rm GEMEEftTE Eft RET ARROftDISfflftT Sft'EEK, ftlEUWS- Eft ADFERTEftTIE-BEAD VOOR DE - r" De Effflctenlromniel toflrM L® No. 31. 1879. VIE R-E N-D ERTIGSTE J WOENSDAG 1 I 1.1 t 5 ■agai 7 i i De heer I 1 IS SUJ kl H 01 fi n i 9 9 I a i. t e ■MW EX LAM). r d 0 E o Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Het bericht, dat de voortvluchtige veldwachter Heins te Harlingen, zou zijn gevat, is niet beves tigd. Men vermoedt algemeen, dat hij van Har lingen naar Londen is vertrokken. Hot Vad. meldt dat de heer'Sickesz, lid van de Tweede Kamer der staten Gen. ernstig ongesteld is. e f 15 10 >3 it .3 )r 5 ir 14 1 or or or 14 i. 8 I. 1. v.» eenen vi^^.der De hooidcommissie voor de viering der Unie te Utrecht heeft in overleg met de plaatsehjke commissie besloten, het plan tot monumentale vereeuwiging dier belangrijke gebeurtenis op te geven, en de gelden aan de inschrijvers terug te geven. Het Provinciaal blad no. 48 bevat een besluit van den commissaris des konings, van den 9 April 1879, ie afdeeling A, no 626, houdende verdeehng van de provincie in schatling-districten voor de personele belasting en benoeming van rijks-schatters voor 1879/80. Benoemd zijn in het schatting-district Sneek C. Walrna, OppenhuizenM. P. Bleekma, Deer- sum T. IJpmaFraneker T. P. Koopmans Oppenhuizen P. van der Valk, WommelsT. H. Brouwer, Bolsward. -» overeen gekomen Naar het N. v. d. D. thans weer verneemt, heeft de instructie tegen den onderwijzer te Surhuisterveen (turven-kwestie) geene termen op geleverd om hem gerechtelijke te vervolgen, zoo- dat het schorsingbesluil wel vernietigd zal wor den, nenanaem women, Acm en aerng ge Teylers tweede Genootschap heeft besloten j den van wege het O. M. gedagvaard. AD VERTENTIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents voor eiken regel meer 7'/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Volgens het N. v d. D. heeft de politie te Amsterdam proces verbaal opgemaakt tegen een jongmensch, die 's nachts uit het raam zijner woning op de Heerengracht op een kinderlrom- pet het alarmsignaal der politie zóó bedriegelijk na te bootsen wist, dat, wanneer dit hem ter afwisseling van zijn medische studiën in den zin kwam, hij in een oogwenk alle politiedienaren uit den omlrek op de gracht nabij zijn huis in draf liet bijeenkomen. Art. 172 der Grondwet zegt: r>dat op het stuk van belastingen geen priveleges kunnen worden verleend.” voor 1879 de volgende vraag uit te schrijven Uit het vak der Penningkunde »Men verlangt een geschiedenis van West-Friesche Munt.” Bovendien zijn nog steeds uitgeschreven de twee volgende prijsvragen1. uit het vak der Letterkunde «Men verlangt een critische be handeling van P. G Hoofts Nederlandsche histo riën, waarin niet slechts de bronnen, die hij ge bruikt heeft, en de wijze, waarop hij die heeft gebruikt, beschreven en beoordeeld worden, maar ook inzonderheid die berichten, die hij aan on uitgegeven bescheiden en aan mondelinge over leveringen heeft ontleend, worden getoetst aan hetgeen van elders bekend is.” 2. Uit het vak der Kunst «Men verlangt een historisch en critisch onderzoek van de beoefening der hout- sneêkunsl in Noord- en Zuid-Nederland, van den oorsprong af tot het midden der 16e eeuw. Hierbij begeert men tevens eene zooveel mogelijk volledige beschrijving der werken van hen, die in dat tijdvak hier te lande in deze kunst heb ben uitgemunt. deel in de belasting zal bijdragen. Maar wat nu te zeggen van de bedreiging, dal de kapitalen