NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BtAD VOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1879. No. 45. VIE R-E N-D E R T I Gr S WOENSDAG 4 J U N I. De Verkiezingen. N I ii. 0 r- U I T DE PERS. I 3 4 t t t i- 01 ROT. S\I.lift I'll r [e n 4 I I si. meer van e t Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. l I. 36 30 .53 >84 .41 .58 oor ,16 oor ,34 .51 oor oor loor 14 10 Behalve met tische leest kroeg- en 1 1 «De Staten Generaal vertegenwoordigen het ge- ieele Nederlandsche Volk.” Zóó luidt het grondwettelijk voorschrift. Maar is dat voorschrift in overeenstemming met de werkelijkheid Er zullen in ons land zeker zéér velen zijn die deze vraag niet in toestemmenden zin kunnen beantwoorden. En terecht, want ons beperkt kiesrecht en ons irrationeel kiesstelsel maken dat grondwettig voorschrift eenvoudig tot een fictie, tot een Zeu gen. Door eene plutocratische wet, welke de kies, bevoegdheid in de eerste plaats afhankelijk stelt van het betalen van een zekere som in de di recte belastingen, is het getal kiesgerechtigden betrekkelijk gering, zoadat men a priori reeds moeilijk zal kunnen beweren dat de Staten- Generaai de uitdrukking zijn van de volkskeuze dat zij dus uit den boezem des volks zijn voort gesproten. Die plutocratische beperking van het kiesrecht doet veel meer denken aan eene geld-, dan aan eene vofks-vertegenwoordiging, terwijl het grondwetteiijk voorschrift bovendien nog bijna geheel illusoir wordt gemaakt door ons aileron gelukkigst kiesstelsel, waarbij ons land eerst in allerlei stukjes en brokjes wordt verdeeld, waar uit een bonte lappendeken ontstaat, soms van de grilligste vormen en kleuren, al naarmate madam tpolitiek” hare coupures meer of minder «partij- vormig” genomen heeft. Dat knip- en lapwerk moet dan door een hand vol kiezers weer zoo wat aan elkander worden geregen, om zoogenaamd één geheel uit te maken, en ten slotte verschijnen de representanten daar van in *s lands Vergaderzaal onder den schoouklin- kenden naam van EoZksveitegenwoordigers 1” Zonder nog het noodige respect voor onze volksvertegenwoordiging uit het oog te verliezen, sou men zeer gevoegelyk kunnen beweeren dai ons tegenwoordig kiesstelsel haar wel eenigszins in een harlekiji.s-pak steekt. In plaats van een vrije, algemeene stemming over het geheele- of, des noods, ever de helft van het land in ééns, heeft er eene gekunstelde stemming plaats in willekeurig vaak op partij belang berekende geknipte brokjes, waar toe vallige omstandigheden veelal over de uitkomst der verkiezingen beslissen. Ons kiesdistrictehjk kiesstelsel creëert dan ook eigenlijk geen Volks-”, maar wél »Districts-” vertegenwoordigers, en ’l natuurlijk gevolg daarvan is, dal het meerendeel der kiezers meent, dat hunne afgevaardigden in de eerste plaats ge roepen zijn de belangen van hun district of van een onderdeel daarvan te behartigen, op straffe van districts- of onder-districts ongenade. Dat dit tot allerzonderlingste verhoudingen aanleiding kan geven tusschen den vertegenwoor diger en het district dat hem afaardigde, en omgekeerd, komt vooral dan duidelijk aan het licht, als de locale belangen van één en hetzelfde De talrijke artikelen, door de Standaard over de verkiezingen geleverd, en de bandleiding, die hel blad gaf over het doen en laten der confes- sionnelen, met het oog op de stembus, die wel dra roept, zijn stellig niet door een achtste deel der confessionnelen begrepen. Het blad heeft er met groot talent zoo over geschreven, dat de meesten daardoor volmaakt in de war zijn geraakt. In het nommer van Vrydag zegt hij, wat anti revolutionair of confessionneel zijn beleekent. «Antirevolutionair zijn zegt de Standaard is niet, noch wil of kan ooit zeggen: zus of zóó op politiek gebied zijn, en dan nog een Chris telijke belijdenis er bovendien bij hebben; maar is nooit anders bedoeld en mag dus ook niet anders verstaan worden, dan in den zin van bet zuurdeeg, dat gij immers niet bij uw brood eet, maar vooraf in het deeg verwerkt, nog eer ge uw oven heet stookt. «Antirevolutionair zijn, is niet goede vijgen met zilverdraad aan de lakken van een wilden vyge- boom hangen, maar wil zeggen, dat ge den wil den vygeboom eerst enten moet, om er vanzelf de goede vruchten uit te laten groeten. gelegenheid worden gegeven hun denkbeelden bloot te leggen over de vragen