run k GEMEENTE EN HET ARMNDISSWNT SNEER. SIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE No. 72. I VIE R-E N-D ERTIGSTE 1879. J t 6 SEPTEMBER. ZATERDAG Icr Oct. •IB w L 1 L jggSi IB De landbouwfeesten, die dezen zomer te Ny- 0 BESDUIT tot AAN VULLING VAN HET HUISHOUDELIJK REGLEMENT voor de HOOGERE BURGERSCHOOL te S N E E K. 3 SNEBI IA A 0 van Burgemeester 10 Hoogere Burgerschool in die gemeente, vastgesteld UIT DE PERS. opening En die inlichtingen kunnen K X L A M». gemaakt A L-1.a. at en Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. eerste eisch” schrijft hel volgende M >t. o o >0 5 35 6.30 6,53 1,583 8,41 8 58 door 9.16 door 9,34 9 51 door door door 1014 510 it 0 lp o- II- >o !e >0 16 6 B L 6 16 >n in. 20 9 a tO 9 2 2 dat verzoek van de hand wees. »De openbaarmaking is noodig, niet enkel diging niets te maken heeft, heeft het verzoek om king van de stukken te richten' tot de woordelyke Regeering, en deze zou, in het geven geval, al zeer inconstutioneel handelen a ‘Ze z 4 ken, dan geeft het Dagblad de regeering in over weging den Koning voor te stellen om een be sluit te nemen, in hoofdzaak op ’t volgende neer komende Gezien het bezwaar door de Algetn Rekenka mer tegen de rechtskracht van ons besluit van Die vriend der Maatschappij schonk sedert genoemd jaar f 85,000. De winst op het kapitaal, in 1878 bedroeg f21,884,75. In ’t vorige jaar werden verkocht vee voor f7811,50. De opbrengst kalveren bedroeg f 10,579,69 en melk werd verkocht voor f 1524,06. Aan legaten en giften ontving de Maatschappij in 't afgeloopen jaar ruim f 13000. De bevolking bestond op 1 Januari 1879, met inbegrip der ambtenaarsgezinnen, uit 1836 zielen. »In de instructie gegrond op art. 9 van het t on- brengen ter kennis van belanghebbenden, de volgende aankondiging, in dato 19 Augustus jl van he' Ministerie van Waterstaat, Handel en BEKENDMAKIN G BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEER, j Gelet op eene missive, d d. 4 dezer no. H 24 van den Uker, Chef van dienst te Leeuwarden gaf. Het Vad. vreest dat dit denkbeeld by de verwezenlijking op groote bezwaren zal sluiten, hetgeen trouwens reeds blijkt uit de omstandigheid, dat de Arnh Ct. geen kans ziet het programma van .die nieuwe partij mee te deelen. De gedach te wordt ook gewekt, dat het hier eigenlijk om mer tegen de rechtskracht vau ons Destuit van de vorming van een nieuwe conservatieve partij 18 Augustus ingébracht overwegende dat het te doen is, herdoopt in centrumpartij. wenscheiijk is, de veimeerdecing van nutteloos Het Vad. dringt aan op juiste namen en dui- geschrijf in de bureaux te voorkomen, besluit krijgbaar zijn.” Sneek, den 5 September 1879. en Wethouders voornoemd, JOHs. SCHIJFSMA L. B. De Secretaris W. van WANING Jr. De Maatschappij tot opvoeding van weezen te Amsterdam in 't huisgezin heeft thans onder ha re zorg en hoede 83 weezen. Daarvan behooren 50 tot de Hervormde, 19 tot de Roomsche, 6 tot de Luthersche en 2 tot de Israëlitische kerk; 11 er van zijn geplaatst te Dokkum, 14 te Nijmegen, 11 te Oosterbeek, 7 te Amsterdam, 6 te Brummen en omstreken, 4 te Zutphen, 4 te Neede, 2 te Assen, 2 te Leeuwarden, 3 te Rotterdam en de overigen elders. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS du gemeente Sneek maken bekend, dat op uyenuaarmaking is noodig, met enkel om- dat de afgetreden Ministers daarop, in het belang van hun verdediging, recht hebben, vooral nadat buiten hen om gedeeltelijke (en misschien met geheel juiste) mededeeling van de s’ukken is ge daan maar ook omdat, in de zonderlinge crisis die wy beleefd hebben, en met het oog op het groote gewicht der jongste Kabineis-wijziging voor ons politiek leven het publiek alle recht heelt op juiste en volledige kennis der feiten. «Eerst uit de stukken kan een voldoend licht opgaan, èn over de handelingen van Kappeyne êa over den invloed, dien noodzakelijkerwijs die handelingen in hare gevolgen moeten hebben op het partijleven der liberalen." Ons werd toegezonden het Jaarverslag van de Algemeene Vergadering der Maatschappij van Wel dadigheid. Daaruit blijkt, dat de Maatschappij bestaat uil 49burgerlijke aldeelingen, tellenden 4416 leden. Militaire leden heeft zij 123 en de 88 csrrespon- dentschappen hebben 619 leden. Met nog 8 afzonderlijke leden heeft de Maatschappij 5166 leden. De waarde van de geheele bezitting der Maat schappij werd in 1878 bsgroot op f 1,205,687,62. De schulden bedroegen 