e GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-READ VOOR DE i •f. No. 62. VIE R-E N-D ERTIGSTE J 1879. 2 AUGUSTUS. ITN 42, ZATERDAG F .4 7. ’7is »7a SUTh S t L 6,00 ge- Zoelhoudt, ver- U I T DE PERS. Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fl 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredende franco in te zenden. den tus- den ,00; tste >,00 ,00. -.00. 7,00 4,50 f36. >34 lear de hip en erd iren, den. 15 f 12 30 4 f 80 itenj UM u. If an ■san van itief zijn - ver- 2e j 0,00 Onder ’t opschrift «inconstitutioneel” zegt de Stand «Tegen alle constilutioneele usantiën druischt het in, dat de stukken tusschen hel Kabinet des Ko- nings en den Ministerraad, buiten voorkennis van dien Raad, door derden gepubliceerd zijn, wel niet letterlijk, maar wat den soms tekstueelen inhoud betreft. Hiertoe had de directeur van ’s Konings Kabi net niet mogen adviseeren en de heer van de Putte zich met mogen leenen. Meer dan een vorm van kieschheid de ver- trouwelijke meêdeeling van gedachten tusschen Kroon en Kabinet komt lüermeê in perikel. Vooral met het oog hierop smart, het ons, dat door ’s Konings .Kabinet afwijzend is beschikt op het verzoek van den Ministerraad, om de stukken thans in hun geheel bekend te maken. Dit is inconstitutioneel en onbillijk bei.” ’t Zelfde blad zegt «Uit onbekendheid met de feiten hebben ook wij een oogenblik den schyn aangenomen, als A M Juli. dat de kiezers die hun., stembriefje verloren, of er geen ontvangen hebben, er ter Secretarie der I Gemeente alsmede aan het stembureau een kun nen bekomen dat geen ander biiefje geldig is dan dat het welk hem voor de verkiezing door het plaatselijk bestuur toegezonden of uitgereikt en van het ge deden we meê met hen, die den Minister Kap peyne verweten, de grondwetsherziening, in een oogenblik van overijling, als redmiddel voor eigen eere fe hebben aangegrepen. «Nader onderzoek naar de ware en juiste toe dracht der zaak heeft ons thans overtuigd van het tegendeel. «En als vaslstaand feit kunnen we onzen le zers thans mededeelen, dal grondwetsherziening op het stuk van de Kieswet en de Defensie van meetaf, althans stelling reeds vóór de Roo’s krankheid, lol het schriftelijk program van het Kabinet behoorde. «Alleen de heer van Rees bleef er buiten.” 5.35 zón ingevuld, do, na het voor de keuze vereischle 6,30 6.53 7,584 8,41 8 58 vatten en i 9 16 opzettelijk mogen zijn vastgehecht J_x..f:1 ma 9,34 genomen worden dan alleen van de alsdan Sneek den 1 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. De Kamp. Crt. melding makende van het ge rucht, dat de heer van Lijnden belast is met de samenstelling van een nieuw ministerie, waarin den heer Heemskerk de portefeuille van binnen- landsche zaken zou zyn aangeboden, stelt de vraag Rechtvaardigt de stand van markt, op welke geene bedelaars, rijfelaars, ha- menhang der dingen te zien; beiden zijn mees- koek, ters van de wetgevende en parlementaire taal beiden zijn kloeke, onvermoeide, volhardende wer- kprs. Al ontbreekt aan beiden de hoogere wij ding, die alleen het geloof in beginselen, niet het vasthouden aan stelsels kan geven al missen beiden den moed om groote dingen grootsch te doen al behooren stoute maatregelen niet, kleine concession wel tot beider geliefkoosde regeerings- middelen al is hel brandmerk «politieke immo raliteit” wel soms op hun staatkunde toepasselijk het kan niet worden ontkend, dat zij ten minste houding hebben houding, een taak die, na Thor becke, geen énkel onzer liberale regenten heeft getoond. Zij hebben ten minste alle uilerlijke vormen, die bij een regeering passen, die men van een regeering verlangt en verlangen moet hun woord is hoog en waardigwat hel mist aan gloed wint het aan ernst. Zij slaan geene geniale uien en improviseeren geen wereldbe schouwingen, maar zij pruilen en tyranuiseeren evenmin. Maar -als deze mannen nu weder aan de re geering komen, dan kan men er zeker van zijn, dat de liberale partij tijdens baar optreden haar eenheid en kracht herwint en na eenige jaren in .1881 met een radicaal ministerie optreedt. Alles wat door de anli-liberale partijen sinds hel optreden van Kappeyne werd gewonnen, zal on der Heemskerk weder Ie loor gaan. Het blad besluit aldus «Op dit critieksle punt der crisis heeft men tol nu toe te weinig gelet. Toch ligt hier de