GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE L. t No. 43. 1819. VIE R-E N-D ERTIGSTE J A 28 M E I. WOENSDAG I vema xn. - SHEERER PERS. UIT DE TWEEDE KAMER. V of Hoogere-Burgerschool-periode. Zy ■V Voor do vacante betrekking van secretaris der maatschappij van weldadigheid hebben zich 120 sollicitanten aangemeld. Bij vonnis van de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden van Zaterdag, is F. W., hooMouder» Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. nister geen hooger contingent t OlttAV zich groole uitgaven getroosten, om Al de administratie-boeken van de stichtingen van Dijk te Doetinchem zullen door een alge meen geacht notaris worden nagezien en van het resultaat dier contróle zal een officieel rapport worden uitgebracht. KENNISGEVING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen bij deze ter kennis van de be langhebbenden, dat de Commissie van onderzoek voor de Schutterij, hare zitting zal houden ten Gemeenlehuize op Vrijdag den 30 Mei 1879, des middags 12 uur, tot onderzoek der redenen van vrijstelling Van hen, die ten vorigen jare voorwaardelijk van de Schutterijdienst zijn vrij gesteld Voorts wordt herinnerd dat, indien zij niet voor de Commissie verschijnen, zij gehouden worden geene redenen van vrijstelling Ie hebben Ter bekoming van inlichtingen omtrent de ton dezen gevorderde bewijsstukken, zullen belang hebbenden van af heden zich, des voormiddags lusschen 10 en 12 uur, ter Secretarie dezer ge meente kunnen aanmelden. Sneek dei) 16 Mei 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. Het Vad. verneemt dat de minister Tak van Poortvliet zijn portefeuille ter beschikking van Zijn Majesteit zou gesteld hebben. Als kantteekening op de Pincoffs-berichten der laatste dagen, en leven? als moraal der geschie denis, biedt de tijd zijnen 'lezers een schets aan van hel ontwikkelingsproces der liberale Rotter dammers, in de laatste helft van de negentiende eeuw. Eerste of Hoogere-Burgerschool-periode. Zy worden verlicht. Tweede of liberale genootschappen-periode. Zy worden ingelicht. Derde of Nieutve Rotterdamsche Courant-pe- riode. Zij worden voorgelicht. Vierde of Pincoffs-periode. Zij worden opge licht. De Tijd voege hierbij, zegt de Asser Cour., het ontwikkelings proces van de door de priesters te München zoo hooggeachte Adèle Spitzeder en van eenige aanzienlijke Belgen. Wat aan het eene proces mocht ontbreken, kan door het andere worden aangevuld. Z M. heeft benoemd tol lid van het college van regenten over de cellulaire gevangenis te Sneek den heer S. van Braam leeraar aan het gymnasium aldaar. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de pry's be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De te Amsterdam in staat van faillissement gestel de coöperatieve winkelvereeniging »Ons voordeel” heeft een tekort van negen en twintig duizend gulden, een verlies, waardoor menige werkman zal getroffen worden, die daarin aandeelen van tien of vijf en twintig gulden had genomen. In T Alg. Politieblad is gesignaleerd Lodewyk Pincoffs, oud 52 jaren, geboren en laatst woon achtig te Rotterdam, mede-directeur der Afrikaan» sche Handelsvereeniging, lang 1,7 meter, aange zicht rond en bol, kleur bleek, haar donker grijzend, wenkbrauwen donker, baard grys, oogen sluw uitriende, voorhoofd hoog, neus krom, mond klein, kin rond, spraak langzaam lijmerig, bijzon dere teekenen: eenigzins waggelenden gang, een gevolg van vetheid, ook zichtbaar aan hals, nek en handen; kleeding meestal donker. Tegen hem is door den Hoogen Raad der Ne derlanden rechtsingang verleend met bevel van gevangenneming, ter zake van valschheid in ge schriften van koophandel. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad verzoekt opsporing, aanhou ding en bericht en deelt mede, dal de medebe- klaagde Henri Polak Kerdijk reeds is aangehou den. De instructie in de strafzaak tegen L. Pincoffs is Zaterdag voor den Hoogen Raad aangevangen. Door de daartoe benoemden raadsheer commissaris mr. Feith, bijgestaan door den subsl.