NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. 1879. Ko. 38. VIE R-E JN-n E R TI G 8 T E JAARQANQ ZATERDAG IOMEI. I 1 b i ai ar e ar c a m». J S.VEEKER ItllliiVI. 4 Art. 5 wordt aldus gelezen heer M. J. Stelma, .f van de daar de voorgestelde werken noodzakelijk zijn Hij V Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post /1.25. Alle hrieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. wet, niet gerechtvaardigd zijn 1 van sluiten, ingekomen stukken, 3. voor 4. 5. om 6 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Dinsdag 13 Mei 1879, ’s natnidd. 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe enz. Benoeming van twee hulponderwijzeressen de Meisjesschool Idem van Stemopnemers Voorstel op het adres van verhoogiog van jaarwedde. Idem op bet adres van mr. C. C. Paehlig Leeraar aan de H. B. School om vergunning tot het bekleeden eener openbare betrekking. 7. Idem op hel verzoek van S. Mollema, Brugwachter aan de Oosterpoortsbrug, lot het plaatsen van een wachthuisje. 8. Wijziging en vaststelling van het kohier van den Hoofdel. omslag, dienst 1879. 9. Voorstel tot het aangaan eener geldleening ten laste der gemeente. 10. Idem lot wijziging en aanvulling der Ge- meentebegrooting, dienst 1879, in ontvang en ui'gaaf. AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten, dal door den Raad dier ge meente in zijne vergadering van 26 April jl. is vastgesield de volgende verordening VERORDENING op de keuring van visch BINNEN DE GEMEENTE SNEEK. Art. 1. Het is verboden, voor de gezondheid schadelijke visch in de gemeente in Ie voeren te verkoopen, te doen verkoopen of in de win- kels of op verkoopplaatsen aanwezig te hebben. Art. 2. Vóór iedere verkooping of afslag van visch, moet hiervan door den verkooper aan den keurmeester worden kennis gegeven. Bij ont stentenis van dezen, is de eerst aanwezend agent van Politie bevoegd en verplicht, de keuring Ie verrichten. Afgekeurde visch wordt door de politie in be- slag genomen en begraven. Art. 3. Overtredingen dezer Verordening zullen - ■worden gestraft met eene geldboete van één tot twintig gulden en met verbeurdverklaring en bevel tot vernietiging van de visch. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Stalen van Friesland volgens hun bericht van den 2 Mei 1879, no. 27, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9 Mei 1879. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. naar Mati ging ware noodig geweest. Hij ontkende overi gens, dat voor gewone werken, met subsidie tot stand gebracht, geleend mag worden. De heer Zijlker brengt hulde aan de kloek moedige politiek van de Ministers van Finantiën en van Waterstaat, die wegens den finantiëelen toestand de welvaart willen bevorderen. De Mi nister van Financiën is een man van de daad. Hij zou voor de kanalen door de Geldersche val lei en AmsterdamRotterdam bijdragen van de onmiddellijk belanghebbende verlangen. De heer van der Hoeven verdedigt den van der Heim tegenover den heer Zijlker. De heer de Casembroot vereenigt zich met den heer van Delden. Er ik geen behoefte aan an dere kanalen dan de verbinding van Amsterdam met den Rijn en het in goede orde houden van den Rijn. De Minister van Financiën bestreed nader de financiëele bedenkingen. De middelen lot dek king zullen door leening gevonden worden. Te gen een annuileil van il/2 precent zal in 1880 daarvoor slechts een nilgaaf van f 45,000 en vol gende jaren telkens f 225,000 meer geèischt wor den, indien er 5 millioen kan verwerkt worden. De leening van 1878 is op het einde van 1879 afgen-kend en geeft dan nog een overschot van f 57u,000. Jn 1880 bestaat dus geen vooruitzicht op eene nieuwe leening. Voorts zat de verdere gaping tusschen de inkomsten en uitgaven door vermeerdering van de bcdastingen met 4 milli oen, zooals is voorgesteld, gevonden kunnen wor den. Wat eventueel over jaren geschieden moet is de taak van de volgende Regeering. Zijn deze werken dringend noodig, dan behoeft dus het flnanliëel bezwaar den Nederlandschen Slaat niet van aanleg af te houden. De Minister van Waterstaat verdedigde nog maals het ontwerp op grond van het algemeen belang. De heeren van Houten en Patijn blijven den finantiëelen toestand van dien aard achten, dat voorzichtigheid plicht is, en zijn door de Regee ring niet overtuigd. De heer de Jong blijft volhouden, dat er geen zekerheid bestaat omtrent de raming, wat de Minister ontkent. Hel algemeen debat is gesloten. Bij de herstemming voor een lid van de Twee de Kamer is te Dordrecht gekozen de heer van Osenbruggen met 682 stemmen, De heer- G. A. Loefl had 522 stemmen, terwijl 26 van on waarde waren. Bij kon. besluit is aan den heer J. P. Klein- schmit eervol ontslag verleend als auditeur bij den schuttersraad te Sneek en in zijne plaats benoemd den heer W. van Waning Jr. eene geldboete van drie tot vijf en twintig gul den. Art. 5. Deze verordening treedt in werking op den dag na dien, waarop zij is afgekondigd. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Friesland volgens hun bericht van den 2 Mei 1879, no. 27, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 9 Mei 1879. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. Achter art. 6 te doen volgen, een De minister van waterstaat heeft een plan tot reorganisatie der kamers van koophandel ont worpen en daarover ’t advies dier lichamen gevraagd. Het ontwerp brengt vooreerst eenige wijziging in het Koninklijk besluit van 9 November 1851 en latere besluiten omtrent de verkiesbaarheid voor de leden der kamer. Deze wijzigingen komen hierop neer, dat voortaan, om benoembaar te zjjn tot lid eener kamer van koophandel, niet meer, als tot dusverre, het öjarig bestuurschap eener ter plaatse gevestigde onderneming van handel en fabriekwezen gevorderd zal worden. De eenige voorwaarden van benoembaarheid zullen zijn 30jarige leeftijd en woonplaats in de gemeente waar de kamer gevestigd is. Van de kiezers mag met reden verwacht worden, dat zij deze bepa ling op zoodanige wijie opvatten, dat zij, ter behartiging hunner eigen belangen, geen per sonen zullen benoemen, wier werkzaamheid aan die belangen vreemd is. Voorts wordt bepaald, AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen te weten, dat door den Raad dier ge meente in zijne vergadering van 26 April jl. is vastgesield de volgende verordening: VERORDENING tot aanvnllig en wijzi ging der Verordening op de keuring van Slachtvee, Vleesch en Spek binnen de góm«pnte Sneek, vastgesteld de 4 Apri] 1866 en afgekondigd den 19 Mei van dat jaar. Art. 1. Art. 1 wordt gelezen als volgt Binnen de gemeente Sneek zullen geene Paar den, ezels, lunderen, schapen, bakken, geilen of varkens, mei uitzondering van nuchteren kalve ren, mogen worden geslacht, dan nadat deze vooraf door den Keurmeester zullen zijn onder zocht. TWEEDE K A M E R. Het algemeen debat over de kanaalwet is, zooals wij onder de telegrammen in ons vorig nummer reeds met een enkel woord hebben gemeld, in de zitting van jl. Dinsdag voortgezet. De beer Corver Hooft was tegen het ontwerp, zoowel wegens de samenvoeging van algemeene en locale be langen, als vooral wegens den toestand der schatkist. De heer Dijkmeester deelde niet de financieële bezwaren. Zijn de werken nuttig en noodig, dan kan daarvoor geleend wordeu en de renten en bet onderhoud gaan de draagkracht der natie niet te boven. De eenige vraag voor hem was of de verbinding van Amsterdam met de Waal niet door een anderen vaarweg kan vervangen worden De heer Patijn zal tegen de wet stemmen als zij ongewijzigd blijft. Drie werken zijn noodig; revierver betering, verbetering van den Rotterdamschen wateiweg en dien van Amsterdam met den Rijn. De overige kanalen zijn niet urgent en 's land financiën gedoogen de uitgaven daarvoor niet. De heer Saaijmans Vader stond voor der bestaande Keulsche vaart, geen nieuwe verbinding voor Amsterdam. De transito handel moet vooral over Vlissingeu gaan. De heer van Nispen is vermoedelijk tegen de daar verschillende werken i Deze wet is een accoordje. Een overzicht gevolgen ontbreekt geheel. De heer de Bruin deelt geheel het gevoelen van den heer Corver Hooft De heer van der Kaay is ingenomen met het ontwerp, daar de voorgestelde werken noodzakelijk zijn Hij scheidt de kanalenwet geheel af van de effectenbclasting. Art. 2. Art. 5 wordt aldus gelezen Geen vleesch of spek, met uitzondering van nuchteren kalveren, van buiten de gemeente ge slachte dieren, zal mogen worden ingevoerd in minder dan vierde deelen, en worden verkocht, dan nadat het door den Keurmeester zal zijn on derzocht en goed bevonden; het moet tevens vergezeld zijn van de Jongen, het hart en de le ver, terwijl de milt moet vastzitten aan het lin ker achterste vierdedeel aan de longstal; bij paarden vleesch moet de huid en de kop aanwe zig zijn. De invoer mag niet plaats hebben van des avonds tien uur lot acht uur des morgens, ge durende de maanden October, November, Decem ber, Januari, Februari en Maart, en tot zeven uur des morgens gedurende de overige maanden vóór of onmiddelhjk na de invoering zal men den Keurmeester hiervan kennis geven met op gave van de plaats, waar het ingevoerde zich bevindt. Art 3. nieuw artikel 6 bis Hel is verboden, gerookt