GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, fflEWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I I B FS MSI- ■ii 18ÏU. R GA N G ZATERDAG VIE R-E N-D ERTIG8TE No, 60. - Ni ---r- •o ff) i a 11 n rt n -» n t SNEEKER (ttlllVVI. te UIT DE PERS. cm in 9UVNEXLANn< SW+. echter hel huis te verlaten, en in den pohtieken strijd is geworpen, 4 Deze COURANT vérscbynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ4.franco per post ƒ1 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. er ver- J/o >0 0. 0; ite Te Utrecht wordt de melk, die verkocht wordt, onderzocht en ’t resultaat van dat onderzoek be kend gemaakt. De melkinrichting heeft in den beginne de melk van de gewone verkoopers in kwaliteit doen win nen, maar ’t was niet van duur. Van alle voedingsmiddelen zegt de heer J. W. del Campe wordt de melk het meest ver- valscht en die vervalsching veroorzaakt de mees te nadeelen. Tal van jonge kinderen, met vervalschte melk gevoed, staan daardoor aan allerlei ziekten bloot, die dikwerf den dood ten gevolge hebben. 6 at ’P >0 )0 Ss .30 ój 41 58 )or 16 >or 84 51 >or oor oor 14 0 niet meer ter zijde te schuiven, en de billijkheid eischt ook te erkennen dat, wilde Kappeyne nu Naar liet Vad. verneemt, hebben de heeren Fransen van de Putte en Cremers aan Z. M. den koning.te kennen gegeven.dat zij het hun opdragen mandaat tot kabinetsformatie in de gegeven om standigheden niet kunnen aanvaarden. te! Hel blad eikent, dat het een waagstuk is, maar ook in het ongunstige geval dat het werk schipbreuk lijdt, is mets verloren. Te misken nen is het wel niet, dal de zaak op alles behalve gelukkige wijze aan de orde is gebracht, maar nu hel voorstal eenmaal aan de orde is gesteld en in den pohtieken strijd is geworpen, is het De Javaansche gamalang-spelers vermaken zich te Arnhem bijzonder goed. Zij ontvangen veel bezoek, houden zich met Enropeeschen handen-arbeid bezig en nemen zelfs deel aan kinderspelen. R n, m. 13. 12 fe 30 'tntii I ‘ciM V 4. w 1 de omstandigheden hem verhinderd hadden eerder aan den dag te brengen, thans aan den Koning moest voorleggen. Laat het werk dan onderno men worden. Het Vadert. juicht dat de nevelen, die de Ministerieele crisis omhulden zijn weggevaagd en dat thans de lijd van oordeelen is gekomen. Het is thans gebleken, dat niet de minister van binnenlandsche zaken zijn plannen tot grond wetsherziening aan het oordeel van den minister raad heeft onderworpen, maar dat de Koning ■elf, geheel overeenkomstig de constitutioneele eischen, den brief van den minister aan den mi nisterraad om advies zond. By de discussie daarover waren de ambtgenooteu van den heer Kappeyne niet eenstemmig. Een was afwezig vier adviseerden in zijn geesttwee achtten grondwetsherziening op dit oogenblik door dit - ministerie niet gewenscht. Ér is dus geen ministerie dat een voorstel tol grondwetsherziening heeft gedaan, er is geen mi nisterie dal collectief een door den minister van binnenlandsche zaken gedaan voorstel heeft on dersteund, er is niets anders geschied dan dat de premier van hel kabinet de door hem zelf in het leven geroepen ministerieele crisis een ander stadium heeft doen ingaan, door onverwachts aan den Koning te zeggen: sEerst wilde ik heengaan, omdat ik bevreesd was voor groote maatregelen geen voldoenden steun in du Kamer te vinden maar by nadere overweging zal ik toch blijven indien ik, minister van binnenlandsche zaken, met betrekking tot een door my gewenschte grond- Zeker iemand zegt in de N. R. C., dat men te Arnhem weinig duet om vreemdelingen te lokken. De vervoermiddelen zijn duur en slecht, de hótels in den meest oorspronkelijken vorm en de maaltyden worden alleen gekruid en gepeperd door het dubbele krijt van den kastelein. Er is in deze mededeeling eene waarheid, die zich bij elk openbaar feest op groote schaal laat zien en voelen. Men is nergens opgewassen tegen eene over- strooming van een menschenvloed, maar die wijs is schikt zich en verdraagt wat niet is te ontko men. De Arnh. Cour, toont overigens aan wat overdrevens is in de beschrijving van het slag over de Arnhemsche tentoonstelling. Te Haarlem is thans ook gevankelijk binnen gevoerd de broeder van Jooslen, als verdacht van medeplichtig te zijn aan den moord, op den veldwachter van der Lijken gepleegd. Ook die broeder is een beruchte strooper; hij is woonach tig onder de gemeente Velsen. Uit Drimmelen wordt bet volgende gemeld: De herbergier A. van Galen daar ter plaatse vond in zijne druk bezochte herberg een goed bestaan, wat den naijver van sommigen schijnt te hebben opgewekt en in ’t bijzonder van F. K., insgelijks herbergier te Drimmelen, die naast de woning van van Galen een huis laat bouwen, om daarheen zyn herbergzaak over