NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE IP j fi. u\ k GEMTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. No. 55. WOENSDAG 1879. f. t eten «Maar van een aanvaarden der hulp van t BEKENDMAKING l. de en 1,00 m. den ïden hor- UIT DE PERS. a. 4 b. c. d. e. ttiyvE-iLA wn. (h h. i. I f v iige afwezigheid wapenen. Op ruik Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. nen aan ieel nil- i is (die ordt van 'oor- IM uli. 8 18 4 I eere- daartoe "ge was tester, na, t. rer, d.K zeer rijnlje ieSy. oren omas, Sijt. n iv, Gerrit i. Cor. •dum, Nye-' Lam* van 35 ,30 .•>3 >85 41 58 oor ,16 oor ,34 51 oor oor oor 14 0 8 8 2 1 In het letterkundig weekblad de Portefeuille, uitgever G. J. Thieme te Arnhem, komt een uit voerig artikel voor over de Nederlandsche maat- schappij van letterkunde. Daarin wordt aange toond, dat de maatschappij, zooals zij thans is 0 w, ong, arich. I. te »Balk Wijc- tels en cijfers, in tekstkritiek en valsche lezingen; thans, nu de wetenschap ons zooveel emendaties en conjecturen op Homerus en Ulfilas, op Boen date en Maerlant laat lezen, dat er geen gelegen heid overblijft voor iets andersthans nu men zoolang aan de schors knaagt, dat het merg niet bereikt wordt, zoolang werkt aan de stof, dat men den geest onopgemerkt laat. «Zulk een vereeniging zou een macht worden in den slaat, een steun voor historie en dicht voor tooneel en letterkundige geschiedenis «Zouuen er geen mannen in Nederland zijn, om met (of zonder) ons het initiatief daartoe te nemen ’t Reglement kan in hoofdzaak moeilijk meer bevatten dan ’t volgende «Art 1, Ieder, die er roeping toe gevoelt, wordt lid. Art. 2. Ieder lid neemt bij den aan vang des jaars een bepaald deel der werkzaam heden op zich. Art. 3. Op de jaarlijksche al- gemeene vergadering brengt ieder lid verslag uit over hetgeen hij heeft gedaan de rekening wordt opgemaakt en ieder lid betaalt zijn evenredig deel. De BURGEMEESTER van Sneek, gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Ko- nings in Friesland, van den 20 Juni j 1. Ie af- - deeling M en S no 451, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat dit jaar onder de wapenen moeten komen, ten einde in den wapen handel te worden geoefend van 18 Augustus tot 20 September bij het regiment Grenadiers en Jagers en de acht Regimenten lnfanterie.de milicien- Bovendien"*’we7d vTr/de van zant baron Gericke, over 1 grondgebied vergezeld door een commissie, ciaal benoemd om 7 te vertegenwoordigen, De Standaard zegt «Geen algemeene verkiezingen mogen meer worden uitgeschreven voor wij een beter kies stelsel hebben «Slaagt men er in, om de noodzakelijkheid van Rome’s hulp in ’t licht te stelten, opdat de con- fessionnele partij nog meer zetels in de Kamer verkrijge, dan wordt daardoor aan de Tweede Kamer te nadrukkelijker haar zedelijk doodvon nis beteekend. «Dat wij, met Rome’s hulp, zooverre zijn ge komen, getuigen wij met blijdschap. In de Midd. Crt wordt eene beschouwing oj- genomen over het verschil in van ’t lijk de hulde, die op alle stations in hel Bij het ophaten van een drenkeling uit den Rijn heeft zich in de vorige week te Arn hem naar de Arnh. Cour meedeelt we der de hardnekkige dwaling geopenbaard, dat men drenkelingen met de beenen in het water moest laten liggen. Eenige verstandige personen, waaronder een veldwachter, hebben den drenke ling echter op het droge gehaald, maar hem niet behandeld, naar hel voorschrift. Men legde hem met het hoofd naar beneden, ten einde het wa ter uit zijn lichaam Ie doen loopen, tengevolge waarvan de ongelukkige, die nog teekenen van teven gaf, is gestikt. In de Dev. Cour, geeft de heer G. A. J. de Gruijter te Deventer eenige wenken ten beste, hoe met drenkelingen dient te worden gehandeld en deelt in den breede mede, met welk succes bij in Maart 1877 bij een knaap, die voor dood ou der het ijs was gehaald, de levensgeesten weder opwekte. Naar aanleiding van het hoofdartikel: «Misschien tot behoud van een menschenteven” aan datzelf de onderwerp in T N. v. d, D. gewyd, wordt aan dit blad van bevoegde zijde medegedeeld, dat eèn jarenlange ervaring op de politiebureaus der hoofdstad heeft aangetoond, dal het dom veroor deel, alsof geen hulp aan drenkelingen of schijn- dooden zou mogen verleend worden, alvorens de politie er bij is geroepen, bijna uitsluitend gekoe sterd wordt door de streng geloovigen onder de katholieken en