NIEUWS EN ADlERTEiMIE-BLAD VOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER, r 1879. No. 37. WOENSDAG 7 M E I. VIE R-E N-D ER TIGS TE JAARGANG Paardenmarkt te Sneek. Voorjaais-Paardeninaikl dit jaar invalt op Woendag den 28 Mei e k. I I SVEEKER (01RAVI. den vrijhandel. M B I N N E\LA\n- PERS. I 5 5 Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. te willen in aanmeiking komen; hij zal dus met Juni a. s. aftreden en zich in het ambtelooze le« ven terugtrekken. De Procureur-geiieraal bij het Hof te Arnhem heeft Zaterdag in zake den moord te Voilenhove, na eene welsprekende toelichting van anderhalf uur, tegen alle beschuldigden levenslange tucht* huisstraf geëischt. Vervolgens heeft mr. van Gelein Vitringa de verdediging voor den eersteq beschuldigde gevoerd en tol vrijspraak geconcludeerd. Daarna is de zitting geschorst, terwijl bij de heropenig mr. E. Scheidius tot de verdediging van de tweede en derde beschuldigde het woord bekwam en betwiste dal zij met voorbedachten rade zouden gehandeld hebben. Een talrijk publiek woonde de zittingen by. De uitspraak is bepaald op 10 Mei e. k. De lijst der hoogst aangeslagenen in *s Rijks dir. Belastingen in deze provincie bevat 97 namen. Als eerste op die lijst komt voor Jhr. Mr. P. B. J. Vegelin vau Giaerbergen te Joure voor f8432,48 te laatste is I Dolman te Leeuwarden met een aanslag van f 681,62. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l'A Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent ie vernemen by den Uitgever. De Spectator geeft een plaat voorstellende een beladen zeilschip, «Eflectenbelasting”, voortgelrok* ken door een sleepboot, «Kanaalwet.” «Hjj zal er hem wel doorslepen, luidt het onderschrift In een polemiek met de Rolt. Cour, verdedigt de Arnh. Cour, de meening, dat diff'erentieele rechten en verhooging van tarieven, zij mogen in bet voordeel van enkele industrieelen en han delaars zijn, ten nadeele komen van de groole meerderheid des volks. Zij brengt hierbij het volgende in herinnering: Bij een dezer dagen hier Ie lande gehouden aanbesteding van ijzer werken, waarbij ook vreemde inschrijvingen wer den aangenomenschreef een Duitsche firma voor zekere hoeveelheid in voor 100 mark. In haar-eigeuJand-r-waar.-geen. weemde concufren- tie'was toegelaten, schreef zy ïh voor 108 mark' voor dezelfde leverantie. Beide aanbestedingen werden haar gegund. Wie betaalt nu die 8 pet. meer vraagt hel blad. TWEEDE KAMER. De Kamer is gisleren (Maandag) met de be handeling van de Kanalenwet aangevangen. De heer Bastert bestrijdt het ontwerp, dat door verbinding van 14 andere Lanaalplannen met het groole ontwerp kanaal van Amsterdam naar de Waal de aanneming tracht te verzekeren en, vooral wegens de finanlieele bezwaren. De toe stand van de schatkist laat dergelijke uitgaven niet toe. De heer Barge is voor het ontwerp, dal een werkelijk liberale maatregel is en tracht den kwijnenden handel en de nijverheid door betere verkeeismiddelen weer aan te kweeken. De heer van der Oije deelt niet de bezwaren tegen den vorm van hel ontwerp, maar heelt overwegende financieele bedenkingen de midde len tot dekking zijn niet aangewezen. Ook de heer van Baar zal. worden zijn finan- cieeie en technische bezwaren niet opgelust, tegen moeten stemmen. De heer de Meyier is voor het ontwerp. De voorgeslelde werken zijn onmisbaar voor opwek king van den Nederlandschen handel en de uit gaven overschrijden niet het draagvermogen der natie. De heer van Naamen bestrijdt het ontwerp, waaraan de leidende gedachte ontbreekt en dat niet vóórziet in alle dringende behoeften. De heer Lenting verdedigt hel in ’t belang van het land en den handel. De heer Mackay vraagt nadere inlichtingen hoe deze uitgaven gedekt zullen worden De heer Teding van Berkhout maakt ook be zwaar tegen de samenvoeging van zoovele hete rogene werken. Heden voortzetting. