GEMEENTE Ell DET ARRONDISSEMENT SNffl, NIEUWS- El ADVERTEilTIE-RLAD VOOR DE t. lo, te pte I I 1879. No. 63. VIE R-E N-D ERTIGSTE J R G A N G 13 AUGUSTUS. WOENSDAG I s a lESSSSS? i- f I t ADVERTENT1ÉN gens krankzinnigheid in hel gesticht te Franeker halfheid, raadselachtige geheimzinnigheid. UIT DE PERS. BUITENLAND. OVERZICHT. i r t maBaaaHMBaMBKiJsasrtamcTvxz B1NN B N LAND- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle hrieven en stukken, uitgave of redactie betreffend;, franco in te zenden. ard ten, i te sr yen Vol. liep te <m, tb 1 i Ie Regeering. Zou de Als den dat het Er zijn menschen, 2 van onwaarde. Op den heer Aan den heer J. Goihelp is, op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als luitenant a ia suite bij de d.d. Schutterij te Sneek. ’t Nieuws van den Dag zegt «Daar is ontevredenheid in het land. Geen ^2 pM'ljj voelt zich voldaan. Allerwege onzekerheid, ander dat, maar jaar op jaar vraagt de ziekte meer offers onder de knorrige dikhuiden en- maakt er korte minen mee. Wat de aardappelen aanbelangt, 't is er erg mee gesteld men ziet het niet alleen, men kan het ruiken ptalleen de jammen en de engelechen maken er een eenigs- zms gunstige uitzondering op. Als het weer nu maar droog blijft en niet al te broeiig, maar frisch, dan maakt de ziekte in de knol waarschijn lijk minder snelle vorderingen. Hel algemeene gevoelen zegt, dat de dauw nog wel het aller- sshadelijkste is en de ziekte zeer in de hand werkt. Hier en daar is het koolzaad gezicht maar nog niet gedorscht, het vlas is getrokken maar nog niet gerepeld. Sommige boeren hebben de garst reeds ingehaald, terwijl de overige gra nen zich aardig neergeven. Naar men wil, zou de heer Kappeyne er dezer dagen weder eens bij Z M. den Koning op heb ban aangedrongen, om ten spoedigste van zyn portefeuille ontslagen te woiden. In het dorp E (gemeente Hennaarderadeel) beeft eemgen tijd geleden het Armbestuur geloond al een vrij zonderling begrip van zijne taak en roeping te hebben. Eene behoeftige vrouw, we- van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be. langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ’t Wagen. Wkbl., dat meer nog dan de Stand, het orgaan is van de confessionnele partij, zegt >de combinatie van Lijnden-Heemskerk vinden wy fataal. «Zulk een Ministerie zou nog sterker onze apa thie opwekken, dan een voortgezet Ministerie Kap peyne. «Koud of heet, een van beiden. «Maar lauw, bah I dat is onverdragelijk, om van te walgen.” 't Is in den komkommertijd nieuws is er byna niet. De parlementaire werkzaamheden staan bijna overal stil en madam «politiek” is met de heeren diplomaten naar de badplaatsen vertrok ken om daar in dolce far niente de groole vraag stukken van den dag voor een poosje te verge ten, althans te laten rusten. Een lastige lijd voor de journalisten, die niet naar de badplaatsen kunnen gaan en geen vacantie kunnen nemen maar nieuws moeten leveren »n’en fut il plus au monde I” Nu, wat er is, is in eik geval zeer schraaltjes voor de lezers zit er niet anders op, dan zich tevreden te stel len met hel weinigje, dat er is. Wij laten het hier in hoofdzaak volgen. De Groole Heer in het Oosten gaat voort met het aanstellen en afzetten van ministers. Wie van daag wordt verkozen, wordt morgen weer weggejaagd, ’t Is thans met recht de Turksche wip: omhoogt omlaag! Telkens lezen wij van een nieuwe gaping in het Turksche ministerie en bijna