenen tot luitenant- direcleur der Kon Militaire kapel niet alleen onge grond is, maar dat er zelfs op dit oogenblik nog geen sprake is om de plaats van Dunkler le vervullen. Donderdag werd te Utrecht, naar de Standaard meldt, een vergadering gehouden van het cen- traal-comité, met de regeling van hel partijver band bij de a n t i-r evolutionairen belast. Dr. A. Kuyper presideerde. Het meer genoemde program der partij door dr. Kuyper in de Standaard breedvoerig toegelichl werd eenstemmig aangenomen en het statuut van ’t comité vastgesteld. Schier alle in den lande bestaande anti revolutionaire kies- vereenigingen sloten zich aan. Tot leden van de commissie van advies, die met de politieke leiding der partij belast zijn, zijn verkozen tot voorzitter dr. A. Kuyper, tot assessoren mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas en jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Tot verdere leden S. II. Buytendijk te Amerongen, W. Diemer te Dockum, J. H. Donner te Leiden, I. Esser te Den Haag, mr. D P. D. Fabius en E. W. Hey- blom te Amsterdam, mr. A. J. Th. a Th. van der Hoop van Slochteren te Slochteren, J. P. Nonhebel te Middelburg, J. Voorhoeve H.Gz. te Rotterdam en J. A. Wormser te Amsterdam. Als wachtwoord voor de aanstaande verkiezin gen werd ten slotte aangenomen: «Krachtens den kreet, die tijdens het volkspelitionnement uit den boezem der natie is opgegaan, te agiteeren tegen een kiesstelsel, waaraan we een Slaten-Generaal en door die Staten-Generaal een regeering dan ken, die over'de natie dwingelandij uitoefent, niet in haar levensbeginsel wortelt." De Tijd wijdt reeds een artikel aan de Juni- verkiezingen. Zij trekken ditmaal bijzonder vroeg 4e aandacht, ten deeie wegens het om bijzondere reden zich terugtrekken van enkele leden, maar in hoofdzaak wegens den bijzonderen toestand van onze binnenlandsche staatkunde. Wij leven toch in een crisis, die nog wel niet is losgebro ken maar aan wier bestaan niemand twijfelt. De financieele politiek door de regeering gevolgd, dreigt tot eene botsing le leiden, maar de eigen- lyke grond waaruit het critieke in onzen staat kundigen toestand geboren wordt, is de oneer lijkheid die ons partijwezen op politiek gebied kenmerkt. De regeering huldigt de moderne le vensbeschouwing en behoort tot de partij van d_n vooruitgang; de meerderheid die haar volgt en over welke zij gebiedt, is voor een groot deal uil andere elementen samengesteld. Aan die dubbelzinnigheid kunnen de Juni-verkiezingen een einde maken. De strijd zal moeten worden gevoerd over de vraag: of onze grondwet in Ko ninklijken dan we) in parlementairen zin zal wor den verklaard, of het liberaal-conservatieve dan wel het radicalisme de grondtoon onzer binpen- landsche staatkunde zal zyn De tegenwoordige toestand de heerschappij eener radicale min- Vrijdagmorgen jl. ontving de gemeente-veld- wachter H. eene som, naar men verneemt een bedrag van f 1400, zijnde tractament verschillende onderwijzers, om dit aan hen uit te betalen. H. moet slechts één onderwijzer hebben uit betaald, en Zaterdagmorgen was onze veldwachter met eene som van ongeveer f 1000 spoorloos verdwenen, met achterlating van vrouw en 1 kinderen. Zijn uniformpet zou bij een afwate ringskanaal onder Delfzijl zijn gevonden. Men verdiept zich in gissingen. tendeiwijze voorkwam, of men niet, als in 1853, gebruik zou maken van ’s Konings komst te Am sterdam, om «eene Ministeriëele crisis uit te lok ken.” ’t Gerucht, in bovenstaande regelen vervat, zegt de Asser Courant, is ook tot het Noorden doorgedrongen, en nog meer andere verhalen van pogingen en plannen om het Ministerie te verwijdeien, loopen hier rond. Men treedt daarbij in vele bijzonderheden c~, wordt niet alles geloofd, de toeleg om eene Mi- nisleriëele crisis in 't leven te roepen, wordt door menigeen niet betwijfeld. Wij gelooven niet dat men te Amsterdam eene demonstratie legen de effecten belasting op