NIEUWS- EN ADVERTOTIE-BLAD VOOR DE GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEER, No. 63. VIE R-B N-D ERTIGSTE WOENSDAG 6 AUGUSTUS. 1879. u- 4 ER (OIRtVT. s v i: e >tu- ADVERTENTIËN I N N E X L. A NT». yer- )O i a U 1 T DE PERS. derde ontbieding. I ure kunnen Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. Stel> Ma de lur- Ik kan u verzekeren, dat het bericht, volgens hetwelk Z M de Koning heeft gewei gerd verlof te geven tot het publiceer en van het dossier, waarheid bevat. Rit pleit wel voor Kappeyne. ver- 2 de M g‘ i te ih te Ira. en- dk. ch. ije- de 45 m- 03- ies >u- o [6- doen njpen, wilden we van meet lijk uitspreken, en doen uitkomen, dat onttakeling van het liberalis- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekend, dat de Jaar markt, op welke geene bedelaars, rijtelaars, ha- zardspders of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, sullen worden toegelaten, alhier aal ingaan op Dinsdag den 12 Augustus 1879, des morgens acht uur, en eindigen op Vrijdag den 22 Augustus daar aanvolgende, des morgens acht uur, en dat vóór den 25 dier maand, alle kramen, disschen, tenten enz zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene Politie verordening, waarbij is be paald »dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwij zing van den Marktmeester en na voldoening van het marktgeld. Sneek, den 12 Juli 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. tot dv. eer, ijn. ralt ‘je. Mi- te link De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dal ter vervanging van jhr. inr. J. H. F. K. van Swinderen in het hoofdkiesdistrict Dockum eene verkiezing voor een lid der Tweede Kamer zal plaats hebben op Dinsdag 26 Aug. 1879, en dat, zoo herstemming noodzakelijk is, deze zal geschieden op Dinsdag 9 Sept, daaraan volgende. ne COMMISSARIS van POLITIE te Sneek |J maakt bekenddat de Kramen gedurende de Kermis des Zondags des namiddags ten vier worden geopend en dat de spellen deg avonds ten zeven uro kunnen aanvangen. zonder toekomst. Is akelig, maar d V impos sible nul n'est tenu.” de ineenzakking en me gewagend, hiermede volstrekt niet verstaan een weeropbloeien van bet verdorde conservatis me, maar veeleer een d*screditeering van liberaal en conservatief hei.” Kerdijk, (ex-mededirecteur der Afrikaansche Handelsvereeniging), zal heden te Roosendaal aan de Nederlandsche justitie overgeleverd worden op voorwaarde dat geen andere vervolging tegen hem ingesteld wordt dan wegens feiten, die vol gens de Belgische wet als bedriegelyk gequalifi* ceerd worden. Hel uitvoerig voorloopig verslag, hetwelk de commissie van onderzoek omtrent de verrichtingen van de Rotlerdamsche Handelsvereeniging heelt uitgebracht, luidt niet zeer bemoedigend. »AI moge, leest men o.a., »het verlies ten slotte blij ken iels minder groot te zijn dan de balans van 31 Mei 1879 recht geeft te verwachten, zoo is daarmede voor de toekomst nog weinig gewon nen. O. i. is met de beperking van het doel der vennootschap tot het exploiteeren van Feijen- oord het oogenblik aangebroken om tot de meest eenvoudige inrichting van haar bestuur over te gaan en daarop vooral ook bedacht te zijn bij de aanstaande exploitatie van Feijenoord.” De commissie adviseert ten slotte den heer Tben-Bergh, mede-directeur van L. Pincoffs, ont slag te verleenen. Hij is niet van onvoorzichtig heid vrij Ie pleiten, door zich niet met de noodige kracht te verzetten tegen L. Pincoffs De Arrondissemenls-Rechlbank te Roermond heeft den leerling van de hoogere burgerschool te Venlo, die onlangs zijn leeraar met een pistool dreigde, tot een geldboete van f 8 en wegens verzet tegen den commissaris van politie tot 8 dagen eenzame opsluiting veroordeeld. korps georganiseerd. Nooit werd ook slechts één oogenblik de tegenstelling van de anti-revolutio- nairen tot het liberalisme uit het oog veiloren. Het blad verklaart vervolgens, dat de anti-re- volutionaire partij tegenover een eventueel kabinet- Van Lijnden geen andere positie kan innemen dan vroeger. Het omdolen met de conservatieve .dwaalstarren” ligt niet in haar aard. Al is het zeer goed te doorzien, dat er een ministerie-Van Lijnden komen moet, toch wordt volstrekt ge weigerd om ter wille van wien ook op de eere van eigen beginselen te laten afdingen of ooit aan politieke karakterloosheid het eerebevel uit ie reiken voor slaatmanswijsheid eener hoogere orde. Het blad besluit het betoog aldus >Komt Van Lijnden, dan zal de