NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEER, L L Wi No. 34. VIE R-E N-D E R T I G ST E JAARGANG 1879. ZATERDAG 26 APRIL. $N z* >4- S K E E I comm. met be merking zou kunnen komen, is Van Lijnden van PERS. 43 14 inver- I- X. BINNS X LA ND. 'o -A - 0 I I- e« u. il. is >r Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. f5 16 a 90 te >e O 10, 00 2e 00 >0. >0; ste d. er et ,00 50. ake ens ma. urg ehs d en ,00 32. -a 00 17 ‘les ijes iks eu« rks nes nke Jo- zv. es, ADVERTENTIÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/ Cents. By abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. »In weerwil van het onvermogen der schatkist om op dit oogenblik buitengewone uitgaven te bestrijden, wordt toch nog gedacht aan het on dernemen van nieuwe groote werken. Zoo nu ook weêr met de kanalenwet. Zulke zaken uit te stellen tot betere tijden, dat gaat niet aan, be weert menwant die uitgaven zijn noodig ter bevordering van de algemeene welvaart. »Of het nu met de bevordering van die alge meene welvaart wel altijd heel zuiver is, men denke bijv, aan de millioenen voor den aanleg van de bijna ongebruikt blijvende haven van Vlissingen, laten wij nog daar. Maar gesteld de ondernemingen beantwoorden aan het doel, zelfs dan nog zullen slechts betrekkelyk weinigen er de voordeelen van plukkenaan vele anderen f De algemeene vergadering van Volksonder wijs” zal plaats hebben te *s Gravenhage, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, op Dinsdag 3 Juni 1879. De Eerste Kamer heeft met 22 tegen 2 stem men het wetsontwerp tot herziening der belast bare opbrengst van de eigendommen aangenomen. Dit resultaat is hoogst belangrijk zegt de Kamp. Crt. In deze Kamer, hoofdzakelijk uit groote grondeigenaren samengesteld, slechts eene oppo sitie van twee stemmen tegen dit ontwerp Niettegenstaande uit de discussie bleek, dat ook deze Kamer als noodzakelyk gevolg van die her ziening eene verhooging van de grondbelasting verwacht. Wie zich de Eerste Kamer herinnert, zooals zij nog een twintig jaren geleden was samenge steld, moet verbaasd staan over deze uitkomst. De Eerste Kamer uit die dagen was volbloed- conservatief, conservatief van den echten stempel, en thans bestaat zij byna uitsluitend uit liberalen. Zelfzucht was destijds haar overwegend ka rakter, terwijl zij thans zulk een treffend bewijs geeft, dal alle persoonlijk belang barer leden zwicht voor het aigemeen belang. Maar dit votum der Kamer verdient ook nog om eene andere reden de aandacht. In de dis cussie werd verklaard, dat men in eene verhoo ging der grondbelasting zou toestemmen, nu het voornemen bestaat om ook de kapitalen in por tefeuille te belasten. Veilig mag worden aange nomen, dat de voorgestelde effectenbelasting veel heeft bijgedragen om van de Eerste Kamer te verkrijgen, dat zy er hare goedkeuring aan gaf, dat een eerste stap worde gedaan, om tot eene verhooging der grondbelasting te komen. geestverwanten ongetwijfeld zulk een man met waardeering en eerbieding zouden begroeten, hij. Van Lynden, heeft het er niet naar gemaakt om het zChrislenvolk” naar zijn derde ministerschap te doen watertanden. En sdoen watertanden” toch is noodig, wil men bezieling voor den strijd. In een vierde en laatste artikel spoort de Standaard haar geestverwanten aan, krachtdadig deel te nemen aan de verkiezingen in Juni a s. Niet omdat er voordeel door te behalen is, maar om het eenmaal ingenomen standpunt van pro testpartij te handhaven Bij den strijd zal de linie van verdediging in deze volgorde liggen: >1. Voor den Heer onzen God tegen het Mammom altaartje, ’t welk men bij de stembus vindt. En daarom met den eisch om een andere kieswet, en door die andere kieswet om een be tere Kamer 1 >2. Voor de vrije tegen de staatsschool 1 Als zegel op het volkspetitionnement, waarin nu ten derde male ons Christenvolk tot Oranje zijn toe vlucht nam cm redding. En eerst daarna »3. Voor beperking, tegen uitzetting van staats bemoeiing 1 D. i. tegen elke nieuwe en dies ook tegen de effecten-belasting, als die strekken zou om die Kamer nog maar vaster in het zaal te zetten en onze vrije school te dooden." Naar aanleiding van het streven van verschei den regeeringen, vooral die te Berlyn, om weder tot het stelsel van bescherming der inlandsche nijverheid, door middel van het heffen van hooge invoerrechten terug te keeren, deelt een veel ge lezen Duitsch tijdschrift het volgende medeTot kort vóór den