NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE s fa GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, -v No. 41. WOENSDAG EL. af 8, en lit- 1879. r. buitenland. '4 7, V. S Hi K E zijn in UIT DE TWEEDE' KAMER. het algemeen landsbelang dunt. ten. OVERZICHT. 1 N N E N L A NB* der -de voor Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. met jma, ega. jntja Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1,franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredende franco in te zenden. ▼an het ;eh 19 ved. lok- de ntje Yeb eer. rda, An- en >sse, Ie 5,00 DE. ■en i S. ritje, der.' heo- trns. iradi nije, phus f Ie en zv. ihof. •ielje .am- :harl H. W. r en Wal, dg. lum. van rand moet f te jstra s te KENNISGEVING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen bij deze ter kennis van de be- 'e.nghebbenden, dat de Commissie van onderzoek voor de Schutterij, hare zitting zal houden ten G'Tveeulehuize op Vrijdag den 30 Mei 1879, des middags 12 uur, tol onderzoek der redenen van vrijstelling van hen, die ten vorigen jare vooruiaardelijk van de Schutlerijdiensl zijn vrij gesteld. Voorts wordt herinnerd dat, indien zij niet voor de Commissie verscliijnen, zij gehruden worden geene redenen van vrijstelling te hebben - Ter bekoming van inlichtingen omtrent de ten dezen gevorderde bewijsstukken, zullen belang hebbenden van af heden zich, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter Secretarie dezer ge meente kunnen aanmelden. Sneek den 16 Mei 1879 burgemeester en AM Mei. 04 De Rotterdamsche bladen blijven zeer sober in hun mededeelingen over de finaaciëele ramp die hun stad heeft getroffen. De N R. Ct. maakt gewag van de Ontzettende, verslagenheid die al gemeen heerscht nu een man, ‘in wie'n men zulk een enbeperkt vertrouwen stelde, dat vertrouwen zoo schandelijk heeft bedrogen. »Tot heden zegt het blad, zijn nog geen andere huizen ge vallen.” Aan de Haarl. Crt. wordt het volgende uit Rotterdam geschreven; vSedert een paar dagen was het aan enkelen bekend, dat de Afrikaansche Handelsvereeniging in moeilijkheden verkeerde; men hoopte echter haai staande te zullen houden. Woensdag avond evenwel vernam men, dat de beide directeuren der vereeniging met hun echtgenooten en kinde ren voortvluchtig waren en reeds des ochtends de stad hadden verlaten. »De A. H. V. deelde steeds goede dividenden uil en had algemeen en hy een ieder groot ere- dietnu komt echter uit, dat de directeuren se dert jaren valscbe balansen hebben doen opma ken, hetgeen niet te controleeren was, daar toch de zeilende goederen aan hun builenlandsche factoriën op hun opgave aangenomen moesten worden. ^Behalve directeur der genoemde vereeniging Luider en luider worden de klaagtoonen in verschillende streken van den D u i t s c h e n Keizersstaat,over Bismarck’s tariel-ontwerpen, aan heven. Reeds doen zich loonen uit Duitschen mond hooien, die voor de toekomst van het vaderland niet zeer troostrijk klinken men hoort afscheidsklanken, nog wel zacht, maar duidelijk hoorbaarsWanneer hel vaderland hen, die eeuwen lang het steeds trouw ter zijde stonden, die in donkeie en zware dagen medegewerkt hebben aan Duitschland’s macht en eer, thans De heer J. Esser had onlangs in de Heraut gezegd dat de gemeenten van Ledeboer, die mee nen dat zij boven anderen in het licht der waar heid wandelen, niets doen tot vorming van leer- aaren en ook niets in het belang der zending. De heer B. Ijzerman te Nieuw Beijerland ant woordt hierop: »dat doen zij ook niet, omdat zij als rechte Gereformeerden gelooven, dat de heer zelf zijne gezanten moet uilzenden en geen men- schehjke machl daartoe in slaat is. «Door menschen aangekweekte leeraars kunnen nooit anders wezen als dieven, moordenaars, on heilige letterknechten en onreine zwijnen, die hel brood der kinderen vertreden, hoe Gereformeerd in het hoofd zij ook wezen mogen.” SNEEK,' 20 Mei. In de heden morgen alhier gehouden Centrale Vergadering van de liberale kieavereenigingen in ons hoofdkiesdistrict, waarop 14 kiesvereenigin- gen vertegenwoordigd waren, is met 13 van de 14 stemmen één stemde in blanco tot can- didaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer gekozen, de heer A Moens, aftredend lid. Hoofdkiesdistrict Leeuwarden, 19 Mei. Naar ons dezer dagen werd verteld, zal de heer Lief- tinck zich metterwoon te Harlingen vestigen, waar hij zeker te goede reputatie bezit, om bevreesd behoeven te zijn, dat men dwaze praatjes van hem in omloop zal brengen. De stembus zal trouwens binnen kort het bewijs