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op alle manspersonen binnen deze gemeente woonachtig, welke op den 1 Januari 1879 hun 25e jaar waren ingetreden, en mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1854, om zich voor den schutterlijken dienst te en na- °P BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat de Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN Burgemeester. W. van WANING Jr. Secretaris. Den 12deu Aug zal te Amsterdam de 94ste algemeene vergadering der maatschappij tot nut van *1 algemeen gehouden worden. Door het hoofdbestuur wordt voorgesteld gedurende vijl jaren ieder jaar f500 beschikbaar te stellen om het oprichten van vereenigingen om uitre king van planten en zaden ook in kleinere gemeenten te bevorderenom aan de Noordpool-expedilie een subsidie van f 1060 toe te kennenom aan de maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin een subsidie van f 500 te verlee- nen, tot vestiging van een gesticht in het mid* den des lands een commissie te benoemen om het drinkwater in verschillende steden van ons land te onderzoeken, een vijftiental onbemiddelde jongelieden van 19 tot 23 jaren naar builen 's lands te zenden om zich in hun vak te bekwa men, en gedurende vijf jaren hiervoor jaarlykz f2700 toe te staan. Ook de vereeniging Volksonderwijs, afdeeling «Zuidwesthoek van Friesland”, en twee van de vier onderafdeelingen der kiesvereeniging >Wym- brilseradeel”, hebben den heer Moens op nieuw candidaat gesteld voor het lidmaatschnp der Tweede Kamer. SNEE K, 6 Mei. Onze stadgenoot, de heer Agema, is, naar wy vernemen, pachter geworden van het Bullet en van de Passage tusschen de Tentoonstellings gebouwen te Arnhem. f Den 2en dezer werden te Groningen 9 can- didaten voor de Fransche taal geëxamineerd. Afgewezen 8, toegelaien 1 nl. onze vroegere stadgenoot J. Brink aldaar. -j- Joure 5 Mei. In een laatstleden Vrijdag gehouden vergadering der kiesvereeniging Een dracht maakt macht” is met algemeene stemmen gekozen tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer hel aftredend lid den heer A. Moens. Tevens is besloten, dat de kiesvereeniging zich op de centrale vergadering zal doen vertegen woordigen. -j- Lemmer. In de vergadering der in de ge meente Lemslerland bestaande vereeniging -»Vry- heid en Vooruitgang” dezer dagen gehouden, werd de heer Antonie Moens, by acclamatie, van wege de vereeniging tot kandidaat gesteld voqf het lidmaatschap der 2e Kamer van de Staten-Geue- raai. De heeren Jhr. Mr. T. vau Beyma thoe King- Met ’t oog op het gevaar, dat den Nederland schen handel bedreigt, nu alom de voorstanders vaa beschermende rechten steeds stouter het hoofd opstoken, schrijft men uil Parijs, dd. 28 April, aan do N. R C.: «De vrijhandelaars verdedigen hun zaak, maar zy zijn met geschaard onder één banier, zij strij den ieder afzonderlyk, en van gemeenschappelijk streven is geen sprake. Waarom dus niet bij ons te lande een internationaal vry handelaars - congres bijeengeroepen? Nederland is een dier gelukkige plekken, welke staan onder niemands invloed, waar Amerikanen en Engelschen vrijuit hun zaak kunnen bepleiten, naast Franschen en Duitschars, eu naast Russen en Italianen. Ner gens is een rustiger gelegenheid, om deze groole belangen te bespreken. En meent niet, dat men moeite zou hebben de vreemdelingen naar een der Hollandsche steden te Jokken. Integendeel, de Frauschen zouden aarzelen naar Londen of dat degenen, die vroeger in andere gemeenten ingeschreven, sedert du inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, aich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in hot register, loopende over een der jaren 1845 tot en met 1853, waartoe zij volgens hun ouderdom bebooren. Dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, tut deze inschiijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlaudeis, alhier hun gewoon verblijf houden de, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze ge ineenle woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Ryk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, helzy door eene uitdrukke lijke verklaring, helzy door het werkelijk over brengen van den zetel van hun vermogen eu de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zy, die in meer dan in eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht Z'jn binnon die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dal de registers ter inschrijving op den 15 Mei e. k. geopend en op den 1 Juni daaraanvol gende gesloten worden, en dat aHen,_die bevon den worden, zich 'alsdan niet te hebben doen in schrijven, volgens art. 9 der Wel op de schutte tyen, dour het gemeentebestuur