zich naar het buitenland zullen verplaatsen Iets dergelijks werd ook tegen het successierecht in de rechte lijn aangeveerd; maar ondertusschen heeft men nog niets gehoord van fortuinendie naar elders zijn verhuisd Wij willen wedden, dat wanneer de belasting lot stand komt, geen der onderteekenaars van het adres daarom het vaderland zal ontvluchten. En zoo ook zal de groote geldmarkt te Amsterdam stellig niet wegens deze belasting verloopen. Dat ook aan de eflecten belasing niet evenzeer bezwaren verbonden zijn als aan elke andere belasting, zal door niemand worden ontkend, maar deze bezwaren worden door de tegenstan ders verschrikkelijk overdreven. Dit is in elk geval zeker, dat de kapitalen in portefeuille tot nu toe eene schandelijke bevoorrechting hebben genoten en dat het meer dan lijd is daaraan eens een einde te maken. Wij prijzen daarom den Minister, die den moed heeft gehad een wetsvoorstel in te dienen, oin ook die kapitalen in de algemeene lasten te doen deelen, en we zeggen met de K C.zijn voor stel moge gebreken hebben en voor verbetering vatbaar zijn, het beginsel waarvan het uitgaat, is onberispelijk en onaantastbaar. Het bijvoegsel der Prov Oeerijs en Zw. Cour. beval de volledige acte van beschuldiging van: 1. Gerrit Nieuwenhuis, oud 32 jaren, jager; 2. Arend Jongman, oud 24 jaren, ai beider; 3. Klaas Nieuwenhuis, oud 29 jaren, vischventer, allen geboren en wonende te Stad Vollenhove, thans gedetineerd, door den Procureur-Generaal be schuldigd van: I. de eerste van in de maand December 1877 des nachts, in ieder geval na zonsondergang en vóór zonsopgang, uil het bewoonde huis van Evert Driezen te Zuurbeke, gemeente Ambt Vollenhove, een aan diens zwager Albert Lassche toebehoorend tweeloops jachtgeweer arglistig te hebben ontvieemd, na door een raampje van den aangrenzenden en met de woning zelve een geheel uitmakenden koestal naar binnen te zijn geklommen en zich langs dien weg den toegang te hebben verschaft tot de plaats waar het geweer stond. II. Alle d.-ie van in den avond van den 16 Oct. 1878, nabij het Voorslerhek op den Bent- dijk, gemeente Ambt Vollenhove, te zamen en in vereeniging de aldaar op surveillanlie zijnde politiebeambten, den rijksveldwachter brigadier- titulair J. J. Bastings en den veldwachter der gemeente Vollenhove J. de Liefde Gz. om het leven te hebben gebracht, na vóór het plegen van die daden het opzet daartoe te hebben genomen, althans de eerste (Gerrit Nieuwenhuis) na vooraf genomen opzet genoemden rijksveldwachter Bas tings om het leven te hebben gebracht, en alle drie de beschuldigden van daarop te zamen en in vereeniging den medegenoemden gemeente veldwachter De Liefde om het leven te hebben gebracht, desgelijks na vooraf genomen opzet, in ieder geval om de ontdekking van den op Bastings gepleegden moord te voorkomen, en zulks de eerste en tweede beschuldigde na vroe ger lot eenzame opsluiting voor den tijd van lan ger dan zes maanden veroordeeld te zijn en al- zoo van: de eerste: «diefstal bij nacht in een bewoond huis, gepleegd met inklimming; allen moord op twee bedienende beambten in de waarneming hunner bediening, Althans de eerste moord op zoodanig beambte en allen moord op een tweeden beambte, in ieder geval moedwilligen doodslag op laatstbeduelden beambte, voorafgegaan door den moord door den sten beschuldigde gepleegd, en zulks de beide eerste beschuldigden na vroegere veroordeeling tot eenzame opsluiting voor den lijd van langer dan zes maanden. De