gelijktijdig ook weer van eene aanvulling daarvan. De Sultan schijnt zich zelf al even weinig te vertrouwen als een ander; hy weet niet wal hij wil, en een ander weet hei nog minder. Jl. Woensdag werd, on der zijn presidium een ministerraad gehouden waarin de reconstructie van het kabinet bespro ken werd. Karatheodory-pacha en Khai-red dine zijn uit het vorig kabinet verwijderd. Als mi nister-president van het tegenwoordige zou Safvet- pacha optreden, terwijl Aarifi pacha de portefeuille van buitenlandsche zaken, Sadyk-pacha die van financiën, Server-pacha die van koophandel en openbare werken en Mahmud Nedin-pachx die van marine zou aanvaarden. Men weet dal laatstgenoemde, voormalige groot vizier, voor zeer Russischgezind gehouden wordt, evenals Server-pacha. Men noemt deze beide heeren zelf spottenderwijze Mahmudow en Ser- verow I Verder zegt men dat Khaireddine pacha bestemd is om als president van den staatsraad op te treden. Dit bericht komt de Köln. Zeit. echter verdacht voor te meer daar hel blad verneemt, dat Khairreddine hel maandgeld van de hand heeft gewezen, dat de Sultan hem in de vorige week had doen aanbieden. Van de Engelsche en Fransche eskaders, die gezegd werden op de Turksche kusten te kruisen, hoort men niets meer. Maar wel wordt gemeld, dat Engeland en Frankrijk aandriogen op het tolstandbrengen van hervormingen in Klein-Azië. Men spreekt van een oproeringen geest, die onder hel Turksche leger zou heerschen, omdat de soldijen niet worden uitgekeerd. Ook de SNEEKER COURANT. halfheid, raadselachtige geheimzinnigheid. De na- gens krankzinnigheid in hel gesticht te Franeker tie, het denkende, voorlvarende deel len minste, opgenomen, kon na eenige maanden als hersteld wil oplossing, daden van Koning dat weten Wij gelooven het niet, hij het wist zou hij een einde maken aan onhoudbaren toestand. Maar het schijnt, Z. M. met cpzet van den waren geest van volk onkundig gelaten wordt. T ook 's Konings raadgevers misschien, die hel mat de stem van het volk zoo nauw niet nemen. Verre geestverwanten van een Polignac, zoo hoog boven het volk, dat ze het niet der moeite waard rekenen veel op de publieke opinie te letten. L,ancien régime word* gaarne door hen als contrabande onder liberale vlag binnengesmokkeld. Geen wonder. Hun gouden eeuw ligt achter hen. Niet vooruit, maar achterwaarts ligt het doelwit van hun streven. Indien men gelooven mag wat de booze we reld vertelt, dan is het Ministerie Kappeijne sedert langen tijd door de conservatieve partij in de hofstad tegengewerkt. Wetsontwerpen, door de Ministers aan den Koning of den Raad van State gezonden, werden door die party zoolang moge lijk opgehouden, ’s Konings Ministers zouden op andere tijden bepaald onbeleefd behandeld ge worden zijn enz. enz. Laat maar ’t derde, ’t> vier de, van wat men zoo vertelt, waar zijn, dan is 't al erg genoeg. De natie heeft hel recht aan de conservatieve raadslieden van de kroon reken schap te vragen van zooveel oponthoud en uitstel. Beloften, plannen, ontwerpen blijven op die wijze schoone getuigen van wat een werkzaam Ministe rie heeft willen, maar niet kunnen doen, omdat het tegengewerkt werd. «Zonder precies te weten wat er al gebenrd is, mogen we aannemen, dat zekere heeren in zake de Ministerieele quaeslie dingen gedaan heb ben, die hel daglicht met kunnen velen. Bewijzen daarvoor? DeMinis'ers hebben zich bereid verklaard hun coirespondentie met Z. M