NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD FOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I A. MOENS. No. 46. 1879. ZATERDAG 7 J U N I. iN De Verkiezingen. VIE R-E N-E> ERT I O 3 T E A i. in. r >4. fa SM IK 50 UIT DE PERS. 2e 10. eene zuivere uitdrukking vinden, daar kan, daar Moens Je ie o 'l A 4 iü’riuia re )0; ste e 6 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post /I 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. uit po- i om diens in sn 35 30 53 >83 41 58 >or 16 >or 34 51 90r 30 r go r 14 O W ni. 00 •0. d ;n, n. 15 5 a 50 10, 22. om aan bieden. Daarom moeten in de Kamer zijn meer en stryd voor Rome en Over BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ter Secretarie der gemeente, voor den prijs van 25 cent pef stuk, afdrukken verkrijgbaar zijn van het verslag van den toestand der ge meente over 1878, hetwelk den Raad in zyne ADVF.RTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel meer 7Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. a Onder de meest vrijzinnige, de meest intelli gente en krachtigste figuren, die ons parlement heeft aan te wijzen, behoort ontegen zeggelijk de heer Antonie Moens. Man met een helder hoofd, een warm hart en een geopend oog voor de behoeften des Volks, voor welks intelleclueele ontwikkeling hij als krachtig en lalenlvol strijder steeds onvermoeid in het strijdperk trad, heeft de heer Moens reeds sedert lang zijne sporen verdiend als een onzer uitstekendste Volksvertegenwoordigers, wiens naam in het geheele land met eere wordt genoemd door ieder, die prijs stelt op volksverlichting en volksbeschaving en op eene gezonde ontwikkeling onzer vrijzinnige staatsinstellingen. Vooral de bevordering, de toenemende verbe tering en uitbreiding van ons volksonderwijs heeft hij zich ten levenstaak gesteld, en vurig en on vermoeid wjjdt hij steeds zijne beste krachten en talenten aan dat volksbelang bjj uitnemendheid. vliet onderwijs zegt de schrijver van de politieke photografiën zeer terecht het onder wijs is het onderwerp van zijn hart, het voorwerp zijner jeugdige liefde, het troetelkind, dat hem boven alles ter harte gaat. «Als dat aan de orde is dan staat de wakkere strjder pal en wijkt geen duimbreed, al bevindt hij zich ook tegenover een nóg zoo machtig vijand. Wat Moens voor goed en in ’l volksbelangoordeelt, zegt en doet hij al schijnt het een ideaal Ie zyn. Als inspecteur van het lager onderwijs in Utrecht in ’l bijzonder met dien tak van volks opvoeding vertrouwd, is hij, ook waar het de regeling van middelbaar en hooger onderwijs betreft, een man van gezag. Aan hem komt dan ook ongetwijfeld voor een goed deel de eer toe van de verbeteringen, die in de laatste jaren in onze schoolwetgeving zijn gebracht. «Behoeft het nog herinnering, dat het amende ment van den heer Moens, eenige jaren geleden op de staalsbegrooling voorgedragen en aange nomen, strekkende om het getal kweekscholen voor onderwijs-personeel uit Ie breideu, den eer sten stool gaf tot het opgaan van den goeden weg Behoeft het betcog, dat het ontwerp van wel tot herziening der schoolwet van 1857, door 1 Moens ingediend, voor den heer Heemskerk een spoorslag is geweest om zyn wetsontwerp des te spoediger voor te dragen en ook in vele opzich ten op het ontwerp-Kappeyne thans tol wet verheven van invloed is geweest Wij mogen aannemen dat dit alles bij het vrijzinnig en verlichte deel der natie niet alleen maar ook ten zeerste gewaardeerd dat er zeker weinige mannen in hel voor de wel en doet een gunsche reeks van in gezetenen in den ban, die het onvergefelijk mis misdrijf begaan een grooter deel te begeeren van de vruchten van hun arbeid en een betere plaats aan den disch des levens, en die, wat zij meenen de waarheid te zijn, verkondigen op de ruwe wijze, aan hun stand eigen. De schrijver keurt de handelwijze der nationaal- hberalen, die met Bismarck hebben medegewerkt om deze uitzonderingswet in het leven te roepen, ten strengste af. Zij, de aangewezen verdedigers van de vrijheid van gedachte, de vrijheid van drukpers, de vrijheid van wetenschappelijk on derzoek, hebben hun prestige verloren, en dit zal in den strijd tusschen fieetrade en