ambtshalve zul ten worden ingeschreven, en door den Schutters raad tol eene geldboete worden verwezenter wijl zy bovendien zonder loting bij de Schutte rij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen 'aanzien bestonden Dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand, zich tydig van eene geboarte-acie te voorzien, en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving naar behooren geschiede, en hy alzoo niet kome te vallen in de straf by het aangehaald art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal -> 'kunnen voorwenden, zal deze worden afgekun- digd zoo als gebruikelijk is en geplaatst in de I Sneeker Courant. Sntfek den 2 Mei 1879. burgemeester en Wethouders voornoemd, ek J. van DRIESSEN. De Secretaris, W van WANING Jr. zelf, U I T D E De feestcommissie der Arnhemsche tentoon- stellings-vereeniging heelt thans een abonnements- circulaire verzonden, waarin zij meedeelt, dat tij dens de nijverheidstentoonstelling, van 14 Juni tot 4 Oct..niet minder dan 77 ochtend- en avond-concerlen zullen gegeven worden. Daar onder zijn uitvoeringen door hel muziekkorps der grenadiers en jagers, der guides uit Brussel, der schutterij van Rotterdam, Utrecht en Nijmegen, van het Park te Amsterdam en van hel Volks- paleis, van het 15e reg. inf. uit Minden, van de Sociëteit de Harmonie te Groningen, van het 7e reg. inf., de meeste inlusscben van het 8e reg inf. tel Abnhem in garnizoen >en van het nieuw Arnhemsch muziekkorps. Een drietal avond-con- certen zullen worden afgewisseld met uitvoerin gen door de mannen-zangvereeniging «Aurora Verder worden aangeboden vier vuurwei ken, drie bals en drie volksfeesten. Het abonnement is voor eeu heer f8, voor een dame of een kind benedeu 15 jaar f 5. Het abonnement voor het bezoeken der tentoonstelling is voor een heer f 4, voor een dame f 3, voor de leden van het waarborgfonds f2,50. Hieronder zyu waarschyn- lyk ook begrepen 47 ochtend-concerten. Wanneer men weet, dal den leden van hel college Musis Sacrum nog een 30- 4 40tal con certen wacht, dat de buitensocieteit steeds tus schen de 20 en 25 zomer concerten geeft, dat de gamelang van prins Mangkoe Negoro zich ook nog zal doen haoren, dan kan het niemand be vreemden, dat de liefhebbers van muziek tevreden zyu. Naar het Utr. Dbl. verneemt heeft de direc- teur-generaal der maatsch. lot exploitatie vau staatsspoorwegen, de heer F. 's Jacob, officieel verklaard, dilpnaal voor geon herbenoeming meer naar Brussel te gaan, uit vrees van overvleugeld I te worden, maar zij zouden met graagte naar i Nederland komen, welks concurrentie op industri- j eel gebied niet te vreezen is en het voorstel zou I bij hen een gul onthaal vinden. Komen de Franschen, dan komen de andeien ook, want dan wil ieder zijn belangen verdedigen. Voor een internalionaal congres van vrijhandelaars is thans het oogenblik gekomen, en het is aan ons vaderland, om daartoe de eerste uitnoodiging te doen. Een Nederlander was het, die reeds voor honderd vijftig jaar het denkbeeld predikte van de vrije zee. Laten wij thans, getrouw aan dien grooten voorzaat, zijn werk voortbouwen en bevestigen tegen middeleeuwsche begrippen van afzondeiing en beletsel »Dat is een eerste stap voor Maar ik zou nog een tweede punt ter sprake willen brengen, dat nog heel wat verder strekking heelt, dat nog van veel meer gewicht is, maar dat juist daarom met des te meer aandrang moet worden aanbevolen voor een openbaar debat. «Verlangt men in Nederland en België, dat zoowel Frankrijk als Duitschland eenige rekening houden met onze wenschen en verlangens op oeconomisch gebied, d^n moeten wij sterk zijn, veel sterker dan op het oogenblik, en er bestaat slechts één middel om tot die meerdere kracht, dien meerderen invloed te geraken, dat is om samen te gaan met Belgiè; om met andere woor den een tolverbond te sluiten tusschen Neder land en België. doen inschrijven zullende daartoe door mens heeren Burgemeester en Wethouders, de Secretarie der gemeente, worden gevaceerd WOENSDAG den 21 MEI 1879, des mo g ns van 9 10 uur voor die van Wijk 1, 9 en 3 I. n i 0 11 4. 5 eu 6 ll-li 7, 8 en 9 middags <»n 12 uur 10. Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht Jt A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1