GEMEENTE EM HET ARRONDISSEMENT SMEEK, NIEUWS- EM ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1879. No. 30. 12 APRIL. ZATERDAG EN i,00 50. n. 2e '0. i naar *t N. v. d. D. doet opmerken, alle toejui- ft U ft A1 '1'. Snihiii 1 E= r B 1 XIK E X L A X B 1 l ik van h l. I. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f i.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. B n Aangaande bet verdwijnen van den gemeente veldwachter van Doifzyl, Heins, kau worden ge it B ,00 00. - 4 >0, 00 ,00 42. 30; ste ling gde ven, ort* fen, ling sch- rer- het - dT en L '5 16 a Naar men verneemt, zegt de Asser Ct., moeten er by de instructie der zaak van den hooidonder- wijzer te Surbuisterveen voldoende gronden zijn gevonden, om hem gerechtehjk te vervolgen. De onlangs door den Hoogen Raad genomen beslissing omtrent het Koninklijk besluit betref fende de bevolkingsregisters, begint voor de re- geering een lastige zaak te worden. De recht bank van Haarlem heeft namelijk dezer dagen den Hoogen Raad nagevolgd en een persoon, die vervolgd was wegens overlivding van het regle ment van politie op hel Noordzee kanaal, van rechtsvervolging ontslagen, op grond dat het reglement is vastgesteld by Kon. besluit, maar dat Kon. besluit niet strekt lot uitvoering eener wet, noch berust op een wet. 5»^ AD VERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewohe letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. den bij massa, overal voor betalen moet, terwijl de effectenhouders, die anderen voor zich laten werken, laten ondernemen en produeeeren en de zekerheid hebben van de eersten te zijn, die een aandeel van het verdiende geld krijgen, niets betalen Er is dus ook geen enkele reden te bedenken, waarom zij, die niets doen dan van tijd tot tijd de schaar te hanleeren, tegen de belasting zjjn. Misschien is het, wijl zij bevreesd zijn, te laten merken hoe belangrijk bun kapi- aCS« r jen, >kes iser, erts J Het Dagblad van ’s Hage meent dat onze Wetgevende Macht het invoeren der nieuwe wel op *t lager onderwjjs moei beletten. >’t Is nu de tijd niet zegt hel om de Natie met zulk een duur weelde-artikel te begif tigen". ’t Zelfde blad bestrijdt de belasting op de goe deren in de doode hand, voornamelijk omdat zij groolendeels zal worden geheven op de inkom sten van provincies, gemeenten enz.die ge noodzaakt zullen zijn door nieuwe heffing van de ingezetenen terug te vorderen wat voor de be lasting is betaald. In het hoofdkiesdistrict Arnhem is, met 885 van de 1444 geldig uilgebrachle stemmen tot lid van de Tweede Kamer gekozen kapitein A. Kool, (cand. der lib Mr. A. F. de Savornin Lohman (cand. der antirhad 461 stemmen en de heer O. van Rees 41. het plan durven opponeeren. Zelden hebben wij zegt het blad - bru- taaler adres gelezen. Met welk recht protes teerden de effectenhouders tegen de invoering eener dusdanige belasting? Is het rechtvaardig, dat de fabrikant, die zijn kapitaal in zijn zaken steekt en bovendien kans loopt door tegenspoe- De arbeidende I ching. Tot dusver is dit vervoer, behalve voor plaatsen aan dezelfde spoorwegonderneming ge legen, slecht geregeld en biedt hoegenaamd geen waarborg voor snelheid en veiligheid. Er zijn gevallen hier te lande aan te wijzen, dat een pakje, om zijn bestemming te bereiken, de volgende middelen van vervoer moet volgen: drie spoorwegdiensten, twee omnibus-of diligence- diensten en ten slotte een voelbode. Onder zul ke omstandigheden is het geen zeldzaam verschijn sel, dat de vracht de handelswaarde van deu inhoud van