te brengen. Maan- dagavond jl. trad deze F. K., door een zijner vrienden J. v. B. vergezeld, de gelagkamer van v. Galen binnen. Zij bestelden twee glazen bier, dronken die ten halve leeg en vertrokken daarna wederin plaats van echter hel huis te verlaten, De Kamp. Crt. oordeelt anders Wat in de bijeenkomst der liberale leden van de 2e Kamer werd medegedeeld omtrent hel ontslaan der nieuwe crisis, geeft een eenigszins anderen in druk, zegt de A. Ct., dan men uit de mededeelingen der pers ontvangen had. Vooral het oordeel over de houding des Koniugs wordt daardoor belang rijk gewijzigd. Het blijkt toch, dat niet van den Ministerraad de voorstellen tot grondwetswijziging zijn uitgegaan, maar dat de minister van binnen landsche zaken zijn aanbhjven had afhankelijk gemaakt van ’s Konings machtiging om voorstel len tot wijziging der grondwet in te lienen. De Koning vroeg daarop het advies van den Ministerraad, en uit dat advies bleek, dat vier zijner ambtgenooten aan de zijde van den heer Kappeyne stonden. Eerst toen heeft de Koning, zonder het denkbeeld van grondwetsherziening bepaald te verwerpen, de machtiging geweigerd, en wel naar hel schijnt vooral op dezen grond, dat het verlangen om een minister te behouden, geen motief kon zijn om grondwetsherzienining voor te stellen. Geheel anders zou de toestand zich voordoen, wanneer de heer Kappeyne, in plaats van er als het ware eene persoonlijke zaak van te maken, en den Koning de keus te geven tusschen grond wetsherziening, en opoffering van zyn eersten minister, zijne voorstellen in den Ministerraad bad gebracht en van dezen het verzoek ’s Konings machtiging had doen uitgaan. Thans is niet alleen hel voortbestaan van het tegenwoordig Kabinet rnmogehjk geworden, maar de zaak der grondwetsherziening zelve is, voor het oogenblik althans, bedorven, en bovendien is de taak van een eventueel nieuw liberaal Kabinet zeer moeilijk gemaakt en is dit is wel het ergste van alles 1 een twistappel te midden der liberale partij geworpen. wetsherziening van U. M. plein pouvoir krijg.” Deze wending heeft algemeene verrassing gewekt, en niet alleen naar buitenzelfs Kappeyne’s ambtgenoot, de minister van koloniën, hoorde de zaak voor hel eersl. Nu is er gelukkig licht over de zaken ver spreid; er blyft evenwel nog één vraag te doen over, een vraag, die in de byeen’xomst van leden der liberale parly niet beantwoord worden kon, wyl zij alleen door het ministerie kan worden beantwoord de vraag nl. waarom die voor stellen thans ‘l Het Vad komt hierop nader terug en bepaalt zich voorloopig tot de volgende verklaring »Naar onze overtuiging zijn die voorstellen te goed, l_ flink om op dit oogenblik op deze wyze en onder deze omstandigheden aan de orde gesteld te worden. Eere wien eere toekomt De nota van grondwetsherziening is het talent van Kap peyne waard. Zy is een bedaarde, flinke stap in de goede richting zoo flink zelfs, dat men om dat program voor de' toekomst veel kan ver geven van hetgeen het verleden minder verkwik kends heeft opgeleverd. Nogmaals stelt het blad op duidelijke wijze in het Jicht, dal er geen redenen te bedenken zyn waarom de heer Kappeyne thans met syn plan nen lot grondwetsherziening aankwam. Hy had te gelegener lijd zijn medeleden bekend moeten maken met zyn ingrijpende plannen en een poging moeten doen hen zoo te doordringen van het gewicht en belang daarvan, dat zy niets liever wilden dan onder die vlag en onder leiding van einde zal brengen, den premier den strijd te beginnen. Zelfs zou maar dat de liberale partij niet ongenegen is, de het zeer in *t belang der zaak geweest zyn als grondwetsherziening onder zijn leiding lakken ondernemen. Uit een en ander, in onderling verband, schijnt, volgens de N. R. Ct. de natuurlijke gevolgtrek king deze: dat de proef door dea heer Kappeyne eenige leden der liberale partij aangenomen bij de behandeling der kanalenwel 1 Het blad ziet slechts twee wegen om uit het slop te komen waarin men geraakt is. Of het tegenwoordig kabinet moet blijven, des hoods aangevuld met andere ministers van financiën en van koloniën, 2e iO te zien al at m Ik te ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel meer 7'/a Cents. Bij abonnemenl-is de prijs be- langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. slopen zij stilletjes langs een trap in ’t voorpor taal naar boven en verscholen zich daar in eene bedstede. Kort te voren was een Rolterdamsche aanne mer, C. H. genaamd, de herberg binnengekomen. Deze knoopte na ’t vertrek van deze beiden een gesprek aan met van Galen en vroeg hem een antieke kast, die hij wist dat in diens bezit was, te mogen zien. Van Galen was bereid, om aan ’t verlangen van zijn gast te voldoen. Daartoe moesten zij