GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, u- NIÉUWS- EN ADNERTENTIE-BllD VOOR DE «f WOENS D AG i- No. 51. VIE IZ-E N-E E R 11 G 8 T E J 25 J U N I. L/ 0 Bs 'EN 1879. Cl i As en, i •.t, t« Juni. De dagvaarding legt hem ten laste, »dat hij S 1 E 3a N ”5 der Burgemeester UIT DE EERSTE KAMER. 81KHKXLAN!». U U 1 T K K L. A K I». OVERZICHT. van la- i larte alien zal naar Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi,franco per post fl 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. ing. doo- i van j af- aagt elen rden van Hl- raad Swinderen, sedert •- is -j 13 De heer jhr. G. L. G. van F 30 jaren onafgebroken lid der Eerste Kamer nnes Iwil- een; dér S te agen. |A 7,00 Ja- •ven, irich men Calk- slra, Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Gennep J. Benthem, thans adsi- stent ten postkantore te Sneek. De schrijver der Haagsche kroniek van de N, Gr on. Crt. zegt »//c meen u thans de verzekering te kunnen geven dat de heeren Tak er. Kappeyne hebben besloten en dit in de Vrijdagmiddag gehou den zitting van den Ministerraad meedeelden aan 's Konings wensch gehoor te geven en hun taak te blijven voordzetten. Of het bestuur van den Minister Kappeyne van langen duur zal zijn, zal nu af hangen van de houding, die de liberale meerderheid in het vervolg tegenover het liberale gouvernement zal aannemen. »De crisis is alzoo geëindigd." Het hof van appèl te Brussel heeft uitgemaakt, dat de uitlevering van P. Kerdijk voor de feiten, welke door de Nederlandschë autoriteiten in het bevel van gevangenneming zijn aangegeven en toegelicht, kan worden toegestattn. De treurige en roemlooze dood van prim Louis Napoleon, ver van zijn vaderland bezweken onder de assagaai steken van Afrikaansche wilden, is op ’t ©ogenblik de hoofdgebeurtenis van den dag, die allerlei stof tot beschouwingen levert aan de buitenlandsche dagbladpers. Zijn dood is dan ook trouwens eene gebeurte nis, waarvan het staatkundig gewicht niet geloo chend kan worden, ook al heeft die voor dit oo- genblik niet de beteekenis, die hij op een ande ren tijd zou gehad hebben. De imperialistische partij in Frankrijk bleef trouwhartig vereenigd om zijn naam. De groote kracht van het Keizer rijk onder het Fransche volk was in 1870 ga* broken, bijna zonder hoop op herstel. Maar met dit al was het mogelyk, dat eene natie, de ver warring en het twisten mcqffe, te eeniger tijd zich in de armen wierp van. den vertëgenwöor- diger eener dynastie, wier naam verbonden was aan een goed deel van Frankrijks roem, zy het De heer Huijdecoper wees in de zitting vanjl Vrijdag op de groote sensatie, opgewekt door de Rolterdamsche catastrophe, en de gedachte, dat de afschuwelijke oplichter, die door bedriegelijke en misdadige handelingen zooveel slachtoffers heeft gemaakt, wellicht met een rijken buit in vrjjheid is, is voor het rechtsgevoel sluitend Van belang achtte hij te vernemen, wat de justitie gedaan heeft om de ontvluchting te beletten. Hij meen de dat bedoelde persoon nog te Liverpool had kunnen worden aangehouden. De Minister van Justitie constateerde dat de Regeering zeer ernstig een uitleveringstractaal met Amerika wenschte, alle bezwaren van Ameiika had opgelost en de onderteekening dus zelfs te legrafisch had beproefd. Hedenochtend is echter een bericht ontvangen van onzen gezant te Was hington, dat door de optreding van een anderen Secretaris van Staat de Arnerikaansche Regeering te kennen heeft gegeven, ai het gedane te be schouwen als ongedaan, en de grondslagen, door den vroegeren Staatssecretaris gelegd, eenvoudig terugtrekl. Wal de Rolterdamsche ca'astrophe betreft, geeft de Minister uitvoerige mededeelingen, hierop ne- derkomende Door de justitie en de Regee ring is onmiddellijk door persoonlijke bespreking van het begin af alles gedaan, om de personen in hechtenis te krijgen, terwijl bedoelde persoon echter Woensdag vertrok, is de justitie eerst met bet gerucht bekend geworden in den Lop Woensdagavond, Tot diep in den nacht hebben ijverige en lenlvolle ambtenaren der justitie Ie Rotterdam alles gedaan, zelfs pressie uitgeoefend, om de ontvluchten op het spoor te komen. In den avond en nacht van Woensdag was ieder gesloten als een bus, zoadat de justitie Donderdagmorgen nog *-« niet wist, of men te doen had met verliezen, aanleiding gevende tol een faillissement, dan wel Eerst dezer dagen is deor de Hooge Regeering officiéél