NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN flET ARRONDISSEMENT SNEER, No. 44. 1879. ZATERDAG 31 MEI. ïN De Verkiezingen, i. -J 4- CI R A A T. n- i •j. n e i. I i UIT DE TWEEDE KAMER. 1 even r 1 a 5 1 f I d. I i 4 A 00 Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ4.franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. )0 2e O; ile )0 0. g- n- 49 ije te an >os 50 10. 18, >0. van den Holland niets orden ingesteld en zooveel m, tje I a lik ïr» [SNEEK tvbt inirmn nmirrnrn nr in VTr KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen door deze onder de aandacht van degenen, die, gedurende het jaar 1878, iets voor de gemeente hebben verricht of aan haar geleverd dat hunne pretentiën voor zoo ver ze niet vóór of op 30 Juni e. k. zijn ingeleverd, moeten worden gehouden voor verjaard en ver nietigd, volgens art. 188 der gemeentewet, in verband met de wet van 8 November 1815 {Staatsblad no. 51). Sneek 28 Mei 1879. J. van DRIESSEN Burgemeester. B. de JONGH L. Secretaris. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. voortsgekwetste eigenliefde aan den eenen- en bekrompenheid van inzicht aan den anderen kant, die in de eerste plaats eigen, locale belangen op den voorgrond plaatst en den VoZAsvertegenwoor diger op straffe van ongenade, daarop vóór alles wil doen letten; zij geven nog maar al te vaak den doorslag in de vergaderingen der kiesvereenigingen, terwijl ’t verkiezingswerk daarbij nog meestal wordt gedreven door enkelen, door een «rondje” of een «clique”, die gewoon is de massa te «sleeptouwen.” Een verrnakehjke bijdrage van de ernstige wijze, waarop sommige kiesvereenigingen en de leiders daarvan, hun laak opvatten, leverde West-Friso nog dezer dagen in de P. C in het volgende schetsje Jan de President, Gerrit de Secretaris en Pen ningmeester Kees, hebben voor een poosje de hoofden bij elkander gestoken. Gerrit vindt dat Klaas, een fideele vent die op z’n tijd een lekker glaasje wijn schenkt en zoo rad ter tong is als de beste, een kranig figuur in de Tweede Kamer zou maken. Jan en Kees zijn van dezelfde opinie: zij noemen het zelfs een «lumineus idéé”, welk compliment aan zijn adres door Gerrit zeer min zaam wordt in ontvangst genomen. Nu krijgt Klaas een wenk, dat hij op den avond, die vol gens het convocatie-biljet is aangewezen voor de bespreking der candidatuur, maar eens thuis moet blijven en Klaas, die lang niet dom is, bemerkt lei stond wie er dood is. Enfin, hij brengt dat offer op het altaar des vaderlands, hij blijft thuis. De vergadering wordt door den Voorzitter ge opend met een zeer «ernstig” woord, waarin hij de aanwezige leden (er zijn er maar 17) van de vijf overigen hebben vier juist dien avond een verjarmgs-jooltje, terwijl de vijlde, de heer K. van Dil-en-Dat, bericht heeft gezonden dat hij door ongesteldheid verhinderd is, wijst op de ge wichtige belangen die zij thans te behandelen hebben enz. Daverend applaus. De algerrieene beraadslagingen worden geopend men praat een beetje over verschillende toongevers op politiek gebied, die echter geen van allen naar den smaak der vergaderden zyn. De een is te radicaal, een ander gaat niet vei genoeg, de derde heeft geen gevestigde overtuiging over leger-organisatie, de vierdeEr worden wel veel potjes Beijersch of glazen wijn geconsumeerd, maar geen candi- daten voorgesteld; er wordt veel gepraat, nog meer gerookt, maar niet gestemd. Drie uren zijn ver- loopen, er komt gevaar voor spraakverwarring. Secretaris Gerrit lacht in zijn knevel't gaat net in zijn zeiltje. Eindelijk vat de President het woord «vrienden, te vergeefs zoeken wij in al le richtingen om een man te vinden naar ons hart. Het komt mij voordat wij de blikken niet zoo ver behoeven uit te strekkenimmers in ons midden al is hij tot ons leedwezen hier niet tegenwoordig, bezitten wij een man, die aan alle eischen voldoet, welke men redelij- t kerwijze aan een Afgevaardigde kan stellen, i een man, wiens goede werken, en zij zijn legio wy dagelijks aanschouwen, een man met een helder verstand, warmen ijver, rustelooze werk zaamheid een man volkomen bekend met de eigenaardigheden en behoeften van ons district, van 30 a 35000 man acht hij noodig, zoowel voor de actieve als de passieve verdediging. Behoorlijk verband tusschen de militie en de schutterij staat hij voor en hij is voorstander van den persoonlijken dienstplicht. Bij de invoering zal hij de maatschappelijke omstandig heden niet uit het oog verliezen. Op de toepassing komt het aan. Ditzelfde is het geval met de leger