leveren, dat zijn prestige niets geleden heeft en de sympathie voor hem nog onverzwakt," zoo niet vermeerderd is. Dat de heer L. zich tegen te hooge opvoering van T budget van oorlog heeft verklaard, ver zekert hem de stemmen van vele onafhankelijke kiezers in ons district. delsvereeniging (werken op Fijenoord), van welke hij 2'/a millioen aan zijn Afrikaansche zaak leen de. De Handelsvereeniging zal echter wel goed blijven en geregeld kunnen worden voortgezet. De mede-directeur, de heer Thenberg, die thans voorloopig alleen aan haar hoofd is geplaatst is een solied man. »De twee boekhouders der A. II. V. arrest genomen. »De ramp is voer de stad zeer grootmen kan aannemen, dat het verlies, hetwelk hier ge leden wordt, 10 milloen kan zijn, wellicht meer, er valt nog weinig met zekerheid van te zeggen De aandeelhouders veelal particulieren en koop lieden zullen waarschijnlijk geheel hun kapi taal verliezende obligatiehouders in de leenin- gen der A. H. V. meerendeels particulieren, weduwen, dames enz. zeker een groot ge deelte van hun kapitaal.” De Antwerpsche Précurseur bevestigt hel be richt dat een der directeuren der Afrikaansche handelsvereeniging, Kerdijk, in het hotel St. An toine te Antwerpen getracht heeft zich van kant Ie maken door zich den hals af te snijden; zijn po ging is niet geheel gelukt, maar hij verkeert toch in zeer ernstige omstandigheden. Omtrent den voortvluchtige, Pincoffs, is nog niets verno men. Hij moet met zijn eigen stoombootje Rot terdam verlaten hebben en elders op den trein zijn gegaan, Pincoffs was lid der Eerste'Kamer, Kerdijk o. a. majoor-kommandant der Rotterdam sche schutterij. Een buitengewone algemeene vergadering van de Afrikaansche Handelsvereeniging is bijeenge roepen tegen 31 dezer. In overleg met com missarissen en voorts door de advocaten mrs. 'fels en Knottenbelt is een oproeping gedaan van alle schuldeischers der vereeniging, tegen 20 dezer. bracht van den kapt. S. te Willemstad, die zich over verregaande machtsovertreding van zijn meer deren heeft te beklagen. In de N. R. C. en ’t Hand, zijn hieromtrent mededeelingen gedaan. Het geldt het volgende: De kapt. S. te Willemstad heeft zich over de handelwijze van den luit-koikommandant der 5e afdeeliog vest.-art., baron J. A. Mulert, aan het hoog militair gerechtshof beklaagd, waarna die luit kol. hem onbepaald arrest oplegde, een straf, die de wet niet kent en waartoe art. 16 der rech'pleging bij de landmacht ook geen de minste aanleiding kon geven. De kapt. S. ver zocht dat deze zaak, ingevolge de laatste alinea van art. 15, art. 16 en 19 der bovenbedoelde wet, door een krijgsraad zou worden onderzocht. Toen nu de de luit -kol., in strijd met art. 19 dier wel, verzuimde om den kapt., die krijgsraad gevraagd had, binnen 24 uren te doen hooren, ja zelfs van diens verzoek, met schennis van art. 15 der wet, geen de minste notitie nam, wend de de kapt, zich 2 Maart schriftelijk tot den mi nister van oorlog, met verzoek om den luit.-kol. te bevelen overeenkomstig de wet te willen han delen. Van den minister kwam echter noch antwoord, noch herstel van grieven. En die toestand is blijven voortduren. Geen sprake is er van krijgs raad, en nog bevindt zich de kapt. S. in arrest, niettegenstaande hij zich meermalen schriftehjk tot den minister van oorlog wendde om handha ving van rechten, en zelfs zijn brieven liet aan- teekenen. In de zitting van Vrijdag is de discussie over liet kanaal door de Geldersche valei afgeloopen. Na verschillende replieken bestreed de Minister van Waterstaat sterk het amendement om dil kanaal uit de wet te schrappen. De aanneming van dit amendement zou Jen zeerste schaden. Naar aanleiding der discussie stelde de heer van der Putte eene motie voor om de stemming over art. 1 aan te houden lol na de beslissing over art. 3, waarop hij eene wijziging zou voor stellen om het financieël bezwaar weg te nemen. Deze motie is verworpen met 38 tegen 37 stem men. Het debat over het kanaal door de Gel- scht- dersche vallei is daarna geëindigd, evenzoo over Ede verbetering van den waterweg MeppelZui- over de Noorder vaart is De heer van Naamen stelde derzee. De discussie daarop aangevangen, als amendement voor dit onderdeel te schrappen. Gisteren (Maandag), is hel debat over art. 1 is voortgezet en wel over ondeideelG: Noorder- vaart van Nederweert;naar Venlo, en over het amendement van Naamen, om‘dit- te laten ^ver vallen. Verschillende Limburgsche leden verde digden dit kanaal. Alleen de heer Brouwers achtte het in ’t algemeen belang en stelde