NIEUWS- EN ADFERTENTIE-BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, I fc I t- ri Wo. 33. VIE R/-E N-D E R 11 G 8 I E 1879. WOENSDAG 23 APRIL. n J J 1 ii t r i 5 3 i SH.IKIK JiTBAVi'. Men schijnt van Rotlerdamsche Handelsvereeniging daalden. n l OVERZICHT. EAL.l »n. I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. ver ves* 5 l*'5> iWnn nRIH" I W B V I T E K 1. A N aan te geven. C, BEKENDMAKING. en WETHOUDERS feit, dat op de eerste tijding de aandeelen Rotlerdamsche Handelsvereeniging 6 a 7 pct. terstaande annonce, Vrijdag e. k. nog eene voor stelling geven, waarop wij vooral diarom ook de ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 ‘Z( Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. S N E E K, 22 April. Een adres van adhaesie, aan hel door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken alhier aan de Tweede Kamer gericht adres, waarbij onveran derde aanneming wordt gevraagd van het door den minister op nieuw ingediende wetsontwerp voor de onteigening ten behoeve van den Spoor weg StavorenLeeuwarden, is thans, van ruim 200 handteekeningen voorzien, aan de Twee de Kamer opgewonden. Ook in de jl. Zaterdag alhier gehouden verga dering van de 11e Afdeeling der Friesche Maal- schappij van Landbouw enz. is door de leden besloten zich met een adres van gelijke strekking tot de Tweede Kamer te wenden. Dat adres ligt, naar wij vernemen, heden nog ter teekening bij den heer Agema. Het looneelgezelschap van de heeren N. Judels en L. Bouwmeester zal hier, blijkens ach- Ongelukkig het land, kan men gerust zeggen waar de vorsten raadslieden hebben, als die aan het Russische hof! Zij verraden bun vorst en volk tegelijk. Van Solowieff verneemt men weinig. Er zijn thans echter reeds personen genoeg die het sterk betwijfelen of hij wel op last der nihilisten ge handeld heeft en die beweren dat men hier juist met hetzellde geval te doen heeft dat zich in het laatste jaar zoo dikwijls vertoonde, daar én Hödel, én Nobiling, èn Moncasi, én Passanante, bleken geheel uit eigen beweging gehandeld te hebben en men althans geen spoor van medeplichtigen heeft kunnen ontdekken. Solowief, zoo schrijft men aan de SI -Cor., een blad dat over de nihi* listen-beweging steeds bijzonder goed ingelicht is, zat den avond vóór den aanslag in de restauratie Borel en liet zich drie fiesschen champagne tege lijk brengen. Eerst dronk hij den wijn zwijgend, uit een groot bierglas. Daarna sprak hij twee jongelieden aan, wien hij mededeelde dat hij een afstammeling was van Demetrius, «dien de ver- valschers der geschiedenis den valscben noemen” en dat hij zijn rechtmatige erfgenaam was. Ten slotte riep hij uit «Wat mij behoort zal ik terugeischen hij of ikDe schrijver doet het duidelijk voorkomen, dal hij den man voor krankzinnig houdt, doch of het hem gelukken zal de nihilisten van medeplichtigheid aan de zaak vrij te pleiten, valt te betwijfelen. De Khedive van Egypte gaat voort met zijo maatiegelen legen de Europeanen zonder zich om de protesten der belanghebbenden te bekommeren. De directeur der posterijen te Kaï- ro heeft thans van het nieuwe ministerie bevel ontvangen om-de drukwerken te onderzoeken die op de past bezorgd worden en te zorgen dat geen exemplaren van de tweede memorie der enquete-commissie naar het buitenland verzonden worden. De directeur moet tegen dit bevel ge protesteerd hebben, tevens verklarende dat hij de Europeesche mogendheden zou aanraden om eigen onafhankelijke postkantoren in Egypte op te richten. Volgens de Times hebben Frankrijk en Enge land besloten de zaken in Egypte hun loop te laten, tot blijken zal dat de nieuwe regeling van den Khedive onuitvoerbaar is. Eerst dan zullen zij handelend optreden. Men zal dan den eisch aan hem richten, óf Europeesche ministers te installeren, óf af te danken. In Konstantinopel, in welks regeerings- kringen men de overtuiging koestert, dal de staats- streek van den Khedive aan Russischen invloed toegeschreven moet worden, heerscht slechts ééne stem over den moed en de energie, die de Khe dive tegenover de Giaurs aan den dag gelegd heeft. Wanneer men deze lieden zegt, dat men den Khedive moet afzetten, of de erfopvolgingsorde veranderen, en den prins Halim op ten troon plaatsen, dan antwoorden zij, dat niets van dat alles geschieden zalen wel om verschillende redenen vooreerst omdat de sultan het gedrag van den Khedive volkomen goedkeurt, verder omdat Ismail pacha, ofschoon voor de helft ge ruïneerd, nog rijk genoeg is, om alle bewoners van het paleis om te koopen, terwijl zijn oom prins