s, L t GEMEENTE Ell HET ARROWSSEIEMT SNEEK, NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE j rr 1879. No. 35. VIE R-E N-r> ERTIG8TE WOENSDAG 30 APRIL, I J BINNEXLA xn. uw- PERS. *3l J if. )0 SVEEKEK (flllltl •Verf, ■n ie een a a 9 n na Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. md. .urn wel wal Het luoger beroep van D. P. C. Ledeboer en C. A A Dudok de Wit te Amsterdam, zal 9 Juni a. s. voor T hof te Amsterdam behandeld worden. Door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de arrondissemenls-rechlbank Ie *s Hertogen* bosch is conclusie genomen in de bekende zaak van het klooster te St. Agatha. De conclusie strekt, den eischer (het klooster) niet ontvankelijk to verklaren en te veroordeelen in de kosten. s- r- ADVERTENT1ÊN voor eiken regel langrijk lager. Uitgever. ote op in- 11. ide oe- rit- jen beide i. - iverl. van ialda zina, Naar de Leeuw. Cour, meldt, is de commissie, in 1876 benoemd om van wege »het Selskip foar Frysce Tael en Skriftenkennisse” regels vast te stellen, waaraan de Friesche schrijvers zich zullen kunnen houden, ten einde eenparigheid in de spelling te bevorderen, zoo goed als gereed met de haar opgedragen taak en zal het werk barer gewichtige bemoeiing eerstdaags in het licht vei schijnen. Is het blad wel ingelicht, dan beslaat het verslag betredende deze belangrijke aangelegenheid niet minder dan drie vel druks. De Minister van Finantien maakt bekend, dat thans, voor zoover de voortaad sliekt, aan de kantoien der betaalmeesters, op iederen werkdag, gedurende de gewone kantooruren, in sommen van niet minder dan vijf en twintig cents, tegen overgave van andere wettig betaalmiddel, voor ieder verkrijgbaar zijn bronzen stukken van twee en een halve cent. Het bestuur van het genootschap tot bevorde ring van de chi istelijke heiliging van den Zondag heeft den Koning verzocht wettelijke verordenin gen in te voeren, krachtens welke in het belang van de zondagsrust van althans een deel der spoorwegbeambten, in Nederland alle vervoer en doorvoer van koopinans-tof vrachtgoederen langs de spoorwegen gedurende den Zondag worden vei boden, zoodat de verzending van vrachtgoede ren, daags vt or den Zondag in ontvangst geno men, eeisl 24 uren later moge plaats hebben en loopende goederentreinen gedurende den. Zondag zullen moeten stil blijven. s verband de kanalenwet met de financiële voorstellen De beslissing over het voorstel van De Standaard zet haar verkiezingsartikelen vocit. Voor anti revolutionairen is er, naar het - u belasting de verkiezingen moet afwachten, t en bren Iske, Item. lock. iesz, f en inga Ube, last- agje Vy- liet centraal bestuur van de kiesvereeniging »de Grondwet'* in het kiesdistrict Winschoten heeft bepaald, dat de eerste algemeene vergade ring, tol bespreking van een candidaal voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, tengevolge de gewone aftreding van den heer mr J. W. baron de Vos van Sleenwijk, zal ge houden worden in het gemeentehuis te O.-Pe* kela op Zaterdag den 17 Mei e. k. Onder de punten, die verder behandeld zullen worden, vinden we ook twee geheel nieuwe mo- tiën door de afdeeling Veendam ingezonden. Zij acht het van belang, dat de leden in de afdee- lingen dezer kiesvereeniging openlijk hun gevoe len uitspieken over de twee volgende stellingen, aangezien de enorme kosten, in Nederland besteed aan het leger, de vestingwerken en de vloot, noodlottig zijn voor onze finanliën, op den duur de volkswelvaart bedreigen en hierdoor de soci alistische woelingen in de hand werken. I. Nederland moet zich zelven in slaat van verdediging stellen tegen