van den dag. Aan hen die in aanmerking komen maar niet tegen woordig zijn, wordt de gelegenheid verschaft op een nadere vergadering hun denkbeelden bloot te leggen. In 'l algemeen zou als regel moeten gelden, dat geen candidaat verkozen werd, die niet mondeling of schriftelijk een staalkundige geloofsbelijdenis had afgelegd. Ook bij de gere geld terugkeerende verkiezingen zou deze ge woonte gevolgd moeten worden en tevens diendo men te zorgen, dat de band tusschen verkozenen en kiezers vaster geknoopt werd, door de le den der Kamer in openbare vergaderingen in hun district rekenschap te doen geven van hun werkzaamheden en hun houding ais afgevaardig den. Van het verhandelde op deze samenkomsten zou een uitvoerig verslag moeten worden ge maakt, *t welk door middel van de dagbladen of op andere wijze ter kennis van het groote pu bliek dient te worden gebracht. Zijn de kiezers op deze wijze bekend geworden met de voorloo- pige candidaten, dan zou door hen in elke plaats van het district moeten worden gestemd. Men kan dit doen door ergens een bus te plaatsen. Het resultaat van al deze stemmingen wordt daar na aan 't hoofdbureau gemeld, hetwelk zorgt voor de verspreiding er van in 't geheele district. Eerst nu zou tot hel opmaken van een defini tief candidaat moeten worden overgegaan Nu tast men niet meer in den blinde, maar men kent de personen die in aanmerking komen en die kans van slagen hebben, en wijl allen daartoe hebben medegewerkt, is het bezwaar weggenomen, dat een kleine minderheid, die toevallig een kiesver- gadering bywooïn, haar keuze aan de partyge- nooten in het geheele district opdringt. De heer v. G. ontveinst zich niet dat tegen de ze wijze van handelen bezwaren in te brengen zijn, maar hij acht deze vaa niet overwegend be lang. De lauwheid en onverschilligheid van ons volk ’t eerste en grootste bezwaar zal al lengs overwonnen worden, en een tweede be zwaar de kosten zou uit den weg geruimd werden, juist door vermeerdering der belangstel ling. Hoe dit alles zij met de sleur, wat de gebrekkige voorbereiding onzer verkiezingen be treft, moet gebroken worden; er moet kracht en energie gebracht worden in den tragen polsslag van ons staatkundig leven. ADVERTENTTËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/,, Cents. By abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. 1 een bekrompen, op een plutocra- geschoeid kiesrecht dat den bordeelhouder, dat den dornsten boer, die geen a van een b weet te onderscheiden, de kiesbevoegdheid toekent, terwijl het den profes sor in hel staatsrecht uitsluit, indien de door hem te betalen belastingpenningen de «Gensus-hoogte’’ niet bereiken behalve met een absurd kies stelsel een gevaailijk wapen in de handen van een behendigen politieken coupeur, als deze er bij zijn «knipwerk” behoorlijk op weel te letten, dat zijn geliefkoosde kleur het best «uitkomt”; een stelsel, dat slechts dient om den blik van de kiezers te beperken en hen bijna uitsluitend te doen letten op de behartiging van eigen belangen sukkelen we nu bovendien nog met eene zeer gebrekkige leiding van het verkiezingswerk, met eene zeer gebrekkige voorbereiding der verkiezin gen. De practyk onzer verkiezingen de heer van Gilse heeft in hel vorig nummer van de Vragen des Tijds daarop zeer terecht gewezen de practijk onzer veikiezingen deugt niet. De kiesvereenigingen, vaak niet veel dan een dozijn leden sterk die de leiding het verkiezingswerk in handen namen en zich als vóóilichters opwierpen van de kiezers, geven over ’l algemeen zelf nog maar al te weinig blij ken van een werkzaam politiek leven, van een rui. men, enbevooruordeelden blik, die zich ook tot over de grenzen van hel kiesdistrict dm ft wagen van de roeping van een volksvertegenwoordiger, dan dat men aan haar met volle vertrouwen dat gewichtig werk geheel zou kunnen overlaten en zich onvoorwaar delijk gedragen naar hare vóórlichting. In ons vorig nummer hebben wij er reeds aan herinnerd, hoe coterie- en clique-geest en heel veel andere «booze geesten” meer, die bij dergelijke vereenigingen niet mochten domineeren daar nog maar al te vaak den boventoon voe ren en den doorslag geven bij de candidaten- keuze. En toch desniettegenstaande en desbewust toch gaat de lauwheid eu onver schilligheid bij het meerétideel der kiezers nog zoover, dat zij zich nog altijd laten «sleeptouwen’ door dergehjke, geheel bptieden hare roeping blijvende, kiesvereenigingen Aan dien ongezonden en onhcudbaren toestand, die ten nadeele van het algemeen belang reeds veel te lang heeft geduurd, dient hoe eerder hoe beter, een einde te komen. «Tegen dat wij een goede wet op het kies recht krijgen zegt de heer van Gilse, in zijn zoo even door ons genoemd artikel over de practijk onzer verkiezingen”, tegen dat wij een goede wet op het kiesrecht krijgen, zal het zaak zijn den ijver en de belangstelling van het publiek in de openbare zaak wat aan te wakke ren; de lauwheid en onverschilligheid die bij het meerendeel der kiezers woont, is trouwens de hoofdzaak van de onvruchtbaarheid van ons par lement, waarover zoo vaak geklaagd wordt. De oorzaak dier lauwheid ligt niet alleen in het Ne derlandsche volkskarakter, maar in ons beperkt kiesrecht en in de wijze waarop ten onzent in ’t algemeen de candidaten voor de Tweede Ka mer worden gesteld. De geest van uitsluiting die in onze kiesvereenigingen heerscht, is zeer groot, en de wijze waarop een verkiezing wordt voorbereid, leidt tot tirannie. Het is in den re gel een klein clubje, in plaats van alle kiezers die den afgevaardigde kiest, en de rest is door gebrek aan organisatie zoo goed als verplicht den man te stemmen die het clubje gesteld heeft. De loop der onlangs te Rotterdam en te Dord recht plaats gehad hebbende verkiezingen, toen mr. Van Gennep en mr. Van der Linden daar gekozen werden, heeft dit o a. op nieuw bewe zen. In beide plaatsen hebben een 30tal perso nen de geheele zaak geleid, en ’t gros der kie zel® heeft gestemd zonder dat het iets meer dan hoogst oppervlakkig met de candidaten bekend was. Hetgeen bij de jongste verkiezing te Leeu warden is geschied, toen de meerderheid der kiezers zich tegenover de kiesvereenigingen vóór een heer Lieftinck verklaarde, toont aan dat men daar althans zelfstandig weet te handelen maar het is een zeldzame uitzondering. Hoe moet een doeltreffender wyze van voor bereiding, dan tot beden gevolgd wordt, tol stand komen? De heer v. G. geeft zijn denkbeelden hieromtrent in korte trekken weer. In de eerste plaats wenscht hij het onderscheid tusschen kie zers en niet-kiezers zooveel mogelijk uit te wis- schen en den laatsten althans de gelegenheid te geven om aan de voorbereiding der verkiezingen mede te werken, ter vervanging van het bekrom pen en kleingeestig exclusivisme van onze kies- vereenigingen. Gesteld er ontstaat een vacature in de vertegenwoordiging van een district, dan wordt in de hoofdplaais een openbare vergade ring belegd, waaraan kiezers en niet-kiezers kun nen deelnemen, ter bespreking van personen die voor de candidatuur in aanmerking komen. Zyn de candidaten tegenwoordig, dan moet hun de district bij zekere gevallen met elkaar in botsing en van eene gezonde opvatting komen. De een zoekt dan zijn «dislrict-koninkje” rechts- de ander hem links te trekken de een Zendt hem een motie van goed-, de ander een van afkeuring, terwijl ieder zijnerzijds beweert: dat de algemeene belangen hel best zouden ge diend worden, als aan zijne wenschen kon wor den voldaan. Wat er ten slotte zou overblijven van de zelf standigheid en onafhankelijkheid van den volks- vertegenwoordiger, indien deze zich door derge lijke invloeden moest laten leiden en intimideeren, zal wel geen breedvoerig betoog behoeven, terwijl het zeker evenmin noodig zal zijn, aan te toonen, hoe het algemeen belang langs dien weg wei niet het best zou worden gediend. En toch nu het «scherven-gericht” hier en daar reeds zijn vierscharen spande, blijkt weer op nieuw, dat het in de eerste plaats rekening houdt met districts- en onder-districts belangen, bij de beoordeeling van de houding zijner afgevaardig den. Bij de candidaten-keuze voor de a. s. verkiezingen en het wegen van sommige aftre dende leden van de Tweede Kamer, beleven we toch het weinig verkwikkelijk schouwspel, dal enkele Volksvertegenwoordigers in de oogen van enkele kiesvereenigingen te ligt worden bevonden, niet omdat ze geen goed Volks-, maar wél, omdat ze geen goededislricts-vertegenwoordigers waren of heetten te zyn I 1 Wat blijft er op die manier over van art. 74 der Grondwet Immers niets dan een phrase, een fictie, die geheel in strijd is met de werke lijkheid h* i V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1