als amendement voor, daarvoor in de plaats te stellen ■een kanaal Venlo—Helmond. De Minister van Waterstaat verdedigde het regeeringsvoorstel. Het kon de concurrentie van Antwerpen niet bevorderen, maar was van groot landsbelang ter verbinding te water van Venlo en onze havens. Hel amendement van den heer Brouwers ont raadt hy sterk. De discussie over het onderdeel C is afgeloo pen. Eveneens over hel amendement betreffende k het kanaal uit het Winschoterdiep naar hel *fceinskanaai, dat door de heeren van Kerkwijk, van Houten en Bredius bestreden en doer den Minister aan de beslissing der Kamer overgelaten werd. Heden verdeie onderafdelingen, (zie telegram). verbreekt het zelf den band tusschen hem en onsbittere nood zal ons dwingen ver van het vaderland ons geluk te zoeken, boe moeielijk het ons ook vallen moge, het vaderland te ver» laten.” In ’t Oosten van ons vaderland, in de provincie, van welke ens staatswezen zijn naam ontleent, in die streek, waar drie honderd jaar lang onder Poolsche heerschappij de handelssteden Dantzig, Elbing en Thora mei hunne naaste om geving hunne Duitsche nationaliteit, trots menigen strijd en verzoeking zegevierend gestand gedaan hebben, in dezelfde streek, waar in ’t jaar 1813 het eerst hel volk opstond, om Duitschland van de vreemden heerschappij te bevrijden, waar de Duitsche landweer hare geboorteplaats heeft daar hebben de redders van den snationalen” arbeid een toestand geschapen, die het best door de volgende zinsneden van een daar verschijnend, blad geïllustreerd wordt. sWanneer wij reeds sedert eeuwen door de nieuwe politiek van von Bismarck gelukkig ge maakt waren, dan vond men hier geen Duitsch- nationalen bodem meer, en zij laden eene zware verantwoordelijkheid voor de toekomst, voor de geschiedenis van ons land en volk op zich, die het ondernemen de bakermat van Duitsche kui tuur en Duitsche zeden in ons noordoosten te vernietigen. De provinciën Poinmeren, Oost- en West- Pruisen zien, hoe de eenige bron van hunne welvaait verstopt wordt; zij zien hoe Rusland, het veelgesmade, den geheelen handel aan zich trekt, waarin de beide Pruisische provinciën, niet slechts de groute steden, maar ook het platte land, dat voor zijne producten in deze sleden eene goede markt vond, hun levensonderhoud vinden. Wij hebben er op gewezen, met welke volhardende weikzaamheid Rusland, ten koste van aanzienlijke geldmiddelen er naar streeft, zijne havens en waterwegen voor den handel, die tot nu toe over de Pruisische havensteden ging, toegankelijker te maken. Onder zulke om standigheden is het niet te verwonderen, wanneer een aantal Duitsche reeders het besluit nemen, met hunne schepen het land te verlaten en zich in Russische havensteden te vestigen. Wat onze i nationale” zaak daarbij zou kunnen winnen, wanneer zoo de hoofden der Duitsche kulluur in ’t Oosten het vaderland verlaten, en hunne kennis, hunne finantieële krachten een ander land ter beschikking zouden stellen, dat kunnen ons mis schien de beschermheeren van den snationalen arbeid” zeggen, wij begrijpen er niets van. Evenzoo en misschien nog ingrijpender zou zich misschien eene andere werking doen gevoelen, waarvan op ’t oogenblik in ’t Westen van Duitsch land menigvuldig sprake is. Wij weten uit directe bron, dat een anntal firma’s der textil-industrie in de Rijnprovincie ernstig voor de vraag staan, of zij niet, wanneer de nieuwe bescherming van den >nationalen arbeid” daadzaak wordt, eenvoudig gedwongen zijn, het land te verlaten en honderd- duizende arbeiders broodeloos achter te laten. Zoo wordt o. a. door Barmer fabriekanten, die veel naar Rusland, Rumenie en verder naar *t Oosten exporteren, medegedeeld, dat, wanneer de belastingen op de voorgestelde wijze aangenomen worden, voor hen in ’t Wupper-dal geen plaats meer zal zijn. Zij moeten, óf naar Engeland oversteken, waar hen de grondstof en half-fabrikaten niet door belastingen verzwaard worden, óf naar Rusland, waar zij ten minste slechts eenmaal belasting aan de grens te betalen hebben, in plaats van hier in ’t vervolg tweemaal voor de grondstof aan de Duitsche en voor hunne fabriekaten aan de Rus sische grenzen. De industrie van het Wupper- dal en omstreken heeft in de laatste jaren met behandelt, alsof het zijne vyanden waren, dan de grootste moeilijkheden te worstelen gehad. was de heer Pincoffs president-directeur der Han- zal waaiscbyulijk de zaak ter sprake worden ge- ■ui ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7'/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1