GEMEEME Bl HIT ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 1 1879. VIE R-E N-r> ERTIG8TE J No. 39. R G A N G r- 14 M E I. WOENSDAG d. t— 00 TWEEDE KAMER. S V E E K E R 9IR A A '1'. eid het r zegemijkste wijze werkzaam kunnen zijn. den B 1 N N K X' 1> A X i n 16 r 'l« s, e 'ES den Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.-—; franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. ne n- ict be tol 50 11. 1de dat >or le, :ht Naar de N. Rot. Crt. verneemt, heeft de heer Oppedyk van IJlst, wegens zwakheid van lichaams gestel zich ongenegen verklaard om eene candi datüur voor de Tweede Kamer in ’l district Sneek te aanvaarden. zoo ook zijn kleederen, De Liefde nooit weer zich later, zooals bekend, tegen M >i. t s i e n Ook de kitsvereeniging Vooruitgang te Bols ward heeft met algemeene stemmen tot candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer hel aftre dend lid de heer A. Muens. Te Arnhem zal, te rekenen van 1 Juni a.s., gedurende den geheelen tijd der tentoonstelling dagelijks een blad verschijnen, om in bevattehj- ken vorm en eenigszins uitvcerig het publiek met de verschillende étalages op de hoogte te I brengen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de pry» be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Itraëls schildei ij >de Pannekoekbaksler” is de zer dagen, naar de Spectator meldt, in openba re veiling bij Christie and Manson te Londen voor 1610 quineas (zegge f 20,000) aan een liefheb her verkocht. Zij is oorspronkelijk betaald met f 3600. zijn handen gewasschen, ’s morgens verklaard dat bekeuren zou en i den veldwachter De Bruijn uitgelaten. Zijn schuld is dus wettig ^en overtuigend be wezen. Van mooid op De Liefde is hij bij ge brek aan bewijs vrijgesproken. Van de beide anderen is bewezen en bekend, dat zij met mes sen op de plek geweest zijn Zij hebben bekend De Liefde vermoord en de lijken en sporen van het bloed weggemaakt te hebben, wat latei aldus bevonden is. Zij zyn dus schuldig aan den dood van De Liefde. De bedreigingen zyn wel bewe zen, maar, de omstandigheden en den ruwen aard der personen in aanmerking nemende, is geen voorbedachten rade aangenomen De daad kan in hartstocht bedreven zijn. Met het oog op de vroegere vonnissen, zijn i zij veroordeeld als boven gemeld en elk in een derde der kosten, vernietiging der wapens en i aanplakking van hel extract-vonnis te Voilenhove, I Zwolle en Arnhem. S N E E K, 13 Mei. Naar wy vernemen heeft de heer Mr. L Reit- sina zijn ontslag ingediend als lid van den Ge meenteraad alhier. Rede, uitgesproken door den heer J. Visser, in.de verKddejinjj van Volksonderwijs”, van Woensdag avond jl. (Vervolg en Slot.) Nog meer blijkt het nut der vereeniging, wan neer wij lelten op onze landgemeenten, hier en daar, naby en verre. Wat al bekrompenheid en nietige uitvluchten tegen het juist en liberaal toepassen der wet wat al belachelijke vrees voor kosten en geldelyken druk der gemeenten, alsof het onderwijs niet de hoogste zorg eischte, en het geld, daaraan besteed, geen honderd voudige vrucht opleveide in de betere zedelyke en verslandelyke kracht ook van den boer 1 W»t ui vernederingen, den onderwijzer bereid 1 Wat al tegenwerking van het Openbaar O., wan neer de meeste leden van den Raad voorstanders zijn van Chr. N. O. Onthouding van de noo- dige hulp en hulpmiddelen, knoeierij en behen dige ondermijning van der onderwijzers gezag en eer, venoordeeling van hunne beste pogingen ziedaar zooveel middelen, om ter willen van eene onverzoer.lyke richting in den godsdienst een* druk uit te oefenen, die deo moedigsten en sterk- sten eindelijk moet