geconstateerd het vergaan van het stoom schip «Friesland”. Als een gevolg daarvan heb ben de erfgenamen van de daarbij omgekomen officieren, ambtenaren en militairen voor zoo verre die erven bekend waren aanschrijving ontvangen, dat het hun toekomende, van niet ontvangen soldij enz., door hen kan ontvangen worden. dit jaar, voor een goed deel althans, zal uitgeven. den 12den April 1879 in het Bible Hotel te Am- De R. K. Kiesvereeniging te Leiden, heeft be sloten, zich te onthouden waar ’t de herstemming geldt lusschen de hh. van Wassenaer Catwijck (anti-rev) en De Laat de Kanter (liber.) De Tijd is ten uiterste verstoord over dit besluit. Ditzelfde blad ontraadt o a. de herkiezing van den heer Mees te Rotterdam omdat hij denzclfden naam draagt als een der commissarissen van de Afrikaansche Handelsvereeniging. Door Dr. Van Vloten wordt in den Spectator medegedeeld, dat hij het bekende Maeriant-hand schrift van den vorst van Bentheim-Steinfort in leenbruik heeft ontvangen en het ia den loop van AM 16 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. SNEEK, 24 Juni. Bij de verkiezing van een lid van de Provin ciale Stalen in ons hoofdkiesdistrict, hebben 189 van de 315 kiesgerechtigden in deze gemeente heden hunne stembiljetten ingeleverd. Wij meenen met een enkel woord de aan dacht te moeten vestigen op achterstaande cir culaire van de directie onzer Zeilvereeniging waarbij door haar een beroep wordt gedaan op den steun en de mede werking onzer ingezetenen om het voortdurend bestaan dier vereeniging te verzekeren door uitbreiding van hel ledental. Allen, die daarin belangstellen, zullen zeker, ieder in zijn kring en naar zijn vermogen, gaarne meewerken om eene vereeniging in stand te helpen houden en op nieuw krachtig te doen bloeien, die, zoowel van hier als elders, sedert zoo’n lange reeks van jaren de algemeene sym pathie mocht vinden. Het minimum bedrag der contributie is thans zoo laag gesteld, dat dit geen bezwaar meer kan zijn voor de toetreding tot het lidmaatschap om daardoor de vereeniging krach tig te steunen. Wij vernemen, dal de Directie van de Ijsclub sFriso” alhier, een adres van rouwbeklag heeft gericht, aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Alexander dér Nederlanden, Beschermheer van bovengenoemde IJsvereeniging, wegens het over- Jijden van Zijn Koninkl. Hoogh. beminden Broe der, den Kroonprins der Nederlanden. Naar men ons meêdeelt is bier door de politie iti een der slagers-winkels in beslag ge nomen en als schadelyk voor du comsumptie begraven, ongeveer 15 kilo gehakt vleesch Wij bepalen ons voor ditmaal tot de eenvoudige vermelding van het feit, maar voegen er tevens de waarschuwing by voor die slagers, die op deze wijze voor goed geld slecht of bedorven vleesch aan den man trachten te brengen, dat we ons voorbehouden laten zoo noodig daarbij ook hunne namen te vermelden. Door den laalsten trein van den Centraal Spoor weg werd Zaterdagavond de wachleres. aan den Bloemen-overweg te Amersfoort, in stukken gere den. De oorzaak van dat vreeselyk ongeluk is onbekend. De vrouw heeft vele jaren trouw haar post waargenomen. Een strafzaak, die niet zal nalaten ook in het buitenland sensalie te maken, werd Zaterdag be handeld voor de correctioneele kamer der Recht bank te Amsterdam. Onlangs deelden wij mede, hoe een reiziger, in ’t Bible Hotel te Amsterdam gelogeerd, gear resteerd was onder beschuldiging, zich van een aanzienlijke partij diamanten te hebben willen meester maken. Sedert bracht de vreemdeling in preventieve hechtenis door. De instructie vordeide slechts langzaam. Wel had de Amslerdamsche politie in alle richtingen der wereld ’s mans portret opgezonden en kwa men uil Glasgow, Weenen, Genève en elders be richten in van schier gelijke, zoo niet ergere feiten; de buitenlandsche pers besprak de zaak met ijver, doel” zekerheid omtrent de identiteit verkreeg men niet. Eindelijk, in de laatste da gen, getroostte een bestolene juwelier uit Genè ve zich de moeite zelf over te kamen en beweer de hij niet alleen den gedetineerde die te Ge nève jlen naam van graaf de Percival zou heb ben gevoerd maar bovendien sommigen der hem toekomende kostbaarheden te herkennen. Ook de fraaie en elegante jonge dame, met wel ke de vreemdeling zich allerwege in Europa en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zou hebben vertoond en met wier medewerking hij zijn geheimzinnige avonturen