NIEUWS P ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE El HET ARRONDISSEMENT SM. D h No. 57. 1879. VIE R-R N-n ERTIGSTE JAARGANG WOENSDAG 4. d. B Lel •'7.. ■7. >7« '7. '7, *‘7t. )*4 S A EEK E K 011A A T. het b eenen hulponderwijzer aan de vordt v B I X X K X 1, A XT». •k w port, aan den Kouing een voorstel gedaan van last heeft. I I» 0 4 6 0 ver in de nopel en. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post f1 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. der Zijl hard vuurwa- groole lieu- :hten FES •den Je heid f. Ned. Indie de Een bij het Depart, van Kol. ontvangen tele gram van den Gouv.-Generaal van 1X2. I volgende mededeelingen omtrent DAM Juli. ’7a o De telegraaf bracht Zaterdag middag de tijding, dat hel ministerie aan Z M den Koning voor, stellen tot herziening der Grondwet deed en dat Z. M. die had afgewezen Dientengevolge vroeg het Ministerie collectief ontslag. Die hoogst gewichtige tyding kwam zoo onver wacht en was daarom .zoo verrassend, dat menig een aan het telegram, geen geloof sloeg. Intusichen er was waarheid in dat bericht. Zondag verscheen ..de Nieuwe Rott. Ct. met deze mededeelingeir tflet Minister heeft, in een uitgewerkt rap- L Grondwetsherziening, wat betreft de hoofd- In de algemeene vergadering van de Ned. maatschappij tot bevordering van nijverheid, le Arnhem Donderdag morgen geopend, werd mede de wenschelijkheid van het invoeren eener octrooi- wel besproken. Mr. Fokker verklaarde zich tegen de invoering, met het oog op de onmogelijkheid om een werkelijk voldoende wet te ontwerpen. Mr. Heemskerk Azn. verdedigde nader het be stuit der 3e afdeeling. Ten slotte heeft de alge- meene vergadering zich met 30 legen 23 stem men vóór de wederinvoering der octrooien ver klaard. Daarentegen werd de beslissing, in de 3e afd. gevallen, wat betreft de wenscheiyk- heid van ’t herstellen der differentieels rechten in Indie, niet door de algemeene vergadering be aamd. Met ,36 'tegen 27 stemmen verklaarde men er zich legen Ook werd, mei 41 tegen 18 stemmen, besloten, dat men zich niet tot de re- geering zou wenden met verzoek onze tarieven te verhoogen, naar aanleiding van het streven daartoe in het buitenland. Alleen werd bepaald dat men de in'de 3e afd. gevoerde discussie on der de aandacht der regeering zou brengen. Tot de benoeming van leden overgaande, werd tot directeur, in de plaats van prof. Von Bautn- hauer te Haarlem, benoemd de heer J. F. W. Conrad, boofd-iogenjeur van den waterstaat, mede BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekend, dat de Jaar markt, op welke geene bedelaars, rijtelaars, ha zardspelen of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelalen, alhier zal iugaan op Dinsdag den 12 Augustus 1879, des morgens acht uur, en eindigen op Vrijdag den 22 Augustus daar aanvolgende, des morgens acht uur, en dat vóél den 25 dier maand, allé kiamen, disschen, tenten enz zullen moeten zyn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene Politie verordening, waarby is be paald »dat niemand eehe tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwij-. zing van den Marktmeester en pa voldoening van het marktgeld, Sneek, den 12 Juli 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J van DRIESSEN. 'v De Secretaris W. van WANING Jr. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 ‘Z, Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De landbouwtentoonstelling, den 30 Juni te l Kilburn in Engeland geopend, mag onder de I grootste ondernemingen van dien aard gerekend worden liet aanhoudend natte weder heeft ech ter verschrikkelijk veel schade gedaan en het ter rein zoo goed als in een modderpoel herschapen. Toch is er, dank zij de ijzeren wilskracht der commissie, nog iels van terecht gekomen. Wij ontleenen aan een schrijven in de Haarl. Cour ’t volgende «Wat te Kilburn bijzonder in het oog viel, was de inspanning, die Denemarken en Finland zich getroost hebben om hun welverdiende reputatie •in Engeland bij deze gelegenheid te handhaven. Men leest herhaaldelijk hoe de invoer van Jioter uit Denemarken in Engeland blijft toenemen. Ik geloof, dat zij aan den llollandschen boterhan- del op Groot-Biittannie een zwaren slag toege bracht heeft en er nog meer zal toebrengen. Op vele plaatsen las men met groote letters «De- nemarken”. Boter, kaas, vee en ruime schuren met hel opschrift «Denemarken”. In elke wijk hoort men de