vraag zijn hoe hij komt. Met de goudschaal en de passe partout, of wel met de overwinnelijke kracht die er schuilt in de kloeke belijdenis van diep gewortelde beginselen En indien het laatste, dan, maar dan ook alleen, zullen we hem eere en hulde geven, ook al mochten die beginselen niet blijken, ja zelfs al mochten ze lijnrecht tegen de onze overstaan. »Het liefst, dat spreekt van zelf, zagen we den talent vollen man terugkeeren naar het punt van waar hij uitging en zich weer met ronde taal en een warm hart aan zijn eens afgestooten broe deren verbinden. Maar kan dal niet, dan zullen we natuurlijk bereid worden gevonden, om hem de eere van zijn eigen beginselen te laten om hem het profijt van hel exceptioneel moeilijke der positie te gunnen, zelfs om vroegere verbin ding in rekening te brengen. Alleen tot het loven van een verder demoraiiseeren van onzen 1‘ estand, daartoe, dat zij duidelijk uitgesproken, leeoen we ons niet. >En juist wijl nu van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De Standaard bespreekt »den naderenden i. val van het liberalisme.” Het blad begint met op nieuw in den breede aan te toonen, dat de I conservatieven en de liberalen noch in uitgangs punt, noch-in doelwit verschillen, maar alleen in I graad van toepassing. Beide toch zijn eenstemmig van meening, dat hei leven der natie, dat de burgerlijke huishou ding haar doe) in zich zelf vindt en dus noch openlyk, noch bewust op mag treden als van den Jevenden God afhankelijk, aan zyn gebod gebon den en geroepen om dienstbaar te zijn aan de verheerlijking van zyn naarn. Godsdienst is een taak van het hart en van de binnenkamer zeggen èn liberaal èn conservatief. Beide moeten dus tot de revolutie-parfij gere kend' worden, een party die hier te lande nog altijd sterk genoeg is om een 30.000 kiezers on der haar vaandel te brengen Daaronder zyn echter een 10,000tal conservatieven, die, in slede van de partij der liberalen te versterken, de orde, tucht en eenheid van het liberale leger totaal hebben verbroken en de party slechts een val- BChe schittering en een schijnbare kracht gegeven. Toen de nieuwe ‘levensphase der anti-revoluti- onaire party aanbrak en de strjjd begon tegen de conservatieven, gold dit niet hel regeer-systeem van de laalslen wyl dal op zich zelf niet be staat maar het was steeds rechtstreeks op de liberale theoriën gericht. De niet-conservatieven, «-die onder hun banier verdwaald waren, werden uit hun gelederon losgewikkeld en tot een eigen het exceptioneel smadelijke van onzen poliiieken toestand allicht in de poli tieke kansberekeningen van vriend en vijand an- dersoortige vermoedens ten onzen opzichte kon i af ons duide- we van Volgens de N. R. C. is Zaterdag te Rotterdam een der vermoedelijke daders van den diefstal in het magazijn van den heer Van Loon en een tweede te Emmerik in hechtenis genomen:* De eerstbedoelde heeft de domheid begaan te Rotterdam terug te komen om zyn koffers en kleeren enz. af te halen, die hy op de gestoffeer de kamer, welke hij bewoonde, had achtergelaten, en nog wel (naar men zegt) vooraf zyn voorma lige hospita per telegraaf van zijn aankomst be- richt te zenden. Aldus moest hy wel in den val loopen I Men vond bij hem een retonrbiljet op Emme rik, en dit leidde gemakkelyk tol bet vermoeden, Het geval met den tapper v. G. te Drimmelen, die door een drietal personen moedwillig ion mishandeld zijn, blijkt zich eenigzins anders te hebben toegedragen dan eerst gemeld is. De bedoeling van de beide verscholenen is geweest zich te overtuigen van de juistheid der beschul diging, door zekeren C. H. tegen den tapper ingebracht. Toen daarop uit des tappers woor den de juistheid der beschuldiging bleek, kwamen zij voor den dag en bij de worsteling sloeg v. G. van de trap, beleedigde de ruggegraat en over leed. De drie personen zijn op vrije voeten maar het rechterlijk onderzoek is nog niet af- geloopen. ne Commissaris van Politie te Sneek maakt U bekend, dat de sluiting der koffiehuizen en tapperijen gedurende de aanstaande kermis zal plaats moeten hebben als volgl 12, 14, 15, 18 en 21 Augustus des nachts om ‘drie uren, de overige dagen tot de politie de sluiting wenschelyk acht. Bij ongeregeldheden kan de politie ten allen lyde de sluiting bevelen. De Haagsche kroniekschrijver der N. Gron. Ct. xegl «Ter landsdrukkerij zegt men worden in de laatste dagen allerlei proeven genomen met kleurendruk; dag en nacht wordt geweiktomde meest