het pakje verre overtreft, dat het pakje dagen onderweg blijft en dat bij ontvreem dingen uit het pakje de dader niet is te vinden. *Laat ons hopen, zoo besluit het blad, dat dit het begin is van de vele diensten, welke het postwezen, behalve het brievenvervoer, den inge zetenen van het rijk kan bewijzen. Wat in het uitgestrekte Duitschland geen bezwaar heeft, zal het hier zeker niet hebben. De particuliere Londensche correspondent van ’t Ilandelsblad schryft Tegen het goedkoope ingevoerde graan te con- curreeren is moeielijk, omdat de grond in En- geland zoo ontzettend duur, de arbeid kostbaar, en hel vervoer van graan per schip gemakkelijk en goedkoop is De concurrentie met buiten- landsche vetweiders en boter- en kaasboeren moet echter lichter vol te houden zijn voor de Engelschen, en de Tory regeering helpt hen bovendien door hel proteciionnislische verbod van den invoer van levend vee in Engeland, maar toch neemt de invoer van vleesch met de week toe. De Hertog van Somerset vroeg vei leden week aan den Minister, hoeveel Amerikaansch vleesch in *t vorig jaar was ingevoerd in Engeland, en de landbouwers zijn ontsteld door het antwoord. In 1877 werden uit Amerika aan levend vee ingevoerd 19,187 ossen, 23,395 schapen en 810 vaikens In 1878 was dat getal toegenomen tot 86,589 ossen, 84.076 schapen en 17,933 varkens. Geslacht vee werd in nog grooler hoeveelheid aangeveerd. Een enkel voorbeeldvin Januari 1878 bracht men 37,988 pond vleesch uit Amerika in Engeland aan, en in Januari van ditjaar65 023 pond. In de maanden October, November en December 1878 werden alleen uit de Vereenigde Staten (Canada dus niet medegerekend) 13,519,472 pd. ossenvleesch en 73,500 pd. schapeuvleesch ingevoerd, terwijl 18,444 schapen en 19,165 os sen werden ingevoerd, die in de haven van aan komst geslacht werden Engeland’s bevolking ■wordt dus meer en meer gevoed door de Ame rikaansche landbouwers dit te beletten zou hon gersnood ten gevolge hebben, en deze mededin ging is zoo ernstig, dat de zware pachten niet meer opgebrachl kunnen worden in Engeland en vele boerderijen ledig staan. Grond, dien men zich vroeger belwis te, wordt tegenwoordig slechts schoorvoetend tegen minder huur genomen In boter en kaas beginnen de Amerikanen ge duchte mededingers te worden van de Brillen en van een Engelsch landbouwer, die Amerika verleden najaar bezocht had, vernam ik eenige redenen daarvan, welke velen le/ers van het Hbl. wellicht even nieuw zullen zijn als ze mij waren. Er heelt in Amerika een onwentehng plaats gehad in de zuivelbereiding. De ouderwelsche manier is prijs gegeven men melkt, maakt room en karnt op geheel nieuwe wijze. De koeien worden op vele plaatsen door machines gemolken Toen men. in het groot de zaak begon te drijven stuitte men op hel bezwaar, de noodige ervaren melkers en melksters en hel noodige werk voor hen gedurende de rest van den dag te vinden. Daarom werden pogingen gedaan om werktuigen uil te vindon, die evengoed vermochten wat boerinnenhanden tot nu toe deden. Met de proef nemingen is heel wat schade geleden en tal van koeien zyn bedorven door de snelle toepassing van nog onvolmaakte machines, maar nu is len laatste een werktuig uitgevonden, dat buitenge wone verdiensten schijnt te hebben. Ik waag mij niet aan de beschrijving er vandoch ik deel op gezag alleen mede, dat Dürand's cow- milking machine de ideale melkmeid der toekomst moet zijnaltijd ijverig, steeds geduldig, nooit hardhandig, nooit om loonsverhooging en een uitgaansdag vragend, niets etend en