organisatie bij de wet, hij kan zich daarover nog niet bepaald uitlaten, eerst materie dan organisatie. De Minister blijft overtuigd, dat als men hem tijd laat zijne plannen uit te voeren, wij gereed kunnen zijn voor den ooi log zonder verhooging van het tegenwoordig budget. Het algemeen debat is afgeloopen. Alle artikelen vau het oorlogsbudget zijn vervolgens; na eenige discussie, onveranderd goedgekeurd. De Minister beloofde verbetering der bezoldiging van de officieren vau gezondheid. Bij de discussie over de vestiogbegrooting in de zitting van Woensdag, werd door de heeren Bastert en van Houten aangedrougen op verlenging van de termijnen, tot uitvoering der vestingwet en op verdaging van nieuwe werken tot het volgend budget. De heer de Vos van Steenwijk z >u voor stemmen alleen om politieke redenen. De Minister >an Oorlog hoopte dè vestingwet nit te voeren voor ecu bilhjker cijfer den 33'/, mtllioen. Hij houdt zich aan den termijn in de vestingwet voor hare uitvoering gesteld Hij verdedig' versterking van havens tegen een mogelijken arnval van de zeezijde. De ver dediging van de Schelde past niet in het door ons aangenomen geconcentreerd vcrdedigingsstebel. Later zal hij een voorstel doon tot opheffing der vesting Neuzen. De heer van Houten komt er legen op, dat men uit politieke consideration een begrooling zou aauuemen. Daardoor ondermijnt men meer dan men steunt. Twee amendementen van den heer Bastert, om te schrappen de verbetering van verschillende forten en het fort te Nieuwersluis als niet dringend noodzakelijk zijn, na bestrijding door den Minister en de beeren Kool en van Wassenaer verworpen met 51 tegen 22 stemmen. Art. 2a. (nieuwe werken voor de verbetering van de stelling te Den Helder) is aangenomen met 41 tegen 32 stemmen. Art. 2c ("fort te IJmuiden) wordt na bestrijding door den heer de Casembroot aangenomen met 56 tegen 17 stemmen. Art 2e (forten aan de Maasmonden) is aangenomen met 53 tegen 20 stemmen De vestingbegrooting is aangenomen met GO tegen 13 stemmen Het gehèele oorlogsbudget is aangenomen met 5 9 tegen 14 stemmen De Regeering beantwoordde de interpellatie beer van Wassenaer over de berooverijen van sche visschers in de Noordzee Officieel was bekend Een onderzoek zou w< mogelijk getracht worden dergelijke feiteu te doen op houden De Kamer heeft gisteren (Donderdag) een reeks van ontwerpen, aangenomen. Vooreerst de conclusien der overeenkomsten met Brazilië en Noord Amerika. De heeren Godefroi en van Kerkwijck drongen daarbij aan op uitleveriugstractaten met beide landen. De Ministers van Justitie en Buitenlandsche Zaken antwoordden, dat van Brazilië eiken dag de toezegging wordt vei wacht, en dat ten aanzten van Amerika de grootste moeielijk heden te boven zyn gekomen zoodat de tot stand koming binnen kort is te verwachten. Vervolgens zija aangenomen de onteigening voor de indijking van de Legmeerplassen en de wijziging van verschillende be grootingswetten Over dat tot invoering too noodig van dubbele registers van den burgerlijken stand had eenige discussie plaats De Minister bevsl het aan vooral ten gerieve van het publiek. Na verwerping van twee amendementen op art. 1 is het ontwerp tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek, (dubbele registers van den burgerleken stand) aangeoo men met 65 tegen 1 stem. Voorts is aangenomen de grensverandering tnsschen Scherpenisse en Poortvliet, Over het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk 5 (crediet voor bet onderhoud van historische gedenktee kenen) had discussie plaats. De Minister verklaarde dat het crediet alleen zou gebruikt worden om stremming in de dienst te voorkomen. Een amendement van den heer Van Houten om het crediet te verminderen, is verworpen met 43 tegen 22 stemmen en het ontwerp zelf aangenomen met 52 legen 13 stemmen. Heden de overige ontwerpen Hei volk van Athene had vóór een twintigtal eeuwen soms de aardigheid, hyzonder verdien stelijke mannen buiten de grenzen van den stad te jagenmen zei dan dat het algemeen belang er door geschaad aou worden, als één persoon te veel invloed kreeg. Aan de stemhebbende ingezetenen, de burgers dus, werd eenvoudig de vraag voorgelegd: «Acht gij de verwijdering van «die en-die" noodig? Hij schreef zijn ja of neen op een gebakken scherf, die den dienst van stem biljet vervulde, en de uitstag dier stemming besliste over het lot van den waardigsten dienaar soms van den Staat. Nog een korte poos, en ook bij ons zal het schervengericht weder zijn vierscharen span nen. Niet buiten