raws- en ADmim-BUD voor de GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, i? i Ijfj j No. 54. V I E R-K N-D E R TIGS T E J A A R O A N G 1879. ZATERDAG iN <v, en zr o J- If?* 5 8 i 0 iO !e 4‘ u«. A van ff- >- 4 '.J c. d. no. h. i k. I. 4 van U I T DE PERS. Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post /I 25. Alle brieven eh stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. ■n» >tje 50 00 36 50 d), 3; te i. u™*- i -V- Toch was waarop de kelijkheid of redelijkheid inzag, vluchtende ministerie het ministerie kiezers gewezen moesten worden. Dezejlde zwakheid die het hoofd vertoonde was in de leden Ie bespeuren. De verkiezings artikelen aan 10 Juni, door de liberale bladen BURGEMEESTER Sneek, herinneren, der wet van 134), de ingezetenen dal steeds aan i' melden ter Secretarie der wordt gegeven tot Kostelooze inenting degenen, die zich daarvoor aan- -■ gemeente, gelegenheid t en her- 'ki.t I’, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid ?n gegeven om legen het gedaan verZuek in le brengen en deze mondeling f - - „j ver zoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau- uren, van de ter zake ingekornen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek den 4 Juli 1879. burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. De liberale Midd. Crt. heeft een (.weetal arti kelen gewijd aan den uitslag der verkiezingen, BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek Gelet op het bepaalde in artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot rège- ling van het toezicht by oprichting van inrichtin gen, welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken Brengen by deze ter kennis van belangheb benden, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift Er moet een afscheiding plaats hebben in den eigen boezem der liberale partij, tusschen hun die vooruit willen en zij die aan stilstand of aan een zeer gematigden vooruitgang hechten, De gevol gen dier afscheiding zouden heilzaam zijn voor ’t algemeen belang. De «gematigden” zouden, voor zoover ’ter op aankwam de overheersclring »ra- dicalen” in den regel aan hun zijde vinden en bovendien bij de meest gematigden der anli-lifie- ralen menigen geestverwant aantreffen. Maar voor alle groote beginselen van vooruitgang, zoo als die door onzen tijd aan T licht gebracht zijn en gepredikt worden: voor den leerplicht; voor de ontwikkeling des volks langs verschil lende wegen, zocals het kosteloos en het voort onderwijs NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER van Sneek, gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Ro llings in Friesland, van den 20 Juni j. 1. le af- deeling M en S no. 451, brengt ty deze ter kennis van de belanghebbenden, dal dit jaar onder de •wapenen moeten komen, ten einde in den wapen handel te worden geoefend van 18 Augustus tot 20 September a', ,bij hel regiment Grenadiers en Jagers en de acht Regimenten Infanterie, de milicien- verlotgangers der ligting van 1876 b. bij de Kompagniën Hospitaal soldaten, de milicien verlofgangers van 1876 bij de regimenten Husaren, de milicien verlofgangers der ligting van 1876 Van 3 Juli tot 1 Auguetus bij de le, 2e, 9e, 12e, 33e, 3ie, 38e, en 39e Kompagnie Vesting-artillerie, de mi licien verlofgangers der ligtingen van 1876 BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken aan de belangheb benden bekend, dat de Commissie uil het plaat sekjk bestuur, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, dit jaar hare tweede zitting zal hou den in hel Gemeentehuis alhier, op Woensdag den 9den Juli aanstaande des middags ten 12 uur, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevene en geloot hebbende personen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingehjfden ingébracht, alsmede tot onderzoek van hen, die, bij nummerver wisseling voor andeien vei langen op te treden. De belanghebbenden worden ge waarschuwd om alsdan op le komen, vet mits zij anders zullen gehouden worden, geene redenen tol vrijstelling le hebben en, voor zooverre zij dienst plichtige nummers getrokken hebben en niet val len in de termen van art. 3 der wet van den 11 April 1827, sub letter a. b, c, l en m van art. 4, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd blyvende het hun evenwel vrij, om hunne rede nen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. En, opdat