IMIS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1879. VIE R-E ISI-n E R TI G S T E J ZATERDAG 9 AUGUSTUS, No. 64. ratis. 44 C01RA1T. ADVLUTENTIËN 00 UIT DE PERS. ver- dat de kiezers die hun stembriefje verloren, of 1 N M K V L. A Af». f. 1 de stten Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1 25. Alle hrjeven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. den tus- den koe Maar and 42, 2e >0 00; ste 50 10. 1: n, n. 15 10 >0 9 Heden heeft Ie Maastricht de 10e openbare uitvoering van het Nederlandsch Gymnastiek-ver bond plaats. «Onze Tentoonstelling zegt de Amh. Qrt. behoeft in meer dan een opzicht niet voor die van groote steden onder te doen, ook niet wal de zakkenrollers betreft. Dezer dagen ont- •eni erna. uin- tkke De Stand, verzekert, dat de heer Van Lijnden niet alleen zeil niet het volkspetionnement tegen de schoolwel geteekend heeft, maar zich boven dien in zeer gestreng afkeurenden zin over het petionnement heeft ui gelaten. Voor dit feit staat de Standaard in. Men meldt uit ’s Gravenhage aan de Amst. Ct.dat de volgende Ministers eerstdaags zullen optreden van Lynden (Justitie) Heemskerk (Birmenlandsche Zaken en Waterstaat), Taalman Kip (Marine), van der Does de Wdlebois (Bui* lenlandsche Zaken), Beijen (Oorlog) en Watten dorf, oud algemeen secretaris en resident in Indie, (Koloniën). KENNISGEVING. VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTERAAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek Gezien het Proces Verbaal van de opening der stembriefjes, die Ier benoeming van een Lid van den Gemeenteraad in de plaats van den heer Mr. L REITSMA, die zijn ontslag heeft genomen, den 28en Juli jl te Sneek zijn ingeleverd, waaruit blijkt dat hel bureau van stemopneming, Ier zake I dier verkiezing, toen hel gold eene herstemming tusschen twee personen, heeft beslist, dat een lus- He Commissaris van Politie te Sneek maakt U bekend, dat de sluiting der koffiehuizen en tapperijen gedurende de aanstaande kermis zal plaats moeten hebben als volgt 12, 14, 15, 18 en 21 Augustus des nachts om drie uren; de overige dagen tot de politie de sluiting wenschelijk acht. Bij ongeregeldheden kan de politie ten allen tijde de sluiting bevelen. onder den naam van een candidaat van wien we mogen verwachten dat hij niet uitsluitend de belangen van den stand die hem afviardigt, maar die van heel het volk, ook dat gedeelte dat ach ter de kiezers staat, verdedigen zal, is hoogst gevaarlijk, daar dit voor de bevoorrechten, de kiezers, juist een rede zou kunnen worden om den door de niet-kiezers, de van rechten versto- kenen, aanbevolen candidaat, in de minderheid te laten. Wat dus anderen ten hoogste interesseert, tot in de uiterste mate belang inboezemt, laat ons onwillekeurig koud en ongevoelig, maar daarom te meer ontevreden en wrevelig. En terwijl dus door heel het land het vuur van den verkiezings strijd brandt en allen wien het recht van mee doen gegeven is, ijveren om hunne brandstof aan te brengen en hunne belangen in de schaal te leggen, schiet ons voor heden niets over dan lijdzaam en geduldig af te wachten, wien het den kiezers goeddunkt de hoogste belangen van land en volk toe te vertrouwen. «Alleen blijft de flauwe hoop bestaan, dat in één of meer districten een candidaat door de ma zen sluipt, wien men vergeten had naar zyn ge loofsbelijdenis op het punt van algemeen stem recht te vragen. Dat is alles.” Het blad besluit aldns«De Engelschen, in veel opzichten zoo praclisch, hebben eens gezegd Ontneem ons alle rechten zoo gij wilt, maar iaat ons de vrijheid van spieken en van schrijven, het recht van vergaderen en van de pers en dia beiden zijn voldoende om alle andere rechten te her- of te overwinnen. Welnn, wat ons ook on rechtvaardig moge worden onthouden, die vrij heden, waar de Engelschen zoo hoogen prys op stellen, hebben wede grondwet waarborgt zo ons. Wat belet ons nu ijverig en naar harte lust van die vrijheden gebruik te maken, om datgene, wat wij voor alles wenschen, te verove ren De wegen slaan open, we hebben ze slechts te bewandelen, ze zyn de eenige middelen om voor de zaak die wij wenschen propaganda te merken. Zonder dat is er voor heden althans niets te doen. Die dus het doel «algemeen stem recht” wil bereiken, make ijverig van de middelen, de prediking door woord en schrift, gebruik. Ie der kan meedoen. De een door handelend op treden en de andere door her. die tot handelen geroepen zijn, te steunen bouwers en helpers, aan beiden is behoefte.” aan den gemeenteraad in zijne vergadering