protestanten. Een voorbeeld, dat een israeliet een dergelijke dwaling toegedaan bleek te zijn, is nooit voorgekomen; dit zij ter eere van de Joden gezegd «Het zou dus zeker niet ongewenscht zijn, zegt het N. v. d. Dindien bij den krijg tegen maatschappelijke dwalingen op de Zendelingsfeêsten dit dom veroordeel ook bestreden werd.” verlofgangers der ligting van 1870 bij de Kompagniën Hospitaal soldaten, de milicien verlofgangers van 1876: bij de regimenten Husaren, de milicien verlofgangers der ligting van 1876 Van 3 Juli tot 1 Auguetus by de le, 2e, 9e, 12e, 33e, 3 ie, 38e, en 39e Kompagnie Vesting artillerie, de mi licien-vei lofgangers der ligtingen van 1876 en 1877 Van 9 Juli tot 7 Augustus die der 18e, 20, on 25 Kompagnie Van 15 Juli tot 13 Augustus die der 24e, 31e en 32e Kompagnie; van 2 Augustus tot 30 Augustus: die der 6e, 8e, 28e, en 40e Kompagnie van 8 Augustus tot 6 September die der 19e, 21e, 22e, 35e, en 36 Kom pagnie van 20 Augustus tot 18 September die der 26e Kompagnie Van 1 September tot 30 September die der 5e, 7e, 13e, 14e, en 37e Kom pagnie van 10 Jnli tot 12 Augustus k. by de Kompagnie transporttrein van het 2e regiment Veld- artillerie, de milicien- verlofgangers der ligting van 1876; BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken aan de belangheb benden bekend, dat de Commissie uit het plaat selijk bestuur, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, dil jaar hare tweede zitting zal hou den in het Gemeentehuis alhier, op Woensdag den 9den Juli aanstaande des middags ten 12 uur, tul onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevene en geloot hebbende personen van dil jaar, en door <!e reeds vroeger ingelijfden ingebracht, alsmede tot onderzoek van hen, die, bij nummerverwisseling voor anderen verlangen op te treden. De belanghebbenden worden ge waarschuwd om alsdan op Ie komen, vermits zij anders zulten gehouden worden, geene redenen tot vrijstelling te hebben en, voor zooverre zij dienst plichtige nummers getrokken hebben en niet val- len in de termen van art. 3 der wet van den 11 April 1827, sub tetter a, b, c, l en m van art 4, bij de Schuttery zullen worden ingeltjfd blijvende het hun evenwel vrij, om hunne rede nen tot vrijstelling in een volgend jaar le doen gelden. En, opdat zulks kome ter kennisse van een ieder, wien het aangaat, zal deze worden afge- kondigd zooals gebruikelijk is. Sneek, 2 Juli 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. «NederlandersLeden der maatschappij van letterkunde of wat anders gij zijn moogt er is in ons land behoefte aan een groot zedelijk lichaam, dat 1° waakt voor de zuiverheid van de taal des lands 2° door geheel het land opwekt tot studie van taal en letteren, maar in de eerste plaats tot liefde voor taal en tetteren, waardee- ring onzer groole mannen 3° door zedelijk over- wicht invloed uitoefent op studie, examens en onderwijs voor zoover een en ander de taal- en letterkunde betreft4° de stoffelijke en zedelijke belangen der schrijvers bevordert en vrij en onaf hankelijk oordeelt over de nieuw verschenen wer ken, en eindelijk 5° voor alle dingen krachtig in de hand werkt de verspreiding van goedkoope uitgaven van goede schrijvers, het opsporen en ondersteunen van jonge menschen van aanleg, wie de middelen ontbreken om zelf voor hun verdere vorming te zorgen. «Zoo ooit, dan is daaraan nu behoefte, nu al- I les langzamerhand opgaat in de studie van wor de ontvangst in Nederland van t lijk van wijlen den prins van Oranje en de hulde, die op alle stations in hel buitenland, door autoriteiten en het leger aan het lijk is bewezen. Zoowel in Frankrijk als in Bel gië had men alles in het werk gesteld, om aan de plechtige uitvaart van den Prins alten luister by te zetten. Aan de stations, langs welke de trein stoomde, was van zonsopgang af eene wacht geschaard van Fransche troepen, uit de meest nabij gelegen garnizoenen c'grge- bracht. le Mons, Brussel en Antwerpen het gansche garnizoen onder de v de grens van elke provincie, door welke de trein I passceren moest, was zoowel de civiele als de militaire gouverneur aanwezig, om den trein te begeleiden. De gouverneurs van Henegouwen, Brabant en Antwerpen wisselden elkander af. - -J grens Quivry af het lijk den Kroonprins, behalve door den Ned. ge bet geheele Belgische spe- Z. M. den Koning der Belgen en door representanten van de Departementen van