GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1879. ZATERDAG 17 MEI. Paardenmarkt te Sneek. 1 ,Iz a i. 1V 5 I OlltlYE SMI. hl. it re- van i; jo SNEE K, 16 Me?. PERS. ?1XX EM.AAB. Maar als men met de beginselen instemt, als men de bekwaamheid BUITENLAND. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Gerrit en Klaas Nieuwenhuis hebben cassatie aangeteekend tegen het vonnis, Zaterdag door het hof te Arnhem tegen hen uitgesproken. I. 0 e 1 0 I. e n 3- 1 k 0 Uit het legaat van Dr. Buma is een prijsvraag van f 500 uitgeschreven voor een leer- en lees boek over de zuivelbereiding, terwijl bovendien f 300 aan den schrijver wordt aangeboden voor hel bevorderen van die uitgaaf. Naar men aan ’f Vad. verneemt heeft de raad van beheer van «het Nederlandsch Tooneel” reeds verschillende maatregelen genomen voor het aan staande speeljaar. De heer J. H. Róssing, se cretaris van den raad, zou tevens het niet-tech- nische deel van de regie op zich nemen. In verband hiermede zou genoemde heer een buiten- landsche reis maken en o. a. geruimeu Cydte Mei ningen blijven, ten einde van de ondervinding, aan het hoftheater aldaar opgedaan, voor «het Nederlandsch Tooneel” partij te trekken. 0 i. J. s- Ook de liberale kiesvereeniging «Burger- trouw” te Knijpe heeft den heer A. Moens op nieuw candidaa! gesteld voor hel lidmaatschap van de Tweede Kamer. OVERZICHT. DeDuitsche Rijksdag zette Maandag jl. de discussion over de tabaksbelasting voort en Naar men verneemt, heeft de onderwijzer Westerling, van Surhuisterveen, van den Koning vernietiging gevraagd van het besluit zijner schor sing door B. en W. van Achtkai spelen. ADVERTENT/EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Wij ontvingen gisteren het volgende telegram uit Rotterdam «De Afrikaanscbe Handels vereeniging staakte hare betalingen tengevolge knoeierijen. De direc teuren Pincoffs (lid van de Eerste Kamer) en Kerdyk zijn gevlucht. Er heerschl hier eene ont zaggelijke sensatie.’' Ouk de Commanditaire Bankvereeniging en de firma’s Symons Co. en Hoyack Pincoff’s, zoomede de Rotterdamsche Bankvereeniging, zou den, als voor kolossale sommen bij de zaak be trokken, hare, betalingen hebben gestaakt. De obligation der Afrikaansche Ha^idelsvereeni- ging zijn gedaald: de primitieve van 95 op 37 pct., die van 1877 van 94 op 30 pet. Het obli- gatienkapitaal beloopt 9 millioen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat de Voorjaars-Paardemnai kt dit jaar invalt op Woendag den 28 Mei e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. van DRIESSEN Burgemeester. W. van WANING Jn. Secretaris. Dit artikel in hooge mate de verbazing het Vad. opgewekt. »Wat onze collega van de liberalen eischt, zegt het Haagsche blad, is immoreel, al wordt het advies ook in schoone vormen ingekleed en al gaat het ook vergezeld van de niet door oprecht heid uitmuntende verklaring, dat het aan geen vertegenwoordiger euvel zal worden geduid, «wan neer hij krachtens zijn innige overtuiging spreekt en stemt.” Krachtens zijn innige overtuiging mag hij stemmen! maar wee hem, als zijn over tuiging niet meebrengtdat het Vallei-kanaal moet worden goedgekeuid want dan zal hij met de ongenade van het »Handelsblad'' en van de kiezers gestraft worden «Neen wij erkennen het gaarne zoover gaat onze liefde voor de kanalenwet nietom met een dergelijk advies vrede te kunnen hebben. Als die wet wordt aangenomen, dan moet hef zijn omdat de overtuiging is gevestigd, dal ’s mi nisters plannen noodig, nuttig en doelmatig zijn. Bestaat die overtuiging niet, dan zou het immo reel zijn de dertig millioen te voteeren om een minister genoegen te doen. Dal zou wij zijn er zeker van de minister zelf niet willen; op gronden, aan 't algemeen belang ontleend, en niet uit vrees voor crisis, moet Nederland met een nieuwe wet voor kanalen begiftigd wor den?’ Op nieuw blijkt, naar het blad nog doet op merken, de waarheid der spreuk, dat een onhan dig vriend nog gevaarhjker is dan een handig vijand De minister Tak Leeft zelfs nog geen gelegenheid gehad hel kanaal door de Geldersche vallei te verdedigen en reeds komt het Hbl ver klaren, dat partijbelang den doorslag moet geven. In de jl. Woensdag alhier gehouden centrale vergadering van de anti-ievolutionaire kiesveree- nigingen in ons hocfdkiesdislrict, is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geko zen de heer W. M. Oppedijk te IJlst. Hel groote Engelsche Circus van den heer Sanger, heeft jl. Woensdag zijn vroeger aange- kondigd bezoek aan onze gemeente gebracht, ’s Morgens ruim 10 uur kwamen de wagens, paarden en een groot deel van het personeel hier aan en werd dadehjk begonnen met het opslaan der tent op het daarvoor bestemde terrein. Binnen een zeer kort tijdsbestek was men hiermeê gereed en verrees uit het schrale karkas, het groote, met linnen gedekte Circus, met zijn hoogen mast en wapperende vlag. Iets later dan het programma vermeldde men had hier te worstelen met velerlei moeilijk heden, welke zich in gemeenten als de onze meest al bij soortgelijke gelegenheden voordoen had de optocht (die men des sPudels Kern” zou kun nen noemen) in de meeste orde plaats. Niette genstaande bet min gunstig weder het regen de bijna onafgebroken bewogen zich honderda toeschouwers langs de staten, welke de stoet zou passeeren. En tóen hij eindelijk passeerde, waren die honderde toeschouwers zeer voldaan over den optocht, die dan ook inderdaad zeer schilderachtig was. Ook de eigenlijke Voorstelling eveneens door honderde toeschouwers bijgewoond, scheen bijzonder in den smaak van het publiek te val len; althans aan warme bijvalsbetuigingen ontbrak het de altisten niet. En last not least alles is hier even ordelijk als genoegelijk afgeloopen, zoodat het bezoek, door het Circus Sanger aan onze gemeente gebracht, hier een gunstigen indruk heeft achtergelaten. f Leeuwarden, 13 Mei. In de ïaatstè dagen’ is met de Inlijving der miliciens alhier een aan vang gemaakt. Een gunstig teeken des tyds is de meer humane wijze waarop de rekruten wor den behandeld. Ook een leerling der Hoogere Burgerschool alhier, die liet diploma van gunstig afgelegd eindexamen bezit, heeft zich laten in- deelen. Dit is zeker de eerste, die van de mil dere bepalingen, voor die rekruten vastgesteld zal profileren. Naar men zegt zyn deze na, 15 maanden dienst gedaan te hebben, van alle ter- dere oproepingen vrijgesteld. Volgens een part, telëgr. uit 's Hage aan de O. en Zw. Ct. verwacht men daar binnen kort het engagement van den Kroonprins. zal ten derde male geroepen worden en hij zal ook hel kanaal tot stand brengen, maar de geerkracht der liberalen zal voor langen lijd ge knakt zijn. Het Hand, besluit het artikel met formeel de kabinels-quaestie te stelien. U I T D E Het Hand., hetwelk onvermoeid voor het ka naal door de Geldersche vallei heeft gestreden schijnt min of meer bezorgd te worden voor ’t resultaat der beraadslagingen in de Tweede Ka mer. «Een gevoel van droefenis en bitterheid treedt in ons op zegt het als men bespeurt hoe een groot aantal leden zich schuldig maken aan miskenning van de groote belangen, aan *1 kaanal verbonden, maar vooral als men er op let van welke hoogst bedroevende moreele zonden de liberale partij dag aan dag blijk geeft. Een deel der leden toch van die partij is hard bezig weder voor jaren te vernielen wat met zooveel moeite is tot stand gebracht: de liberale unie” Hel blad geeft gaarne toe, dal ieder lid volgens zyn innige overtuiging moet spreken en stemmen. Maar hel is eveneens zijn plicht om niet aan ondergeschikte bezwaren te biyvenjiangen, zijn deelgenootschap niet te vergeten aan de partij waartoe hij behoort, noch de betrekkingen tot de i bewind is moet wor- aan een ka- toonl en onmach- het land naar behooren te besturen, UIT DE TWEEDE KAMER. Het debat over bet kanaal door de Geldersche vallei is in de zittingen van Woensdag en Donderdag voortgezet Onze ruimte laat thans niet toe een resumé te geven van de uitgebreide discussien, zoovel van den kant der vóór als tegenstanders daarover gevoerd. Daaruit blijkt echter, dat de aanneming zeer twijfelachtig is Reed» is door den beer Sandberg als amendement voorgesteld het kanaal door de Geldersche vallei uit art I weg te laten Men verwacht heden (VrijdagJ de beslissing. Blijkens het afdeelingsverslag der tweede kamer over de onteigeningswet ten behoeve van den spoorweg Sta voren Leeuwarden van welks indiening wij reeds per bulletin aan ouze abbonnés binnen do stad kennis gaven, hadden