drinkend in één woordeen ideaal. Opmerkelijk ook is de nieuwe behandeling van versche melk. Deze melk wordt niet langer in ondiepe pannen gezel, waarin de room omhoog stijgt, doch in diepe bussen (20 inches diep en 8 inches in doorsnede), die door ijs of zeer koud bronwater woiden afgekoeld tot 49 a 50 graden Fahrenheit. De room rjjsl binnen twaalf uur en Ook de Werkmansbode laat haar stem hooren over de effecten belasting. Het orgaan van het algemeen Ned. werkliedenverbond is er zeer mede ingenomen en kan zich niet begrij pen, dal de Amstcrdamsche geldmannen tegen taal wel is. »Het zoude volgens onze meening, zoo ver volgt het blad, meer dan tijd worden, dat ein delijk dat slag van menschen eens door de be lasting werd getroffen. Lang genoeg hebben zij zich neergevleid bij het denkbeeld, dat de aarde voor hen alleen bestaat, zij alleen mogen genie ten. Lang genoeg hebben zij geprofiteerd van den arbeid en den nijverheidsgeest van anderen lang genoeg hebben zij in volkomen genoegen de waarde van geld in ruil voor papier gegeven, waardoor bun kapitaal van jaar tot jaar grooter wordt, waardoor de waarde van het geld ver mindert, zoodal als van zelf voor alle artikelen meer geld moet worden betaald. >De belasting is daarom zoo goed, wijl niemand de bezitters van I zilver voor papier te ruilen, terwijl hel uiterst billijk moet worden genoemd, dal pok de In de Dinsdag avond te Amsterdam gehouden jaarlijksche algeineene vergadering van aandeel houders der Crediet-vereeniging is hel algemeen verslag van den staat der vereeniging in het af- geloopen boekjaar goedgekeurd Omtrent het ontvreemde door den voort vluchtigen bediende Permentier bleek, dat deze f 17,000 had mede genomen, doch dat door de ijverige bemoeiingen van deu inspecteur-rechercheur Van Hove met nog een dienaar, die hem naarNew-York waren nagereisd, f 12,000 weder in de kas waren ge vloeid en dat de reis- en verblijfkosten dezer twee kloeke mannen f 2000 waren geweest, zoodat in het geheel door den ontrouwen dienstknecht een schade was beloopeti van f7000. Tol commissaris, in plaats van den heer H. J. Schimmel, werd gekozen de heer mr. J J Ra- husen, directeur der verzekeringsmaatschappij sVesla”. Van den heer Schimmel, die niet in de vergadering tegenwoordig was, werd een brief voorgelezen, waarin hij Ie kennen gaf zijn ontslag te nemen »om zich voortaan meer aan de letter kunde te wijden.'* Hij werd op voorstel van commissarissen voor den tijd, gedurende welken hij anders nog als directeur werkzaam zou zijn geweest (31 Juli 1883), lot adviseur benoemd. 15 jaren was de heer Schimmel aan de vereeniging verbonden, onder genot van een salaris, dat met alle emolumenten afwisselde tusschen 9 en 11 mille 's jaars. Wel een opoffering voor de studie der letteren De heer Berg van Dussen Muilkerk, die periodiek moest aftreden, werd herkozen. De altredende commissarissen en de leden van den raad van administratie werden mede alle herkozen. Het dividend werd bepaald op 6% pel. voor de aandeelhouders en op 5% pet. voor de cre- diet-trekkende leden. Men schrijft uit den Haag aan het Rotterdamsch Nieuwsblad Het zeggen is, dat de Tweede Kamer na het Paasch-recès de Kanaalwet in openbare beraad slaging nemen zalterwijl de effectenbelasting niet in dit zittingjaar, althans niet vóór de Juni- verkiezingen, zou afgedaan worden. Dit eerst loestaan van uitgaven, om er dan pas over te gaan spreken, hoe men er het geld voor vinden zal, herinnert aan het spreekwoord van de paar den, die achter den wagen gespannen worden. Er