GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE v- 4 p." t IÉ?» No. 59. 1879. VIE R-E N-F> ERTIGSTE JAARGANG WOENSDAG dv. L utryp nja te ieuw- :obus t, zon, ian te voor- bjjni Maaki )VER- IEPEN! lehoell ischen, an op aange '4 3^1 swill nt (01 HIV nauw wand, «Bedriegt ons niet alles, dan zijn wij ’t keer- i. z||n 1 essa—ittatss—s. 'ii .t.'i'MWitsa—x j»lVM:XLA w». Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f\.franco per post fl 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. eval acht,! AM Juli. i door' meest- gen ing- het Nij- etske n met cs tra <!aas- Foe- bei- h en x v n:i. i-i'u wr?- Te Den Haag hebben de heeren Nicolai, Re naud, Botgorschek, Bijleveld en Van Oudheusden zich vereenigd tot een commissie, met het doel gelden in te zamelen voor de oprichting van een gedenkieeken op de begraafplaats Eik-en-Duinen, ter eere van de nagedachtenis van wijlen den heer Dunkler. het liberalistisch wanbestuur van De dat een taak te volvoeren, waartoe buitengewone wijsheid noodig zijn. Maar met Nu de opgen van den Ko en hij zich niet langer door brutale minderheid wd laten ringelooren maar loont dat de kroon nog iels beteekent, nu er alle hoop op een betere toekomst. Dat God hem en wie tot hel verrichten van dezen zwaren arbeid zullen geroepen worden, de wijsheid geve die van boven is Commentaar schijnt hier overbodig. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekend, dat de Jaar markt, op welke geene bedelaars, rijtelaars, ha- zardspelers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op Dinsdag den "12 Augustus 1879, des morgens acht uur, en eindigen op Vrijdag den 22 Augustus daar aanvolgende, des morgei» acht uur, en dat vóór den 25 dier maand, alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art 46 van de algemeene Pohtie-verordening, waarbij is be paald'; vdat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwij- zing van den Marktmeester en na voldoening van het marktgeld Sneek, den 12 Juli 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. Onderstaande uitnoodiging is Zaterdag jl. ver zonden aan 49 leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. «De heeren Fransen van de Putte en E. Cre mers hebben de eer, naar aanleiding van eene opdracht van den Koning en daartoe, op hun voorstel, door hem gemachtigd, U HoogEd. Gestr. dringend uit te noodigen tot het bij wonen eerier bijeenkomst van de leden der liberale partij in het lokaal van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, op Maandag 21 Juli te twee uur.” (Zie laatste berichten.) punt genaderd. Veel, zeer veel zal er doen zijn om de gevolgen van l._.- - te niet te doen en de werkelijke belangen kroon en natie in ’t goede spoor te leiden, mannen die geroepen zullen worden, om werk tot stand te helpen brengen, hebben zware capaciteiten en Gods hulp kan het. ning zijn opengegaan een Men schrijft uit Groningen, dd. 20 Juli 11. Zaterdagnamiddag kreeg de arbeider Geert Ben ning, bijgenaamd «Karsepikker”, liggende met een woonscheepje aan de Wmschoterkade, buiten hel voormalig Kleine Poortje alhier, ruzie met zijne vrouw en zijne 19jarige dochter Berendina. Hij zeide zijne vrouw te willen doodsteken, die echter uit het scheepje de Weslerkade uitliep, toen tracht te hij zijne dochter in *t water te werpen, doch ook zij ontsprong den dans, waarna Benning in een woedenden toestand van zijn scheepje in het Winschoter diep sprong Hoewel dadelijk er uil gehaald was hij reeds een lijk. De corzaak moet daarin gezocht worden, dal hij zich in den laat- slen tijd veel schuldig maakte aan misbruik van sterken drank. van chtg. - idert - Jo- trsijn, Visser 6 jr. ia, 71 I fi. li. Vries, I. —I Meer/ a Ma- Zlatha- - Fok-, KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter voldoening aan het bepaalde bij de artt 17, 18 en 19 der wet van 14 Sep teniber 1869, (Staatsblad no. 138,) ter kennis van de ingezetenen dier gemeente dat de lijnt, bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van militairen in aanmerking komen, bij hun besluit van den 19 Juli 1879 is herzien dat die herziene lijst is aangeplakt en gedurende 14 dagen, iegaande den 23 Juli 1879, op de Secretarie voor een ieder., ter inzage zal worden neêrgelegd en dat de bezwaïen tegen die Lyst, binnen 14 dagen na afloop van den tyd voor de inzage bestemd, schnflelyk moeten worden in gediend. Sneek, den 22 Juli 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. UIT