GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE I f— '0 No. 71. 1879. VIE R-E N-D ERTIGSTE JAARGANG 3 SEPTEMBER. WBENSDAG 1 ge- 50 be Ae SOEK e- KENNIS GE VING. ar- SIMMEKLANI». uit U I T DE PERS. het l hare rechterzijde Ne- i M 10 I srd Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betrelfende franco in te zenden. verminderend wanirouwen beoordeelen. De liberale tint van het Kabinet wordt telken dag hooger, de anti-clericale richting steeds dui delijker. -ivy, de vrouw hadden de bankbiljetten bij zich, met dat zij in betaling gaven in een wit papier Over ’t algemeen echter zijn onze bekende kas siers ook bekend als suliede mannen, op wie men vertrouwen kan. >en lil- 12 net >r- de ek Ie- tar ien or dl. •P- en Ier ir ks Ier an m, in, in- in- an lol A. m, lu- f k oiiuvr. valsche biljet is van de echte te onder - doordien het minder lang en minder Voorts aan de hoekcijfers en aan Het uitgegeven no. 2150 en voorts een stempel «Hoogland in effecten Hel gerucht dat de justitie zich het gebeurde in ’l Hervormd weeshuis te Amsterdam heeft aangetrokkén, wordt door de Amst. Ct. tegenge sproken. Wat is de naaste toekomst van Nederland 1 Volgens de Amsterd. Cour, deze «het Ministerie stelt het invoeren der schoolwel it, lol nd de verbetering der finantiën Het hoofdbestuurder vereeniging «Arbeid Adelt” heelt haar sympathie betuigd voor het denkbeeld door 't hoofdbestuur van «Tesselschade” geuil om tol een samensmelting der vrouwenvereenigingen te komen. De Huisvrouw verklaart zich hiermede zeer ingenomen en verwacht dat de Agatha-ver eeniging nu zeker wel spoedig volgen zal. Het blad voegt hieraan voorts het volgende toe «Wij behouden ons voor, nader onze denk beelden te ontwikkelen over hetgeen naar onze bescheiden meeting de nieuwe vereeniging behoort te zjjn. Voor het oogenblik slechts de opmerking, dat werk verschaffing aan onbemiddelde vrouwen uil de beschaafde klasse hoofddoel van «Tes- eeischade” zoowel als van «Arbeid Adelt,” wel tol de werkzaamheid der nieuwe vereeniging moet Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Alk maar, de heer jhr. G. J. M. Bowier, thans be taalmeester Ie Roermond, «tot die verbetering zal de Minister Vissering in de Kamer zijne plannen ontwikkelen «of het Ministerie wijzigt de finanliëele tikelen der wel. «er, ’t gevolg daarvan? s’t Ministerie is dan meester van den toestand en de uiterste partijen moeten het naar de oogen zien «dan heeft men eene Regeering die regeert en in het tegenovergestelde geval eene Regeering die geregeerd wordt.” En ajs de meerderheid in de Tweede Kamer hare goedkeuring onthoudt aan die Regeerings- plannen ten aanzien van de onderwiji-wet Dan ontbinding der Tweede Kamer. Het centraal-comité van de anti-revolutionaire kiesvereenigiogen heeft Woensdag, naar de Stand. meldt, ten huize van dr. Kuyper een buitenge wone vergadering gebonden, voornamelijk met hel doel om de houding te bespreken, die de anti-revolutionaire partij tegenover het nieuw op- gelreden kabinet zou hebben in te nemen. Niet alle der te dien opzichte door het bijna voltallige comité genomen resolution zijn uiteraard voor publiekmaking vatbaarmaar zóóveel kan toch medegedeeld, dat, na zeer ernstige discussie, met eenparige stemmen de volgende resolutie door ging«Hel centraal-comité is van oordeel, dat de anti revolutionaire partij tegenover het pas opgetreden kabinet, met het oog op zijn samen stelling en de beginselen, die zijn individueele leden zijn toegedaan, als beslist anti ministerieel behoort op te treden, en, «onder terlinker- of Ier rechterzijde at te wijken, zich met vasten tred moet blijven voortbewegen in de richting, die door haar program en de uiting der nationa le consciëntie in het volkspetitionnement haar is aangewezen.” blijven behooren, maar niet meer op den voor grond moet staan. Hoofddoel moet zijn voor de vrouw in hel algemeen een ruimer aandeel fe verkrijgen in den maatschappelijken arbeid, en haar in slaat te stellen, hare krachten lot grooter voordeel voor haarzelve en voor de samenleving aan te wenden Niet dus uitsluitend meer hulp betoon aan vrouwen, die in ongunstige omstan digheden verkeeren, maar in de eerste plaats de middelen aangegrepen, om te voorkomen, dat zoovele vrouwen dergelijke hulp moeten inroepen, in plaats van zichzelve te helpen. In dit opzicht is «Tesselschade” reeds een belangrijken stap verder gegaan dan «Arbeid Adelt”, door een for.ds te stichten voor de opleiding van meisjes. Langs