Builenlandsche Zaken en Oorlog. Te Roozendaal was het station, dank zij de goede zorgen van de directie der Graad Central i Uelge, geheel in rouw. Men verwachtte, dat. Z. ingericht, niet deugt, ’t Artikel besluit aldus: M. de Koning, omringd door Te Rotterdam hadden schutterij en weei baar bij de 5e en 6e batterij van het ie regi- heid verzocht, om zich aan het station te mogen ment Veld artillerie, de verlofgangers der I opstellen. Dat verzoek was geweigerd, li rtïna 4 87R I Behalve de Commissaris des Konings burgemeester bevonden zich aan het Haagsche perron, waar na nauwgezet onderzoek een twaalf tal lantaarns met rouwfloers bleken te zijn om hangen, slechts drie grootofticieren der kroon, behalve eenige andere, die aldaar in rok en witte das verschenen, waren. In het paleis op den Kneuterdijk werd de kist geplaatst in een met rood satijn behangen zaal. Men had niet eenmaal zorg gedragen, daaruit de spiegels, schilderijen en lustres te verwijderen, Welk een verschil met de deftig zwart gedra peerde salons van de Nederlandsche legatie te Parijs 1 NATIONALE MILITIE. verwachtte, dat. Z. een schitterenden staf, althans eene commissie uit de Regeering en een aantal hofdignitarissen, civiele en militaire aan het grensstation zich zouden bevinden, om verder den vorstelijken doode te escorteeren. Niets daarvan. Zelfs de garnizoenen van de meest nabijgelegen plaatsen Bergen op Zoom en Breda schitterden door hunne afwezigheid. Een groot aantal officieren uit die garnizoensplaatsen waren echter uit eigen beweging gekomen en hadden zich op het perron te Boozendaal geschaard. De Commissaris des Konings in Noord-Brabant was daarheen bescheiden en had, hoewel daartoe geen aanschrijving ontvangen hebbende, den tact, om bij het vertrek uil Roozendaal in den trein te stappen, om zoodoende aan de Belgische de- i putatie den indruk le geven, dat er althans een officieel begeleider was aangewezen. Aan de grens van Zuid-ilolland niemand. De commissaris des Konings in de provincie had ast bekomen, den trein te ’s Hage op te wachten. De Ministerraad Lad den Koning het voorstel gedaan, om zich door een commissie uit haar midden te Roozendaal te doen vertegenwoordigen bij de aankomst van 's Prinsen lijk op Nederlandsch grondgebied. Op dit verzoek werd namens den Koning afwijzend beschikt. De Ministeriaad richtte, het eerst van alten, bij het vernemen van de treurmare van ’s Prin sen dood een adres van rouwbeklag lol den Ko ning. Op het adres werd geenerlei antwoord be komen. De Ministers, op wier verzoek om ontslag on langs weigerend werd beschikt, vroegen audiëntie aan bij den Koning, bij hoogstdeszelfs komst in de residentie, om hunne deelneming in persoon te komen betuigen. Z. M. ontvangt alle andere hooge colleges van staal, maar weigert bij Ka binelsrescripi de Ministers te ontvangen. Prins Alexander ontving Vrijdag, gelijk Prins Frederik voor eenige dagen, de Ministers vóór ieder ander in bijzonder geheor. «Er ie in den laatsten tijd zoo eindigt de beschouwing veel gespipken over de langdu- I van den Kroonprins. Veten maakten hem er een verwijt van, alten zagen hel met leedwezen; doch moet niet, wanneer men het bovenstaande leest, de gedachte bij ons op komen, dat voor die vrijwillige ballingschap, zoo al geen afdoen^ reden, dan toch veel aanleiding bestond Wij althans plengen een traan van weemoed en sympathie op het graf van dien rid derlijken en begaafden Prins, die zulk een uit nemend Koning voor Nederland had kunuen wor den.” Van i Augustus tot 3 September en 6e batterij van het ie regi- ligting 1876; Van 18 Augustus tot 20 September bij de niet g ’noemde onderdeden van de regimenten Veld artillerie en tot het regi ment Rijdende arlil'erie, de verlofgangers der ligting 1876 van 7 Juli tot 9 Augustus n. bij bet bataillon Mineurs en Sappeurs, de verlofgangers der ligtingen 1876 en 1877. De betrokken verlofgangers worden verder her innerd aan hunne verplichting, om bij de opkomst onder de wapenen, voorzien te zijn van de Wee ding en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, en om eenigen tijd vóór hunne opkomst de verlofpas ter Secretarie der Gemeente le laten afteekenen. Sneek, den 4 Juli 1879. De Burgemeester voornoemd, Ji van DRIESSEN. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Vuorwaarden daaromtrent le vernemen by den Uitgever.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1