DE PERS. De Arnh. Crl. geelt een hoofdartikel over de onderwijswet. Hel slot daarvan luidt als vclgt «Waarom wij thans die schoolwet quaestie weer ter sprake —brengen Omdat de aanhoudende Ministeriele crisis ons doet vreezen, dat deze cri sis die schoolwet alweder zal uitstellen en doen hits:ellen. Enkele pessimisten beweren, dat Kap- petjne’s schoolwet een zelfde lot is beschoren als Godefroy's rechterlijke erganisatiein de Staats courant begraven te worden. Zoo pessimistisch zijn wij niet. Maar het meest onwaarschijnlijke, het meest ongeloofelijke gebeurt soms. Wie bijv, die in 1877 voorspeld had, hoe onverantwoorde lijk de liberale partij met hare onderwijswet zou handelen, had geloof gevonden Wal heeft de Arnh. Crt. o. a. niet te verduren gehad, omdat zij op goede gronden niet aan Kappeijne’s libera lisme wilde gelooven I «Voor het geval, dat dit onwaarschijnlijke ge beuren mocht, kan hel geen kwaad in herinnering te brengen, hoe steeds nog de ooderwys-quaestie op afdoening wachtiu herinnering te brengen, hoe in Juli 1879 nog waar is wat in September onderwijs p»riculum in mora is kan het geen I derheid der natie, kwaad, het Ministerie, hetzij het tegenwoordige, 1 hetzij een ander liberaal Kabinet, hetzij eene Heemskerkv. Lijndencombinatie, hetzij wat het ook zij als eersten eisch te s'ellen, een eiech, waarvan niet het minste af te dingen valt; eer lijke uitvoering te geven aan de wet van 17 Aug 1878 »Of beter nog De heer Kappeijne de laatste dagen zijner regeering in gezegende herinnering willende doen blijven, van een handig en knap advocaat als hij is niet anders te wachten stel le hel komende Ministerie voor een fait accom pli. En eer de Slaatscour. den naam zijns op volgers mededeele, make zij den volke bekend,... dat de nieuwe wel op het lager onderwijs den eersten Jan 1889 in werking treedt. «De laatste berichten geven hoop, dat deze illusie ten minste geene ijdele zal zijn. Omtrent den moord op den veldwachter v. d. Lijken verneemt de H. C. nog de volgende bij zonderheden v. d. Lijken was Maandagavond met den nachtwacht Prehnen op surveillance uit gegaan en had dezen om 2‘/4 uur indenabyheid van Haarlem vei laten. Hy was daarop langs den Helderschen spoorweg vei der gegaan, om in de daaraan liggende tuinen het oog Ie houden en, gelijk zijne gewoonte was, zijn naam in het zand van die tuinen schrijvende, welke hij bezocht. Men heeft dit bewijs, dat hij daar geweest was, hier en daar gevonden en hieruit maakte men op, dat de moord niet vóór ongeveer 3 uur kan hebben plaats gehad. Den volgenden morgen iieeft men, op den spoorweg van den Klevei laan komende, eerst een j zak wortelen gevonden, gemerkt van buiten O. Ook de Arnh. Ct. keurt de handelwijze van het liberale ministerie, wat het voorstel tot grond wetsherziening betreft bepaaldelijk af. Dut bij een herziening der grondwet, de hervorming van het kiesstelsel, van de samenstelling der Staten- Generaal en van het hoofdstuk omtrent de de fensie ter sprake zullen komen, zal niemand te genspreken maar een zoo geheel onverwachts geïmproviseerde fragmentarische herziening thans, zonder bepaalde aanleiding, zonder aandrang van het land of van ’s lands vertegenwoordiging proprio motu aanhangig gemaakt door een in staat van crisis verkeerend kabinet, na een ver kiezing die zijn kracht in de kamer verzwakt heeft, is wel het vreemdste en meest onberaden besluit, dat in zulk een critieken toestand, een gouvernement nemen kan. Een ministerie dat openlijk verklaard heeft te willen heengaan, om dat het op een zeer ondergeschikt punt van regeeringsbeleid, een afkeurend votum van de Kamer ontving, zou nu aanblijven om, op aller gewichtigste en overwegende punten van regee ring, op grondslagen van ons staatsrecht, samen werking te beproeven met deze zelfde Kamer over welke men ontevreden is en waarin dus de oppositie verstel kt is! Zou men hier niet geneigd zijn de oude spreuk toe te passen «Vvien Jupiter verderven wil, ontneemt hij het verstand Het blad wil dan ook hopen, dal oe loopende geruchten losse, geheel ongegronde praatjes zijn «Zulke roekeloosheden en zulk een gemis aan doorzicht mogen wij, zoo besluit het, van een serieus gouvernement, in omstandigheden als thans verkeerende, niet aannemen. Bestaat er echter eeuijjen grond voor dan zouden wij zulk een manoeuvre niet anders weten te verklaren dan hierdoor, dal het ministerie, vast besloten om heen te gaan