NIEUWS EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE r- L ui ZATERDAG 0. Het nieuwe Ministerie. 1879. 5® Zu- I oo ien •4 7a 7» -W; SW i ltlK (01 Ki 'oge joe- eek, van U 1 T DE PERS. SOO, Later heer heeft w hou- jerie nun een mor ene etea ea kre- iaam het illen te kind hten heid ZOO- des :ken jker gen, eien Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. xden mei- assy 0/ 4 0/ 4 o Zeeland werd benoemd. Hij wordt geacht in de politiek, liberale beginselen Ie zijn toegedaan, doch helt in kerkehjke zaken sterk over lot de oilhodoxen. De viaag zal echter zijn, of hij berekend is voor de moeilijke laak, die hem als hoofd van het omvangrijk dept, van Binnenland sche Zaken wacht tan groote bekwaamheden toch heef; men bij hem n oit iets gemerkt. Aan hel hoofd van de departementen van Ko loniën en Marine ontmoeten we in de heeren Gollstein en Taalman Kip thans weer oude kennissen, dia reeds vroeger aan de ministerieele tafel hebben gezeten. Eerstgenoemde kan tol de gematigd conservatieven gerekend worden ’t is een man van de ^middenpartij”; op het stuk van politiek zoo'n beetje nemend en gevend. Vooral echte» de heer Taalman Kip schijnt bij zonder kneedbaar; hij doet met elke politiek meê; hij nam plaats naast van de Putte en Geertsema liep daarop naar hel Ministerie-Heemskerk over betuigde vervolgens zijn instemming met hel ra dicale programma van Burgerplicht te Amsterdam, en gaat nu weer zitten naast van Lijnden, Six Modderman, Vissering enz., om zijne begrooting van Marine rustig suil te broeden.” Ook de minister van Waterstaat, de heer Klerck, heeft conserverende allures. In het kabinet Heemskerk fungeerde hij als Oorlogs-minister. Hij gaat echter voor een bekwaam man, en wij hebben alle reden te hopen, dat hij ook toonen zal actief te zijn. De minst dure is ons altijd de meest welkome. Professor Modderman, nieuwbenoemd minister van Justitie, wordt gerekend tot de liberalen te behooren. Als be.efenaar van het strafrecht en een der ontwerpers van het strafwetboek, schijnt zijne benoeming vooral haar beteekenis te ontlee- nen aan den wensch om de hervorming van onze s ralwetgeving tot een einde te brengen. Aan een anderen Leidschen hoogleeraar, prof. Visseiing, is de portefeuille van ficautien opge dragen. De heer Vissering is jaren lang journalist geweest, eerst aan het liberale Handelsblud en daarna aan de conservatieve Amst. Crt. Door Thcrbecke (in 1850) werd hij tot hoogleeraar in de staathuishoudkunde te Leiden benoemd, en in die betrekking heeft hij zich een grooten welenschap- pelijken naam verworven. Er is alle reden om aan te nemen, dat bij sedert de laatste jaren ge heel de liberale richting is toegedaan (als staat huishoudkundige behoort hij tot de oude liberale school); zijn optreden in dit Ministerie moet daarom verwondering baren. Hel zal ook te bezien staan, zegt de K. C., of Vissering niet te uitsluitend Ka mergeleerde en theorist is, om voor de taak van minister van finantien opgewassen te zjjn, al ont breekt het hem aan grondige kennis van ons fi nanciewezen en onze belastingen zeer zeker niet- Of wij echter doortastende maatregelen van hem hebben te verwachten op het gebied van de zoo hoog noodige hervorming van ons ongelukkig belasting stelsel, zal de tijd moeten leeren. Om de revue vol te maken rest ons de minis ter van Oorlog, de kolonel der artillerie Reuther, die een grooten sprong maakt door zijn promotie van sous chef eener afdeeling van het departement A M. Aug. /a Velen met ons zullen zeker verwonderd heb- jben opgekeken, toen zij jl. Dinsdag het nieuwe minister-lijstje zoo maar op eens als uit de lucht j ’t geheel kunnen we met den afloop tevreden zijn. De heer Van Lijnden, kerkelijk rechtzinnig, cp politiek gebied den liberalen nabij, den con servatieven niet vijandig, tint grijs; Six, kerkelijk rechtzinnig, op politiek gebied geestverwant van den heer Van Lijnden; prof. Modderman, liberaal, een der ontwerpers van het nieuwe concept- strafwetboekprof. Vissering, een staathuishoud kundige der oude school VV. van Golstein, mi nister van koloniën onder het 2e ministerie- Heemskerk, een oud bekendeTaalman Kip, dito dito; Klerck, een blauw-Maandag burger-mi nister van oorlog tijdens het 2e ministerie-Heems- kerk, ex-secretaris der exploitatie maatschappij, met spoorwegbelangen waarschijnlijk beter vertrouwd dan met die van den krijg; Reuther, kolonel der artillerie, op politiek gebied een onbekend man. »De liberalen kunnen tevreden zijn. Na al de begane fouten is kalme ingenomenheid gebieden de plicht.” Zoo goed als eenparig wordt overigens hulde gebracht aan de begaafdheid van de leden ieder op zichzelf. De Stand, zegt o. a.