NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, No. 32. 1819. ZATERDAG r Ni a 0. z 8* Armverzorging. 2° I- E V PERS. ;n e k t. 5 O a. v- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. n P 5 4 a )0 0; te 2e n F4 >0 n as ie, n- jn ijs rd le- sn ie, beslist partij koos, leger van groofe en harnas is gejaagd hoe het geld weer i weer minst verwondering baren, dat hier het ééne rad in het andere vat, en de drijfkracht in het nati- In ons vorig nummer vermeldden wij, de acte I van beschuldiging van G. en K. Nieuwenhuis en Dat de anti-revolutionairen, den grijzen schran- deren Elout uitgenomen, geen staatslieden van den echten stempel meer in hun midden tellen, acht het blad geen schande, wijl de anti revolu tionaire partij in de laatste 30 jaren uit de ver trekken van het regeerkasleel is gehouden. Alleen in de volks- Ditzelfde voor de rooinsch katholieke partij die bijna even vinnig als de anti-revolutionaire is bestreden, mistrouwd en achteruitgezet. Ook is er verontschuldiging te vinden voor het over- a I 3 iVN !s- e- er R. 1 ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z( Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. SA lilt IR (OIRW steuning, waaromtrent ook weder twee leden der commissie onderzoek doen,'dan wordt nagegaan, hoe groot het bedrag van een te verleenen ren teloos vooi schot zou moeten wezen en of iemand daarvoor borg wil staan. De aflossingen worden verhoogd, naarmate de inkomsten van een gezin grooter werden. In zes jaren tijds heeft het ge nootschap slechts driemaal een borg behoeven aan te spreken. Aan elk ondersteunde, hoe dan ook, is het streng verboden, zijn goederen te beleenen; deze zeer goede regel verdient zonder twijfel navol- ging. De werkverschaffing is voor den armverzorger het meest gewenschte terrein Tot voor korten tyd werden ook de hiervoor aanbevolen gezinnen door leden der meergenoemde commissie bezocht; tegenwoordig geschiedt dit door het behulp, zoo noodig, van daartoe aan te stellen personen. Ge streng onderzoek is ook hier noodig. De perso- De Standaard wijst er in zake de J u n i- verkiezingen op, dat, terwijl de pers in den regel beginnen moet met het eerste vuuitje aan te blazen, zich dit jaar het opmerkelijk ver schijnsel voordoet, dat het land begint. Dit ver schijnsel getuigt van opgewekten geest en geeft moed; het is evenwel tegelijkertijd een verschijn sel 't welk tot hooge omzichtigheid aanmaant en tol verdubbeling van waakzaamheid aanspoort. Naar da oorzaken zoekende, die tot deze meer bijzondere belangstelling aanleiding geven, meent de Standaard, dat in de eerste plaats als zoo danig in aanmerking komt, het groote volkspeti- tionnemenl, een evenement in ons volksleven. In de tweede plaats strekt daartoe de effecten belasting: bij Alva’s inquisitie nu ook Alva’s tien den penning. Men zegt in den regel dat er twee belangen zijn, waarvoor een Hollander zich warm maaktHij vliegt op voor zijn God en ook voor zijn geld. Deze uitspraak, zij moge, wat ’t laat" sie betreft, niet nobel wezen, zij is juist. Het is trouwens minder het feit, dat er hooger be lasting wordt geheven, dan wel dat men daartoe wil overgaan zonder nieuw belastingplan en zon der ’t oor Ie leenen aan den kreet van bezuini ging, die uit de natie opgaat. De liberalen mogen de veer nog met eenige centners meer belasten, eens springt die veer met geweld naar bovende uitbarsting van den nationalen onwil is niet duurzaam tegen te hou den. «Reken en overweeg nu wel zoo besluit het blad dit artikel dat van de bijna vier millioen zielen, die ons land bewonen, 1° een kleine anderhalf millioen onder den gelen wim pel beslist vijandig tegenover de geestesrichting onzer hedendaagsche onderdrukkers staat2° ruim een millioen orthodoxe Protestanten even en nu 3° nog heel het heir- kleine kapitalisten in het kiesvereenigmgen 1 tkoHihnhzr' raödnof en immers, voor wie weel met de school en de school met het geloof samenhangt, kan het aller- gevoelens der ondersteunden. De inkomsten der vereeniging bestaan uit con tribution der leden, donateurs en donatrices, uit' giften in eens en legaten, uit de baten van concerten, enzten voordeele der vereeniging gegeven. De kas is verdeeld in twee afdeelingen. die elk afzonderlijk worden geadministreerd. De eene dient voor ondersteuning door werkverschaffing onderwijs en bedeeling en bestrijdt hare uitgaven uit de vaste contributien de andere strekt uit sluitend tot het geven van rentelooze voorschot ten; te haren bate komen de griften in ééns en de legaten. Alles, tenzij door den gever of con tribuant anders is beschikt. Het bestuur houdt een algemeene lijst, waarop de gezinnen in volgorde, naar den datum, waarop ZÜ bij het