Deensche taal spreken, welke de meeste Engelschen nog voor Hollandsch houden. Denemarken heeft een compleets «Dairy” naast de bekende Engelsche Aylesbury-maatschappij op- gericht, en van den ochtend tot den avond wordt daar ten aanschouwen der tienduizenden, door Duitsche meisjes kaas en boter bereid volgens het meer en meer populair geworden Schwartz- systeem. «Te midden van de Deensche ossen en koeien is een stier van Hollandsche geboorte verzeild ge raakt. De heer Teunis Klay van Mijdrecht is de eenige veehouder, die een stuk Nederlandsch vee naar de Londensche tentoonstelling gezonden heeft. De bul «Prins”, zwart gevlekt, no. 59 I in het veeslamboek, heeft den eersten prijs ver kregen, hetgeen volgens de ijverzuchtige Deensche I buren alleen hieraan toe te schryven is, dat In de G eg en wart komt een artikel voor over wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje. Het is geteekend Batavus en uit Den Haag gezonden. In dit stuk wordt naar waarheid van ’s Prinsen leven en streven gewag gemaakt. Door het ge- heele artikel loopt een toon van waardeering, die aangenaam aandoet. en meer nog naar den volledigen tekst rapport. Volgens het Ifandelsblad zou het voorstel be treffende de verdediging des Lands enkel het opheffen vragen van bepalingen, die thans be letten dat het leger naar den eisch des tijds kan worden ingericht, zoodat het tegelijk meer bruik baar en veel minder kostbaar werd. Aan de Indép, Beige wordt uil Den Haag ge meld, dat Z. M. den heer Fransen van de Putte met de samenstelling van een nieuw kabinet be- I VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag 19 Juli 1879, 's namiddags 6 uur, Punten ter behandeling 1. Resumtie der notuleu. 2. Mededeelingen «an goedgekeurde raad?- besluiten, ingekomen stukken, eux. 3 Benoeming «an twee leden in de commis sie van administratie over de Gasfabriek. 4. Idem van een hulponderwyzeres aan de Meisjesschool. 5. Idem van Tusschenschool. 6. Vaststelling van het programma der lessen aan de H. H. School, oser de cursus 1879/80. 7. Voorstel tot vertiooging der jaarwedde van den te benoemen leeraar in de geschiedenis en aardrykskunde aan het Gymnasium. 8. Adres der Zeilvereeniging «Sneek” om sub sidie. 9. Voorstel op het ad rei van S. van en J. Rooda, o<n subsidie voor te houden draverijen. 10. ld op *t adres van den schuttersraad, cm aubsidie voor het muziekkorps der dd. Schutterij. 11. Idem op het adre» van H. Fennema, ter bekoming van een atukje grond aan het Bolweik. 12. Idem cp het adres van de firma W. T. Stam, alsvoren. 13. Idem op het adres van den heer A. Breu- nissen Troost, om verhooging van jaarwedde als Directeur-Boekhouder der Gasfabriek. stukken over de Stat en-Gener aal en dc Defensie, Volgens dit voorstel zou de Tweed3 Kamer moeten bestaan uit 100 leden. i bevat de «De Eerste Kamer zou 50 leden tellen, krijgsverrichtingen in Atjeh. iDe leden der Eerste Kamer zouden gekozen 1 12_ _r worden door de Provinciale Staten, maar zon- 1 XXVI Moekim van vier verschillende kanten der een census van verkiesbaarheid. 1 De Tweede Kamer zou worden gekozen voor den tijd van vijf jaren, in onveranderlijke dis tricten en volgens een kiesrecht, dat niet meer alleen den census, maar ook bekwaamheid tot grondslag zou hebben. »Een en ander bij organieke wet te regelen.” Die nog twijfelden werden geloovigen en ook het Handelsblad, dat Zondagmorgen nog onder de eersten behoorden, verklaarde des middags dal hel zoo verrassende gerucht waarheid was. t Ministerie zegt het in zijn nommer van heden - wanhoopte de machtiging te bekomen, volstrekt noodig om na de eerstvolgende zitting der Kamer de groote maatregelen ter tafel te brengen, waaraan de ontwikkeling der Natie zoo zeer behoefte heeft en zonder welke de belangen der Defensie en die eener verbeterde Volksver tegenwoordiging niet behoorlijk kunnen geregeld worden. t Ministerie dat weet men is opge treden om deze groote zaken tot oplossing te btengen, en daar dit niet alleen aan de Natie, maar ook aan het hoofd van den Staat bekend was, kunnen wij ons kwalijk voorstellen dat de constitutionnele Vorst in dezen reeds zijn laatste woord zou hebben gesproken. «Er moet dus een of ander misverstand zijn, dat bij nader overleg gemakkelijk is uit den weg te ruimen. «Wij welen niet of dit overleg plaats heeft. «De verwijdering van Z. M. uit de Residentie maakt het misschien moeilijk. V. ij vernamen ook niet, dat