sommigen eene andere regeling wen schelijk, ja noodzakehjk geacht. Algemeen oordeelde men echter, dat een eindbeslissing zeer gewensebt is De groote meerderheid meende daarbij, dat men zich tevreden moest stelien met het beste dat te verkrijgen was Wederom werd het nut eeuer lijn Harlingen Heerenveen gesteld tegenover dat van een lijn Stavo ren Leeuwarden. Daar eene wijziging der wet van 1875 echter weinig kans van slagen zou hebben, was de overgroote meerderheid vóór de aanneming der nu voorgcstelde lijn, met aanbeveling aan de regeering, om een zijtak Sneek Bolsward Harlingen bij de wet voor te dragen. In twee afdeehngen werd eene wijziging der wet van 1876 verdedigd en o»er de weifelende houding van den Minister bevreemding uitgesproken. Voorzichtigheidshalve, meenden anderen, moest de wet van 1875 onaangeroerd blijven. jegeering, die door hem aan hel gebracht -eii door hem gedragen den. Dat men zijn steun onttrekt i binet, dat zich onbekwaam tig cm 1 is natuurlyk. 1 der regeering instemt, als der ministers erkent, als men hen bij de begroo- tingsdebalten flink heeft gesteund, als men hun daardoor het onmisbare vertrouwen heeft betoond en moreele kracht heeft gegeven, dan is het on- I verantwoordelijk, hen in zoo belangrijke aange- I legenheid als de nu aanhangige, die zij ten nutle dea land» lot stand wil brengen en die de meer derheid in de afdeehngen heeft toegejuichl, bij de openbare behandeling te dwarsboomen en machteloos te maken. De gevolgen van deze handelwijze de af stemming van het kanaal door de Geldersche Val lei moet, meent hel Hand, de intrekking der wet tengevolge hebben en ook de beste re geering is legen zulk een beslissing, die in de eerste plaats afkeuring inhoudt der fiuancieele poli tiek van de regeering, niet bestand. Heemskeak BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op alle manspersonen binnen deze gemeente woonachtig, welke op den 1 Januari 1879 hun 25e jaar waren ingetreden, en mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1854, om zich voor den schutte:lijken dienst te doen inschryven zullende daartoe door en na mens heeren Burgemeester en Wethouders, op de Secretarie der gemeente, worden gevaceerd ■WOENSDAG den 21 MEI 1879, des morgens van 9—10 uur voor die van Wijk 1, 2 en 3 ,,10 11.» 4. 5 en 6 M „11 12 7, 8 en 9 middag* om 12 uur 10. Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dut degenen, die vroeger in andere gemeenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, aich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1845 tot en met 1853, waartoe zij volgens hun ouderdom beheoren. Dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf houden de, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze ge meente woonachtig, welke hun voornemen, om xieb binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukke lijke verklaring, hetzij door het werkelijk over brengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. r Dat zij, die in meer dan in eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, lot de inschrijving verplicht zjjn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schut’erij aanwezig is. Dat de registers Ier inschrijving op tien 15 Mei e. k geopend en op den 1 Juni daaraanvol gende gesloten worden, en dat allen, die bevon den worden, zich alsdan niet te hebben doen in schryven, volgens art. 9 der wel op de schutte rjjen, door het gemeentebestuur ambtshalve’ zul t len worden ingeschreven, en door den Schutters raad tol eene geldboete worden verwezen ter- wjjl zij bovendien zonder loting bij de Schutte rij zullen worden ingelyfd, indien bet zal blijken, dat er, tydens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden Dal eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand, zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien, en zich alzoo van- zijnen juisten ouderdom te verzekeren, t» ten einde de inschrijving naar behooren geschiede, en hij alzoo' niet korne »e vallen in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eènige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afgekon- digd zoo als gebruikelijk is en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 2 Mei 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1