genootschap worden aanbevolen, in geschreven worden, om daarna gesplits te worden in aanbevolenen voor periodieke ondersteuning en voor renteloos voorschot. Van deze heide categorieën worden afzonder lijke. lijsten gehouden, niet van de gezinnen, die alleen voor werk verschaffing zijn aanbevolen Op voordracht van het bestuur, wordt uit en door de leden der vereeniging eene commissie gekozen voor armverzorging en het verstrekken van rentelooze voorschotten, die tegenwoordig uit 30 leden bestaat. Elk aanbevolen gezin wordt door het bestuur aan twee leden dier commissie tot onderzoek opgedragen. Naar hen die werk verlangen, wordt terstond een onderzoek inge steld; naar hen, die ondersteuning of voorschot wenschen, eerst dan, wanneer in de twee daar voor bestemde kassen genoeg geld aanwezig is. Nadat een gezin door twee leden is bezocht wordt naar aanleiding hiervan en van ingewonnen informatien rapport uilgebracht aan hel bestuur, dal daarover beslist. Zoolang een gezin onder de hoede van het genootschap is, wordt het voortdurend door de commissieleden bezocht. Elke maand brengen zij op nieuw een rapport uit, waarin de inkomsten van het gezin gedurende de afgeloopene maand worden vermeld en wordt opgegeven, of er werk wordt verlangd en zoo ja, welk, terwijl eindelijk over het algemeen de toestand van bet gezin wordt geschetst. Het bestuur tracht dan in de eerste plaats te voorzien in de behoefte aan werk; vermeerderen op die wijze de inkomsten, dan wordt de onder- steuning verminderd, om geheel op te houden, de 1 zoodra hel gezin weder voor zichzelf zorgen kan. Zoodoende tracht men teveel en te lang geven te voorkomen van den beginne is men er op uit, om den lust tot werken op te wekken en te verlevendigen. Verdient een gezin, dat nog niet tot armoede vervallen, maar toch achteruitgaande is, onder speeld. Een hoogst ernstig verwijt en een diep insnij dende aanklacht is het ontbreken van staatslie den echter voor de vliberalislen” van alle gading. Zij toch hebben, in het licht der opgaande zon wandelend, nu deze 46 jaar alle intelligentie van ons goede land door gevlei en verlokking op hun kant getiokken zij hebben alle academiën, huogere burgerscholen, enz ingedeeid; hun aan hangers en handlangers zitten in onze magistra tuur, onze rechterlijke macht, ons officierskorps en onze ministerieele bureaux; zij eindelijk tellen hun oud-ministers, mid kamerleden en ourf-raden bij pelotons. En toch moeten zij nog met een lantaarntje naar een biuikbaar manneke voor hun staatscollege zoeken wel een bewijs dat elk staalsman-idée aan het beginsel van hun party ontbreekt. Ten bewijze van een en ander wijst de Stand. er op, dat met Van Bosse de laatste staatsman der liberalen van het oude, echte mer k ten grave ia gedaald. Dat Kappeyne geen staatsman is, behoeft niet betoogd, en zelfs in de Kamer is, waar Van de Putte door ziekte tot emeritaat wordt gedwongen en Van Houten zich door bi- zarriteit afscheidt, alle pil en kracht uit de breede liberalistische partij verdwenen. De liberalen, genoodzaakt om steeds meer Bsierplanten’’ voor de Kamer te leveren, zijn tegen wd en’ dank reeds van de camelia’s en azalia’s naar de «lelietjes van dalen” afgedaald. Of zon der beeldspraakzij hebben van de eerste soort niets meer, zijn in de tweede soort uitgeput en moeten de Kamer vullen met wat, op zijn aller uiterst genomen, nog even bij de derde soort zou hooren, maar eigenlijk onder «klasse vier” steeds meè lelt. Kamerlid te zijn wordt een baantje. En nu dat zoo is, begint natuurlijk elk platlelands- burgemeesler, elk griffier, elk yétillant advocaat uitleraard zichzelf af te vragen«En waarom zouden ze mij ook niet eens nemen 1” En dan maakt men zich wijs, dat het dien keer in het «Nul” met die zekere speech ook nog al goed afliep. En eer. onbeduidendheid, die voor tien jaren nog van alle kanten uitgelachen zou zijn, indien hij op een kamerzetel geaasd had, wordt nu. ja waarlijk in deze zeer magere jaren nog een serieus gemeend candidaat. «Vandaar zoo besluit hel blad het zon derlinge verschijnsel, dat er in elk district van liberale zijde thans zeven, acht, soms tien can- didaten opduiken. Vandaar het verschijnsel, dat er tusschen deze «begeerlijke lieden” en de locale soms een ver van te smaden «affiliatie” bestaat. En vandaar dus ook het ver schijnsel, dal deze kleine «districts-soinmiteiten” reeds weken lang vooruit roerig en bedrijvig en onrustig zijn, en alles vervroegen en alles als «hommes de grande besogne” behandelen. Wie onaïe 'leven ‘tegen’ de“ Moensen“e?.Gléïchmans“ën «raag op reis wil, slaapt den nanacht zelden kalm.” Kerdijks al sterker, al geprikkelder wordt. Waar dan nog bij kemt, als derde