indrukwekkende kleurenschakeering Ie vinden, in slaat om de kiezers scherts ter zyde, maar met de geloofwaardigheid der geruch ten omtrent de optreding van een Ministerie- Heetnskerk, zijn de vooruitzichten op eene nieuwe Kamerontbinding er niet minder op geworden dan bij *t behoud van Kappeyne in geval van weige ring van ons tegen wool dig parlement, om de buitengewone laak der grondwetsherziening te helpen uitvueren. Men spreekt werkelijk van een deide Kamerontbinding, ingeval de heer Heems kerk aan ’t roer moet komen. Dit nu verwon dert mij nietik geloof inderdaad, dat als de heer H. aan de groene tafel zitting neemt, hij ‘t recht heelt op een derde ontbinding. De h beialen hebben zich tijdelijk onmogelijk gemaakt en zij moeten dus aan hem, die de regeerings- taak op zich neemt en daardoor aan de liberale party de kans opent straks, r.a eenige oefening in eensgezindheid en begrip van solidariteit in de politiek, weder versterkt terug te' keeren, het genoegen niet ontnemen van zich de Regeering zoo aangenaam te maken als hij kan. Of nu een Kamerontbinding iets baten zou en dus noodig is, is een andere vraag, ’t Geldt hier alleen pourvu qu'on s’ amuse. Ik voorzie er toch voor de anti liberalen niet veel heil in hoogstens zullen de anti revolutian- nairen hier en daar nog een slem winnen en zal de meerderheid der liberalen wellicht met een paar stemmen verminderenmaar eene verplaat sing der meerderheid is, zelfs na drie ontbindin gen en drie op oranje-papier gedrukte, met ge kleurde wapens geïllustreerde en in vergulde lystjes uit te geven proclamation, niet te wachten. Doch juist daarom verwondert ’t mij dat er aan het optreden van den conservatieven ex- premier wordt gedacht en geloofd. Ik weel T, hij is geraadpleegd, uit Lumenburg ontboden en gekomen hij confereert druk, wandelt ’s avonds met de heeren van der Does de Willebois, van Zuylon van Nijev-sld (uit Weenen), Enderlein en andere oud-Ministers, aan ’t Scheveningsche strand, teneinde zich te oefenen in het beoordeelen van den horizont, waarvan de kennis in een politiek man een goede eigenschap is, ik weet dat men reeks geheele combinatiën gereed heeft. Heems kerk. Binnen! Zaken, van der Does of v. Zuylen (uit Weenen) Buitenl. Zaken, Wintgens, Justitie, Taalman Kip, Marine, Enderlein, Oorlog, Hassel- man, Koloniën, van der Heim, Financiën en Klerck, Waterstaat en van Lijnden toeziende voogd, maar mei dat al betwijfel ik het toch nog of wy ten slotte een Kabinet-Heemskerk zullen krij gen. Zóóveel beleid en doorzicht ken ik den heer H. toch nog wel toe, dat hij de overblijfse len zijner politieke reputatie niet opzettelijk zal gaan verspillen. Een van beiden toch: óf hij moet, terugkeeren- de, door wien ook omringd, de rol van liberaal Minister malgré lui en bij de gratie zijner politie ke tegenstanders hervatten óf hij plaatst zich te genover de liberalen en dan Ce n'etait pas la peine assurément De changer de gouvernement, want ook ddn zullen de liberalen reeds spoedig weder de macht opeischen. Hoe men de zaak ook keere of wende, ik blijf als de eenige mo gelijke uitkomst een Cabinet d'affaires beschou wen. Zulk een kabinet zou de schoolwet, als fait accompli, kunnen en moeien invoeren Heems- kerk's Ministerie zou dat, eerlijk willende zijn, vermoedelijk niet doen. Van daar dan ook, dat Z. M. de Koning geweigerd heeft, hangende de crisis, het besluit tot uitvoering de ieekenen. De mogelijkheid der niet-uitvoering is dus open gelaten maar daarmeê is een Kabinet-Heemskerk en elk anti-liberaal Ministerie reeds veroordeeld. En voert zulk een Ministerie de Kappeyne wet wel uit, dan keert terstond de toestand van 1877 te rug Heemskerk c. s. door de «liberalen »ge- doogd”, maar door zijn «vrienden” vei laten. Uit alles blijkt, dat de moeielijke crisis, waar in ons de heer Kappeijne heeft gebracht, nog verre van opgelost is. En zoolang de geheele loop der treurige geschiedenis niet officieel bekend is en geen ander licht over de gebeurtenissen doet opgaan, blijf ik dan ook van meening, dat èn Kappeijne èn de liberale partij in haar geheel voor het tegenwoordige als Regeeringshoold- en partij moeien wijken maar dat evenmin een gedecideerd anti-liberaal Ministerie tegenover de kiachtige meerdeiheid in de beide Kamers kan optreden. Er blyll geen andere uitweg over dan een Kabinet zonder kleur, zonder ante cedenten, zonder programma, zonder ambitiën,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1