verlammen. Ik behoef U slechts op de ons meest nabyliggende gemeente In de gemeente Tietjerksteradeel, waar een hoofdelyke omslag van f 65900 wordt geheven, worden de inkomsten, die voortvloeien uit bezol digingen of beroepen, slechts voor gedeelte, die beneden de f2500 slechts gedeeltelijk last. O. a. komen van sommen van f 100 f 200 slechts 20 pet. en van f 700 lol f 900 pet. in aanmerking. j dan rnillioen genieten, gedeeltelijk door school verzuim, een gebrekkig onderwijs. Ik behoef de jaarlijksche opgave van gevangenen en militairen I slechts aan te halen om U te bewijzen, dat er onder deze een groot aantal zijn, die weinig meer dan een beetje lezen en schrijven geleerd heb ben, velen geheel niets. En welk lezen en schrij ven is het dan nog? Misschien weinig heler daa niets! Kan hel een volk welgaan, wanneer een gedeelte niet behoorlijk ontwikkeld is? - Bij eene andere gelegenheid heb ik in deze ver gadering daarover mijne meening gezegd. Nu meen ik te mogen zeggen, dat de slecht ontwik kelden de veile hoop voor de socialistische drij vers zullen zijn. Hier heeft eene vereeniging van belangstellende burgers, niet van vakmannen, een ruim veld, om een vcor de maatschappij zeer nadeeligen, en voor de menschheid walgelykea toestand te doen ophouden. Let ik verder op het doel, dat de eerste stich ters van de Friesehe vereeniging, de moeder van de tegenwoordige Nederlandsche, beoogden, dan heeft onze vereeniging nog een anderen plicht te vervullen. Voor een kwart eeuw was Fries land geenszins de landstreek, waarop de dry vers van hel Chr. Nat. onderwys zoo bijzonder hunne aandacht gevestigd hadden Slechts in enkele steden vond men scholen vau die partij, maar verre van bloeiend. Nauwelijks echter begon ook hier de orthodoxe geestelijkheid te begrijpen, dat er een vooideeiige jacht geopend kon worden tegen de gruwelijke Staatsschool, of de bijzondere scholeu verrezen als paddestoelen, en dreigden 'hier of daai die der tegenpartij te overvleugelen. In dien nood riep Jlu. Beijma thoe Kiogma, ge steund door Mr. van Blom schoolopzieners eenige welgezinde onderwijzers te zamen om vereenigd door geschriften, couranten-artikels, dien vooruitgang te stuiten, de aanvallers met kracht af le weren, of hunne pogingen le verydelen. Rel ledental was gering en had tegenstanders machtig en groot, ook onder hen, wier werk en plicht het was de openbare school zooveel mo gelijk te beschermen. Tot rechten bloei kwam zij nimmer; maar zij hield vol, gesteund door haren vurigen aanvoerder. Maar wat gebeur de? Daar werden de leden eensklaps verrast door de mare, dat de vereeniging niet meer eene Friesehe maar eene Nederlandsche zou zijn, aan gevoerd door de meest aanzienlijke mannen en voorstanders van het openb. onderw. in Neder land. Bevordering van een goed algemeen volks onderwijs in hel geheele vaderland en daaronder bescherming van het openbaar onderwys tegen tegenstanders van alle richtingen, ziedaar hare leus. Krachtig werd zij bestredenzy heeft aanvankelijk overwonnen en giootendeels verkre gen, wat zy wenschle. Maar de tegenparty Is ze minder werkzaam geworden? Kan ze minder kracht ontwikkelen? Sedert zy een driester, on beschaamder opperhoofd heeft gekregen, is ze dadelijk veel gevaarlyker geworden. Zij ontziet zich niet de openbare school erger dan kroegen en bordeelen te noemen, en het onderwys te schelden als goddeloos en onzedelijk. Vroeger noemde ze beide slechts godsdienstloos of voor bereidend voor moderne richtingen. Meent niet, mijne Heeren I dat hel gezond verstand onzer natie in haar geheel tegen zulken onzin protest zal aanteekenen. Godsdienst, al bestaat ze ook in vormdienst en autoriteitsgeloof, is nog by een goed deel des volks de grondtoon, waaruit ieder stuk van maatschappelijk belang wordt gespeeld. De geestelijkheid componeert; de menigte speelt en zingt met luide en ruwe toonen, wat dichter en componist hebben gegeven. De geschiedenis levert treffende voorbeelden, dal zulk eene party, behoorlykaangeveerd, eindelyk kan zegepralen.