van 2 dezer is aangeboden de Rekening van de ont vangsten en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1878, en dat die rekening, te beginnen met den Hen dezer maand, gedu^^y-’e 14 dagen, van 's morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur, v< een ieder ter inzage is nedergelegd ter ÖSn^arie dezer gemeente en vjcils in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 8 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, J. van DRIESSEN Burgemeester. B. de JONGH L. Secretaris. De Werkmansbode, het orgaan van het alge meen Nederl. Werkliedenverbond blijft steeds op algemeen stemrecht aandringen. «Vooralsnog leveren de veikiezingen voor- ons weinig belang rijks op, - schrijft het blad. Direct mogen wij niet ‘meedoen en wat we indirect zouden i-..i mede onze aanbeveling zetten KENNISGEVING. V BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat, van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7 ‘Z, Cents. Bij abonnement i* de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. en op en de 1 dal onhoudbare van hun toestand nog in lijds ingezien, dan ware levensverlenging mogelijk ge weestmaar juist dat doorzicht ontbrak en iedere critiek werd hooghartig geignoreerd. Zoo hoog hartig, dat de uitdrukking«die de Goden ver derven willen ontnemen zij het verstand geheel op hen van toepassing is. En zelfs thans, nu het bloed door windselen siepelt en dus de du pe door geen mooispraak langer te verbergen is, zelfs nu nog spreekt het over zijn smaad en zijn werkeloosheid als een voorbijgaand ziekteverschijn sel, waarvan de schuld ligt in Kappeyne’s onhan- handigheid, of in Van de Putle’s linksheid of in j foutieve partijorganisane, en er bestaat voorge- voel noch besef van hel feil, dat men de muren van Sedan al nader komt Dit juist is het tra gische. Tiagischer nog, wijl te midden vin den smadelijken jammer, waarin de liberalen neder- liggen, de eenige leus die hen nog saamhoudt, deze blijft hel land regeeren builen God! De Stand, wijst er vervolgens op, dal niet al leen ons klein landje het bewijs van den val van het liberalisme levert dat zou op zichzelf weinig bewijzen maar dat in schier alle landen hetzelfde bespeurd wordt. Smadelijke ineenzakking en versmelting van het liberalisme, dan wij voor eenige weken in Duilschland beschouwden, is nauwelijks denkbaar. In Oostenrijk zijn de liberalen in de minderheid gebrachtin Italië tuimelt ka binet na kabinet en biijKt elk nieuw opkomend ministerie al even onvruchtbaar en onbekwaam tot eenig goed als het voorafgaandevan Zwit serland kwam het bericht, dat de doodstraf we der kon worden ingevoerd en dal het de gere formeerde anti-revolulionairen weder gelukt was positie te nemen in kantonnale raden in Frank rijk schijnt het liberalisme we) overwinnaar, maar die de zaken van naderbij beziet, bespeurt dat er totaal gebrek is aan liberale staatslieden aan de overzijde van het kanaal is het nog treu riger en ook in Amerika is hel libéralisme ziek en dreigt onder te gaan door de democratie van het zuiden. Letterlijk is Belgie, het kleine Belgie, het eenige landeke in de beschaafde wereld, dal de liberale zeloten eenigermate kan troosten voor hun algemeene malaise. Deze algemeene paniek onder de liberale staats lieden is niet te danken aan een toevallige coïn cidentie van omstandigheden, maar moet aller- wege uil geheel dezelfde oorzaken worden ver klaard. Allerwege toch dankt het liberalisme zijn val 1° aan gebrek aan staatslieden 2° aan in nerlijke verdeeldheid 3° aan ontrouw aan eigen beginsel, en 4® aan de biltere teleurstelling die het den na'ien berokkend heeft. Wat de beide laatste punten betreft, herinnert het blad nog, dat het liberalisme overal optrad met den kreet, dat «alles vrij en gelijk” moest worden, dal dwang onbelainelijk was en dat al leen in vrijen kamp met gelijke wapenen en op ellen terrein de strijd der geesten zeu beslecht worden Zoolang hel aan dat stelsel getrouw i bleef, bloeide hetmaar nauwelijks door de schoo- ne leus tot invloed gekomen, begon het dien te 1 misbruiken om propaganda te maken voor hel ongeloof en te ijveren tegen het koningschap van den Christus. Zoo is het er dan toe gekomen, dat het libe ralisme schier gelijktijdig èn in zijn staatsrechte lijk, ên in zijn economisch systeem fiasco heeft gemaakt. natige laakte 3 S A K K ,00. >00 >,50 32. 