dezen weg is weikelijk verbetering van het lot der vrouwen te verkrijgen. «Werkverschaffing is een kostelijk ding, maar daarboven gaat het openen van nieuwe wegen om door arbeid zich een onafhankelijk bestaan te verschaffen en zelfstandig door het leven te gaan. «Aldus wij wezen er herhaaldelijk op begrijpt men het in het buitenland. Daar worden alle krachten ingespannen om nieuwe werkkringen voor de vrouwen te openen, meisjes op te leiden voor vakken, die lot hiertoe voor haar gesloten waren, en zoodoende voor de vrouw een ruimer aandeel in de maatschappelijke vocrdeelen, een grootere keus van middelen van bestaan, en dus een beteren socialen toestand en een ruime mate van zelfstandigheid te verwerven.” De politieke partij, die, naar men verzekert, in de geboorte zou zijn, zal volgens de Tijd de Arnh. Cour, als haar linker de Amsterd als en het Dagbl. van 's Hage als haar middenstuk erkennen De Tijd meent te ontdekken, dat de groote organen der liberale pers hel Kabinet met sieeds Uit Delft wordt aan de N. R. Ct. gemeld Twee hier onbekende jongens van 17 a 18 jaar, beiden gekleed met een zwarte jas, waaron der een witte, vervoegden zich Vrijdagavond bij een op de Groote Markt staande handschoenen- kraarn, op ’l oogenblik dat de eigenaar zich had verwijderd. Ze kechteti van de vrouw een paar glacé handschoenen en gaven een bankbiljet van f60 in betaling, dat bij de terugkomst van den man bleek valsch te zijn. Volgens verklaring van knapen nog meer I hetwelk 1 gewikkeld. Het t kennen breed is. onibreken van het watermerk, biljet draagt het cijfer aldruk van een t Amsterdam.” Door het Kantongerecht te Onderdendam is een jongen van 13 jaar veroordeeld tot een dag gevangenisstraf en eene geldboete van vijf gulden wegens het mishandelen van een hond. De Haagsche Kroniekschrijver in de Gron Ct verzekert, dat door den heer Six de onderwijs wet met 1 Januari zal worden ingevoerd maar dat de Regeering voornemens is bij een nader ontwerp lot aanvulling van hoofdstuk V der Staatsbegrooting de noodige gelden aan te vragen, nadat de volksvertegenwoordiging de middelen daartoe zal hebben verzekerd. Men kan er dus zeker van zijn dat allereerst de Minister van Financiën aan het woord komt, om versterking van de njksmiddelen te vragen. Of de heer Vissering de effectenbelasiing van zijn voorganger handhaaft of intrekt, is nog geheel onzeker; doch dit alleen schijnt althans zoo werd mij heden uit goede bron medeg-edeeld dat het nieuwe Ministerie de volledige invoering der schoolwet, met 1 Januari, afhankelijk stelt van de financiëele quaeslie Eigenlijk dus zal de wetgevende macht over de invoering hebben te beslissen. Verschaft zij geld dan volgt de invoeringweigert zij nieuwe middelen toe te staan dan moet de nieuwe invoering der wet, wal eenige der meest kostbare bepalingen be treft, tijdelijk worden uitgesteld. Van andere zijde is reeds meêgedeeld, dat de ambtenaren van Oorlog zoo druk aan ’t werk zijn. Ik kan u verzekeren dat dit bij alle departemen- het geval is. De hoofdambtenaren en die van de secretarieën werken sinls 14 dagen tot des avonds 11 uur. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 7a Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Aan de belanghebbende ingezetenen wordt be kend gemaakt, dat, van af den isten tot en met den Sen September e. kdes voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Secretarie der gemeente zal worden gevaceerd tot de afgifte der latenten, over 1879/80, tegen overgave van hel .door den ontvanger afgegeven reQU, en bovendien, voor zooveel de drankverkoopers betreft, tegen vertoon der kwitantie van betaalde belastingen, I zullende na dien tijd de onafgehaalde patenten door den Deurwaarder der belastingen, tegen be taling van tien cents, aan de huizen der belang hebbenden worden bezorgd. Sneek, den 29 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders van Sneek J. van DRIESSEN Burgemeester. De Secretaris W. van WANING Jr. In de vorige week is te Breda de algemeene vergadering van het Multapatiorsbond gehouden. De voorzitter heeft in een uitvoerige rede hei le ven geschetst van den stichter der vereeniging, den heer Philippone, in den loop van dit jaar gestorven, en hulde gebracht aan het streven en werken van dezen ijverigen en voor 't welzijn van het algemeen zoo vurig blakenden man. Hij wees voorts op de goede teekenen der tijden voor de vereeniging. «Als wij de kaart van het land overzien, zeide hij, dan