protectionisme de regeering ten goede komen. Hetgeen thaos in den Duitschen Ryksdag ge schiedt, toont dat professor Goudsmit het stuk is gedateerd Febr. jl. goed gezien heeft. onverminderde hevigheid blijven voortduren. Wij moeten daarom waakzaam blijven, om de open” bare school te verdedigen tegen de aanvallen der kerkelijke partijen, die het opkomend geslacht onder hare macht zoeken te krijgen. Wij moe ten ons openbaar schoclwezen bevestigen en ver sterken. In de dagen, die v.y beleven, wordt meer de strijd op politiek gebied een of tegen kerkelijke overheersching. Dord streven beide naar de heerschappij, de voorwaarden van voortdurende samenwerking schijnt men het nog niet geheel eens te kunnen worden; maar dat zal wel komen. En van het oogenblik af, dat zij de handen ineenslaan, zal politieke geestverwanten in ons district flauwheid cn onverschilligheid betonnen, in plaats van ijver emslgemeene krachtsontwikkeling, die altijd, maar vooral thans zoo dringend noodig is, dan loopt het kiesdistrict Sr.eek gevaar voor de liberale zaak j verloren te gaan. I Wy vertrouwen en verwachten dan ook, dat de kiezers in ons hoofdkiesdistrict zich van het gewicht der zaak doordrongen zullen gevoelen. Waar het een strijd van beginselen geldt, waar de reactie met groote krachtsontwikkeling aan den vooruitgang de zege betwist, waar clericalisme en vrijheidszin cp maatschappelijk gebied tegenover elkander staan en in den electoralen strijd te Sneek eene zuivere uitdrukking vinden, daar kan, daar onzerzijds alle krachtsinspanning noodig wezen, mag het niet anders, zeggen wij met de F. C., de verbondenen hel hoofd te kunnen of alle liberale kiezers meelen zich scharen de candidatuur van den heer Moens en i herbenoeming verzekeren. In den stryd voor beginselen menge men toch vooral niet den strijd voor locale belangen, een strijd, die slechts de tegenpartij ten goede kan komen, maar sta men onwrikbaar pal en zij ieder op zijn post. Ieder vrijzinnig kiezer bedenke dus wel, welk eene groote verantwoordelijkheid bij op zich laadt, die thans van de stembus wegblijft, nu de strijd zoo zwaar zal zijn. Geheel het vrijzinnig Nederland houdt belang stellend het oeg gericht op ons hoofdkiesdistrict, dat tot nu toe zij ’t dan ook na zwaren en moei lijken strijd het vaandel aan den vooruitgang steeds fier omhoog wist te houden. Zal meu dat vaandel thaos ontrouw worden Zal men door lauwheid en onverschilligheid eenerzijds, of door persoonlijke rancune of verschil van inzicht over plaatselijke belangen anderzijds', de overwinning helpen verzekeren van de tegenpartij Of zal men, alle neven-consjderatiën terzij de stellende, één van zin, krachtig door sa menwerking, in den strijd voor zijn beginsel pa' staande, ook thans weer eendrachtig de handen ineenslaan, om de overwinning te verzekeren aan ons aftredend lid, den heer Moens, den waardi- gen voZAs-vertegenwoordiger den vurigen en onvérmoeiden kampioen voor de algetr.eene ont wikkeling en vooruitgang, den krachtigen bestrij der van reactie en clericalisme? De stembus zal ons weldra het antwoord geven op die vragen. Moge haar antwoord niet beschamend voor ons luiden. Moge er niet gezegd kunnen worden, dal het district Sneek voor de liberale zaak ver loren ging door de schuld der liberalen-zelf. Dat een algemeene opkomst ter stembus dit verhoede en de herkiezing verzekere van onzen waardigen Volksvertegenwoordiger, den heer s .'3 l I O T ft AI 2 vergadering van den 26 April jl. is aangeboden. Burgemeester en Wethouders van Sneek, J. van DRIESSEN. ne secretaris, VV. Van WANING Jr. wij zorgen, dal er mannen en blijven, die in den strijd tegen de kerkelijken pal staan, die vooral in staat zijn de openbare school met kracht te verdedi gen en alle eischen der keikelijken op dit gebied onverbiddelijk af te wijzen. En daarvoor is de heer Moens in de eerste plaats de aangewezen man. Zijn schat van prac- tische ervaring op dit gebied; zijn onvermoeide toewijding aan de zaak van het onderwijs; zijn onwrikbare vastheid van beginsel; zijn innige overtuiging van de alles overwinnende kracht daar van, geveegd bij zijne uitstekende bekwaamhe den, maken hem tol een geducht bestrijder van de belagers