knoop. Wil men de liberale lyranme breken, dan moet men de liberale partij dwingen verder te regeeren. Daar behoort een einde te komen aan de rol, die de conservatieve richting maar te dikwijls op zich nam het weg bereiden voor een nieuw liberaal bewind. «De liberale partij moet regeeren. Zij moet regeeren totdat de verwarring hopeloos wordt en zij zelve zonder hope afstand doet. Zij moet ge dwongen worden tot de verklaring, dat zij met meer kan. «Men kan dit alles cyniek heetenin den goe den zin is de waarheid cyniek. Men kan zeggen dal het onvaderlandlievend is het vaderland aldus aan de verwarring prjjs te gevenwij antwoorden daar zijn'sommige ziekten, die men tot een ze kere hoogte moet doen stijgen, om ze te kunnen genezen. Voor ons, die het liberalisme de ziekte achten van het vaderland, is de verwarring nog niet hoog genoeg geklommen om geneeslijk te zijn. «Noch vaderlandsliefde, noch gezonde politiek gebieden op dit oogenblik een conservatief kabi net. Integendeel zardspelers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelaten^alh^^aLjya^ den 12 Augustus An^^f^Tmor^ensaEhiuur, en eindigen op Vrijdag den 22 Augustus daar aanvolgende, des morgens acht uur, en dat vóór den 25 dier maand, alle kramen, disschen, tenten enz zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene Politie-verordening, waarbij is be paald »dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwij zing van den Marktmeester en na voldoening van het marktgeld. Sneek, den 12 Juli 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. U ÜP- van ier- te eer. 'erl. cht. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewond letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. mei ne uingen uer loeKoi de kracht van het heden. Het blad kan zich zeer goed begrijpen dat men dadelijk weder op Heemskerk en Van Lijnden hel oog heeft geslagen. In 't noemen dezer namen ligt een soort van hulde die de scherpste ver- oordeehng der liberale staatsmannen in zich be vat. Men kan de namen Heemskerk en Van Lynden niet uitspreken zonder tevens te denken aan grooteaan zelden geëvenaarde talenten. Reiden beheerschen volkomen het gebied, waarop zij moeten besturen en arbeiden beiden bezit les genoeg veelzydige ontwikkeling om den sa- 04 .p.. o/ meentezegel voorzien is; dat de in bet briefje in te vullen personen duidelijk, met naam en voornaam, moeten worden aangewezen, en dat wanneer de namen van meer- De Tijd dringt er op aan, dat de liberale partij aan het bewind blijft. De anti liberale richting krygt in het land wel meer en meer de over hand, maar voor het oogenblik is een staatkun dige parlijformatie, die aan de anti-liberale par tyen het regeeren mogelijk zou maken, nog niet gegeven. Zij zal komen, maar men regeert niet met de dingen der toekomst, men regeert met he COMMISSARIS van POLITIE te Sneek Ll maakt bekend dat de Kramen gedurende de Kermis des Zondags des namiddags ten vier ure kunnen worden geopend en dat de spellen des avonds ten zeven ure kunnen aanvangen. zaken deze oplos sing van de crisis Onzes inziens, geenszins, zegt het blad. Wy hadden ons des noods kunnen verklaren de op- treding van een kleurloos Kabinet, met mannen bijvoorbeeld in de richting van Van Reenen, ’s Ja cob, Van Golstein, Van Voorthuijzen, ofschoon zulk een Kabinet slechts een tijdelijk karakter zou kunnen hebben. Maar voor mannen van zoo geprononceerde kleur als de heeren Van Lijnden en Heemskerk ligt er in den politieken toestand geen enkele reden om hun tijd weder gekomen te achten. Met deze oplossing der crisis kan geen der partijen vrede hebben. De anti-hberale partijen niet, omdat zij vooruit kunnen berekenen, dat men eene herhaling zou krijgen van het bedroe vende, diepimmoreele en demoraliseerende schouw spel, dat de jaren 187477 hebben aangeboden. Of zijn misschien de heeren Van Lijnden en Heemskerk voornemens het ditmaal cver een anderen boeg te werpen, willen zij beproeven ditmaal in den geest der anti-hberale partijen te regeeren Maar dan moeten zij beginnen met de nieuwe schoolwet onuitgevoerd te laten, en doen zij dit, dan is al dadelijk een conflict met de Vertegenwoordiging te wachten. Zij zullen dan hun kracht moeten gaan zoeken in Kamer ontbindingen. De ondervinding van 1,837 en 1868 heeft echter geleerd, dat ook dit middel niet in staat is