mogen wij ons ver heugen dat de zaak, waarvoor wij ons hebben aangegord, meer en krachtiger wordt besproken. De beweging neemt in ontvang toe. Ik behoef slechts in uwe herinnering te roepen de kloeke taal op het Binnenhof in Den Haag in de volks vertegenwoordiging gesproken de werkzaamheid van de synode der Ned. Herv. kerk, die een sckry- ven betreffende deze zaak aan de kerkeraden richttede verklaringen van de nu afgetreden ministers hel besluit van den gemeenteraad van Baarn, omtrent het beperken van het aantal drank huizen, door de Gedeputeerde Staten van Utrecht ongeoorloofd verklaard en door de regeering ge handhaafd. Als gij deze dingen en meer andere u te binnen brengt, zult gij wel met mij willen verklarenWij winnen, zij ’t dan ook langzaam, wij winnen. Volgehouden en moedig voortge gaan. Volharding zal ons doen zegepralen. Moge het ons niet aan geduld, aan werkzame kracht, aan moed ontbreken 1” Daarop werd tot behandeling der verschillende op de agenda voorkomende punten overgegaan. Gekozen werden, tot voorzitter mr. H. Goeman Borgesius, welke die taak bereidwillig aanvaard-- de, .en tot leden van het algemeen bestuur de hh. Van Dedem te Hoorn, Van der Voort te Haarlem en Mollerus te Baarn. Het aantal leden van den bond bedraagt 1700, in 24 afdeelingen. Het volkspetitionnement aangaande wettelyke maatregelen tegen het drankverbruik is, blykens de mededeeliug van hel bestuur, vry goed ge slaagd reeds zijn 257 adressen verzonden, ter wijl het werk zal worden voortgezet. Vooral echter zal tot wering van het drankmisbruik wor den bevorderd de oprichting van stuiversspaar- banken, schoolspaarbanken en inrichtingen, waar alleen bier, melk en minerale wateren worden verkocht. Ook zal men den huisarbeid zooveel mogelyk bevorderen en zal een onderzoek worden De Winsch. Ct. kan op grond van betrouwbare inlichting meedeelen, dat de leden der firma Mulder niet in hechtenis zijn wegens vermoeden van misdrijf, doch slechts ter gewone bewaking ais gefaillieerden, welke op hun verlangen niet in hun woning, doch in de kamer voor burger lijke gijzeling plaats heeft. Het faillissement van de firma D. Mulder Zn. te Winschoten maakt velen ongelukkig en geeft aanleiding lot verschillende opmerkingen en raad gevingen. Zoo roept men hen, die een spaarpenning hebben, toe om die toch alleen in spaarbanken I te beleggen, waar hij zeker is en waar het ten allen tijde kan worden opgevraagd. Die raad is goed, maar hij is te absoluut, derland heeft, tegenover een enkele, die ter kwa der trouw of onvoorzichtig handelt, kassiers genoeg bij wie men zijn geld gerust kan plaatsen. Het publiek weet zeer goed, wie te veel rente belooft, en die, in weerwil van die overtuiging, daarvan profiteert, heeft zich zelven te wy'en als hy bedrogen wordt. Men leest in de Werkmansbode Zondag hield de vereeniging Algemeen Kies- en Stemrecht te Amsterdam een druk bezochte t vergadering. Het onderwerp der besprekingen was in hoofdzaak naar aanleiding van een schrij ven des heeren mr. S. van Houten, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Het bestuur der vereeniging had genoemden heer kennis gegeven, dat zjin nota verschillend werd I opgevat en bij velen nog al bestrijding had ge vonden en hem diensvolgens uitgenoodigd, in een vergadering dier vereeniging als spreker te willen i optreden, ten einde tegelijkertijd omtrent die punten van verschil, voornamelyk loopende over de beperkingen door hem gesteld, tot overeen stemming te geraken De heer van Houten had daarop geantwoord, dat hij zich niet geroepen achtte als prediker van algemeen kiesrecht op te treden on dat zijn drukke bezigheden hem zulks ook niet veroorloofden. Hij gaf der ver eeniging echter den raad, die nota in eigen kring buiten hem te bespreken en hem daarvan een verslag te zenden. Hij nam zich dan gaarne L voor langs anderen weg zijne denkbeelden voor zooverre die nog mochten verschillen met die van genoemde vereeniging nader te ontwikkelen. De discussiën waren hoogst belangrijk en gaar ne gaven wij er een beknopt overzicht van, in dien niet van de zijde des bestuurs ons verzocht was dit te laten. Het bestuur is namelijk voor nemens om den uitslag der besprekingen in een officieel schryven den heer van Houten te doen toekomen en ziet dus niet gaarne dat wij met een verslag zouden voorgaan. Afschrift van het rapport aan mr. S. van Houten zal later in dit dit blad worden opgenomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1