of gedroogd vleesch of spek, onder welken vorm ook, dat schadelijk voor de gezondheid is, te verkoopen. De Keurmeester heeft ten allen tijde het recht, 1 dat vleesch of spek te onderzoeken ter plaatse j en op eene wijze, zooals dit door hem noodzake- I lijk wordt geacht. Art. 4. Art 10 wordt gelezen als volgt: j De overtredingen dezer verordening zullen i worden gestraft, voor zooveel daartegen bij geene wel of wettelijke verordening is voorzien, met eene geldboete van drie tot vijf en twintig gul- de verbetering De transito handel moet vooral De heer Heijdenrijek zal waarschijnlijk tegen stemmen Hij ziet wei verband tusschen deze wet en de effecten belasting en vraagt of de Rejeenng die belasting zal laten rusten of intrekken? De heer Hallmans ziet geen reden waarom wij niet kunnen leenen voor publieke werken, nu de Indische baten' óns zijn ontvallen De Minister van Finantiën verdedigt uitvoerig zijn beleid tegen de talrijke bezwaren Hij blijft consequent aan .hetgeen hij heeft medegedeeld Leeningen zijn noodig voor buitengewone werken en voor tekorten in 'de ludiën en Nederland Dat de effectenbelasting strekt tot bestrijding der kosten van de schoolwet heeft hij nooit beweerd Ook komt hij op tegen het verwijt van lichtvaardigheid eu protesteert hij tegen de bewering dat hij den fiuantielen toestand noodlottig heeft genoemd In de zitting van jl Woensdag betoogt de Minister van Waterstaat het groote nut van goede kanalen voor de productie des lands eu het verkeer der ingezetenen Bij zijn optreden waren door liet geheele land verschillende plannen aanhangig tot verbetering van den waterweg Deze regeering meende die niet stuksgewijze, maar naar een vast plan te moeten uitvoeren Tegen het plan zelf in bet algemeen zijn weinig bedenkingen ingébracht Het recht van amendement staat toe over elk onderwerp afzonderlijk te be.lisseu Dat kansberekening zou hebben voorgezeten, is totaal onjuist Met ernst en nauwkeurigheid zijn de plannen eu de finantiëele gevolgen overwogen Meer dan 30 millioen zal liet ontwerp niet kosten Uitstel der uitvoering ware beslist en stellig verkeerd, zoowel met het oog op de eischen des lauds als op hetgeen in de omringende met ons cuucurree.-eude landen geschiedt-, waar men ook de binneulandsche scheepvaart verbetert Na repliek van den heer van Baar bestreed de beer van Houten bet ontwerp Amsterdam moest één goede rerbiuding hebben met den Rnijn, niet twee, gelijk nu voorgesteld wordt (Amsterdam Rcrtterdamscbe kanaal en dat door de Gelderscbc Vallei) Het kanaal door de Geldersche Vallei was in verhouding tot haar besparing voor de scheepvaart zooveel millioenen niet waard Ook het kanaal Veolo Nederweert en de veeukanalen bestreed hij Bovenal kwam hij op tegen de finantiëele politiek van den Minister om de schatkist een verplichting van millioenen op te leggen, zonder aanwijzing der middelen Dit was bij de onderwijswet geschied eu geschiedde ook nu De heer de Jong is tegen het kanaal door de Geldersche vallei, als niet voldoende toegelicht, terwijl in elk geval eerst de uitslag der verbetering van den vaarweg Amsterdam Rotterdam dieut te worden afgewacht Dit. eischt wijze voorzichtigheid De heer van Tienhoreu verdedigde de ontwerpkanalen, verbetering is nuttig en noodig voor de bevordering van de welvaart des Lands en daarvoor is belastingver hooging gerechtvaardigd en mag met gerustheid worden geleend De beer van der Hoeven bestrijdt den beer van Tienboven, waar deze meende, dat Nederland niet, een zoo geprivi ligeerde Natie is, dat het nooit zijn schuld zou mogen vermeerderen Nederland is gepriviligeerdhet stond aan den rand van een Staatsbankroet, maar is de crisis te boven gekomen alleen en uitsluitend door de Indische balen Die zijn nu verdwenen en de God van Nederland zal ons niet tea tweeden male helpen aan 800 of 900 millioen gulden. Daarom mag men niet leenen zonder middelen aan te wijzen om in de renten te voorzien Het ontwerp is ontijdig en een gedeelte der werken is niet noodzakelijk De heer van der Oije komt op tegen de vermeende ironische aanhaling van de woorden „God van Nederland” Gister (Donderdag) is het algemeen debat voort gezet. De heer van Delden bestreed het ontwerp het bevatte tal van werken die op de begrooting thuis behoorden, terwijl het geen algemeen over zicht geeft van hetgeen in de eerstvolgende ja ren noodig zal zijn, of denkt men niets meer in de eerste toekomst te doen? Dit ware groot onrecht. De verbinding van Amsterdam den Rijn is noodig, maar T overige niet, ging ware noodig geweest. I’" gens, t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1