GEMEENTE ENDET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-READ VOOR DE HF* ij I MJ I No. 61. 1879. VIE R-E N-D ERTIQSTE J WOENSDAG A 1 j er i SME t niet UIT DE PERS. bet den f Maar er I I t r I I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. hun hel van wijst van aan de agitatie der er wor- van den laatsteu tijd de kunstmatigheid van de voor I op betoogd te hebben, dat de geschiedenis ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent le vernemen bij den Uitgever. V I wetsherziening nader worden voorbereid zou een twee jaren saamgebrachte liberale meerderheid j aan het licht heett gebracht, besluil het blad met de opmerking, dal een ministerie-Kappeyne zon der grondwetsherziening thans onmogelijkheid is; dat het mocht het deze vlag ontplooien Ook de Werkmansbode, het orgaan van hel Ne derlands werklieden-verbond, bespreekt de op het tapijt gebrachte grondwetsherziening. Met het denkbeeld zelf is het blad zeer ingenomen, maar minder met het feit dat het de heer Kappeyne- is, die het aan de orde heefl gesteld. >Kappeyne zegt het blad heeft gegron de reden gegeven om weinig van zich te doen hepen. Iemand die met zooveel minachting en voornaamheid spreekt over hel svolk achter de kiezers”, hij zal wel allerminst geneigd zijn, om tegemoet te komen aan de volkswenschen. Alge meen stemrecht de man die gezegd heefl te hopen dit niet te zullen beleven, by zal allerminst zelf daartoe overgaan.” Het blad voegt er nog ’t volgende aan het adres der Tweede Kamer bij; »Het vertrpuwen op deze kamer is niet van dien aard, dat wij veel goeds van een en ander kun nen verwachten. Wel krijgt men dan een dub bele kamer, maar gekozen op dezelfde voorwaar- den als nu, en dat schenkt ons zeer weinig waarborg, dat de wensch des volks aldaar ge hoord zal worden. In de vergadering der leden van de liberale partij was men in het algemeen niet tegen grondwetsherziening. Wy hopen er in het bijzonder iets van te zullen bemerken. Met frases en algemeenheden, waarin de voor naamste vrijgevigheid der liberalen bestaat, komen we niet verder. Natuurlijk dat de gewone be zwaren van ongeschiktheid van tyd en dergely- ken als altijd dienst deden. Dat zal wel altjjd zoo wezen 1 Men verklaarde dat de Koning er ook niet tegen was. Verbeeld u ook, dat doze er tegen was, als het volk er voor was 1 De Koningen zijn om het volk en niet het volk om de Koningen het wordt hoog tijd, dat dit I meer en meer duideljjk worde, opdat de vorsten vinden en minder hartstochtelyk politiek leven voor de moeilijke laak eener kabinetsformatie thans meer aangewe zen zijn. Als zoodanig wijst het Vad. op de namen van Van Rees en Fock. Met hun optreden zou geens zins de grondwetsherziening van de baan zijn, j De ministerieele crisis blijft nog steeds onderwerp der bespreking in de pers. De protesten tegen de handelwijze heer Kappeyne nemen toe. Thans is De Haagsche kroniek in de Groninger Cour. zegt, naar aanleiding van de crisis »Thans vordert de liberale zaak, dat de heer Kappeyne ga, en dat moet zijne leidende gedachte zijn geweest. Want terugkomen op zijn conditio sine qua non de grondwetsherziening kan hij niet zonder den stempel der beginseloosheid zich op 't voorhoofd te drukken. En wat men ook zegge een man van beginsel was en is Kappeyne nog steeds. Dat de Koning nog zou toegeven is evenmin denkbaar. De leider zal dus de leiding der regeering moeten overgeven en met hem zullen de heeren Van Heeckeren, Smidt, Wichers, den Beer Poortugael en Tak dienen af te tredenomdat zij zich met zijn grcndwetsherzieningsplannen hebben vereenigd en daarvan impliciter de mogelijkheid der beslendi ging van dit Kabinet hebben afhankelijk gesteld. >Maar ligt dan niet tevens de conclusie voor de hand, dat de heeren Gleichman en ven Rees de aangewezen mannen zijn om een nieuw mini- steiie samen te stellen? Eigenlijk: ja maar ’t is de vraag of zulk een Ministerie levensvat baarheid zou hebben. >Ik geloof het niet. Het gevaar bestaat, dat zulk een Kabinet terstond zou hebben te kampen met den tegenstand van de liberalen, die Kappey ne trouw zullen blijven zelfs na zijn politieken dood. En deze bleken jl. Maandag in de partij- vergadering nog talrijk genoeg te zijn om de heeren Gleichman en van Rees gesteld dat zij door den Koning werden geraadpleegd te doen opzien tegen het aanvaarden van den zwaren last om de crisis op le lossen. »Er zijn dan ook velen, die geen uitweg zien in de tegenwoordige moeielijkheden. Een liberaal Kabinet zoo redeneeren zij zou terstond met een voorstel tot grondwetswijziging moeten komen of dit althans in zijn programma