een tweede onoplosbaar conflict geïmproviseerd en voor het beweerd conflict met de Tweede Kamer in de plaats geschoven heeft, om zich zijn lelraile te verzekeren.” Het Wagen. Wbl. spreekt aldus over de mi- nislerieele crisis «leder kan op zijn vingers uitrekenen, dat, ge steld de heeren Van de Putte en Gremers slagen in hun. poging om een kabinet saam te stellen, ook hun rijk van korten duur zijn zal. De be zwaren die liet thans iungeerend ministerie den dood doen, zullen binnen korten tijd het komend tea-grave brengen. Maar tijd gewonnen, veel gewonnen. Er zit eerlang niets anders op dan een Kamer ontbin ding En die kiezers die nu getoond hebben de pseudo-liberale beginselen moede te zijn, zullen dan een andere Kamer lórmeeren, meer in den ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. 'i« ‘S/ /ie 15/l6 i 04’/. «En dan dan ga de beer Kappeyne, ook om hetgeen hij voor het lager onderwijs gedaan heelt, in vrede heen.” Snaauw Az. De wortels waren gestolen bij ze keren Zwanenburg. Even verder vond men in de sloot langs den spoorweg een zak met kuikens, die, naar gebleken is, ontvreemd waren bij Pe- schar, tuinman in den moestuin van jhr. mr. P. J. Teding van Berkhout. Deze zak was van bin nen gemerkt B. W., van buiten T. J. Bots. Kort daarbij lag ook de pet van den verslagene. Het ly't van dezen werd, zouals wij gemeld hebben op den spoorweg gevenden, met het hoofd tegen de rails aan. Hij had twee sneden door het hoofd, beide met een scherp werktuig toegebracht de één van het rechter oog naar den linker mond hoek, den neus en de lip klievende de ander eene wijd gewapende wond, gaande van de lin kerzijde der wervelkolom tot onder de kin, lang 26 cM en zoo diep, dat het verlengde ruggemerg tusschen den eersten en tweeden wervel door sneden was. Deze laatste snede was van dien aard, dat zij een plotselingen dood moet veroor zaakt hebben. Omtrent de daders en de toedracht der zaak is verder nog niets bekend. De verslagene, of schoon in het bezit van een goed pistool en hartsvanger, had de gewoonte om, vertrouwende op zijne kracht en vlugheid, alleen met een stok gewapend uit te gaan, en hij had ook in den voor hém zoo noodlottigen nacht geen ander wa pen bij zich. 'e m De Jlaarl Cour. ineldC“ omtrent den moord nog het volgende Door de justitie van Haarlem is in verschillen de woningen te Bloemendaal, te Driehuizen en te Haarlem huiszoeking gedaan, zonder evenwel tot eenig resultaat omtrent de vermoédelijke da ders van den moord op den veldwachter van der Lijken te komen. Men is in laatstgenoemde plaats tot des nachts 2 uur daarmede bezig geweest Heden (Donderdag) wördt het onderzoek te Vel- zen voortgezet. Volgens later bericht had do justitie reeds se dert een paar dagen zwaar vermoeden, dat de persoon van Joosten, tapper en houder van een pleiziertuin te Haailem, de dader zou zijn van den moord, en is op haren last in den afgeloopen nacht die man in hechtenis genomen en zwaar geboeid naar het huis van arrest vervoerd. Joos ten stond als stróoper bekend, en het is niet de eeisle maal, dat hy met de justitie in aanraking komt. Van Vrijdag avond elf uur tot omstreeks twee uur na middernacht hield de Haarlemsche rech ter van instructie zich bezig met het verhoor van den vermoedelijken moordenaar. Joosten werd m hechtenis genomen op aan wijzing van een paar fabriekarbeiders, die hem des morgens half vijf na den nacht van hel mis drijf met verwilderd voorkomen in zijn schuitje zagen ter hoogte van het buitenverblijf van den heer J. P. Berkhout, waar de diefstal heeft plaats gehad. Deze arbeiders wonen bij hem in de buurt en wisten wat vleesch zij in de kuip had den want vroeger werd hij reeds veroordeeld wegens het ontvreemden van zwanen op datzelf de landgoed. De beschuldigde wist zich aanvankelijk vrij goed te verantwoorden. Immers, hij had gras gepacht daar in de buurt en was dien ochtend zijn schuije gaan halen, dat iiij daar *s avonds te voren had laten liggen. Zijn vrouw bevestigde dit. Zij wa ren gezamenlijk ’s avonds negen uur te ruste ge gaan. Haar man was om vier, zij om zeven uur opgestaan. Hel getuigenis dezer vrouw had ech ter weinig te beduiden, omdat zij, als koppelaar ster, eveneens te kwader taam te boek slaat.. Uil verklaringen van derden, die thans van ver schillende zijden komen opdagen, blijkt dan ook, dat Joosten wel degelijk in den voornacht uit- van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1