oorzaak, de armoe aan candidaten en de zonderlinge signatuur van j onze tegenwoordige machthebbers.” In een tweede artikel, bespreekt hel blad het feit dat de staatslieden onder ons zoek raken. nen, die voor werkverschaffing in aanmerking komen, worden eens per maand door eene ad vertentie in de meest gelezen nieuwsbladen daar toe aanbevolen. Hierop komen voortdurend vele aanvragen in. Zooveel mogelijk worden door de vereeniging alleen zij aan werk geholpen, die anders hun ondergang tegemoet zouden gaan en daar, en niet op de boekenkamer of tracht men hun de overtuiging in te prenten, dat kringen, kan men staatsman worden, zij niet weder zullen geholpen worden, wanneer I bezwaar geldt zij door luiheid of wangedrag de verkregen be trekking mochten verliezen De heer De Waal zegt zijn stuk te hebben geschreven, ten einde het publiek in slaat te stel- blijfsel der conservatieven, wijl hun rol is uitge len, over het doel en de wijze van werken dezer vereeniging te oordeelen, en om de gelegenheid te geven, hem op fouten en gebreken in de in richting te wijzen. Dit verslag moge tevens strekken, om allen, die belang stellen in het lot hunner minder bevoor rechte medemenschen, aan te sporen tot onder steuning en navolging der loffelijke pogingen van dit genootschap op hel gebied der gezonde phi- lantropie. UIT DE Tot een der moeilijkste maatschappelijke vraag stukken behoort nog al'ijd dezewelke is de beste wijze van Armverzorging Er zijn in den laatsten tijd bij herhaling stem men opgegaan, die de wenschelijkheid betoogden, om, doer goed ingerichte particuliere vereenigingen de armverzorging, door staal en kerk uilgeoefend, te d'en overnemen. Het optreden van particuliere vereenigingen zou, naar sommigen beweren, er vooral toe leiden, dat het denkbeeld, ’l welk vele armen bezielt, nl. dat zij, als deel van het geheel aanspraak hebben op ondersteuning, wan neer zij zelf niet in het onderhoud hunner ge zinnen kunnen voorzien werd weggenomen. In een der laatste nommers nu van de «Eco nomist” wordt door den heer H. J. F. de Waal uit Ams'erdam eene schets gegeven van de wijze, waarop de particuliere vereeniging «Liefdadigheid naar Vermogen” aldaar Ie werk gaat tot het voorkomen en lenigen van armoede. Wij wen schen van de inrichting dezer vereeniging, de wijze van werken enz en van hetgeen de schrijver nog verder, als ter zake dienende, mededeelt, hier een beknopt verslag Ie geven. Naasl den zedelijken plicht, die op iederen meergegoede rust, om van het zijne een gedeelte aan armen 'en behoeffigen af te staan, stelt de schrijver een andere, nl om toe te zien, waar, hoe eel en aan wie men geeft. Te hooge ondersteuning en giften aan menschen, die, bij erns'igen wil, nog zelf in hun onderhoud zouden kunnen v'orzien, werken de armoede zeer in de hand Hel stekel van bedeeling, tot ongeveer 1869 in Engeland gevolgd, toonde dit duidelijk aan. Sedert is hierin te Londen veel verbeterd, dank zij vooral de onve-moede en krachtige pogingen van Octavia Hill en Edward Denison. Armverzorging moei zich voorts niet alleen bepalen to» het lenigen van bestaande behoefte, maar ook armoede voorkomen Dit laatste nu geschiedt niet, als de armverzorging van de over heid uitgaat Ook aan het verleenen vanondersland door de kerk zijn bezwaren verbonden 1° Zullen de mingegoeden altijd op haar blij ven leunen, daar zij als leden der gemeente aanspraken op ondersland kunnen doen gelden, wanneer zij tot armoede vervallen 2° hebben alle armen gelijke rechten op de gelden, lot het geven van- onderstand door gemeenteleden afgeslaan, en moeten deze dus onder hen allen verdeeld worden 3° wordt een onzedelijke opwekking geboren tot hel toetreden 'ot een of ander kerkgenoot schap e.a zullen dé armen veelal lid worden van de gemeente, die het meest bedeelt, en 4° mag het helpen en ondersteunen niet afhankelijk w'orden gesteld van het belijden van een of ander geloof Ondersteuning door particulieren eindelijk wordt stelselloos en zonder voorafgaand onderzoek ver leend en wordt door hen, die haar genielen, dikwijls verzwegen tegenover diaconiën of arm besturen. De vereeniging L. n V. stelt zich in de eerste plaats ten duel, de armoede te voorkomen, in de tweede plaats hen, die tot armoede vervallen zijn, daaruit op te heffen. Hare middelen zijn werkverschaffing, het verstrekken van rentelooze voorschotten; het doen genieten van onderwijs door kinderen uit behoeftige gezinnen; het ver leenen van onderstand aan hen, die door ziekte of andere redenen niet in staat zijn hun brood te verdienen. Zij verleent hulp zonder eenig onderscheid van -gezindte en met eerbiediging van de godsdienstige

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1