zulks kome ter kennisse van een ieder, wien het aangaat, zal deze worden afge- kondigd zooals gebruikelijk is, Sneek, 2 Juli 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd» J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. regimenten Veld artillerie en tot het regi ment Rijdende artillerie, de verlofgangers der ligting 1876 van 7 Juli tot 9 Augustus n. by het bataillon Mineurs en Sappeurs, de veilofgangers der ligtingen 1876 en 1877. De betrokken verlofganger# worden verder her- inuti d aan hunne verplichting, om bij de opkomst onder de wapenen, voorzien te zjjn van de Wee ding en uitrustingstukken, hun by het vertrek met verkf rnédegegeven. en om eenigen tijd vóór hunne opkomst de verlofpas ter Secretarie der Gemeente le laten afteekenen. Sneek, den 4 Juli 1879. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. kiest het liberale kameilid omdat Let liberaal land, is. Niet één groole maatregel kon op den voor- grond gesteld worden, waai door de kiezers warm werden. De schoolquaestie is van de baan van belastinghervorming doet men ’t best te zwijgen de koloniale quaestie lost zich op in den Atjeh- ooilog, nieuwe belastingen en de quaestie der «vaste bijdragen.” Bij het krijgswezen wordt het rechtvaardig beginsel van den persoonlijken dienstplicht gesteld, maar er gaan tal van liberale stemmen tegen op kieswetberziening ’t is beter er van te zwijgen. Postspaarbanken De mi nister, die ze zou invoeren, gaat, weg. Blijft al leen over het strafwetboek en dal kan door ieder bekwaam minister, van welke partij ook, verde digd worden. Bij dezen bedroefden toestand voegde zich in den veikiezingstijd de fmancieele ramp van Rot terdam, welke door de tegenpartij breed werd uilgemeten, maar ook inderdaad een wijdere be- leekenis heeft dan die van beurs- en handelscri- sis alleen. Bovendien raakte Amsterdam van streek door de afstemming der kanalenwet. Voeg bij dit alles de oneenigheid en de lauwheid der liberalen. De stembus-nedeilaag van 10 en 24 Juni geeft vooral leden van bezorgdheid, als men er op let dat alles bij het oude blijft bestaan. Aftreding der liberale regeeringspartij zal zij niet tengevol ge heboen, want de breede meerderheid, die het tegenwooidige ministerie ondersteunt, laat zij bij na onaangetast. Optieding, of ook maar voorbe reiding, van een nieuwe richting in ’l bewind, is m haar evenmin te begroeten. De anti revoluti onairen, zeiven in velschillende schakeeringen verdeeld, kunnen met de conservatieven en de katholieken samen geen bewind vormen. Alles zal dus bij het oude moeten blijven, tenzy onder de liberalen de overtuiging mocht ontstaan, dat in hun eigen boezem een verandering noodzake lijk is. De Midd is van oordeel, dat de pogingen van hen, die niet de heerschappij hunner partij, maar het belang van het land lot richtsnoer nemen, daarheen gericht moeten worden. Zuivering der liberale partij is noodig. Tijdens den strijd ever de schoolwet werd duidelijk be.-peurd, dat de li berale partij wel in ledental toenam, maar niet lü en 24 Juni krachtiger werd en dat zij machteloos zou blijken voor onzen i._ j- staatkundigen toestand zou zijn geweest, wordt weersproken. Hel is niet le loochenen, naar ’t Ee Arn/i. Couz. heeft, naar aanleiding van de hulp welke de katholieken den anti-revolutiondi- ren bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer hebben verleend, de vraag gesteld of de door de laatsten met roomsche hulp verworven zegepraal, wel een reden van bestendige blijdschap voor de katholieken zal zijn. Het jaar 1853 is, naar het liberale blad deed opmerken, nog niet geheel uit de herinnering van het levende geslacht gewischt en wat daar vóór ligt, in den tijd toen het pro testantisme de godsdienst van slaat was, vermeldt de geschiedenis. De Tijd beantwoordt deze opmerking aldus «De spits is fijn geslepen, de schicht met kundige hand geworpen, maar zij treil ons niet. Wij zijn op het stuk van 1853 en wat daar vóór ligt gerust. Dergelijke dingen komen niet weder. Zij kunnen niet weder komen. Al zou de oude dweepzucht weer ontwaken en de oude religie haat weer ontvlammen noch 1853, noch wat daar vóór ligt keert terug. Want wij zyn anders geworden, wij, de katholieken van Nedsijand. Wij hebben het volle hebt van het openbare le ven rondom ons voelen spelen en stralenwjj hebben de lucht der vrijheid