— Niet dat ze licht en waarheid aou kunnen ver- Zaterdag namiddag deed het gerechtshof te Arnhem uitspraak in de zaak van de broeders Gerrit en Klaas Nieuwenhuis en Arend Jonkman/ beschuldigd van den moord in den nacht van 16 - op 17 October II. le Voilenhove op Bastings en De Liefde gepleegd. Gerrit Nieuwenhuis was beschuldigd van moord op de beide veldwachters en van diefstal van een geweer ten nadeele van Lassche. Arend Jonk man en Klaas Nieuwenhuis van moord op De Liefde. Een talryk publiek was ook nu in de zaal te genwoordig en verbeidde de uitspraak met zicht bare spanning. Te 3’/, uur was de voorlezing van hét breed u gemotiveerde vonnis afgeloopen. Gerrit Nieuwen huis is schuldig verklaard aan diefstal en man slag op Bastings en veroordeeld lot 25 jaar tucht huisstraf. De beide anderen, Klaas Nieuwenhuis en Arend Jongman, schuldig aan manslag op De Lielde, elk 20 jaar. Bij het afrest is aangenomen, dat de diefstal van. het geweer overtuigend bewezen is, Voorts dal de wond van Eastings^ ■door een1-schot hagel ■E' is veroorzaakt, dat bewezen is dat Gerrit met geweer en hagel op de plaats geweest is en dat deze dit ook bekend heeft. Hij heeft *s nachts en, ert •n 'ie- m. ch. te le 76 ru le wijzen, om U te overtuigen, hoe het rader- wetk der orthodoxie gedreven wordt om het O. O. ten onder te brengen. Daar, en in zooveel andere gemeenten, vooral ook in liet zuiden des lands, is Volksonderwijs de eenige degelijke tegenstander tegen al die bekrompenheid en domperij Door die vereeniging bijna alleen kan de moed wakker, de oogen open gehouden, en bet volk, dat wil en durft booren, van iets beters onderricht worden. Dat kunnen geen enkele personen, dat kan alleen eene ver eeniging, sterk door eendracht, krachtig door het goede doel, dat ze beoogt. Zij alleen kan waardig staan legen de listen van eene heerschzuchtige schaar, die niet het heil van het geheel, maar slechts zich zelve zoekt Zonder hare vroegere meer politieke bedoelingen, bij verkiezingen, geheel uit hel oog te verliezen, kan ze dus op die wijze meer van een paeda- gogischen aard zijn en dan niet minder nuttig werken. Kan ze in hare afdeelingen daarmede vereenigen, en hier kan ze hel zeker, het houden van populaire voorlezingen en bijdragen over onderwer pen van opvoedkundigen aard voor iederen belangstellende vrij opengesteld, dan zou ze op de al dwalingen onder het volk verbreid, omtrent de behandeling hunner kinderen, zouden daardoor bestreden; wat al onverschilligheid en onbe zonnenheid, in zake van het schoolgaan weg genomen kunnen worden I De kinderen verwil deren en worden onbedenkelijk brutaal. is eene algemeene klacht. Zou de vereeniging niet kun nen medewerken, dat ouders leerden begrijpen, dat dit juist de vruchten zyn van den hoogmoed en de zinnelijkheid dezer dagen, die beide maar al le onverstandig voedsel gegeven wordt door eene slappe tucht en te ruim toegeven aan derj geest des tijds? Zeker kan xe 't! Onder onze leden zijn er genoeg mannen van het woord, wien het zou gelukken in den geest en naar de bevatting des volks le spreken. De oogst kan groot zijn! Nog iets anders, en misschien nog van meer gewicht, heeft de vereeniging in hare macht. Hare statuten wijzen met nadruk op het