ïlndien een maximum van talent met een minimum van beginsel in de samenstelling ooit een stel mannen van naam tot een kabinet kon vormen, dat bederfwerend, reddend en bezielend optrad te midden van een moreel desolaten boedel, dan, voorzeker, kon aan het kabinet-Van Lijnden de eerepalm toegekend van het panacé te bieden voor het legio van kwa len, waaraan onze Nederlandsche staat krank ligt." ’I Is dan ook, volgens het orgaan der anti- revolutionaiien, aan geen twijfel onderhevig, dat, indien het land kon bloeien met een kabinet zon der geloof, ons staatsrecht tieren zonder begin sel, en het gezag zonder politiek karakter her steld kon worden van den ontvangen schok, dat we dan metterdaad in hei beloofde land zouden zijn. Zoolang echter geloof bovenaan staal, zoo lang beginselloos gelijk staat met doelloos, on karakter meer beteekent dan de knapste kop valt er niet te juichen. In dil zonderling kabinet hebben de onver- valschte liberalen de overhand, terwijl een paar conciliauteu tot steun dienen. De anti-revolutio- naire partij is geheel uitgestoten. Het spreekt van zelf, dat de anti-revolutionaire partij in deze niet anders kan zijn dan anti ministerieel. Intusschen constateert de Stand, met genoegen, dat het DW.-eiement in de combinatie ontbreekt; dal men moeilijk een beter kabinet kon vinden, dat op de Kamer past; dat het extra parlemen taire van ’t kabinet geen der leden is lid der Kamer een niet te verwerpen voordeel is, en dat er, naar utiliteit gesproken, slechts iets spij tigs in deze historie overblijft, nl. dat v. Lijnden zich geleend heeft om ten behoeve der liberalis tische firma dezen knechtehjken dienst te vei rich ten. Met belangstelling zullen de daden van ’t kabinet worden afgewacht en het kan op waar- deering van de zijde der Stand, rekenen, mits dil ééne onherroepelijk vaststa t. w. dat dit ka binet en de anti-revnlulionaire beginselen twee zijn en twee zullen blijven. De Tijd noemt de oplossing van de crisis mees terlijk, maar vermetel, een stouten sprong maar a leap in the dark. Van hel personeel geeft hel de volgende voorstelling sBehalve koloniën Van Gollstein heeft geen enkelen derge- nen, die met den heer Van Lijnden deze regee- ring vormen, politieke antecedenten in den vollen zin des woord. Maar allen dragen bekende na- zoo ieder van de tegenwoordige mmis’ers men; allen hebben cp de eene of andere wijze andere meerderheid in de Kamer vond, maar reeds een eervol ver eden achter zich. Aan het wetboek van strafrecht zou ook, zonder dit mini sterie van justitie, den naam van prof. Modderman verbonden blijven; prof. Vissering, >de mijmeren. Het nieuwe ministerie is natuurlijk het onder werp van alle gesprekken en de meeste onzer bla den hebben er reeds enkele opmerkingen over ten beste gegeven, ’t Hd. meende te droomen toen het de namen der ministers zag. Dat de hh. Van Gollstein, Klerck en Taalman Kip met Van Lijn den zitting nemen, is zeer natuurlijk. De Six is op staatkundig gebied onbekend en de roep van betninlijk en niet onbekwaam te zijn; de heer Reuther is kolonel der artillerie en tot dusver onderchef van de 4e afd. bij het de partement van oorlogde hh. Modderman en Vissering zijn bekend als warme liberalen. Wat is hel geheel? Een reconstructie van het tweede kabinet-Heemskerk Een kabinet-dat het den liberalen naar den zin wil maken Of wel zul len de hh. Vissering en Modderman de overige heeren dwingen de liberale richting te volgen? Is het soms een fusie kabinet? In elk geval zal men eenige weken geduid moeten hebben om de oplossing van dit raadsel te vernemen. De eerste indruk dien het Hand, ven de combinatie krijgt, is niet van de aangenaamste het betwij felt of hel ministerie krachtig genoeg zal zijn om groote maatregelen tot stand te brengen maar het wil de daden er van afwachten. Hel Rott. Nbl brengt hulde aan de persoon lijke verdiensten van de verschillende titularissen en laat daarop volgen: »Wat de politieke kleur van dit kabinet betreft, zou men zeggen het heeft geen kleur, althans een zeer moeilijk aan te wijzen kleur, 't Bevat aristocratische en burgerlijke, conservatieve en liberale elementen met verschillende tintjes en heeft alleen gemeen, dat hel extra-parlementair is dal wil zeggen geen der ministers was op dit oogenblik