moeten schrijven en waarom dan die taak niet liever door Kappeyne, den ontwerper, te laten vervul len Een conservatief-clericaai Kabinet is zeggen zij terecht tegenover een liberale meer derheid in de beide Kamers, een doodgeboren kind. Kamerontbinding zou noch aan een libe- raal-anti-grondwetsherzienings-Kabinet, noch aan een anti-liberaal Ministerie een meerderheid ver schaffen. Maar ook een Ministerie dat, op Kap- peyne’s voetspoor, herziening der grondwet op dit oogenblik aan de orde stelde zou met onover- komehjken tegenstand te worstelen hebben. Er is .dus geen uitweg. ®Zoo redeneeren de pessimisten. Naar hun redeneering moeten we dus maar tot den jong- sten dag in den huidigen toestand van crisis haast zei ik *an anarchie, blijven voortsukkelen. Dat gaat toch niet aan. Er moet een uitkomst gevonden worden. Maar welke Een nieuw Ministerie-Buys De Leidsche hoogleeraar zou er, geloof ik, niet aan denken een actieve poli tieke rol te gaan vervullen. Uitstekend pamflet tist te zijn, wiens adviezen worden verslonden, is een vrij wat meer benijdenswaardige rol dan die van Minister; Buys is ook te veel criticus om een man van practijk te kunnen wezen. Prof. Tellegen zou voorzeker oneindig beter voor de Regeeringstaak geschikt zijn maar al werd hy ook door zijn vriend Gremers geraadpleegd en al won ook de heer van de Putte zijn advies in, ik geloof niet, dat de Groningsche hoogleeraar uitgenoodigd is of te vinden zou zijn om eene portefeuille te aanvaarden. En de heer Fock Hij zoowel als zijn ambtgenoot, de heer Geert- sema, worden door sommigen beschouwd als de aangewezen mannen van T oogenblik. De eerste werd zoo verzekert men reeds gepolst. Doch ik voor mij geloof nog niet zoo spoedig aan 't welslagen van een aan hen te verstrekken opdtacht. »Mij dunkt: er moet thans een Cabinet d'af- faire komen, in den meest beperkten zin des woordseen Ministerie van gemengde kleur, dat zich losmaakt van alle politieke antecedenten en eenvoudig de zaken gaande houdt, zonder eenig politiek of ander groot vraagstuk aan te roeren een Ministerie van stilstand een lief hebberij- Ministerie, dat naturalisatiên, grensregelingen en begroetingen voordraagt en administreert, totdat de toestanden zich geleidelijk wijzigen, de grond- wels herziening behoorlijk voorbereid en de tijd voor een krachtig liberaal Ministerie daar is. »De liberalen hebben, dunkt mij, thans niets beters te doen dan geduld te oefenen.” BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekend, dal de Jaar- markt, op welke geene bedelaars, rijfelaars, ha- zardspelers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op Dinsdag den 12 Augustus 1879, des morgens acht uur, en e ndigen op Vrijdag den 22 Augustus daar aanvolgende, des morgens acht uur, en dat vóór den 25 dier maand, alle kramen, disschen, tenten enz zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene Politie-verordening, waarbij is be paalde y>dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwij zing van den Marktmeester en na voldoetwng van het marktgeld. Sneek, den 12 Juli 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. van het 'l N. v. d D’t welk een krachtig woordje aan zijn adres laat hoeren Het blad constateert eerst, dal Z. M. geen enkel oogenblik is afgeweken van den constitutioneelen weg. »Eere den Koning zegt het die zijn taak en roeping aldus opvatte., Eere ook aan hem of hen, die Z. M. in dezen geest hebben geraden en voorgelicht. Met vertrouwen mag de natie uitzien naar den dag, waarop de zoo hoognoodige verbeteringen in den geest van het voorstel Kappeyne, na be hoorlijke voorbereiding en langs den wettigen weg, aan Z. Ms. goedkeuring zullen onderworpen worden, Niet op diens persoonlijken onwil of afkeer zullen ie afsluipen.” Maar een zoo belangrijke zaak als grondwets herziening, waarachter de mogelijkheid van Ka merontbinding en een groote agitatie in hel land zich vertoont, is, geen ding dat men zoo maar even uit de hand beslaat, ook wat den vorm betreft. Ernstige voorbereiding in den minister raad en volstrekte homogeniteit, wat de voorge stelde veranderingen betreft, moeten op den voor grond staan. Daarvan is bij Kappeyne’s voorstol geen sprake. Het blad sluit het artikel met de volgende op merking: »’t Eenige wat wij herhalen, ook nu er ten minste eenig licht over de crisis is opge gaan, is dat de liberale party door de wonder lijke gebeurtenissen van den laalsten tyd waarvan nu duidelyk gebleken is, dat de heer Kappeyne de verantwooi delykheid draagt in een toestand is gebracht dat zij het recht niet zou hebben zich te beklagen, in dien hel