-griffier mr. baron Cbllol d’Escury, werd in het lokaal van den Hoogen Raad de eerste zitting gehouden tot het hooren van een viertal getuigen. In de zitting van jl. Vrijdag is ingekomen een missive van de ministers van waterstaat en van financiën, houdende rnededeeling van de in trekking der kanalenwet. De discussie over het definitief oorlogsbudget is aangevangen. De heer De Bieberstein zal legen, stemmen wegens het hooge eindcyfer, met dat van marine circa 35 millioen. De heer De Casembroot vraagt naar des ministers plannen omtrent de afschaffing der plaatsvervanging en weltelijke legerorgani-alie hy slaat overigens voor de oprichting van een departement van nationale defensie, desnoods met een civiel peisoon aan het hoofd. De heer Van der Schrieck vroeg inlichtingen. De heer Kerkwijk wees er op, dat vermindering van het zakgeld niet strekte om het lot van den soldaat te verbeteren, en kwam op tegen bet op last des Konings bestraffen van een officier en een schildwacht aan de hoofdwacht der residen tie. De minister van oorlog zette uiteen de nood zakelijkheid om de onafhankelijkheid des lands te verdedigen, wat zeer goed mogelijk is zonder onze financieele en persoueele krachten te boven te gaanbij verklaart zich daarbij voorstander van persoonlijken dienstplicht;.hij verbindt zich niet tot weltelijke legerorganisatie. Zijn voorne men is de geneeskundige opleiding by de wet te regelen en den rang van off. van gez. 3e kl. op te heffen. Vermeerdering van traclementen der officieren staal hy voor. De zaak der hoofdwacht jn de residentie was bij het optreden van den mi nister afgeloopen. Geen officier heeft een klacht ingediend De heer Heydenryck constateerde dat de minister uitbreiding wil, dus den dood steek gaf aan de anti militaristen, en bracht hulde aan de kordaatheid om zich voor persoonlijken dienstplicht te verklaren. De heer Van Houten beriep zich daarentegen op hel feit, dat de mi- t en geen hooger budget noodig acht. Hij betreurt het, dat de minister geeu legerorganisatie bij de wet wit Hel debat is Maandag voortgezel. De heer Koel bestieed de rneening van den beer van Houten, dal het veldleger niet noodig zou zijn. Het is onmisbaar tot handhaving der neutraliteit en als waarborg voor de onaf hankelijkheid van den Slaat. Grooter dan 1 per cent der bevolking behoeft ’l echter niet te zyn. De heer van der Hoeven zal tegen de begroe ting stemmen, niet uil stelselmatige want op positieve en negatieve gronden'acht hij het aanblyven van dit Ministerie wenschelijk maar omdat de Minister voorstaat den persoon lijken dienstplicht. Spreker acht peisoonlijken dienstplicht in strijd met den Nederlandschen volksaard en in strijd mei de grondwet. De heer van Eek spreekt over het gebeurde met den kapilien van de Spiegel, wat hij in strijd acht met de mili'aire wetgeving. De beer van Wassenaar beveelt den Minister krachtig aan vei betering van de kazernering en van het lot van den soldaat. De heer Viruly hoopt dat de Minister nog zal terugkomen op zijne aanvankelijke rneening en wel zal indienen eene wetlelijke legerorganisatie; hy maakt van de toezeggingen van den Minister zijne stem afhankelijk. De heer Vader bestrydt den persoonlijken dienst plicht. De heer de Jonge is ingenomen met ’s Mi nisters verklaring omtrent den persoonlijken dienst plicht. Heden voortzetting. ken geldelyken grondslag, zegt de meerderheid der Tweede Kamer, tot de regeering, maar tevens tot het geheele land; en Rotterdam is daar, om aan die les kracht by te zetten. Wei zeker, men mag voor openbare werken leenen, men De Kamp. Cour., die steeds krachtig protesteer de tegen de schandelijke geldvennorserij ten be hoeve van ons schromelijk hoog budget van Oorlog een protest, dat ook meermalen van onze zijde is opgegaan stelt ook thans, nu de begroeiing van oorlog en de vestingbegrooting van den tegenwoordigen minister den heer Beer Portugael in behandeling is, de vraag: Wat zal de Kamer doen De begroetingen goedkeuren, zooals zij zijn voorgedragen? Den nieuwen minister van oorlog toestaan wal hij vraagt? Wij achten dit, zegt het blad, vooral met het oog op het gevallen votum over de kanalenwet, eene onmogelijkheid. Dezelfde Kamer, die, hoofd zakelijk uil bezorgdheid voor de finantiën gelden weigerde om nuttige wei ken tot stand te bren gen, zal niet dadelijk daarop schatten geld wer pen in dit bodemlooze vat, dat men ’s lands defensie noemt. Dit zou inderdaad de Kamer in de publieke schatting doen dalen. Als de nood zóó hoog is geklommen, dat men zich zelfs ont houden moet van uitgaven, die in hooge mate productief zijn, dan vooral niet langer geduld, dat de militaire uitgaven op haar tegenwoordig hoog cijfer worden gehandhaafd. De depai tementen van oorlog en marine ver slinden niet minder dan nagenoeg 35 millioen in één jaar. Dat gaat de financieele krachten des lands ver te boven. 