het touw zal zetten. De verstandige burgerij weet wel wat daarvan het gevolg zou zijn. Dat de effectenhouders te Amsterdam het Land niet kunnen regeeren, zou al spoedig blijken. Mr. F. S. van Nierop beveelt, tegenover het betoog van het Hbl., ten gunste van de effecten belasting, de invoering aan van eene algemeene inkomsten-belasling, in plaats van de voorgestelde heffing. Hij meent, dat eene effecten-belasting de hervorming van ons belastingstelsel tegenwerkt in plaats van bevordert. Al zal zij betaald worden uit hel inkomen, zij wordt geheven naar het ka pitaal, of beter, naar het aktief, zonder aftrek van het passief. Dientengevolge zal zich het geval voordoen, dat, ja, enkelen naar hun zuiver inko men betalen, maar velen niet in evenredigheid tot hetgeen zij aan den staat verschuldigd zijn, doch veel meer. Deze fout zal niet te ontgaan zijn, tenzij door eene algemeene heffing. Hel Hbl. meent, in antwoord hierop, dat het verschil tusschen zijne meening en die van den heer van Nierop meer in schijn dan in werkelijkheid beslaat. Het keurt eene rijks-inkomsten-belasting volstrekt niet absoluut af, maar evenmin een kapitaalsbe lasting, mits daarnaast een betere heffing op de vruchten van den arbeid kome, zoodat het hoofd doel van de inkomsten-belasling toch bereikt wordt. De loop, dien de belasting-hervorming in ons land heelt genomen, mag, meent hel blad, bij de oplossing der quaestie niet uit het oog veiloren worden. Waar onder de liberalen zoo veel strijd bestaat over de wenschelijkheid eener heffing naar het inkomen, is twijfel gewettigd, of een herhaling van hel outwerp-Blussé kans van slagen zou hebben. Het lijk, onder Weesp in het vaarwater gevon den, is herkerd voor dat van den timmerman, die een paar maanden geleden verdwenen was, na het laatst met een paar kameraden in de herberg hel Visschertje gezien te zyn. Het is naar Am sterdam vervoerd en door de justitie geconfron teerd met den persoon, die, op vermoeden van uit wraakzucht den vermiste vermoord te hebben, gevat, doch later wegens gebrek aan bewijs we der losgelaten was. Ofschoon hel lijk in verge vorderde staat van ontbinding verkeerde heeft het geneeskundig gerechtelyk onderzoek de waar schijnlijkheid aangewezen, dat ondergaan geweld, en wel verbrijzeling van den schedel, oorzaak van den dood moet zijn. U I T D E De arrondissementsrechtbank te Roermond heeft uitspraak gedaan in de beruchte zaak van den pastoor van Haren (Pruiseu), die de leider en aanvoerder geweest is van de processie, welke door de gepleegde rebellie en het gewelddadig verzet tegen de marechaussée’s in September zoo veel opspraak verwekt heeft. De pastoor is ver oordeeld ais gehandeld te hebben in stryd met de wet, en in de kosten van het proces. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van art. 18 der wel van 4 December 1872 (Staatsblad no 134), aan de ingezetenen: dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aan melden ter Secretarie der gemeente, gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting en her- enting. Sneek, den 8 April 1879 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J van DRIESSEN. De Secretaris, W. van W ANING Jr. Binnenkort zal ook Groningen eene melkinrich ting hebben. De inrichting heeft ten doel onver- valschte melk te leveren van gezonde koeyen, welker voeding onder streng toezicht staal. Na aankomst der melk aan de inrichting wordt ze gekeurd, in goed afgesloten bussen gedaan, voor zien met kranen, in een afgesloten kar geplaatst en de ingezetenen aan huis bezorgd. De prijs is van Mei tot October 9 cent de liter en de ove rige maanden 10 cent. De overgeblevene melk wordt tot kaas en bo ter verwerkt, zoodat steeds versche melk geleverd wordt. De rondbrenging geschiedt ’s morgens en ’s avonds. Met e. k. Mei denkt de vereeni- ging een aanvang te maken. De vereeniging ter bevordering van volksge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1