Amerikaanschen burgeroorlog was de invoer uit de zuidelijke en westelijke staten, waar in groote hoeveelheid tabak, katoen, suiker, graan en andere grondstoffen voortgebracht wer den, naar de oostelijke staten zoo goed als vrij. Toen echter de zuidelyke staten zich afscheidden, zetten de fabrikanten in het oosten het beffen van zeer hooge invoerrechten dopr. Het tarief, dat meer dan 1500 artikelen omvatte, werkte dan Ook bijna vernietigend op den invoer. Geen won der, daar, om enkele voorbeelden te noemen, het ingevoerde yzer met 67100 percent belast werd (in Rusland met 23, in Oostenrijk en Frankryk met 35 percent der waarde); katoenen garen met 53—85 percent (Rusland 23, Oostenrijk 69 Duitschland 49 percent); wollen garen met 75 peicent (Rusland 13, Oostenrijk 1 2, Duitsch land 0,5 percent/ Het gevolg was dat zich over vloed van kapitaal in die inlandsche nijverheids- onderneiningen vestigde, welke door den geno men maatregel begunstigd werden. Vooral in ijzerwaren en katoen ontstond een kolossale pro ductie. Hiervan ontstond algemeene duurte kwijnen van de kunstmatig opgedreven indu strie en vele bankroeten. De nieuw aange legde spoorwegen betaalden geen rente meer (zooals velen ook bij ons tot hun groote schade ondervonden), strikes en arbeidersonlusten kwa men aan de orde van den dag; in een adres van kooplieden, aan het einde van 1877 ingediend, wordt gezegd, dat de armoede hand over hand toeneemt en duizenden bekwame arbeiders zon der werk zijn. Het socialisme breidt zich sterk uit: Let werkvolk vordert winstgevende arbeid van de regeering. In Amerika begint men er dan ook ernstig aan te denken om het tarief der inkomende rechten te verslagen. Zou die ver kregen ondervinding voor ons verloren gaan? voegt het blad er bij. pril. en erna zur- de Pier dv. alle, ida, i dv. .pil eer. daarentegen, zal voor de opofferingen, door zulke groote uitgaven onvermijdelijk gemaakt, het laatste stukje vleesch uil den pot worden genomen. Is dit ook niet een quaestie van volkswelvaart, waar aan wel eens gedacht moet worden Aldus het Haagsche Dagblad. Dit alaatste stukje vleesch" is aandoénlijk, zegt de Kamp. Ct. Hel maakt zulk een treffend ef fect, dat het ons verwondert, dat hel indertyd ook niet tegen de plannen tot aanleg van ons spoorwegnet is aangevoerd geworden. Wie de ongelukkigen wel zijn mogen, wien aldus als gevolg van de kanalenwet het laatste stukje vleesch uit den pot zal worden genomen? Misschien de arme menschen, die door de effec tenbelasting zullen worden getroffen In elk geval moet het Dagblad voor deze slachtoffer» der kanalenwet iets doen, bijvoorbeeld een in schrijving openen. Er zijn er in het land het Dagblad erkent het gelukkig die bij de be langrijke verbetering, welke voor de bionenland- sche scheepvaart uit de kanalenwet zal voortvloei en, wèl zullen varen. Zij zullen ongetwijfeld bereid worden bevonden om voor de voornoemde slachtoffers iets bij te dragen. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag 26 April ’79, ’s namidd. 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente, over 1878. 4. Adres van Mej. T. Laurman om eervol ontslag als hulpcnderwijzeres 5. Idem van Mej. W. Uiling. 6. Benoeming van eene hulponderwijzcres aan de Meisjesschool. 7. Idem van eene hulponderwijzer aan de school voor Kosteloos Onderwijs. 8. Voorstel op het adres van D. Zijlstra, om herbenoemd te worden, als besteller bij hel Am- sterdamsche beurlveer. 9. Idem tot vaststelling van het leerplan van het Gijmnarium voor den cursus 1879/80. 10. Idem tot goedkeuring van rekeningen over 1878 11. Idem tot het doen van af- enoverschry- ving, enz. op de Gemeentebegrooting, dienst 1878 12 Voorstel tot goedkeuring van af- en over scbrijving op de begroeiing der stadsreiniging, over 1878. Idem tot het verleenen eener gratificatie aan A Frantzen. Idem tot aanvulling van het Reglement op de algemeene Armvoogdij. 15 Idem tot wijziging der verordening op de keuring van slachtvee enz. 16. Idem tot vaststelling eener verordening op de keuring van visch. 17. Reglement voor het Old Burger Wees huis. 18. Verordeningen op de heffing, en ordening van den Hoofdehjken Omslag. 19 Adres van het bestuur der vereeniging voor christelijk onderwijs Ie Sneek, om vergunning tot het plaatsen van ramen in den achtergevel van eene nieuwe school, langs het terrein voor openbaar onderwijs. 