eiken buitenlandschen vijand. Het moet zich gaarne de grootste opoffe ringen in goed en bloed getroosten, om leger, vestingwerken en vloot in een uitmuntenden toe stand le brengen, ten einde zich legen iederen aanvaller te kunnen verzetten. II. Nederland is als klein koninkrijk op den duur niet bestand legen de overmacht van een zes of tiental sterkeren vijand, Hel heeft genoeg aan van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, I meer 7‘/3 Cents. Bij abonnement is de prijs be- Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den uur bare werkzaamheden hervat. Het nieuw be noemde lid voor Arnhem, kapitein Kool, is toe gelaten en beëedigd *1 Wetsontwerp, regelende den generalen staf, zal een nieuw aldeelingson- derzoek ondergaan. Naar aanleiding van hel voorstel van den voor zitter, om de kanalen-wel aanstaanden Maandag te behandelen, gaf de heer van Naamen in over weging dit ontwerp buiten behandeling te laten, met het oog op den ongunsligen toestand van de Indische en Nederlandsche financiën. De hee ren de Jong en van Houten waren vóór uitstel, omdat zij geen uitgaven wilden voteren alvorens en wenschten dus de belastingwetten, te doen middelen zyn aangewezen, beraadslaging over de 1 voorafgaan. De minister van waterstaat drong op de be handeling vóór andere wetten aan, alle van c. ontkennende. den voorzitter is verdaagd tol Donderdag a. s. De Arnh. Ct. vraagt, wat de Tweede Kamer behalve de definitieve begrooting van oorlog, na het (thans geëindigd^ Paasch recès nog zal afdoen. Zal zij de finanliëele wetten aan de orde stellen voor de verkiezingen, of de behandeling er van uitstellen tot de zitting, die den 15 September a. s. begint Hel laatste is *t minst wenschelijk, omdat dit zou beteekenen, uitstel tol Januari of Februari 1880 en zoolang kan de belasting-quaes- tie niet hangende blijven. De Kamer zal dus moeten kiezen tussebeo de behandeling voor de verkiezingen, of daarna m. a. w. is de keuze dezezullen de verkiezingen gehouden worden onderden indruk van de beslissing, door de Twee- j de Kamer over de belasüugwetlen genomen, of zullen de beraadslagingen over de belastingwetten worden gehouden onder den indruk der gedane verkiezingen. Welke keuze de Kamer doehet Voor anti revolutionairen is er, naar het blad doel opmerken, in de meeste districten geen kans op hel verwerven van een zetel, maar dit moet voor hen geen hinderpaal zijn om te stem men. Hun blijft over te getuigen, belijdenis te doen van hun overtuiging en voor God en mensch te doen blijken, dat men zich ook als burger van den slaat zijn uitkomen voor den Christus Gods niet schaamt. Maar dit getuigen zelf moet, wil het eenige verdienste hebben, in *1 openbaar ge schieden, want stil fluisteren is op het stuk van getuigenis gelijkluidend met verloochenen. De stembus is geheim en de verdienste der getuigenis op deze wijze gering. Iets anders is het voor de bestuursleden eener kiesvereeniging, de man nen van invloed, die een circulaire onderteekenen; van bun kan gezegd worden, dat ze bij de stem bus getuigen, dat ze desnoods de schade aan sympathie of neringwiuste voor den naam des lieeren Jezus over hebben. Maar voor de Nico- demussen onder de keizers, »die liefst des nachts tol Jezus komen, uit vreeze voor de Joden”, geldt dit niet. De Stand, wil hiermede niet zeggen, dat ieder boer, die onder een tyrannieken landheer staat, deze maar trotseeren moet en zich van hel erf meet laten afjagen om zijn anti revolutionaire belijdenis En evenmin, dat een iegelijk man van zaken of van nering geroepen is, om, ongezocht en onge vraagd, aan zeker braveeren van zijn