scheen te hebben volbracht, verbeeldde onze juwelier zich te her kennen in een der drie vrouwen-portretten, wel ke de vreemdeling bij zijn arrestatie in den zak droeg. Overigens moet het voorgevallene te Amster dam zich wonderlijk genoeg hebben toegedragen en menig punt ligt nog in ’t duister. De aan gehoudene noemt zich Henri Edmond d’Orval de Montenay, zegt 36 jaar oud, zonder beroep en te Montreal in Canada geboren te zijn, ter wijl hij zijn gewoon verblijf zou houden te Lon den. Zaterdag avond op zijn kasteel Lunenburg’ te Nederlangbroek, nabij Driebergen, overleden. Hij en dat Indertijd wordt door de N. R Cl. medegedeeld, dat bij den Raad van State was aanhangig ge maakt een wetsontwerp, strekkende om de be handeling van alle strafzaken bij de rechtbanken over te brengen en de gerechtshoven te veran deren in hoven van appèl. Naar het blad thans verneemt, is dit wetsontwerp dezer dagen bij den minister van justitie terug ontvangen. sterdam, waarin hij destijds zyn inlrek had ge nomen, arglistig ten nadeele van den heer Wij nand Kluijtenaar eene partij brillanten (dertien stuks), ter gezamelijke waarde van ongeveer f 9400, heeft weggenomen en zich toegeëigend." Hij ontkent zoowel de hem thans ten laste ge legde feiten, als alle schuld aan ’t elders voorge vallene (altijd diefstallen van juweelen 1) nadruk kelijk. oüke ind; :irca nnd; >uw, i was lid der Eerste Kamer voor Friesland behoorde tot de meest geachte leden van staatslichaam. Hij was de liberale beginselen toegedaan. met een misdrijf, en toch allereerst moest vast slaan, dat een misdrijf wai gepleegd. Donderdag werd nog slechts op vermoeden de procureur-gcneraal bij den Hoogen Raad in ken nis met de zaak gesteld en de Justitie wist eerst dat een misdrijf gepleegd was in den loop van Donderdagnamiddag Een consciëntieus rechter moet ook de vrijheid der ingezetenen eerbiedigen. Nog kostte het moeite, Vrijdag van den Hoo gen Raad bevel lot gevangenneming te verkrij gen. De justitie en de Regeering hebben alles gedaan wal mogelijk was. De Minister is bereid de stukken over te leggen. Daar bedoelde per soon Donderdag te 3 uur ’s namiddags uit Li verpool vertrok, blijkt a posteriori, dat de justi tie buiten de mogelijkheid was, den ontvluchte in handen te krijgen. Maar de justitie heeft niets verzuimd, om reeds in Europa den ontvluchte te vinden. De heer Huijdecoper dankte den Minister van Justitie voor zijne inlichtingen en vond thans geen aanleiding meer tot criliek. Zater dag heeft de Kamer unaniem aangenomen de vesting- en de definitieve oorlogsbegrooting met 20 tegen 3 stemmen. In de discussie her haalde de minister van oorlog, overtuigd te zijn van de mogelijkheid om ons land te verdedigen, mits bij een behoorlijke inrichting der levende strijdkrachten, welke mogehjk is zonder vermeer dering der militie en zonder giooter financieele lasten. De verplichte persoonlijke dienstplicht was ech ter noodig. De minister is volstrekt niet tegen weltehjke leger-organisa'ie, maar overweegt alleen een rationeele wijze van uitvoering. De Kamer is na vaststelling der raming op re§es gescheiden. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken aan de ingezetenen dier gemeente bekend dat de alphabetische naamlijst van de perso nen, die in dit jaar aan de loting voor de Schut terij moeten deel nemen, ter visie zal liggen op de Secre’arie van de gemeente van Woensdag den 11 tot en met Woensdag den 18 Juni 1879, des voormiddags van 9 tot 1 uur, ten einde elk in staat te stellen om, ingeval hem eeni- ge personen of omstandigheden mochten voorko men, die op de lijst nog zouden behooien te worden aangeleekend of daar van weggelaten, zulks aan hel Gemeentebestuur te kennen te ge ven dat de loting zal plaats hebben op het Ge meentehuis op Vrijdag den 27 Juni 1879, des voormiddags elf uur, voor hen die geboren zijn in 1854, terwijl daarna dadelijk zal worden over gegaan tet de naloting der ingeschrevenen van de jaren 1845 tot 1853. Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen om bij de loting tegenwoordig te zijn, en rede nen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. En, opdat zulks koine ter kennis van de be langhebbenden, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneaker Courant. Sneek, den 10 Juni 1879. en Wethouders voomoemd J. van DRIESSEN. Be Secretaris W. van WANING Jr.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1