zijn er, die wenschten dat er, in plaats van een per mille, zooals het voorstel luidttwee per mille van de effecten geheven wordtmits men het successierecht in de rechte lijn weder introk, of althans de kleine boedels er van vrij stelde. Het begint zich toch reeds te openbaren, hoe drukkend-dat recht is, vooral by het sterven van den huisvader of kostwinner. wordt niet afgeschept, maar de afgeroomde melk wordt van onder de room afgelapt. Een melk- karner is niet langer noodigde cooley-box waarin de geheele behandeling plaats heeft, kan in een schuur of kelder gezel worden. Nu wij toch van de Engelsche vrees voor bui- tenlandsche mededinging in landbouw-produclen spreken, willen we tevens mededeelmg doen van een nieuwen vijand, die Engelsche boeren en slagers bedreigt. Kolonel Mann is zijn naam. Hij betreurt het, dat door een complot onder de slagers het publiek bijna niet geniet van de ver laagde prijzen van vleesch, en hij richt daarom met een kapitaal van f 1,200,000 een maatschappij op, die de bevolking van Londen van de lage prijzen voordeel zal laten trekken. In vijf dis tricten van Londen vestigt hij een markt, waar vleesch, visch, gevogelte, wild, eieren, boter en kaas zullen verkocht worden, direct van de voort brengers, voor 20 a 30 pGt. minder dan ze nu in de winkels moeten opbiengen. Hij zal ossen vleesch verkoopen voor 5 a 9 stuivers het Eng. pond en de beste stukken, haas, biefstuk, voor 10 stuivers het pond, terwijl hij voor stukken om te koken slechts 2 a 5 stuivers vraagt. Hij geelt een uitvoerige lijst der lage pryzen, waar voor hij ook in Schotland, Oostenrijk en Frankrijk artikelen kan koopen, die beter zijn dan de En gelsche, welke juist bel dubbele kosten. Volgens de opgaven van the statistical society werden jaarlijks in Groot-Briitanië 33,697,785 hundred weights vleesch gebruikt. Kolonel Mann belooft minstens twee stuivers per pond minder dan de slagers te vragen, waardoor hij, zoo hij geheel Engeland deelen laat in het voorrecht, aan hel nationaal vermogen f376,983,168 per jaar be sparen zou Op het terrein van den Rijnspoorweg te Utrecht is, bij het plaatsen van een pomp (tot vulling locomotieven bestemd) het zware gevaarte op een werkman gevallen. De man bleef op de plaats dood. De voorgenomen maatregel van den minister kapitalen dwingt hun goud of van waterstaat, om pakjes beneden de 5 kilo :i-|(e| VuOrts j doör je posteryen te doen vervoeien, verdient, rykeren meer belast worden. 1 klasse toch draagt naar verhouding zeer veel bij, wel niet direct maar indirect. »Hoe hel mogelijk is dat nog 70 mannen in de hoofdstad gevonden zijn om dat adres te tee- kenen, behoort tot de raadsels, zoo besluit het bladhoe het mogelijk is dat die 70 mannen durven zeggen, dat het nationaal vermogen in gevaar wordt gebracht door invoering dezer be lasting, kunnen wij niet rijmen, maar wat wij wel kunnen, is, te zeggen, dal die bescherm engel hunner trommel een hoofdtoon willen voe ren in *s lands bestuur, altijd roepende over hun vaderlandsliefde, liedjes aangeven als >wij leven vrij, wij leven bly”, enz. Komt hei vaderland in nood, en vraagt men hun of zij hun bloed daarvoor desnoods veil hebben, of om hunne zonen de eerste plichten, die de grondwet hun oplegt, om de wapenen te dragen, te vervullen, dan verrichten zij eenige ©ogenblikken het be zwarende werk: eenige strookjes papier af te knippen en daarvoor koopen zij een zieltje, die hunne vaderlandsliefde moet toonen.” UIT DE PERS. 8 ■-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1