van ons volksonderwijs, ma ken hem tot een onmisbaar aanvoerder van de vrijzinnige elementen in ons land, die, den ver- Jichtendenbeschavenden en humaniseerenden invloed van ons tegenwuordig volksonderwijs er kennende, daarin vóór alles den hesten waarborg meenen te zien voor Je voortdurende ontwikke ling, de beschaving en humaniteit van het toe komstig geslacht. Nog eenszou men daarvoor een vuriger, krach tiger strijder in ons land kunnen aanwijzen, als de heer Moens, die daarvan zijn levenstaak maak te En zou het geheele vrijzinnig Nederland het niet betreuren, indien zijn zetel in ’s Lands Ver gaderzaal door een ander - door een antipood moest worden ingenomen Of daarvoor vrees bestaal? Zeker 1 Waarom zouden wij ’t elkaar ont veinzen. Meer dan ooit misschien loopt de her kiezing van den eminenten afgevaardigde het hoofdkiesdistrict Sneek gevaar, als zijne litieke geestverwanten althans niet alle krachten inspannen om den dreigenden slag af te weren. Tegenover den heer Moens toch slaat een tegen, candidaat, die verre van gering te achten, die in ons district goed bekend ia en wiens candidatuur door de antirevolutionairen en katholieken beide met kracht wordt gedreven. Zy zullen alle krach ten inspannen om hem de zege te bezorgen en hun geduchten tegenstander, den heer A. Moens te verslaan. De glorie, dezen te verwijderen, zou groot zijn Slechte eene eendrachtige samenwerking onzer zijds zal dit kunnen verhoeden. Als de eigen De N. R. Ct. bespreekt de geruchten omtren^ het af reden van den minister Tak en van den minister Kappeijne. «Hoe is het mogelijk roept het blad uil Een ministerieels crisis, zonder dat er een enkele reden voor bestaat, terwijl het ministerie in de volksvertegenwoordi ging de besliste meerderheid heeft, van wan trouwen nergens een zweem is ontdekt, daar entegen hel volste vertrouwen telkens is gebleken, in die mate zelfs, dat er al van een «volgzame” Kamer gemompeld werd. Zulk ean crisis zou meer dan verbizing wekken. De staatsman, die zich aan het hoofd eener staalkundige partij heeft laten plaatsen, heeft het recht niet zich terug te trekken, tenzij wanneer óf hij het vertrouwen zijner partij, óf de partij de meerderheid in de vertegenwoordiging verloren heeft Aan de be ginselen, wier vertegenwoor diger hij is, aan het land, welks heil ook voor hem met die beginse len één is, is hij verplicht, het gezag zóó lang te voeren, als hij het ten nutte des lands doen kan. En dat hel tegenwoordige ministerie ten nutte des lands nog veel doen kan, behoeft waar lijk met verzekerd te worden, nu er op allerlei gebied een schat van arbeid gereed ligt, en er een uitzicht op vruchtbare samenwerking is, als er jaren lang niet beslaan heeft.” Ook hel aftreden van den minister van water staat, acht de A’. R. ‘Ct constitutioneel niet ge rechtvaardigd. Indien de vertegenwoordiging niet anders beslissen mag dan zooals de minister wil, kan zij wel afgeschaft worden. Samenwerking is door een besluit omtrent de richting van een kanaal niet afgesneden. In de jongste aflevering van de Vragen des Tijds, het nummer van Juni en Juli, bespreekt prof. Goudsmit de onlangs in den Duitschen Ryksdag aangenomen socialistenwet. Hij komt tot de conclusie, dat de socialistenwet, slecht van vorm en inhoud, de vrucht is van den geest van reactie, die over Duitschland en zijn rijkskanse- lier vaardig is geworden. Zij schendt grond wettige rechten en strijdt tegen de constitutie van het rijk Zij maakt het recht van vereeniging en vergadering lol een doode- letter, zij legt de drukpers aan banden, zij bedreigt straf niet tegen het verrichten van zekere handelingen, maar tegen hel verdedigen van zekere beginselen, zij sluit ten aanzien der sociale quaestie bij uitstek een vraag van onzen tijd verder wetenschap pelijk onderzoek uit. Zij predikt ongelijkheid j bekend is, wordt, en parlement gevonden worden die «en algemeen daaruit minder graag zou willen missen dan de vurige en krachtige kampioen voor het volkson derwijs Want, men wane niet, dat, nu de nieuwe schoolwet is vaslgesteld, de stryd over het onder wijs geëindigd is 1 Integendeel, die strijd zal met

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1