de trap op, die naar de bovenkamer leidt. H. ging vooruit, terwijl van Galen hem met de lamp in de hard op den voet volgde. Zoodra H. boven op den overloop was, moet hy van Galen onverwachts aan de borst vaslgegre- pen en hem met geweld achterover de trappen afgesmeten hebben. Dit was het sein voor de twee anderen, die in de bedstede verborgen wa ren al.hans zij kwamen dadelijk te voorschyn, wierpen verschillende porseleinen voorwerpen en al wal hun verder voor de hand kwam naar het hoofd van den armen herbergier, en sleurden eindelijk een goed gevulde waschmand, daar aan wezig, naar de trap, die zij mede op de aange vallene lieten neervallen. Toen zij beneden kwa men en zagen, dat hun slachtoffer nog teekenen van leven gaf, sleepten zij hem naar een naast bij zijnde kamer en dienden hem naar nog eenige trappen op da borst toe, zoodat hem het bloed uit neus en mond sprong. Daarna verlieten de booswichten in allerijl het huis. De buren van v. Galen, die op het rumoer kwamen toeschieten, vonden den ongelukkigen man in deerniswaardigen toestand. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen, maar mocht niet ba ten in den nacht van Woensdag op Donderdag, jl. is de man aan de gevolgen overleden. Vóór zijn dood was hij nog in staat aan den gemeente veldwachter en aan den doctor een omstandig verhaal te doen van 'i geen was voorgevallen. De daders van dezen gruwelijken aanslag bevinden zich in handen der justitie. den Koning geen bezwaar In de tweede plaats, dat de liberale partij in de Tweede Kamer grondwetsherziening wensche- lijk en noodig acht. Wel zijn er ernstige be denkingen tegen de wyze waarop de zaak is behandeldwel achtten velen bei oogenblik niet goed gekozen, en is er twijfel of het voorstel slagen zoumaar grondwetsherziening, vooral tot betere samenstelling der volksvertegenwoor diging, wordt algemeen gewenscht. in de derde plaats, dat er voor een liberaal kabinet, dat zou willen regeeren zonder grond wetsherziening, weinig kans op levenski acht be slaat. En eindelijk, dat er wel twijfel wordt gekoes- i terd, of de heer Kappeyne hel werk tot een goed einde zal brengen, om verschillende redenen d T n V a onder de liberale kamerleden van beide der Staten Generaal propaganda gemaakt was voor de plannen. Hel een noch het ander w echter geschied. Kappeyne heeft van zyn grondwetsstudien een genomen worde, geheim gemaakt en verschijnt daarmede nu zeer onverwachts en op een ongelegen tijdstip. Ge- heel stemt het blad in met den minister Gleichman 3*=_ Jdat grondwetsherziening hel werk moet zyn van een krachtig ministerie, dat niet alleen het volle vertrouwen van Koning en volksvertegenwoordi- j ging bezit, maar ook zichzelf krachtig gevoelt. j Vertrouwen bezit het kabinet neg, maar dit is niet grooter geworden door de wijze waarop in Juni jl., even voor de per edieke verkiezingen, i zijn taak weder opvatten, hij zijn plannen, die een ministerieele crisis in 't leven is geroepen, en ’t is evenmin versterkt door de wijze waarop nu onverwachts door een der leden grondwets herziening op den voorgrond is gesteld. De inlichtingen, in de bijeenkomst der liberale Kamerleden verschaft, zijn echter niet van dien aard, dat er niets meer te vragen overblijft. De vraag: waarom thans is nog steeds van kracht” en kan alleen door den minister Kappeyne zelf worden beantwoord. Het blad hoopt dan ook nog steeds dat er vyf leden der Kamer zullen gevonden worden, die den voorzitter verzoeken de Kamer onverwijld samen te roepen. Van wel ke partij het initiatief uitgaat, duet niets ter zake; ja, de anti-liberalen hebben er vooral niet minder belang bij dan de libera.en. Het Hbl. is van meening dat alles wat er verkeerds in den tegenwoordigen toestand is toegeschreven moet worden aan de houding door en dan komt de grondwetsherziening aan de orde. Of de liberalen moeien van alle pogingen om thans aan het bewind te blijven afzien en de regeerlaak voorloopig op een conservatief of kleur loos kabinet laten overgaan, totdat ook bij den Koning de overtuiging is levendig geworden, dat de grondwet behoort te worden veranderd. Dat is de raad, dien de heeren Fransen van de Putte en Cremers aan Z. M. den Koning hadden be- hooren te geven, en dien zij thans nog behooren te geven, willen zij met eere voor zich en de liberalen de crisis tot oplossing brengen. De N. R Ct. resumeert haar oerdeel over de crisis en de inlichtingen omtrent een en ander verstrekt, aldus »lu de eerste plaats is gebleken, dat de kroon zich wel niet vereenigd heeft met hel voorstel van den minister van binnenlandsche zaken, maar niet wegens den inhoud van het voorstel. Tegen grondwetsherziening op zich zelve bestond bij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1