roer van staat voor een poos in andere handen werd ge steld. Natuurlijk slechts voor een poos, als men uit het gebeurde wil Jeeren en door het geleeide wijs worden, T Was wijs dat rneu indertyd naar een leider, een hoofdman omzag, ten einde de verspreide krachten bijeen te houden, maar nie mand heeft ooit om een dictator of een njkskan- selrer geroepen.” De Amst. Ct. wijst er mede op, dat de hou ding, door den constilu'ioneelen Koning aange nomen, onberispelijk is geweest »en wel zóó voegt het blad er by dat zelfs het liberalisme beginnen moet met zich le recorrstifueeren en dat een ander liberaal kabinet onverbiddelijk geplaatst is tegenover de ministerieele fractie der grond- wetherzieners. Hel blad is niet geheel afkeerig van het denkbeeld, dat een ministerie van de rechterzijde uit deze chaos zou kunnen voortko men. De Stand, betreurt het dat de leden der libe rale partij bij hun gehouden bijeenkomst eenstemmig het roekeloos gedrag den minister Kappeyne hebben algekeurd en tevens vol verontwaardiging op de woorden den beer Van Rees, dat men ageloovigen” geen voet moet geven. De Tijd is tegen grondwetswijziging onder de tegenwoordige omstandighedendie toch niets anders zon zijn dan party geknoei. Het Vad. eindelijk kan niet toegeven, dat de crisis tot een anti liberaal kabinet moet leiden. In beide takken der Staten Generaal is een groote liberale meerderheid, en een anti liberaal ministe rie zou dus geen enkelen reactionairen maatregel kunnen doorvoeren. Stel ook dat een ministerie Van Lijnden of Heemskerk aan ’t bewind kwam dan zou dat ongetwijfeld beginnen met op *t progiamma te plaatsenniet invoering der school wel, en hierbij zou men zich van liberale zijde niet neerleggen. Nu kan men wel de Kamer ontbinden, maar dat is een maatregel die zich in den regel tegen hen keert die ze uitvoert, Het eenig mogelijke is dus een liberaal kabinet. Verandering van personen schijnt echter nood zakelijk, want al zou Z. M., na ai het gebeurde, ongetwijfeld Kappeyne op nieuw lot zich roepen als ’s lands belang het gebood al ziet men in Kappeyne den man der toekomst, toch heeft hel blad thans den moed niet te adviseeren dat ’s lands belang het geven van een nieuwe opdracht aan Kappeyne onverwijld noodzakelijk maakt. Maar wjp dan de hh, Fransen van de Putte en Gremers hebben het mandaat nedergelegd, in de overtuiging dal er voor hen geen meerderheid zou te vinden zijn. Of die pessimistische ver wachting verwezenlijkt zou zijn gewordenis volgens het Vad. betwistbaar. Wel is waar, wa ren er op de vergadering van Maandag eenige liberale leden, die niet onduidelijk te kennen ga ven, dat zij een ministerie-Fransen v. d. Putte onder deze omstandigheden per se zouden be strijden, maar die oppositie had, als het blad op de verstrekte inlichtingen kan afgaan, grooten- deels een zoo eenzijdig karakter, dat het niet wil gelooven, dat diezelfde afgevaardigden, in September terugkeerende en een krachtig minis terie achter de groene tafel vindende, bij die hou ding zouden volharden. Hel zich terugtrekken van die beide heeren levert echter het bewjjs niet, dat de liberale par tij als gouverneerende party voor ’t oogenblik moet aftreden. Van de Putte zou bovendien ondanks al zyn bekwaamheden, met persoonlyke antipathieën te strijden hebben gehad, zyn onder de bekwaamsten en geachte en meest invloedryke liberalen wel personen te die juist door hun minder langdurig a- i - g°en woord tegen dorst inbrengen. »Na daar- Onder hun ministerie zou het werk der grond- slaatscommissie benoemd kunnen den om na te gaan, welke wijzigingen wensche- lijk zijn, en mr. Kappeyne is o i. de aangewe zen man cm aan het hoofd eener deigelijke com missie te slaan. Het blad besluit aldus: »Dat zou naar onze overtuiging niet de eenig mogelijke, maar wel de beste oplossing van de zeer ingewikkelde, ernstige crisis zijn. Het Hand, gaal wel voert met te beweren, dat een conservatief ministerie wenschelyk is boven een liberaal, waarin de heer Kappeyne geen zitting heeft, maar ook bij het Hand, zullen ten slotte ’s lands belang en liefde voor beginselen triumfeeren over persoonlijke en locale sympathieën. «Fouten, vele fouten zijn er begaan, maar zoo ver is het toch nog niet gekomen, dat de libe rale partij ondanks haar aanzienlijke meerderheid in beide takken der Staten-Generaal, in wanhoop een anti liberaal ministerie als redmiddel moei vragen. Zij, die de richting van éen ministerie- Van Lijnden of Heemskerk adviseerenladen naar onze overtuiging een zeer groote verant woordelijkheid op zich.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1