llaïim, volkomen geruineerd ia. Overigens, voegt men er bij, zou prins Halim volkomen zóó regeeren, als zijn neefwaarvoor dan die wis seling De Echo meent dat Turk ij e met de benoe ming van Aleko-pacha, die van Bulgaarsche af komst is, tot gouv. van Oost-Rumelie, een poging heelt willen wagen om de Rumeliers weder met het Turksche juk te verzoenen. Zoowel Enge- En, opdat niemand hieromtrent eenige onkunde zoude kunnen voorwenden, zal deze worden af- gekondig en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 22 April 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. y-sc DRIESSEN, De Secretaris W. van WANING Jr. indruk maakt, als een hond dood te schieten. Misschien zullen ze hun wijd:bekkend mandaat of Havre is, aandacht” meenen te moeten ves’igen, omdat die ook nog wel tot zóóver gaan uitstrekken. firma met het einde dezer maand wordt ontbon- I den, terwijl de heer Judels alsdan als acteur voor I goed afscheid neemt van het tooneel. De lief hebbers van het tooneel, en vooral zij, die vroeger of later den heer Judels hebben leeren kennen en waardeeren als een onzer beste acteurs, waar aan zij menig genotvollen avond hebben te dan ken, zullen, naar wij vertrouwen, vooral thans niet achterwege blijven, hem vooral een blijk van waardeering en belangstelling te geven, nu hij gereed staal voor goed afscheid van ons te ne men. Dat blijk van waardeerende belangstelling nu kan worden gegeven, door een flink bezoek van de voorstelling op Vrijdag avond e. k. In de vorige week zijn met gunstig gevolg te Leeuwarden geëxamineerd: voor nuttige hand werken o. a. de dames N. Bakker, A. Brunne, T. vd Kam en A. M. Schijfsma, allen van Sneek; voor fraaie handwerken o. a. Mej. E. Ruitenbach te Sneek; voor nuttige en fraaie handwerken o. a. Mej. P. van der Feer te Sneek als hulp- onderwijzeres o. a Mej H. Buisman van Sneek. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Oudwoude en Westergeest, de heer W. van den Bijtel te IJ 1st. BURGEMEESTER de Gemeente Sneek Gelet hebbende op Art. 7 van zijner Majesfeits besluit van 7 September 1828 (Staatsblad no. 55), roepen be dezen op, alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in de tweede klasse van de aigemeene rol der schutterij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn ge bracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klassen te verblijven, en dus als uu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren aigemeene rol gerangschikt moe ten worden, om van zulke veranderde om standigheden ter Secrelaiie dezer gemeente kennis te geven, vóór den 15 der volgende maand, zul lende bij verzuim dezer aangifte de belangheb benden, ingevo.ge art 8 van voormeld koninklijk besluit, bij de Schutterij worden ingehjfd, en bo vendien tot eene geldboete en gevangenisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dal zij, die hun 3ie jaar hebben vol eindigd, of gedurende vijf jaren bij de reserve hebben gestaan, des verkiezende kunnen worden ontslagen, wordende dus elk, die van dit recht wenscht gebruik te maken, aangemaand, om zulks uiterhjk vóór den 3U Juni aanstaande ter secretarie knak krijgen. Men schijnt in Duitschland voorbij te zien, dat doorvoerhandel geen mono- j polie van Rotterdam, Antwerpen 2. maar dat bij eene gezonde handelsbeweging over elke zeehaven de doorvoerhandel zich beweegt. Hoe groot de indruk is, door von Bismarck’s plannen hier gemaakt, blijkt wel het best uit het feit, dat op de eerste tijding de aandeelen der De commissaris des kenings in de provincie friesland Leeft1, bepaald, dat het eind-examen voor de hoogere burgerscholen in Friesland voor het jaar 1879 zal worden gehouden te Leeuwar den 2. tot leden der commissie voor dal exa men benoemd de heeren dr. C. P. Burger, di recteur der rijks hoogere burgerschool te Leeu- waiden, voorzitter; dr. J. Zaaijer Az., jhr. dr. D H Waubert de Puiseau en mr. S; J. Cohen, leeraren aan die school; dr. A. Njland, B. Sel horst en J C. van Druten, leeraren aan de hoo gere burgerschool te SneekP. J. Alberts, di recteur van, en dr. J. L. Andreae, leeraar aan de hoogere burgerschool te HarlingenJ. N. Valkhof!, directeur van, en G. J. Prakken, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heerenveen; dr. M. Hesselink, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen;f Maandag 28 April, des namiddags 3 uur. De kantonrechter te ’s Gravenhage heeft vonnis gewezen omtrent de vordering van den barylon bij den Kon. Franschen schouwburg, Horeb, tegen den directeur Desfossez, strekkende om betaling te erlangen ook voor de avonden