met volle longen I met bijlagen van Watte Gerrits Koopmans, slager le Sneek, strekkende tot het erlangen van ver gunning lot het uitoefenen eener slachterij in het i zonder noemenswaardige beteekenis gebouw, piaatsehjk gekwoteerd Wijk 4, no. 471a kadastraal bekend in sectie A, no. 1183, der gemeente Sneek. Da', op Zaterdag den 19 Juli 1879, des middags 1 te 1 uur, -- 1 Zal worden bezwaren i schriflelyk toe le lichten en dat zoowel de en WETHOUDERS van naar aanleiding van art. 18 4 December 1872 (Staatsblad enting. Sneek, den 4 Juli 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. ADVERT ENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40-Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent le vemtmen by den Uitgever. en'1877 Van 9 Juli tot 7 Augustus die der 18e, 20, on 25 Kompagnie; Van 15 Juli tot 13 Augustus die der 24e, 31e en 32e Kompagnie 2 Augustus tot 30 Augustus: die der 6e, 8e, 28e, en 40e Kompagnie van 8 Augustus tot 6 September: die der 19e, 21e, 22e, 35e, en 36 Kom pagnie -van 20 Augustus tot 18 September die der 26e Kompagnie Van 1 September tot 30 September die der 5e, 7e, 13e, 14e, en 37e Kom pagnie van 10 Jnli tot 12 Augustus bij de Kompagnie transporttrein van het 2e regiment Veld-arliUerie, de milicien- verlofgangers der ligiieg van 1876; Van 1 Auguetus tot 3 September bij do 5e en 6e batterij van het le regi ment Veld artillerie, de verlofgangers der ligting 1876; Van 18 Augustus tot 20 September m. bij de niet genoemde onderdeden van de j waarin het gevoelen van eenige liberale bladen, I dat de uitslag der verkiezingen van cijfers der leden van de Kamer. De liberale i der kerkelijke partijen tegen te houden, de partij geeft het geheele land door enkele lich- dicalen” in den regel aan hun zijde vinden lende punten uitgezonderd een tooneel van verdeeldheid, van onverschilligheid, van machte loosheid, dat een doffe tegenstelling vormt met den brandenden ijver in het tegenovergestelde kamp. In de eerste plaats het kabinet. De mi nisters Tak en Kappeyne waren tijdens de ver kiezing bezig hun koffers te pakken en er bestond een ministerieele crisis, waai van niemand, ook na gezet onderwijs de vakscholen, bet spaar de inlichtingen in de Eerste Kamer, de noodza- j bankwezen, de bestrijding der armoede en der dit J dronkenschap; voor den persoonlijken dienstplicht; voor de afschaffing van schadelijke belastingen I en de betere verdeeling der lasten naarmate van ieders draagkrachtvoor een op ruime grondsla- gen gekozen, werkelijke wZksvertegenwuordigiog voor een onbaatzuchtig beheer der koloniën zon geschreven, waren kleurloos. De grondtoon was j der rechtstreekse.1! winstbejag door het moeder- voor al deze groole belangen zou zich een enkele, afzonderlijke groep van strijders vor men. Deze partij zou in den aan vang klein zijn en het misschien in langen tijd zoover niet bren gen dat zij regeerings meerderheid was. Maar onder de weinigen die zich bij baar aansloten, zouden kracht, warmte en geestdrift te vinden zijn, eigenschappen die bij de tegenwoordige re- geeringsmeerderheid niet voorhanden zijn,?^ Men vergist zich als men meent dal de partij van het zelfbewust, vooruitstrevend liberalisme in den lande zoo microscopisch klein is als zij zich thans, onder ’t valsche licht der stembus, voor doet. De stembus slaat buiten een groot deel van de denkende en arbeidende menigte. Maar de nieuw te vormen party zou zich dan ook ge heel en al los moeten maken van ’t denkbeeld om zoo spoedig mogelijk regeeringspartij te wil len worden. Zulk een partij zou trouwens nader aan T volk staan, dan onze tegenwooidige libe rale regeeringspartij. V 5 ■S als er iets anders te verrichten viel dan de neu trale school (e behouden en te verbeteren, ’t Is nu zelfs zoover gegaan, dat de conservatieve aud- blad doet opmerken, dal nog geen twee jaar na ministers Van Goltstein en Klerck door de libe- de opstanding der «gereorganiseerde” liberale par- rale partij candidaat zijn gesteld I tij, de kiezers slechts met moeite en inspanning I van alle krachten aan de regeerende partij in de meerdeiheid der kiesdi-liicten gelaten hebben wat zij bezat, maar daarentegen al de hoofdman nen der anti revolutionaire partij zegevierend in de Raaier gebracht zijn. De beteekenis dezer verkiezing ligt niet in de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1