142,243,79. Alzoo meer bezittingen dan schulden f 1,063,443 43. De schuld aan de Rotterdamsche Hypotheek bank is f 127,684,20. De rentelast dier schuld, f8000 bedragende, wordt sedert 1864 door een onbekende betaald. haar dus Volgens het Vad. heeft de rekenkamer in een brief aan den Ministerraad bezwaar gemaakt le gen de wettigheid der benoeming van de tegen woordige Ministeis. De heer v. Lijnden, die het Kon besluit van 18 Aug., waarby het oude Kabinet werd ontsla gen en het nieuwe benoemd, mede onderteeken- de, was op dien dag nog geen Minister, daar hij volgens het besluit, waarbij hij zelf werd benoemd, eerst op den 19den Aug. in functie trad. De besluiten tot benoeming der nieuwe Ministers zijn derhalve niet door een verantwoordelijk Minister gecontrasigneerd en art. 73 van onze Grondwet zegt«Alle koninklijke besluiten en beschikkin gen worden door een der hoofden van de Minisle- riêele departementen mede onderteekend.” Het besluit door den heer van Lijnden onderteekend, toen hij nog geen Minister was, zou derhalve volgens de Rekenkamer een ongrondwet besluit zijn en geen rechtskracht hebben. Het Dagblad herinnert, dal het feit zich vroe ger heeft voorgedaan in 1862 met den heer Thor- becke. Toen had er zelfs een interpellatie in de Kamer over plaats. Thorbecke antwoordde na mens de regeering en noemde het geopperd be zwaar ongegrond, hoofdzakehjk hat sustenu voe lende 1°. dat de zaak niet anders mogelijk was geweest, en 2°. dat gecontrasigneerd behoorde te worden door een minister, die in functie zou zyn op hel tijdstip waarop hel besluit in werking zou treden. De Tweede Kamer berustte. Mocht de Rekenkamer nu bezwaar blijven ma- I De leden der firma D. Mulder te Winschoten zijn Zondagmorgen vroeg uit het huis van arrest viijgelaten en worden sedert in de woning van den oudsten der firmanten bewaakt. 42 stuks van vette aan boter en Op de Goesche stoomboot Admiraal de Ruij- ter is voor eenige dagen een droevig ongelnk gebeurd. Het weer was zeer onstuimig, en toen de boot een eind in het Schaar van Wemeldinge was gekomen, werd een vat garancine, dal goed was onderstopt, door het zware slingeren der boot van zijn plaats geslagen. Twee personen van de bemanning wilden het weer goed leggen, toen door een zware zee het vat van stuurboord tegen de verschansing rolde. Genoemde man nen wilden met alle geweld hel vat onderstoppen, niettegenstaande de kapitein hen waarschuwde en hun o. a toeriep«Jongens, laat dat vat maar rollen, daar is toch geen houden aan.*’ Tol vier a vijf maal riep de kapiteit«Laat dat vat los!” doch zij bleven vulhouden, met het noodlottig gevolg, dat zij met het vat door de verschansing oier boord vielen en. zonder dat zij nog één kreet aanhieven, jammerlijk verdron ken. Aan pogingen om te redden viel niet te denken. mededeelingen we’den gedaan. «Na die vergadering word zooals de dagbladen vei meld hebben, door den Ministerraad (onder het afgetreden Kabinet) aan den Koniog vergun ning gevraagd lot de openbaarmaking dier stuk ken, doch werd die vergunning geweigerd. Voor deze weigering, van het onschendbare Hoofd van den Staat uitgegaan, is naar ons Staatsrecht nie mand verantwoordelijk. Verzoek en weigering zijn bovendien zaken tusschen de kroon en hare toen malige raadslieden waarmede de Verlegenwoor- De Tweede Kamer overlegging en publiek ma- - _j veranl- ge- en een hoogst ongunstigen indruk maken, zoo zij Onder ’t opschrift «een de Kamper Courant o. a «Wat zal, als straks de Tweede Kamer, na de J var> bet nieuwe zittingjaar, bijeenkomt, de houding zijn van de liberale partij in die Ka mer «Ons dankt, haar allereerste plicht is aan het land volledige inlichtingen te vei schaffen aangaan- af- op ge niet geacht 1 Nijverheid reglement betreffende de samenstelling, het derzoek en den yk der gasmeters, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 12 September 1874 {Staats blad no 128) is o a. bepiald: «Bij de algifte van eiken geykten natten gas meter wordt eene aanwyzmg met schets afgege ven, waaruit blijkt op welke wijze de gebruiker den waterstand in den meter kan houden op het peil, waarbij de meter juist aan wijst. Deze aan wijzing is bestemd voor den gebruiker van den nieter, terwijl door den yker eene dergelijke aanwijzing op het deurtje van de wyzerinrichtmg geplakt, en de aandacht der gebruikers steeds zooveel mogelijk daarop gevestigd wordt.” Aangezien het gebleken is, dat deze aanwijzin gen en schelsteekeningen niet altijd in handen komen van de gebruikers der gasmeters en niet zeiden door overplakking of op andere wijze on leesbaar worden gemaakt, worden belanghebben den op het bovenstaande opmerkzaam gemaakt en wordt hunne aandacht er op gevestigd dat in geval van verlies van de bedoelde aanwijzingen, Exemplaren daarvan aan de voor den ijk van gasmeters opengestelde ykkantoren kosteloos ver- AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS SNEEKdoen te weten dal door den Raad dier gemeentein zijne vergadering van 2 dezern°. 