het grondgebied van den Staat, maar buiten het Paradys, voor de uitverkorenen der natie op het Haagsche Binnenhof aangewe zen en onderhouden, zuilen we de mannen die het hun opgedragen mandaat ten einde hebben gebracht, met fier opgeheven hoofde zien treden, wachtende op het plechtig oogenblik, waarin de Nedeilindsche Maagd tot hen zal komen en zeg gen: «Gjj verdienstelijke telg van mijn volk, rys op en herneem de plaats, die gij tol dusver zoo waardig hebt vervuld 1” Of wel zij aan wie de hooge verantwoordelijkheid is opgelegd, de »vertegenu>oordigers des volks*' te richten 11 zy zullen met ernst de hand opheffen en uitroe pen «Verdwijn in het niet, waaruit gij te on zaliger ure zijl te voerschijn getredenhet alge meen belang verbiedt ten stelligste een vernieu wing van uw mandaat 1” Is het zoo? Wordt inderdaad het verkiezings werk zoo ernstig opgeval Hel talgemecn belang!" Is dat ernst of korlswyl zal misschien deze of gene geneigd zyn te vragen. Geeft hel algemeen belang inderdaad altyd den doorslag by de keuze onzer volksvertegenwoor digers Geven de verschillende kiesvereenigin gen, dié zich opwërpen als vóórlichters vau de kiezers en als leiders van het verkiezingswerk, geven zij soms het voorbeeld, om, terwille van het algemeen belang, terwille van het begin sel, 't welk zy heeten te vertegenwoordigen eenig offer te brengen aan eigen inzichten, aan eigen sympathiën en antipathiën, aan eigen, aan locale belangen Geven zy het voorbeeld van doordacht, ernstig en kalm overleg by de behan deling der publieke zaak en by de beoordeeling van de handelingen van publieke personen en weten zij zich daarby vooral verre te houden van elke kleingeestige raneune? Helaasde bewyzen van het tegendeel zyn er te over 1 Persoonlijke sympathiën en antipathiën niet zelden het product van vooroordeelen of van vluchtige indrukken, en daardoor vaak ook Standvastig als >en mode-kleurlje en getrouw als de vriendejde \n den dag, die heden «Ho sannah I” en »n «kruist henj I" roepen en van wien we dus mogen verwachten dat hij onzen lang gekoeslerden wensch, de onmisbare demping van de Moiensloot op staatskosten, een belangrijke schrede nader tot de vervulling zal brengen. Gij zult het, vertrouw ik, met mij eens zijn wanneer ik verklaar dat onder de tegen woordige omstandigheden de verkiezing van den heer Klaas van Dil-en Dat een gewichligen dienst zou zijn, door ons district aan de zaak des va derlands bewezen.” De spreker ziet rond. Kees de Penningmees ter waagt een zwak getrappel. Nog twee voeten raken in beweging, en, en als gold het een tafeldans, weldra weerklinkt de zaal van het krachtigst mogelijk geluid dat door 34 laarzen, vijf handen en twee bierglazen kan worden ge maakt; er wordt nog even gesproken over Klaas politieke beginselen: daaaomtrent kan een der aanwezigen rnededeelingen doen, kortom, morgen vermelden de couranten en overmorgen de aanplakbiljetten dal de Kiesvereeniging «Wet algemeen belang" met eenparigheid de candida tuur heeft gesteld van den heer K. v. D. en D., wes halve zij de kiezers in het district X. dringend uitnoodigt - enz.” Hoe jammer, dat dit schetsje nog maar al te vaak op sommige kiesvereenigingen in ons vader land van toepassing is I Het debat over bet Oorlogsbudget is jl. Dinsdag voortgezet. De heer de Jonge drong aan op aankweeking van de vaderlandsliefde en de burgerzin bij de jeugd, als waar borgen voor de verdedigbaarheid des lands. De heer Heijdenrijck is een voorstander der plaats vervanging en houdt vol, dat de plannen van den Minister de budgetten niet zal verminderen; hij bestrijdt de anti- militairisten. De heer Idzerda zal voor het budget stemmen, om den Minister gelegenheid te geven hervormingsplannen voor te dragen. De heer Oldenhuis Gratama eveneens; hij verdedigt de anti mihtairisten, die bezwaar maken steeds klimmende millioenen te voteeren zonder resultaat. De heeren Cremers, van der Linden en Goeman Bor gesius deelen in hoofdzaak dat gevoelen. De heer van der Linden zou bepaald tegenstemmen De beer Cremers maakte zijne stem afhankelijk van de politieke overweging, dat verwerping van het budgel de uitvoering der onderwijswet en de behandeling der belastingwetten gevaar zou kunnen doen loopen. De heer van der Schneck verklaart zich bepaald tegenstander van den persoonlijken dienstplicht. De Minister van Oorlog verduidelijkt zijn eerste rede bij de aanvrage van gelden zal hij rekening houden met de ünancieele krachten des lands. Een veldleger

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1