GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, MEÜWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE o No. 70. 1879. VIE R-E N-D E R TI G 8 T E JAARGANG 30 AUGUSTUS. ZATERDAG 1 >50, oo UIT DE PERS. de heeren Six en van Lijnden volstrekt niet anders kan, dan zullen wy t 50; sle Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ125. Alle brieven en «tukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 2e >0 n 1 en en. 20 10 a 40 tien, it en i chap ider. I tiatig ■pre- som- I ezit- I hem -■n. »RP. ,00. 1.00 1,50 i50 l/8.- Te Workum is jl. Dinsdag avond de biiksem geslagen in een rogmolen, die afbrandde. Ook in de kerk der Hervormde gemeente, ontstond begin van brand, die echter niet door den blik sem schynt te zijn veroorzaakt. 1 en wier toon om aan die meening end’op een gentleman heeft mr. Vissering steeds waardeering ook voor de argumenten zijner te genstanders getoond, doch dit neemt niet weg, dat hij, evenals zijn collega Modderman, wars is van alle schipper- en knoeipolitiek. Mannen uit Idem van twee plaatsvervangende Wet houders. 8. Idem van een leeraar in de geschiedenis eu aardrijkskunde aan het Gymnasium. 9. Aanbieding der Gemeeniebegrooting, dienst 1880. 10. Vaststelling der begrooting van de Com missie, belast met het beheer der Stadsreiniging voor 1880. 11. Voorstel tot aanvulling der Gemeente- begrooting dienst 1879. 12. Voorstel lot het aangaan eener geldleening. 13 Idem tot aanvulling van het Huishoudelijk Reglement der Hoogere Burgerschool. 14. Idem op het adres van C H. Visser, om in grondrente bezetten grond te mogen bebouwen. De commissie, die op zich genomen heeft een gedenkteeken te plaatsen op hel graf van Albregt, doet een beroep op hel publiek. Het ontwerp en de uitvoering is toevertrouwd aan de heeren Rochussen en Goliuat. Uitvoering van de schoolwet nu, als het volstrekt niet anders kan, dan zullen wy er ons bij neerleggen, maar dan moet tenminste die wet eerst een weinig worden gemitigeerd, dan moet art. 45, 30 pet. uitkeering aan de gemeenten er uit verdwijnen dan moeten de punten van verschil met het ontwerp-Heemskerk weer worden weggenomnen. Zóó de organen der reactie. Ja het Dagblad gaat zelfs zoover van te schryven «Het (artikel ook meebrengt, geen radikaal, maar iemand, die langzaam maar zeker hervormend zal optreden, jiet oude behoudend, waar zulks mogelijk is, maar ook hel vervangend, als het niet meer is te ge bruiken. Een ijverig aanhanger van de zoogenaamde Manchesterschool, heeft men onder zijn bewind niet te vreezen, dat Nederland in den maalstroom De Standaard maakt thans eenige verontschul diging voor de bewering dal jhr. Six met zijn ontslag als Commissaris des Konings van Zeeland zou gedreigd zyn als hij geen minister wilde worden. In een wijde omhaal van woorden zegt het blad, dat het gerucht, waarop het doelde toen het de bewering uitsprak, minder ver droeg dan men eerst had doen onderstellen. Het blad handhaaft de beschuldiging tegen van Lynden, vooral nu het van iemand die met de bedoelingen van de heeren Six en van Lijnden goed bekend is de stelligste verzekering heeft ontvangen dat de nieuwe schoolwet zal worden uitgevoerd. Uitslag der verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Dockum Getal ingekomen briefjes 2245, van onwaarde 16. Gekozen de heer Jhr. mr. L F. van Humalda van Eijsinga met 1275. De heer dr. A Kuyper had 947. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel meer 7 ’Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent le vernemen .bij den Uitgever. Uit Leiden schrjjft men aan de N. Gron. Cour. o. a.; Mr. S. Vissering is geen onbekende in den lande, zyn naam als staathuishoudkundige is reeds lang gevestigd en zoo iemand, dan is hy zeker de man, wien het beheer onzer finaucièn met ge rustheid kan worden toevertrouwd. Reeds uit het feit, dat hy gewoon was, jaailyks na de vast stelling der begrooting een privaatcollege over de slaalsbegrooting te geven, kan men afleiden, dat de Nedeilandsche staatsfinanciën hem niet veel verrassing zullen bezorgen. Mr. Vissering is een goed spreker, niet in hel minst pathetisch, een vyand van groote woorden, maar helder, gemoe- delyk en overtuigend. Hy is geen man, die onze fiuanciên gewaagde sprongen zal laten doen, en ia bel geheel is hy, zooala zyn 66 jarige leeft jjd oi k n s s 11; i; k r. k 1. ïUAAEAL.nJ». 