klanten de middelen te wagen van zyn bestaan. Schoon is het indien men ook daaitoe het geloof bezit! Doch of men hel recht heeft om den man van zwakker geestelijke inborst deswege eischen bo ven zyn kracht te stellen, acht hel blad, op zijn zachtst genomen, voor betwyfeling vatbaar. Maar waar het wel op staat, waar het met ernst op aandringt, dat is, dat men, geen getuigen, veel eer van getuigen het tegendeel is, dan ook geen getuigen noemen zal. Eerlijk duurt het langst, dit zij en blyve de leus. Het blad aarzelt dan oak niet te verkla ren, dal zyn agiteeren en bezielen voorde stem bus in de eerste plaats geschiedt met het oog op het maken van propaganda. Propaganda, voortplanting van het beginsel, ter winste van nieuwe aanhangers en tol uitzetting van den an- ti-revolutionaiien levenskring. Propaganda is slecht als ze met slechte miadelen wordt gedreven, en t woord is door de Jezuïeten, by de roekeloos 1 is in elk geval te voorzien, dat van de finantieële quaestie een electorale gemaakt zal worden en dat de opposanten der voorgestelde belasting hervorming geene moeite zullen sparen, om leden te weren, die ondersteld kunnen worden voor de gouvernementeele ontwerpen le zullen stemmen, of de herkiezing te beletten van hen, die er voor gestemd hebben. De gelegenheid om van de fl- nantiëele quaestie een electorale te maken, is voor de oppositie al te fraai, om haar ongebruikt te laten voorbij gaan. Wy gaan dan een gouver nementeele crisis le gemoel, of een parlementai re, en misschien beide. Het ernstige van dien toestand moeten wij ons niet verhelen of ver bloemen, zegt de A. C. Er kan een groote over winning behaald, maar er kan ook een groote nederlaag geleden worden. De fiscale quaestie is thans meer dan oMl een politieke quaestie. Blijven slaan kunnen wij niet wy moeten voor uit in dezelfde richting, waarin wij tot nu toe zijn voortgegaan, of wij zullen door eene triom- feerende reactie teruggedrongen worden tot lang verlaten stellingen en heelt de reactie eens op fiscaal en economisch gebied hare oude verster kingen veroverd dan zal zij ook op het zuiver politiek gebied zich niet la'en wachten. Zal, vraagt de A C, de Kamer, met den beteekenis- vollen 10 Juni voor oogen, den naderenden storm durven trotseeren, of de belastmg-quaestis nog een jaar verschuiven? De A. C wacht het ant woord met belangstelling. Dat antwoord zal thans spoedig gegeven worden. In een volgend nummer maakt de Arnh. Ct. de opmerking, dat het voorloopig verslag over de effeclenbelasting door de regeering niet vin een paar avonden” is te beantwooiden. Is *t ant woord gereed en gedrukt en het eindverslag uit gebracht, dan is men te dicht bij den tweeden Dinsdag van Juni en het Juni reces om de wet aan de orde te stellen, «waarover de discussien toch licht een zestal weken duren.” Men zal dus de behandeling dit jaar wel moeten uitstellen, tenzij de Kamer zich er in den zomer of omnid- delijk na de opening van het nieuwe zittingjaar meê mocht bezig houden, maar dat zal, althans naar vroegere ervaring te oordeelen, wel niet plaats hebben. Het Vad. stelt in het licht, dat de wanverhou ding tusschen onze gewone staatuitgaven en in komsten reeds meer dan dertig jaren heeft be staan. Wel is waar verbeterde zij allengs en maakte gedurende een paar jaren voor evenwicht plaats, maar thans is zij weder teruggekomen Onze buitengewone middelen echter, die in zoo ruime mate toevloeiden, maakten, dat er toch geen tekorten op de begrootingen kwamen. Dat hebben wij aan Indië te danken, waaruit wij van 1851 af lot nu toe 537 millioen aan bijdragen trokken. Doch dat alles is