het advies werd ingewonnen van politieke personen, staande bui ten het tegenwoordig kabinet. Presidenten der Kamers of anderen. Zeker echter zal het voor ieder hunner duidelijk zijn, dat geen enkel Mi- 1 nisterie eenige kans heeft van ten nutte van het Land te regeeren, tenzij het wederom dezellde punten in zijn programma schrijft. «legén Ministers, die de afdoening van deze allergewichtigste zaken wederom op de lange baan zochten te schuiven, zou de meerderheid der Volksvertegenwoordiging zich onmiddellijk ver zetten. Evenzoo de groote meerderheid der Na tie; en de liberale partij, thans door kleine ge schillen over ondergeschikte punten oogenschijn lijk iets verzwakt, zou onmiddellijk als één man zich weder scharen onder de verdedigers van be ginselen, wier uitwerking, door een samenloop van onvoorziene omstandigheden, niet duor ge brek aan goeden wil bij het tegenwoordig Ka binet, reeds te lang werd vertraagd.” t Spreek van zelven, dat men nieuwsgierig is naar den datum van het uitgewerkt rapport, Z M. den Koning door hel ministerie aangeboden, en meer nog naar den volledigen tekst van dat I Den Isten Juli zjjn de operation tegen de i en met eene macht, van meer dan 3000 man aan- gevangen, met het doel om de voorname sterk ten, namelijk de Misigits Malajoe en Boëng in het zuidelijk en Lambaroe en Toengkoep in het noordelijk gedeelte, te vermeesteren. Dien dag werd de Missigit Malajoe, den 2den Juli werden Boëng en Lambaroe en den 3den werd Toengkiep genomen. De vereenigde kolonnes zonden den 4den en 5den Juli in verschillende richtingen afdeelingen uit, om de niet onderworpen kampongs te tuch tigen. De tegenstand was de eerst dagen lievig en het terrein zeer moeielijk. Later werd weinig van den vijand gezien Iman Longbattah (die ge wond was) vluchtte met een deel der bevolking en hoofden. Vele kanonnen werden vernageld en penen buit gemaakt. Tevens werden massa’s vivres en ammunitie en drie wapensme- derijen vernield. Het totale verlies aan onze zijde beliep 17 gesneuvelde en 66 gewonde militairen en 4 ge wonde officieren. «Prins” geen mededinger heeft en feitelyk de eenige gehoornde Nederlandsche vertegenwoordiger is. Hoe liet echter zijn moge, de vader van den tentoongeslelden bul heeft te Parijs ook reeds den eersten prijs weggedragen; Nederland is dus aan den heer Klay veel verschuldigd voor het handhaven van den nationalen roem in den vreem de. «Het is wel te betreuren dat maar éèn stuk vee uit Nederland naar Kilburn is gezonden. De veehandel van Nedeflaud met Engeland is nog altijd zeer belangrijk en wel hier of daar een opoffering waard. Ik moet dus bekennen, dat Holland op deze internationale en belangrijke ten- toonloonstelling, op zijn zachtst uilgedrukt, een armzalig figuur maakt, hetgeen men mij op mijn wandelingeu op bel tenloonstellitigsteirein som tijds onverholen kenbaar maakte. In de afdee ling «melk en boter” zyn de Hollanders er niet beter aan toe. De catalogus vermeldde een aan tal namen van inzenders, maar toen de tentoon stelling geopend was en de jury haar veelomvat tende taak begon, was er slechts één inzending, die van den heer Reyer Klaver, van Zydekarspel bij Medembiik, aanwezig. Eerst in de laatste d%- gen der tentoonstelling arriveerde een inzemdiog van den heer Klaas Houter, maar de kisten zijn onopengemaakt in de loods neergezet, kennetyk te laat aangekomen om nog door de jury jn aan merking genomen te worden. Hel schyot trou wens, dat niemand zich de Hollandsche vertegen woordiging op de tentoontelling bijzonder beeft aangetrokken. De heer Reyer Klaver heeft, als eenig inzender, den tweeden prijs van 5 p. st. of f 60 gekregen, zeer waarschijnlijk omdat hij bij de beoordeeling de eenige exposant in dit departement was. Van de groote inzending van den heer A. G. Snel te Moordrecht, in den cata logus no. 849 tot 856 gemerkt, schijnt.nietsaan- gekornen te zyn. 'J H «Ik onthoud my van opmerkingen omtrent deze armzalige vertegenwoordiging ïh den vreem de, van een zoo belangrijken tak der Nederland- sebe nationale nijverheid. Ik hoopechter, dat er van meer bevoegde zijde eenige stemmen over zullen opgaan. «Om u een overzicht van de uitgebreidheid der tentoonstelling te geven, is het misschien voldoen de het oog op de volgende tabel te vestigen paarden 815, vee 1007, schapen 841, varkens 211, of een totaal van 2847 stuks.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1