1 8 f ,00 50. k berusten in om dat KENNISGEVING. Aan de belanghebbende ingezetenen wordt be kend gemaakt, dat, van af den Isten tot en met den Sen September e. k des voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Secretarie dèr gemeente zal worden gevaceerd tot de afgifte der patenten, over 18?9/80, tegen overgave van het door den ontvanger afgegeven re?u, en bovendien, voor zooveel de drankverkoopers betreft, tegen vertoon der kwitantie van betaalde belastingen, zullende na dien lijd de onafgehaalde patenten door den Deurwaarder der belastingen, tegen be taling van tien cents, aan de huizen der belang hebbenden worden bezorgd. Sneek, den 29 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders van Sneek J. van DRIESSEN Burgemeester. De Secretaris W. van WANING Jr. Aan de gisteren (Donderdag) te Leeuwarden, ter gelegenheid der landbouwtentoonstelling ge houden harddraverij, die het slecht trof met het weer, werd door 17 paarden deelgenomen. De prijs f 300, werd behaald door de bruine merrie Susanne, van den heer C. Paarlberg te Zijpe, gereden door J. Kos*er. De eerste premie van f 150, door de zwarte merrie Pietje, van den heer L. Olivier te Stiens, gereden door W. de Boer, en de tweede premie van f 50, door de bruine merrie van den heer L. Kingma le Jellum, gereden door P. de Jong. geljjken Stand. 7. I’ «45) verkreeg, ja, een meerdei heid maar het het was een publiek geheim, dat bijna allen, «die er hun slem aan gaven, dit deden omdat »zij tot het toebrengen van een échec aan den «toen nog als de liberale zon aangebeden Minis- »ter Kappeyne niet wilden of niet durfden tneê- «werken.” Een publiek geheimNeen wat het Dbl. meêdeelt is volkomen onjuist, ’t Is waarer waren enkele liberalen, die tegen art. 45 bezwaar hadden, maar bijna allen dat blijkt ook uit de schriftelijke gedachtenwisseling waren het volkomen met mr. Kappeyne eens dat het Rijk een deel der kosten van het onderwijs voor zijn rekening moest nemen en er waren er ver scheiden, die een uitkeering van 30 pet. nog te weinig vonden. Men spreekt nu van uitvoering zonder artikel 45, maar zonder dat artikel, dal een zeer essen tieel deel van de nieuwe wel uitmaakt, zou uit voering zelfs niet mogelijk zijn. Neen niet eerst de wel nog meer bederven en dan uitvoeren maar uitvoeren de wel zooals die na langdurig overleg eindelijk met groote meerderheid tol stand is gekomen dat is hel wat wij tan hel nieuwe Ministerie ver wachten. Vad. heid te toeleen. «Zoo zou hel al dadelijk tot eene meerhui ra re politieke afscheiding geraken. «Zoo zou er eene nieuwe centrum-partij in den Nederlandschen zin van het woord ge vormd worden, die voortaan zou zijnRegeeringe- partij. «Maar zou de Tweede Kamer antwoord geven op de vraag «wilt gij oók terugkomen op hel hoofdpunt vau de onderwijs-wet de kosten 'l «Geen gematigd politiek man, zegt de Amsterd. Courzou zich aan een votum daarover onttrek ken. «Immers in dat votum ligt een een wettelijk fait accompli en de wil, zoo onschadehjk mogehjk te maken. «Op die wijze zou het Ministerie, zonder in ’t minst uillartend te hebben gehandeld, op zijne beurt «positie nemen” en eene groote zedelyke kracht erlangen om op deze zelfde wijze voort te gaan met onze staatkundige hervorming in den gezonden zin. «In die richting zoo eindigt de Amsterdamsche behoort, volgens onze innige overtuiging, zoo spoedig mogelijk het Bestuur van ’s Lands zaken geleid te worden, indien wij ons willen hoeden tegen hel kwaad der kerkelijkc aanmatiging aan den eenen kant en tegen hel kwaad van de poli tieke anarchie aan den anderen. «En als nu eene liberale oppositie zich als meerderheid wilde blijven handhaven «Als zij elke combinatie, waarin zij niet be grepen is, wilde blijven afbreken en onmogelijk maken «Dan zegt de Amsterdamsche Courant - zouden wij voor ons onder de eersten gevonden worden, om meè te helpen aan eene beweging, welke strekken zou, om, zoo spoedig mogelijk (en zeer gemakkelijk) te populariseeren het denk beeld, dat, na eene veeljarige ondervinding, niet deze constitutioneel parlementaire Regeerings- vorm het ideaal is, hetwelk het Nederlandsche volk zich gevormd had.” één stuk, hunne overtuiging eerst na rijp naden ken vestigend, geven zij die niet weder prijs zoodal men van dit Ministerie