genoten. Indie heelt thans zelf noodig wat het opbrengt, en de stroom van millioenen, die Nederland tot voor een paar jaren toevloeide, houdt dus op. De meerdere middelen, die noodig zijn, om het evenwicht tus- schen ontvangsten en uitgaven blijvend te her stellen, wenscht het Vad. te vinden door ver- hooging der directe belastingen. >De verhooging, die de diiecte lasten in de laatste twintig jaren hebben ondergaan, is geheel ongeëvenredigd aan de hoogere opbrengst der accijnsen en der in directe belastingen. Ook de regeering is blijk baar die meening toegedaan, want zij stelt, om onze middelen te versterken twee nieuwe directe belastingen voor, waarvan de eene kapitalen zal belasten, die tot dusver niet belast waren, en de andere een privilege voor de kapitalen indedoode hand zal opheffen.” UIT DE TWEEDE KAMER. heid in hun wijze van doen, soms in kwaden '«uk gekomen. Maar dit behoeft hem niet af te De Kamer heeft gisteren (Maandag) ten 3 /2 schrikken, die er niet aan denkt een middel aan •e grijpen, dat het licht niet zien mag; die een afkeer heeft van de werken der duisternis en geen ander propaganda bedoelt dau door de kracht van het woord en de macht der overtuiging. Een propaganda waartoe niet alleen kiezers maar ook niet-kiezers meewe ken; door ouden zoowel als jongeren; door vrouwen evengoed als mannen gedreven, en geen rust kennend zoolang de laat ste belijder van den Christus er niet diep van overtuigd is, dat elk staatsbeleid ten verderve voert en elke wet onrecht werkt en elke bestuurs daad geoordeeld is, die Gods woord niet als de springader van levenswijsheid eert, zoo dikwijls het aankomt op het stuk van beginselen. In eenige bladen is gewezen op het minder wenschelyke om een zoo gewichtig ontwerp als de effectenbelasting en dat op de goederen in de doode hand te behandelen vlak voor de Juni verkiezingen, als de helft der Kamer vernieuwd wordt. Het Vad. bestrijdt thans nogmaals op verschillende gronden dezen wensch. Het blad zegt o a *t volgende »Dat wachten bij belangrijke wetsontwerpen op de periodieke verkiezingen zou onzen reeds zoo korten parlementairen aibeidstijd nog voor de helft inkrimpen. Als men toch voor de effecten- waarom zon men het dan ook niet doen voor de kanalen wel, die zoovele millioenen zal doen uitgeven voor de strafwet, die ons geheele stelsel van strafrecht zal hervormenvoor een vestingwet, die het land jaren lang millioenen zal kosten voor een wet lot invoering van den persoonlijken dienstplichtvoor de wet, die de successie-belas- ting in de rechte lijn inveert, of een inkomsten belasting zal vaststellen, of de tabak zal belasten En wat zou de toestand dan wel worden Daar gewoonlijk de belangrijke wetsontwerpen eerst na het Kerstreces in de Kamer worden gebracht en eenigen tijd voor de voorbereiding tot de open bare beraadslaging eischen, zullen zij niet vóór April of Mei behandeld kunnen worden. Om het andere jaar zijn er periodieke verkiezingen, en dus zoude de Kamer om het andere jaar, na de behandeling der begrooting en afdoening van eenige kleine wetjes wel naar huis kunnen gaan, om af te wachten wal de kiezers, in Juni zullen zeggen De voorloopige behandeling toch, het onderzoek in de afdeelingen, kan men moeilijk opdragen aan een Kamer, waarvan misschien de helft niet aan de beslissing zal deelnemen. Er ontbreekt dan nog maar aan, dat wij tot het stelsel terugkeeren om bij het begin van elk nieuw zittingjaar opnieuw aan het onderzoeken der onafgedane wetsontwerpen te gaan, om vruchtbaren wetgevenden arbeid te zien.” U I T D E

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1