tegen gaan van schoolverzuim, een gebrek, dat de goe de werking van het onderwijs veelzijdig belem mert. Het is waaronze Afd. heeft in den laat- sten lijd daarvoor weinig positiefs en ingrijpends verricht. Maar hier ter stede heerscht die ziek te, dank zij de goede maatregelen van de heeren onderwyzers, in zeer geringe male; al tyd echter nog te veel, om die zaak verder aan het toéval over te laten. Het Bestuur wil ook gaarne doen, wat in zijn vermogen is en zou met blijdschap den eenen of anderen wenk in dezen van de Leden ontvangen. Hier treedt volksonderwijs bovendien op een terrein, waarin ze te nuttiger werkzaam kan zijn, omdat ze ge legenheid heeft by de invoering van de nieuwe wet op krachtige maatregelen tegen den kinder arbeid aan te dringen. Achtte de Wetgever den leerplicht ontijdig en daarom onraadzaam, de vereeniging kan, zoo niet door stoffelijke, dan toch door zedelijke middelen, veel goeds bewer ken, en ook hierdoor haar recht van bestaan handhaven. De toetreding tot lid veronderstelt reeds hartelyke genegenheid vóór en toewijding aan het onderwijs. Waardoor kan die beter ge toond worden, dan door de jeugd in de school brengen en er lang te houden. Meent men echter, dal Sneek om die reden de medewerking van de vereeniging wel zou kun nen missen, in andere oorden van ons vaderland is ze dringend noodig. Wanneer toch de statis tiek en hel onderzoek hierin niet bedriegen, dan zyn nog 30000 kinderen iusschen 6 en 12 jaar verstoken van alle onderwijs, en misschien meer Het debat over art. 1 der kanalenwet is jl. Vrijdag geopend en de discussie over het eerste onderdeel betreffende het kanaal van Amsterdam door de Geidersche Z 4—.Vallei naar de Boven-Waal aangevaugen. De heer Roëll hield een zeer uitvoerige rede ter bestrijding. Hij betoogde dat de regeering zich geplaatst had op een eenzijdig locaal terrein niet op een algemeen standpunt en niet getracht had de vele nationale belangen rtet bet Amsterdamse!) belang le vereenigen. Zoowel nopens de uitvoerbaarheid als de kosten bestond groots onzekerheid, en handel en nijveiheid in de streek, waardoor thaus de Keulsche vaart loopt, zouden zeer benadeeld worden. Die vaart moest in elk geval verbeterd worden Voorts -wees bij op de ouverdedtgbaatheid van het kanaal en vroeg inlichtingen aan den minister van oorlog. Ziju conclusie was alsnog bij de regeering aan te dringen om een staatscommissie te benoemen tot onderzoek, terwijl hij tevens bij de Kamer er op aandrong om zich bij groot en twijfel omtrent dit kanaal te onthouden Het debat over het kanaal door de Geidersche vallei is gisteren (Maandag) voortgezet. De beer Leuliug stond het krachtig voor, als nuttig en noodig, terwijl verbetering der Keulsche vaart slechts weinig minder zou kosten. Hij bestreed het betoog van den lieer Roeit, die zich zijns inziens te zeer op Utrechtscb standpunt had geplaatst. De heer van Kerkwijk daarentegen vond vooral in de tegenwoordige benarde financiëele omstandigheden het kansal door de Geidersche vallei onooodig en betoogde dat het zeer moeielijk bevaarbaar zou zijn en den handel van Amsterdam niet zou verlevendigen. Hij stond voor de verbetering van de vaart Amsterdam—Rotterdam, die vooreerst ruim voldoende zou ziju voor de behoeften van de hoofdstad. De heer van Wassenaar is voor *t nieuwe kanaal, maar tegen het geheele ontwerp, op grond van fi uanciëe'en toestand- De he-r Froger verdedigde het nieuwe kanaal op technische gronden en in bet belang der defensie. De beer Meinesz cveuzoo, met bet oog op de voor deelen voor den bandek Heden voortzetting

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1