aan anti-liberale ministers eene ge dweeë Volksvertegenwoordiging te verschaffen zelfs al worden kunstgrepen gebezigd, zooals in dat woelige tijdperk door Heemskerk en graaf van Zuijlen werden uitgedacht. Bij een man als Van Lijnden onderstellen wy te veel politieken takt, dan dat wij hem in staat zouden achten aldus nog eens alles op haren en snaren te stellen. Maar wat zou hij dan komen doen? Dingt hij naar de eer om aan het,in werking brengen der liberale schoolwet zijn naam te verbinden Aan welke oordeelvellingen van de zijde zijner voormalige vrienden, de anti-revo- lutionairen, zou hij zich dan wel blootstellen?! Wij ontveinzen ons geen oogenblik het ernsti ge en moeielijke van dan politieken toestand. Doch wij kunnen niet erkennen, dat de liberale partij buiten machte zou zijn het regeeringsbe- leid te blijven voeren. Zelfs Kappeyne achten wy nog geenszins onmogelijk gemaakt, mits, natuur lijk zijn programma worde aangenomen. In geen geval echter kunnen wij toegeveu, dat de conslituti- oneele eischen met een optreden van mannen als Van Lijnden en Heemskerk zyn overeen te bren gen. - dere personen dan het te kiezen getal mochten -;_.i, getal, daarop vermeldde namen niet in aanmer king komen dat het stembriefje niet onderteekend mag zyn, geene andere stembriefjes mag om vatten en dat geene zoodanige briefjes daaraan 9 16 opzettelijk mogen zijn vastgehecht door f dat na vijf ure geene briefjes meer zullen aan- 9,34 genomen worden dan alleen van de alsdan nog 9 51 in de zaal aanwezige kiezers. door door door 10 14 1510 M r BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekend, dat de Jaar- KENNISGEVING. VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTERAAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek Gezien het Proces Verbaal van de opening der stembriefjes, die ter benoeming van een Lid van den Gemeenteraadin de plaats van den heer Mr. L REITSMA, die zijn ontslag heeft genomen, den 28en Juli jl te Sneek zijn ingeleverd, wi.aruit blijkt dat het bureau v*n stemopneming, ter zake dier verkiezing, toen het gold eene herstemming tusschen twee personen, heeft beslist, dat een tus schen hel getal der in de bussen gevonden stem briefjes en dal der kiezers, die stemden, gebleken verschil op de verkregen meerderheid van stem men van invloed heeft kunnen zijn Gelet op de artt. 70 der Kieswet en 15 der Gemeentewet doen te weten dat ter verkiezing van een lid van den Ge meenteraad, ter vervanging van den heer Mr. L. Reitsma, andermaal eene vrije stemming zal plaats hebben op Maandag den 11 Augustus 1879; dat het bureau van stemopneming voor de inlevering der stembriefjes zitting zal houden van des morgens negen tot des namiddags vijf ure, in een der localen van het Raadhuis en dat de opening der stembriefjes zal geschie den op den daaraan volgenden Dinsdag, aanvan gende des morgens ten negen ure in het Raadhuis. Da kiezers worden voorts nog opmerkzaam ge maakt op de volgende bepalingen der Kieswet en der Gemeentewet, te weten dat leden van den Raad alleen kunnen zyn de meerderjarige ingezetenen dezer Gemeente, die Nederlanders en in het volle genot der burger lijke en burgerschapsrechten zyn dal bloedverwantschap of zwagerschap in eersten of tweeden graad niet mag beslaan schen den Burgemeester en de leden van Raad, noch tusschen de leden onderling dat de aftredende leden dadelijk weder kiesbaar zijn dat hel stembriefje, schriftelijk ingevuld, door den kiezer in p e r s o o n in de stembus moet gestoken worden VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag 2 Aug. 1879 *s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raads besluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Benoeming van een hulponderwijzer aan de Tusschenschool. 4. Voorstel op het adres van de Wed. L. P. Ouwersloot, om restitutie van Hcofdelijken Omslag. 5. Idem op het adres van G. Faber en P. Bijvoets, om kwijtschelding van beloopen boete wegens te late oplevering van werk. 6. Idem op het adres van Nies. 7 om schadeloosstelling wegens het opheffen der draaibrug over de «Kleine Palen”. 7. Aanbieding der gemeenlerekening over 1878. 8. Onderzoek der geloofsbrieven van de we gens periodieke aftreding verkozen leden van den Gemeenteraad; 9. Reglement van het O. B. Weeshuis.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1