zaak zal ter terechtzitting van den 1 Mei behandeld worden, Acht en dertig getuigen wor- ’t Is een zeer gewoon verschijnsel in ons land en ’l zal misschien wel overal zoo zijn dat niemand gaarne afstand doet van zekere privele- ges, al leert zijn rechts- en billijkheidsgevoel hem dan ook, dat hij daarop niet de minste aanspraak heeft, en dat hij eigenlijk van die bevoon editing reeds veel te lang genoten heeft. Dat rechts- en billijkheidsgevoel wordt, helaas I bij de meesten onzer zoo spoedig tot zwijgen gebracht, zoodra 't op het «hebben en houden” aankomt. Dan welen we meestal tal van sophistische redeneeringen te berde te brengen, om te betoogen, dal wij althans moeten houden wat we hebben en reeds zooveel jaren lang onbezwaard gehad hebben; en wij eindigen ten slotte met ons diets te maken, dat wij vol strekt geen bevoorrechting hebben genoten. Zoo is het bijv, allerkoddigstja dat is ’l maar ’t is bedroevend tevens op te merken hoe, bij elke poging om tol eene meer billijke laslverdeeling te geraken, de tot nu toegeprive- ligeerden door dik en dun gaan draven, om toch vooral bij tijds te kunnen gaan betoogen, dat deze nieuwe voorgestelde belasting lel wel 1 eene belasting, die ook hunne beurzen zou aan spreken uiterst onbillijk, bezwarend en druk kend is, en daarbij schadelijk voor het alge meen belang Een nieuwe bijdrage daarvan levert thans weer de heftige oppositie welke van geprivilegeerde zijde gevoerd wordt tegen het onlangs door de regeeringingediende wetsontwerp tolheffing eener belasting op de Effecten. Alle effecten-trommels hebben van verontwaar diging getrild en geschud over de gruwelijke aan randing harer onschendbaarheid, en de groote effectenhandelaars en eflectenhouders hebben su biet de hoofden bij elkaar gestoken, en zij zijn om zoo mogelijk aan allen, en aan onze volksvertegenwoordiging in de eerste plaa's, wijs te maken, dal de invoering eener belasting op de effecten wel een der meest onbillijke zou zijn, welke ooit kon worden voor gesteld Wie van de onbillijkheid dier belasting volko men overtuigd wil worden, hij leze en herleze de berg van bezwaren, welke voor eenige dagen door bankiers en andere groote geldmannen uit Amsterdam, in hun adres aan de Tweede Kamer tegen de voorgeslelde belasting werden ontwik keld. Men njoet al een stumper -r- zonder ef fectentrommel en dus erg bevooroordeeld zijn om al hel zwaarwichtige der daartegen aange voerde argumenten niet dadelijk te begrijpen. Men oordeele slechts Als normaalbeginsel van belastingwezen zoo heet het o. a in dat adres zal jaarlijks aan de natie een deel van het nationale vermogen worden ontnomen De wetsvoordracht geeft aan den Staat de beschikking over het nationaal ver mogen. De geldmarkt wordt bedreigd de groot ste kracht van den Staat loopt gevaar te breken verplaatsing van het hier te lande gevestigde kapitaal staal te wachten, enz. N.elwaar, dal zjjn alle dooddoende argumenten en geen dikke woordenen ’t is geen egoisme van de Amslerdamsche geldmannen, dat hen zoo G bezielend en overtuigend doel spreken tegen eene belasting, waarin de heeren eflectenhouders al i voor één per mille zouden worden getroffen ’t is hier niet de zucht om voor zich en de zijnen een onwettig, privelege te handhaven, neen I t is slechts de innige overtuiging van de noodzakelijkheid van de voortdurende onschend baarheid van de nederlandsche effectentrommel, die uil dit kernachlig adres spreekt. «Ne louchez pas a la Reine I” alias effectentrommel