aan't oordeel der publieke openie te onderwerpen, en gevraagd, dat ’s Konings intiemste iaadgevers hetzelfde zouden doen. Dan kon de natie oordeelen. dan zou al het raadselachtige en duistere daghelder worden. Die voorslag is zeer constitutioneel. De quaeslie raakt de algemeene belangen. Het mag geen persoonlijke quaestie zijn Zoo ergens, dan is hier het volle licht der openbaai heid bovenal en voor allen gewenscht. Uit 's Konings Kabinet is een weigerend antwoord gekomen de bijzondere verlrouwelingeu schijnen het licht te schuwen Behoeven we te zeggen, dat die weigering een zeer onaangenamen indruk gemaakt heeft Waar om de natie met ten volle op de hoogte gebracht van de onaangename en voor het landsbelang schadelijke geschiedenis? Is het te verwonderen, dat velen zeggen «Er moet iets achter sleke.i, dal hel licht niet zien mag. Nederland, reeds voor eeuwen het land van openbaarheid, moet vooral in deze dagen aan publiciteit in alle zaken het licht op den kandelaar zetten.” De Standaard schrijft «Mag men, zelfs in de opwelling van loom, ooit oneerlijk zijn Welnu, uil dien hoofde en deswege alleen hebben we geprotesteerd tegen de voorstelling, die schier door heel de pers gaatalsof Kappeyne hei plan tot Grondwetsherziening niet gekoesterd had eer de Kanalenwet in behandeling kwam maar het eerst na de verwerping dier wet als expediënt had aangegrepen. «Wel toch is o. i. ook hel Ministerie-Kappey- ne, evenals gemeenlijk onze snelwisselde Kabi netten, op veel te lossen voet geconstitueerd. «Wel staat het vast, dat het denkbeeld van Grondwetsherziening volstrekt niet met dien ernst bij de saamstelling van het Ministerie is overwe gen, die o i. bij zulk een vergaand denkbeeld onmisbaar is. «Wel dient het hoogelijk te woiden afgekeurd, dat de later ingesprongen Ministers, die voor de oorspronkelijk bedoelde en later uitgevallenen in de plaats kwamen, niet in den breede omtrent het Ministerieel program zijn ingelicht. «En wel is het ook o, i in politieken zin even onbetwistbaar, dat Kappeyne zyn rapport aan den Koning niet had mogen inzenden, zonder vooraf het uitgeweikl project van Grondwetsherziening met zyn amblgenooten besproken en hun goed keuring er op verworven te hebben, als dat ge heel de wijze, waarop zoo door hem als door den Directeur van 's Konings Kabinet en de hee ren van de Putte c s. in deze crisis gehandeld is, voor den eisch van een gezonden constitutio- neelen xin moeielijk kan bestaan. »Maar juist om tot deze zeer gestrenge afkeu ring recht te behouden, mochten we niet verzwy- geo, wat we zeker wisten. «Een ooggetuige toch had het schema van Grondwetherziening in algemeene trekken met de Roo’s eigen hand beschreven gezien. «Daar nu de Roo reeds lang begraven was eer de Kanalenwet aan de orde kwam, zoo was hel hieimee immers uitgemaakt, dat men aan de waai heid te kort deed, door te beweren, dat Kap peyne eerst na de verwerping van de Kanalen wet hel plan lol Grondswetherzieuing als expe diënt had opgevat. «En nu moge het Dagblad goedvinden, ons ter ooriake van dit eenvoudig waarheid noemen van wat waarheid is, van verstandhouding met het llandelsblad c. s. te verdenken, ons ant woord daarop kan kortaf zyn, dat wij nooit aan de zijde van het Dagblad hoopen gevonden te worden, waar dit gezelschap onzerzijds, door ver bloeming of verzachting der waarheidzon moeten worden gekocht. •Bovendien: •Naar ons voorkomt heeft Kappeyne waarlyk genoeg