20. Bestrating van liet Bolwerk. U I T D E Een derde artikel door de Standaard aan de Juni-verkiezingen gewijd geldt het ministerie. Bij iedere generale stembusbeweging zegt het blad moet een ministerie eigenlijk de inzet van het spel zijn. Het gaat altijd »om de mi nisters. Vandaar dan ook dat de ve'kiezingen meestal niets te beteekenen hebben als er aan een verplaatsen van de minderheid toch niet te denken valt; omgekeerd doen ze dan juist het heftigst het nationale leven opbruisen, als er op om werpen van het stuurrad in het vscheepke van staat” kans bestaat. En dat is juist gezien van de kiezers; het moet geen spel, het moet een smeenens'’ kampen zijn, waaruit al het lage, gemeene, zelfzuchtige en onedele wordt geweerd. Bij zulk een nationale worsteling mag het alleen om God, Oranje en het lieve Vaderland gaan. Wie in den diepslen grond van zijn wezen overtuigd is, dat, gelijk de zaken nu slaan, die heilige God zijn eere niet krijgt, en dat wondere Huis van Oranje onder- mijnd wordt, en aan dal lieve vaderland het bes te levensbloed wordt afgetapt, die moet er op uit zijn om te zien, of aan dien ellendigen toe stand geen einde is te maken Lij zou geen man met een mannenhart moeten wezen, indien bij den moed niet had, om voor zoo heilige en dier bare belangen mee ook zijn eigen bijl te leggen aan den wortel van den kwaden boom. De giftige boom, onder wiens doodelijke scha duw het arme vaderland thans wegkwijnt, is niet anders dan het ongoddelijk beginsel, dat zich in onze gansche Jandsadminis'.ratie, in geheel on zen opstal van regeering, ja, in gansch den over heidsbestel, waaronder we leven, hetzij dan on der meer liberalistische of meer conservalistische auspiciën, belichaamd heeft, en natuurlyk het sterkst spreekt en het scherpst uitkomt in het ministerieel kabinet.De ministers, zooveel weet het vólk er ook nog wel van, zijn de eigenlijke mannen die het doen, wier kleur de landskleur aangeeft, en die deels door hun wetten, maar schier meer nog door hun bestuursmaatregelen en benoemingen, allengs heel het land omzelten naar hun zin. Die strijd »voor of tegen de ministers" is dus alles behalve een onedele, óf te persoonlijke, óf, om de gedurige kabinetswisseling, voor het land bedenkehjke praclyk, maar veeleer de natuurlijke, van zelf geboden levensuiting van het conslituti oneele stelsel; de periodieke ontwaking van hoo- ger en beter gevoelen in het hart der natie en even uit dien hoofde, voor wie zijn vaderland lief heeft, onafwijsbare plicht 1 Door den ellendigen invloed van de materia listische politiek, die aan conservatieven en libe ralen beiden al meer gemeen wordt, is zulk een zuivere, nobele stembusworsteling thans bijna een onmogelijkheid. Vooreerst dweepen zelfs de voorstanders niet met het kabinet Kappeijne; zij behouden het, omdat ze nu eenmaal geen ander stel by elkander kunnen krijgen. En in de tweede plaats zyn de tegenstanders niet bij mach te, als Kappeyne aftrad, een nieuw kabinet saam te stellen. De eenige man, die daarvoor in aan- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek Gelet hebbende op Art. 7 van zyner Majesteits besluit van 7 September 1828 (Staatsblad no. 55), roepen be dezen op, alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in de tweede klasse van de algemeene rol der schutterij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn ge bracht, d.ch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klassen te verblijven, en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren algemeene rol gerangschikt moe ten worden, om van zulke veranderde om standigheden ter Secretarie dezer gemeente kennis te geven, vóór den 15 der volgende maand, zul lende bij verzuim dezer aangifte de belangheb benden, ingevolge art 8 van voormeld koninklyk besluit, by de Schutterij worden ingelyfd, en bo- vendien tot eene geldboete en gevangenisstraf Verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dal zy, die hun 3 te jaar hebben vol eindigd, of gedurende vijf jaren bij de reserve hebben gestaan, des vei kiezende kunnen worden ontslagen, wordende dus elk, die van dit recht wenscht gebruik te maken, aangemaand, om zulks -Jt-cileihjk vóór den 30 Juni aanstaande ter secretarie aan te geven. merking zou kunnen komen, is Van Lijnden van En, opdat niemand hieromtrent eenige onkunde Sandenburg, maar hoewel de Standaard en haar zoude kunnen voorwenden, zal deze worden af- - gekondig en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 22 April 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1