lid der Kamer. Men kan het niet beter qualificeeren dan: een kabinet d'affaires van zeer gematigde richting, waarvan men niets kwaads kan verwachten; dat eenigen tijd onze politieke aangelegenheden heel bedaard en heel netjes zal kunnen auministreeren, maar ons feitelijk niet zal kunnen vooi uitbrengen, omdat het voor de oplossing van groote politieke vraagstukken uit te heterogeene elementen is samengesteld en op geen zekere meerderheid in de Kamer zal kunnen rekenen, ’t Zou volstrekt niet te verwonderen xijn, een op die wijze kan men geen groote zaken lot j stand brengen.” i De Zütf. Cour, iaat zich aldus uit»Over zagen vallen, nadat in de laatste dagen bij her- ihaling was beweerd, dat de heer van Lijnden leer waarschijnlijk zijn opdracht zou nederleggen, idaar hij geen kans zag een nieuw kabinet samen- fte stellen. De verrassing, toen men zoo op ééns de samenstelling van bet nieuwe ministerie ver- Inam, was te grooter, omdat daarin mannen zijn opgenomen, wier namen zelfs in ’t geheel nog niet waren genoemd en die men in een ministerie van Lijnden a priori ook in ’t geheel niet op hun plaats zou rekenen. Intusschen heeft het offieieele regeeringsorgaan de samenstelling van hel ministerie bevestigd. I zoo afs de telegraaf ons deze reeds had gemeld; ;de kabinets-formeerder heeft dus eindelijk lilula- I rissen gevonden voor de verschillende minis’.eri- eele portefeuilles. Hel minister lijstje ziet er bont genoeg uit i ’t geeft een soort amalgama, een allegaartje van politieke beginselen in verschillende nuanceringen. De heer van Lijnden van Sandenburg staat aan het hoofd als minister van buitenlandsche zaken. Zijne politieke rich’ing en antecedenten zijn be kend. De heer van Lijnden heeft steeds behoord tot de anti revolutionaire partij. De heeren Kui per c. s., de slandaard-mannen kunnen hem echter niet onverdeeld tol de hunnen leke- nenhij heeft o. a. niet meè gedaan aan hel pe f j ;onnement tegen de onderwijs wei Kappeijne, maar zich zells daartegen verklaard, endevChiis- ten staatsman” heeft bovendien in de Stand. reeds menige terechtwijzing ontvangen. De naam van den heer van Lijnden, zegt de K. C werd hel eerst ruchtbaar kort na de Aprilbeweging, toen hij den heer Drieling opvolgde als president van de be ruchle Ulreehfsche Vereeniging, die ten doel had deze beweging levendig te houden. Later werd hij als «Christen Staatsman” in de Tweede Ka mer gebracht. Het Ministerie vau Zuijlen-Heems kerk nam hem voor de tweede ontbinding als minister van Hervormden eeredienst in zich op Nadat dit Ministerie het veld had moeten rui men, aanvaardde de heer van Lijnden weder uit handen van de anti revolutionaire partij eene can didatuur voor de Kamer, en daar was hij een der felste en kwaadaardigste bestrijders van de liberale regeeringen, die achtereenvolgens optra den. In 1874 aanvaardde hij in het Ministerie, door den heer Heemskerk geformeerd, de por tefeuille van justitie. De heer van Lijnden is ech'er ontegenzeggelijk een bekwaam man. De minister van binnenlandsche zaken in het nieuwe kabinet is de hr. Six, laatstelijk commissaris 7 des Kouings in Zeeland. De heer Six is een man, in den administratieven dienst gevormd Hij was achtereenvolgens ambtenaar bij een der departementen van algemeen bestuur, secretaris der (nu opgeheven) Ry^scommissie voor statistiek en secretaris van het Haagsche gemeeniebestuur, uit welke laatste betrekking hij onder den minis ter Heemskerk tot commissaris des Konings in van Oorlog, tot minister. Van hem geldt het onbekend onbemind. Van zijn politiek weten we niets. De vraag geldt echter of hij een duur of minder duur minister van Oorlog zal zijn Resumeerende komen we lot deze conclusie de politieke kleur van het nieuwe ministerie is niet te onderscheiden’t is een allegaartje, waaruit ieder ’t zijne kau nemen, maar waarmee niemand ten slotte vrede zal hebben. Intusschen afgescheiden van politieke kleur en politieke beginselen beweert men, dat het nieuwe ministerie over 't algemeen bestaat uil knappe mannen. Laten wij dus voorloopig eene afwachtende houding aannemen en zien, wat het te voorschijn zal brengen. Misschien kan het onder de tegenwoordige omstandigheden nog wel zeer nuttig werkzaam zijn in ’t belang ons vaderiand, wat afgescheiden van partij- quaeslies toch baven alles moet gaan. il.iiiuiiiinüujifciiuuiitiïifoil ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/a Gents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1