8Chen het getal der in de bussen gevonden slem- 1briefjes en dal der kiezers, die stemden, gebleken verschil op de verkregen meerderheid van stem men van invloed heeft kunnen zijn Gelet op de arlt. 70 der Kieswet en 15 der Gemeentewet doen te weten dat ter verkiezing van een lid van den Ge meenteraad, ter vervanging van den heer Mr. L. Reitsma, andermaal eene vrije stemming zal plaats hebben op Maandag den 11 Augustus 1879 dat het bureau van - stemopneming voor de i inlevering der stembriefjes zitting zal houden van i des morgens negen tut des namiddags vijf I ure, in een der localen van het Raadhuis L en dat de opening der stembriefjes zal geschie den cp den daaraan volgenden Dinsdag, aanvan gende des morgens ten negen ure in het Raadhuis. De kiezers worden voorts nog opmerkzaam ge I maakt op de volgende bepalingen der Kieswet en I der Gemeentewet, te welen dat leden van den Raad alleen kunnen zijn de meerderjarige ingezetenen dezer Gemeente, die Nederlanders en in het volle genot der burger- Ijjke en burgerschapsrechten zijn i““ dat bloedverwantschap of zwagerschap in I eersten of tweeden graad niet mag beslaan scheu den Burgemeester en de leden van 1 Raad, noch tusschen de leden onderling dat de aftredende leden dadelijk weder kiesbaar zijn dat het stembriefje, schriftelijk ingevuld, door den kiezer in p e r s o o n in de stembus moet gestoken worden dat de kiezers die hun stembriefje verloren, of 1 er geen ontvangen hebben, er ter Secretarie der Gemeente alsmede aan het stembureau een kun nen bekomen dat geen ander briefje geldig is dan dat het welk hem voor de verkiezing door het plaalselijk bestuur toegezonden of uitgereikt en van het ge- meentezegel voorzien is; dat de in het briefje in te vullen personen ^duidelijk, met naam en voornaam, moeten worden aangewezen, en dat wanneer de namen van meer dere personen dan het te kiezen getal mochten zijn ingevuld, de, na het vopr de keuze vereischle getal, daarop vermeldde namen niet in aanmer king komen dat hel stembiiefje niet onderteekend mag zijn, geene andere stembriefjes mag om vatten en dat geene zoodanige briefjes daaraan opzettelijk mogen zijn vastgehecht dat na vijf ure geene biiefjes meer zullen aan- •^enomen worden dan alleen van de alsdan nog in de zaal aanwezige kiezers. Sneek den 1 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, t Do Secretaris W. vin WANING Jr. De Stand, heeft de laatste dagen de bespre king van den naderenden val van het liberalisme voorlgezet. Nadat in hel eerste artikel op de overeenstemming gewezen is, die in beginsel tus schen conservatieven en liberalen bestaal, de onderscheiding tusschen deze richting anti revolutionairen, wordt in het tweede herin nerd op welke wijze de anti revolutionaire partij den strijd legen het liberalisme gevoerd heelt. Dit geschiedde èn door zichzelf te organiseeren, èn door wat goed in de liberalen was over te nemen, en door hun fouten, zoo van systeem als tactiek, onbewimpeld te bestrijden. Maar de Stand, is niet verwaand genoeg te beweren dat het ontbindingsproces van hel libe ralisme aan de pogingen van de anti-revolutio- naire jrartij m?et worden toegeschreven. Het li beralisme zakt ineen door eigen schuld, het kwijnt weg door bloedarmoe, door gemis aan levens vatbaarheid, door het faliekant uitkomen van zijn betekeningen Dit ligt niet aan de mannen die hel voorstanden, aan te geringe toewijding waar mee zij voor hun ideeën ijverden, en nog min der aan de ongunst der tijden en omstandighe den, maar uitsluitend aan het systeem zelf. Zoolang ze met het breekijzer aan het sloopen waren, ging alles voor treffelijk, want zijjvon- deu schier overal een hopeloozen toestand. En op het hanteeren van dommekracht en voet verstaan die heeren zich bij uitstek, sloopen gaat snel En hoe groot de massa weg te ruimen verwulven en kasteelen dan ook was, eens kwam er toch een einde aan en toen sloeg voor het libei ahsme de ure om van eigen deug delijkheid de proef te nemen. Toen moest het zelf gaan bouwen En voor die proef is het bezweken. Bezweken doordien het nu te ver- I geefs omzag en tastte naar «dien hoogeren le vensernst,” dien hel eerst zoo moedwillig bespot, vertreden en verbannen had. Bezweken, duor- dien het nu, te laat helaas 1 ontdekte, hoe in el ke menschelijke saainleving de bodem zelf u be geeft, waar ge met hel geloof aan den levenden God dorst breken. Bezweken niet minder, omdat, na hel roekeloos afschaffen der historische tradi tie, dan nu ook ten eenenmale die mannen-vor- meude kracht bleek te ontbreken, die alleen aau het proces der historie kan worden 01 tleend. Hadden, ia scherper zienden onder de liberalen I wijlen doen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1