35 millioen toe te staan voor zulke uitgaven, terwijl aan de bevolking nieuwe lasten moeten worden opgelegd, zou on verantwoordelijk en onvergeefelyk zijn. De Kamer mag dat niet doen. Zij zou eene groote ontevredenheid in het land wekken. Wij zijn gelukkig de periode voorbij, dat men uit angst voor hel naderen van oorlogsgevaren toestond al wat de militaire ministers goedvonden te vragen. Er is geen wolkje aan de lucht. De groole mogendheden hebben voor eene lange reeks van jaren genoeg van het oorlogvoeren. De noodlottige terugwerking van den oorlog op de economische toestanden der volken is zóó open- -baar, dat de.regeeringen wel naar rust en vre de verlangen móeten. Wat staal de Kamer in deze omstandigheden, en met het oog op den weinigen tijd dien zij aan het oorlogsbudget kan wijden, te doen? Eene principieele beslissing is op dit oogen- blik niet mogelijk. Men weet ook buitendien niet genoeg van de plannen en inzichten des mihisters. Het is daarom wenschelijk, de be- gröoting terug te brengen tot het karakter van eene credislwet, dat wil zeggen daaruit al het nieuwe te verwijderen, en eene grondige gedachten - wisseling over het militaire vraagstuk in ver band met ’s lands geldmiddelen te verdagen tot het najaar. De minister kan dan inmiddels zijn program ma nader uitwerken en de Kamer, vollediger dan nu geschied is, inlichten. Aan beschouwingen omtrent de stemming over art. 1 der kanalenwet blijft het in de pers niet ontbreken. De meerderheid der bladen is van oordeel, dat de minister Tak van Poortvliet, wijl de hoofdinhoud der voordracht aangenomen is, geen motief heeft om af te treden. Naar aanlei ding van T beweren, dat het geheele ministerie door ’t votum getroffen is, schrijft o a. 't Rott. Nbl. 't volgende: »Men zegt, dal het ministerie zijn ontslag zal aanbieden. Wanneer dit gebeurt, dan moet er toch zeker een andere reden bijko men. Het gold hier geen wel van beginselen en niemand zou er het ministerie lastig om val len, wanneer het bleef. Het kon dan bij de staatsbegrooting van 1880 terugkomen op de wa terwegen van Meppel naar de Zuiderzee en van Amsterdam naar Rotterdam en op de kanalen in Drenthe en Overijssel, tegen de verbetering waar van de meerderheid der Kamer geen bezwaar had. 'Trad het ministerie nu af, dan zou de groote vraag zijn wie het moest vervangen. Niemand is op 'l oogenblik tot hel vormen van een nieuw kabinet aangewezen het zou dus alleen kunnen leiden tot verwarring en stilstand.” Hel Utr. Dbl. wijst er met ingenomenheid op, dat elk voorwendsel, alsof naijver op Amsterdam den doorslag, gegeven heeft bij de stemming, is weggenomen. De Kamer heeft getoond/ door' zelfs het dure kanaal door de Geldersche Vallei aan te nemen, dat zij wel met de regeering wil medewerken tot den aanleg van openbare wer ken, waarvan verlevendiging van handel en ver keer wordt verwacht, maar zij heeft, art. 1 ver werpende, getoond, dat zij de wijze, waarop de regeering hare plannen heeft willen doordrijven, afkeurt Zij veroordeelde voorts de lichtvaardig heid, waarmede de geldelijke zyde der zaak is behandeld. »Uit dat laatste oogpunt, schryft het blad, is inzonderheid in deze dagen de beslissing merk waardig, en bevat zy een les voor de burgerij en den handel, een les, waarop de gebeurtenis sen der laatste dagen de morale en action geven. Geen groole werken, geen grootsche plannen geen schoone ondernemingen, zonder deugdelij- U I T DE oppositie 1 mag, in tijden van geldelijke ongelegenheid zelfs, i.-- - iom ’8 jands wel vaart te versterken en de draagkracht der inge zetenen te verhoogen. Dat is al te maal waar. Doch onder één voorwaarde dat men geen ver plichtingen op zich neine, zonder te weten of men er aan voldoen kan.” Het N. v. d. D spoort Amsterdam aan tot een krachtige manifestatie om zeer duidelijk getui genis af te leggen van den ernstigen wil der hoofdstad om liet kanaal door de Geldersche Val lei tot stand te zien brengen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1