13 is vastgesteld het volgende De Raad der gemeente Sneek Overwegende dat het wenscheiijk moet worden geoordeeld, het’ Huishoudelijk Reglement voorde Hoogere Burgerschool in die gemeente, vastgesteld den 15 Januari en afgekondigd 16 Februari 1876, aan te vullen Gelet op art. 27 van dat Reglement Besluit 1°. Aan het slot van art. 14 wordt toegevoegd de volgende bepaling «Indien de Commissie van toezicht, in over eenstemming met den Inspecteur van T middel- «baar onderwijs, het noodig acht, dat op eene «andere wijze in de vacature tijdelijk worde «voorzien, kan het bovenbedoelde gedeelte der «jaarwedde gebruikt worden, tot het aanstellen «van een hulpleeraar." «Deze aanstelling geschiedt door Burgemeester j «en Wethouders.” 2°. Dit besluit treedt in werking op den dag harer vaststelling. Gedaan te Sneek, ter openbare vergadering van 2 September 1879. J. van DRIESSEN Voorzitter. W. van WANING Jr Secretaris. En is hiervan afkondiging geschied, den 4 Sep tember 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. van -r de Secretarie dezer gemeente gedurende 14 dagen, te beginnen met den 8 dezer maand, voor een ieder ter lezing is neêrgelegd, en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld de aan den Raad aangeboden be- grooting der inkomsten en uitgaven van de ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent Ie vernemen bij den Uitgever. grooting der inkomsten en uitgaven gemeente Sneek, voor tiet jaar 1880. Sneek, den 8 September 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. SCHIJFSMA, L. B. W. van WANING Jr., Secretaris. de conservatieve partij, met nieuw bloed versterkt, als een jeugdige plienix uil men hebbe dan ook den erkennen, dat reorganisatie partij in de bedoeling ligt. Een conservatieve partij is voor de ontwikke ling van het constitutioneele stelsel onmisbaar een centrumpartij niet alleen in naam, maar in daad een middenpartij links en een partij rechts is een onding, omdat zij een parlementaire regeering ocmngelijk maakt., Een parlementaire regeering is op den duur onhoudbaar, tenzij in en buiten het parlement twee groote partijen te genover elkaar staan die beiden in staat zijn elkaar als regeeringspartij te vervangen. «Ons ideaal aldus besluit hel Vad. is en zal blijven: twee partijen een rechterzijde en een linkerzijde een groote liberale en een groote conservatieve party met verschillende sebakeeringen Tijdelijk moge, vooral door de kerkelijke woelingen, het evenwicht tusschen de partijen verbroken zijn van het geneesmiddel door de Arnh. Ct- aangegeven, is geen herstel te wachten. Veel beter is een reorganisatie van de conservatieve partij als zoodanig. Alle zoo genaamde liberalen, die nu door toevallige om standigheden in het consei valieve kamp veidwaald zijü geraakt, kunnen dan weder de hun passende plaats innemen en de liberalen zullen, van hete rogeens elementen verlost rakende, weder krach tiger kunnen optreden.” land volledige inlichtinge deden loop der Ministerieele crisis, die tol de treding van het Ministerie Kappeyne en de treding van het Ministerie-van Lijnden heeft voeid En die inlichtingen kunnen i/_'. worden volledig te zijn, zonder dat openbaarheid wordt gegeven aan de stukken waaruit in de be kende partij-vergadering der liberale leden eenige Hel Vad. wijdt een artikel aan de centrumpar tij) waarvan onlangs de Arnh. Cour, een schema Hel vaa. uringl aan op juisie namen en uui- uuicou» ic .wmvmcu, «caiu delyke qualificalie. Hel wil geen speculatie op ons besluit van 18 Aug. te bekrachtigen, enz. de halfslachtigheid van vele Nederlanders, die I gaarne tusschen de beginselen doorzeiien. Zal Op de Goesche stoomboot Admiraal de Ru de conservatieve nartii. met nieuw bloed versterkt. ter is voor eenige dagen een droevig enge de asch verrijzen, moed openlijk te eener behoudende

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1