roept de piepende schaar; «dat’s mijn recht” en de gezamenlijke eflectenhouders repeteeren in koor «dat’s haar recht, dat zij alleen ten onzen bate mag uitoefenen I” Vorder uwe lasten, zoovéél gij wilt, van elke tak van bediijf, evenzeer als van den grondeigenaar, vraag »uw deel van ’s beedlaars brood en zout” belast het genot van licht en luchten verdubbel, zoo noodig, nog den accijns op de Jenever, dat likeur de canaille! maar waag het niet den vinger uit te steken naar onze kapitalen, die nu reeds sedert jaren zoo rustig en onbezwaard hebben gelegen in onze effectentrommels 1 Laat deze buiten hel bereik blijven van den fiscus; want nog eens! bedenkt het wel, o 1 Minister en Volksvertegen woordiging, dat gij door uwe belasting op de effecten jaarlijks aan de natie een deel van hel nationaal vermogen zoudt ontnemen dat door dit wetsontwerp de geldmarkt wordt bedreigd dat de grootste kracht van den slaat daardoor gevaar loopt te zullen breken, en verplaatsing van het hier te lande gevestigde kapitaal daarvan te wachten is. De Kamper Courant noemde dezer dagen deze demonstratie van de Amslerdamsche geldaristo cratie een schande voor ons land en achtte de ar gumenten, in het adres aangevoerd, hoe hoog zij ook klinken, van bitter weinig beteekenis. Het voornaamste, zegt zij, is, dat een deel wordt geëischt van het kapitaal zelf. De Staal, beweren deze heeren, krijgt de beschikking over het na tionaal vermogen. Ais voorgesteld ware eene belasting van de rente, eene couponbelasling zouden de heeren dan tevreden zijn geweest Zouden er dan door hen geen bezwaren zijn op geworpen Zeven-en-twintig jaar geleden werd zulk eene belasting voorgesteld, maar ook toen ging er een storm op. Inderdaad is de vorm, door den tegenwoordigen minister gekozen, aan veel minder bezwaar onderhevig dan elke andere tot hiertoe bekende vorm. De geldhandel en dit mocht hij deze adressanten vooral wel wegen wordt er veel minder door belemmerd. En evenwel is het nu juist de vorm, waartegen deze heeren hunne scherpste pijlen richten. Het is volgens hen iels ongehoords, wat de Regeering voorheeft. Niet de inkomsten uit effecten, maar de effecten zelf worden belastde Staat neemt een deel van het kapitaal; het nationaal vermo gen zelf wordt aangetastAlsof het feilelijk niet precies op hetzelfde neerkomt, of de belasting wordt berekend naar de waarde van het effect zelf of naar het rentebedrag. De voorstelling dat de Staat een deel van het kapi’aal neemt is geheel onjuist. De belasting is niets anders dan eene belasting van het inkomen uit effecten, berekend naar huune beurswaarde Het nationaal vermogen zal door deze heffing van 1 per mille niet verminderen, en er bestaat zelfs volstrekt geen grond om te vreezen, dat een Amsterdamsch millionair gebrek zal moeten lijden, omdat de Staal jaarlijks f1000 van hem eischt. Maar, zeggen de adressanten, de belasting zal worden geheven, onverschillig of men al dan niet vruchten trekt uit zijn kapitaal. Jawelmaar effecten, die geen rente geven, staan niet a pari op de fondsenlijst genoteerder zal dus wel eenig verschil zijn tusschen het bediag, dat men in de belasting betaalt voor het kapitaal, hetwelk geen vruchten afwerpt, en dat, betaald voor kapi taal, hetwelk wèl vruchten afwerpt. En dit is ook zeker, dat zoolang een effect verhandelbaar is, het ook waarde vertegenwoordigt. Er is dus niets onbillijks in, dat het ook een evenredig 6 7 i- 7 i.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1