op zyn rekening, dan dat er noodzaak zou beslaan, om hem op een enkel punt, waarin men hem zwarter maakt dan hy is, het privilege der waarheid Ie onthouden. worden ontslagen. Zij dacht haar man en kind terug te vinden, doch eerstgenoemde was inmid dels overleden. Alsof dit nog niet erg genoeg voor haar zou zijn geweest, hadden armvoogden geheel op eigen gezag haren kle.nen inboedel la ten verkoopen en uit de opbrengst niet alleen zichzelven terugbetaald voor de verplegingskoslen van het kind, maar ook voldaan meer dan f100 wegens in rekening gebrach’e geneeskundige hulp enz., en de kosten, gevallen op de begrafenis van den man, zoodat de arme weduwe zoo goed als hopeloos stond; niets van het ontvangen geld was voor haar gelaten. Gelukkig had het patro naat voor ontslagen krankzinnigen f50 voor haar beschikbaar gesteld. Zij is sedert in een ander 'dorp als dienstbode geplaatst. Eenige goede vrienden van haar hebben in- tusschen gemeend, de zaak niet te moeten laten rusten, maar haar gebracht ter kennis van hoo- ger autoriteit. SNEEK, 12 Augustus. De uitslag der gisteren gehouden verkiezing van een lid van den Gemeenteraad sluier, is als volgt Ingeleverd waren 344 stembiljetten, waaronder Volstrekte meerderheid 170. mr. L. Reitsma waren uitgebracht 194; op den heer F. de Boer 133 stemmen. Ver der bekwamen de heeren G. H ter Hoist Jz. 9, K. K. Kooij 2, D, de Groot 1, B. Faber 1, J. W. Tijsma 1 en S. I Brouwer 1 stemmen. Het resultaat der herhaalde stemmingen is dus, dat in de vacature, ontstaan door hel tusschentijds bedanken van den heer Mr. L. Reitsma, wordt voorzien door de benoeming van den heer Reitsma. 'l Komt ons voor, dat om tot dit resultaat te komen, veel onnoodige moeite en kosten bespaard hadden kunnen worden. De heer S. Kalma, pred bij de Herv. Gem. alhier heeft voor hel beroep naar Kollum bedankt. - De verkiezing van een lid van de Provinci ale Stalen in ons kiesdistrict, in plaats van den heer Jhr mr. van Swinderen, die, tengevolge de aanneming zijner benoeming tot lid van de Eer ste Kamer, ophoudt lid te zijn van bovengenoemd college, is bepaald op Woensdag 3 September e. k. en de herstemming, zoo noodig, op Woens dag 17 September d. a. v. De kermis heeft hier weer hare tabernake len opgeslageu; de meeste kramen en tenten hebben hare standplaatsen weer voor een tien tal dagen binnen onze gemeente ingenomen en de straatsvirluosen vergastenons reeds op de lieflijke toonen van hunne welluidende draai- instrumenlen. Op T oogenblik zijn wij nog niet in slaat in bijzonde: heden te vermelden, wal de kermis ons dit jaar zooal te zien en te hooren zal geven wij verwijzen dus vooiloopig naar de achter staande aankondigingen desbetreffende. In ons volgend nummer hopen wij echter in de gelegen heid te zijn eenige naders bijzonderheden om trent een en ander te kunnen mee deelen en alsdan eene vluchtige kermis-revue te geven waarvoor ons thans nog de noodige gegevens ontbreken. •j- Westergoo, (noordelijk deel), 11 Augustus. Velen zijn de meening toegedaan, dat men in jaren van erge aardappelziekte ook veel ziekte onder de varkens heeft en wat thans geschiedt schijnt die meening te rechtvaardigen, daar vele varkentjes al door de ziekte zijn aangetast, het is wel jammer, dat daarvoor nog geen radicale middelen ter genezing of nog liever ter voorko- I ming zijn aan te wenden. De een doet dit, een '4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1