niet het heen- en weerzeilen van hel voorlaatste Kabinet te wach ten heeft. Mr. A. E. I. Modderman is met een bepaalde roeping in het Kabinet gekomen, nl. om hel onl- werpsli af wetboek, waarvan hy een dei ontwerpers is, tot wel te verheffen. Zoo hij een langdurige Minisleriëele loopbaan voor zich heeft, zal hij ons waarschijnlijk nog van alle Fransche wetten, die nog overig zijn verlossen en ons recht in waarheid nationaal maken. Het staat evenwel te vreezen, dal een dusdanige langdurige werkzaam heid hem niet gegund zal worden, want hij is geen debater. Een idealist en welsprekend redenaar, laat hij zich dikwijls door de behandelde slof meesleepen tot uitdrukkingen, die bij lange na zoo kras niet bedoeld zijn als zij worden uitgesproken, en daar bij onze vertegenwoordiging een onvoorzich tig woord zoo euvel soms wordt opgenomen is bij hem zulk eene kataslrofe wel te vreezen. Dit zou le bejammeren zijn, want Nederland zal in hem een ijverig ec hoogst bekwaam Justitie minister krijgen, die nog jong genoeg is, omstreeks 40 jaar, om veel nut te kunnen stichten. Of schoon een man van «la politique de l’ordre moral” is Modderman een streng zedelijk mensch, die met de moraal,s w.elke hij zonder godsdienst onbestaanbaar acht, nooit eene schikking zal aan gaan om een of andere politieke overweging van weltelijke bestrijding der dronkenschap zal hij een even groot voorstander zijn, als hij tegen stander is van het sanitair toezicht op de prosti tutie. Ook de voorstanders van octrooien, die misschien na Heemskerk’s rede veel hoop hadden, zullen van dezen Minister niet de vervulling hun ner wenschen krygen. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Dinsdag 2 Sept. 1879, *s namiddags 6 uur, Punten ter behandeling Beëediging van nieuwbenoemde leden van den Gemeenteraad. 2. Resumtie der notulen. 3. Mededeelingen van goedgekeurde raads- van protectionisme meêgesleept zal worden. Op besluiten, ingekomen stukken, enz. - 4. Benoeming van drie leden voor elke der volgende Commission a die belast met het beheer der Stadsreiniging; b. die voor bet onderhoud der Straten en Wal len en c. die van beheer over Gemeente-eigendommen. 5. Idem van een lid in de vaste commissie voor de Strafverordeningen. 6 Idem van twee ambtenaren van den Bur- Hoe zal het met de onderwijs wet gaan Dat is de vraag van den dag. De Amsterdamsche Courant, die door som migen als hel officieus orgaan van het tegenwoor dig Ministerie wordt beschouwd wel eenige aanleiding geeft waarde te hechten, zegt Wij waren aanvankelijk weinig gezind om de liberalen in hunne jammerlijke verdeeldheid eenig- zins tegemoet te komen en zagen met zekere ingenomenheid de Minisleriëele combinatie. «Waarom «Omdat wij in die combinatie tot aan hel bewijs van het tegendeel dat wil zeggen tot aan bet oogenblik waarop ook wij «positie zouden nemen”, blijven zién den onmiddellijken overgang tot eene zuivere parlij-vorming, tol eene reconstructie van de conservatieve partij, versterkt door de haar toekomende bestanddeeleo, gelouterd links en rechts. I «In dit verlangen staan wij niet alleen ««Zoo moet het worden!” zeggen hel Dbl. van s’ Hage en de Arnh Cour. ««Zoo kan het worden zegt liet Vad en het spreekt namens de politieke groep, van welke dat orgaan de uitdrukking is. «Welnu zegt de Amst. Cour. dan zijn wij ook op den goeden weg.” En wal eischen nu de Amst. en Arnh. Cour. en het Vad. van het Ministerie «Dat bet, beleidvol, zich onlhoude van politieke uittarting, dat hel in acht neme eene neutrale staatkunde, aan geene richting aanstoot geve en alles doe wat strekken kan om hen te verzoenen die verzoend willen worden. «Maar het Ministerie kan toch al dadelijk eene proef nemen om het nieuw Ministerieel terrein te verkennen. «Door de onderwijs wel tot eene doode letter te maken «Dat is ons advies niet. «Waartoe dan die verdenking? «Om te ontdekken of er nu, zelf in deze Ka mer eene meerderheid gevonden wordt, die, bij voorbeeld, op het finantiëel hoofdpunt nog mede gast met eenn spilzucht, welke aan bet onder wijs niet bevorderlijk is en tegelijk de belasting schuldigen met groote zorg vervult. »’t Kabinet zou dus kunnen aanvangen met een poging, om eene daad in die richting de denkwijze van de nieuwe Ministerieele meerder-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1