dat er, tenge volge van het overlijden van Z. K. H. prins Hendrik, geen representation zijn gegeven. De rechter heeft de vraag, of ten deze aan overmacht moet worden gedacht, onbeantwoord gelaten, maar beslist dat het geval, hetwelk zich heeft voorge daan, bij hel aangaan van het contract door par tijen voorzien en daaromtrent behoorlijk overeen gekomen was. Op dien grond werd die eisch ontzegd. Een der voornaamste ingezetenen van Zwolle, die eene zeer hooge betrekking^ bekleedt, ver zuimde een zoon als loteling voor de nationale militie aan te geven, welke dientengevolge voor 5 jaren als milicien is ingelijtd. Men schryft uil Rotterdam: Was het in de laatste jaren reeds merkbaar, dat er weinig in den handel omging, men kan zich wel voorstellen, dal de plannen, die in Duitsch land op het gebied van handelstarieven worden gesmeed, niet strekken om ons pleizieriger te stemmen. Men mag het gerust welen, ook in Duitschland, dat men onze havens doodelijk treft, als von Bismarck’s plannen doorgaan Onze ge- heele doorvoerhandel, met en benevens de stoom- lijnen op de Engelsche en Amerikaansche havens en vooral de Rijnvaart zouden een geweldigen In ’t jongste numm. van de te Maastricht schijnende Wekelijksche Landbouw kroniek tigt de redacteur, de heer F. Gorten, de aandacht van staat- en landhuishoudkundigen op de land- bouw-crisis, wier gevolgen zich reeds in eenige provinciën van ons land geducht doen gevoelen. Als eerste en naaste oorzaak daarvoor noemt bij de geweldige mededinging van Amerika op de Europeesche graanmarkt, die ’t meest wordt ge voeld in die streken, waar, bij zeer geringen veestapel en bij afwezigheid van industrieelo cul tures fals tabak, hop, vlas ‘en dergelijke), hel landbouwbedrijf zich hoofdzakelijk bepaalt tot de al te uitgebreide, ouderwetsche graanbouwerij Elders, waar ’t graan in den veestal aan de markt komt, blijft de toestand voorloopig gunstiger. Men is dan ook reeds wijselijk begonnen met geleide lijke inkrimping van de granenteelt, uitbreiding van den verbouw van voedergewassen, het aan leggen van kunstweilanden, vermeerdering en veredeling van den veestapel, verbetering van de zuivelproducten enz. Doch of deze defentielinie tal bestand zijn tegen Denemarken, tegen de binnenlandsche kunstboter en de Amerikaansche kaaslabriekanten, tegen de spekslagers van Chi cago en den pas begonnen invoer van versch vleesch en levend vee uit Amerika, zal de tijd moeten leeren. «Buitengewone maatregelen” heel thans het wachtwoord in Rusland, in antwoord op den aanslag op het leven van den Gzaar. De gouver- nements distiicten Petersburg, Kieuw, Odessa, Charkow, Moskou en Warschau, waar zich de hoofdplaatsen van het nihilisme bevinden, zijn gelijk wij reeds onder de telegrammen in ons vorig nummer hebben rneegedeeld in staal van beleg verklaard. De keizerlijke ukase, waarbij dit bepaald werd, bevat 6 paragrafen en verleent ook den nieuw te benoemen gouverneurs in die streken bijzonderen en onbeperkten volmacht om alle administratieve en militaire maatregelen te nemen, die zij noódig mochten oordeelen. De gouverneurs zullen, volgens hun persoonlijk oor deel, ieder uit het land mogen bannen oi gevangen laten nemen zij kunnen elk nieuwsblad en elk tijdschrift tijdelijk of voor altijd verbieden, enz. Verder heeft de gouverneur van Petersburg, krachtens een bijzondere - beschikking, nog een persoonlijke machtiging om alle inwoners der stad, die zonder behoorlijke papieren zijn, uit de stad te bannen. Deze politiewacht strekt zich, wat bijzondere vermelding verdient, ook uit tot de gebouwen der kroon en tol het paleis. Voorts wordt, uit overweging dat de gevaailijkste leden van de geheime Russische «sociaal-revolu- tionaire” comité’s in het buitenland wonen en van daar hun aanvallen op de Russische maat schappij richten, in eenige hoofdsteden van Europa, waaronder Londen, Parijs, Genève, Berlijn en Weenen, een geheime Russische politie georga niseerd, teneinde daar op het spoor der nihilisten te komen. Men bemerkt hieruit, dat de gouverneurs, bo vengenoemd, een onbeperkte volmacht hebben en dat de quintessens van die «buitengewone maat regelen” zooveel beteekent als totale vernietiging van de persoonlijke vrijheid. Het despotieke gouvernement van den Czaar zal tot het aller uiterste worden gedreven. Er ontbreekt nog maar aan, dat de nieuw aangestelde gouverneurs, waaronder, tot ons leedwezen, ook mannen als Todleben en Ghurko behooren volmacht krijgen iu teder, wiens gezicht op hen geen pretligen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1