GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 'II No. 74. 1879. VIE R-E N-D E R T I G 8 T E 13 SEPTEMBER. ZATERDAG J ra en 34 7» 11 y - swing: it (oiiuvr, I* lahar blijft van U I T DEFERS. ^lYVEM.ASr». Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de ge vergadering van de Staten Generaal zal wor- die in zee, op het oogenblik dat hij op de tvng der zal te bepaald J prac- 55- I 5 35 6,30 6,53 7.581 841 8,58 doot 9,16 door 9,34 951 door door door 1014 510 »3,50 1,00. 2,50; .atsle Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. Naar men aan ’t Vad, meêdeelt, heeft de mi nister Van Lijnden aan de rekenkamer te kennen gegeven, dat wel het besluit tot benoeming der nieuwe ministers de dagteekening van 18 Aug. draagt, maar dal het eerst 19 Augustus met zijn contraseign is voorzien. De rekenkamer heeft daarop geen verder bezwaar gemaakt om de wet tigheid van bedoeld besluit te erkennen. der Stadsreiniging, de heeren F. H. W. Mulder, epen ■rge- igen. in tot D, 2e >,00 16,00 In het gasthuis te Vlissingen wordt sedert de vorigo week verpleegd een matroos van den met 1,00, De Tijd schrijft ook over de nieuwe «partij- vorming” in de Tweede Kamer ontworpen door de Arnh. en Amst. Ct. en zegt «Wat de liberalen betreft, wier eene fractie het andere element lot de vorming der nieuwe partij zou moeten leveren, zij blijken hoe langer zoo duidelijker uil drie verschillende richtingen te bestaan, wier uitersten vrij wat verder van elkander afwijken, dan de conservatieven van één gedeelte der liberalen verschillen. De drie frac liëa zijnde oud-liberalen, ook wel de «oude garde” genoemd, die met hand en tand vasthou den aan de beginselen, door het vroegere emi nente hoofd der partij, Thorbecke, beleden en verkondigd; op hen volgt, in vooruitgaande rich ting, de fractie, die reeds onder het eerste Mini- sterie-van de Putte Geerlsema het hoofd opstak, terwijl eindelijk de derde fractie, de partij van het jonge Holland, vertegenwoordigd wordt door van Houten, met een of twee vrienden in en vele buiten de Kamer. Wie in het lyfsorgaan dezer fractie, de Vragen des Tijds, de verschillende plannen leest, die zij zoekt te verwezenlijken, zal begrijpen, dat het den oud liberalen op den duur uiterst moeielijk zal vallen met deze Nederlandsche politieke Zuküftler langer mee te gaan. «Wat aldus vraagt men met het oog op dit alles is naluurlijker dan dat de oud-libe ralen zich bij de conservatieven, wien zij inder daad zeer na staan, aansluiten, om gezamenlijk een nieuwe partij te vormen Opoffering van beginselen behoeft van weerszijden met te ge schieden; over enkele kleine wijzigingen in de toepassing zal men het lichtelijk gezamenlijk eens i K M ept. I /16 II. Pijttersen Tz. en Johs Gorter. b. in de Commissie voor het onderhoud der Straten en Wallen, de heeren H. Joustra, Johs. Gorter en H. S. de Vries; en c. in de Commissie van beheer over gemeente- eigendommen, de heeren F. H. W. Mulder, mr, L. Reitsma en D. Gorter. Sneek, den 12 September 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris B. DE JONGH, L. S. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. namiddags ten twee ure. 1 De vorming van een nieuwe centrumpartij blijft nog voortdurend een punt van debat voor het Vad. en de Arnh. Ct. Eerstgenoemd blad heeft de opmerking gemaakt, dat de Arnh. Ct. zelfs geen zweem van een program der nieuwe partij heeft gegeven. De Arnh. Ct. blijft natuur lijk het antwoord niet schuldig. Wat wy van de centrumpartij verwachten en verlangen zegt het blad is handhaving van de staal uéchtelijke beginselen in de grondwet van lt>48 geformuleerd. Geen landsvaderlijk en landskindei lyk regeerstelsel en geen volkssouve- Naar men aan ’t U. D. meldt, is de uitgave van den Tooneelalmanak, die sedert vijf jaren door den heer G. Theod. Bom in het licht werd gegeven, gestaakt. In de twee laatste jaren was de redactie toevertrouwd aan den heer Taco H. de Beer. Honderden malen is reeds gewaarschuwd tegen het dwaze volksgeloof, dal men drenkelingen met de beenen in ’t water moet laten liggen, tol de politie er bij gehaald is. Te Oost Kappelle heeft zich, als men het N. en Adv. van Bergen op Zoom mag gelooven, het feit voorgedaan, dat een gemeente-veldwachter proces-verbaal had opge maakt tegen iemand, die een kind uit het water lieeft gehaald dat geen teeken van leven meer gaf, omdat hij die drenkeling niet met de bee nen in ’t water had laten liggen, tot de politie ter plaatse was 1 Door tusschenkomst van een verstandig man is van de zaak niets gekomen. allengs en zoo zal, wat nog aan de volledige uit werking van het programma der nieuw conserva tieve partij ontbreektwat binnen de groote rechtsche en linksche limietscheidingen liggen komen eerst volledig blijken en 1 worden door de politiek, de leeren en de lyken der rechter- en der linkerzijde. 5,00. 8.00. >5,00 >3,00 En wij verlangen een nieuw stelsel, een nieuw programma, en bovenal nieuwe praktijken.” Aansluiting bij de vroegere conservatieve partij zou bovendien, naar de Arnh Ct. doel opmerken, onmogelijk zijn omdat die partij niet meer bestaal. Wel zijn er nog enkele leden overgebleven, maar deze overgeschoten exemplaren is een uitstervend I ras en vormen geen politieke partij meer. Wil den zij tot de nieuwe partij toetreden, zij zouden verplicht zijn afstand Ie doen van de leer en de practijken der oud conservatieve partij. De beweering van het Vad., dat er geen par lementaire regeering mogelijk is met een midden partij, en dat het ideaal van een regeeringstelsel is twee groote partijen een rechterzijde en een linkerzijde, een groote liberale en een groote conservatieve met verschillende schakeeringen houdt, volgens de Arnh. Ct., geen steek Het voorbeeld van Frankrijk, waar de middenpartij op het oogenblik regeert, is daar om te bewijzen, dat de mogelijkheid der uitvoering niet betwist kan worden. Bovendien, men regeert niet met een ideaal, men moei rekening houden met de toe standen, en de toestand van ’t oogenblik heeft de nieuwe centrum-partij in ’t leven geroepen. Zij zal haar bestaan bewijzen doordat zij bestaal. Zij zal zeggen Sum, quio sum. erd leren rden. 15 i ƒ12 60 a oten) In een volgend artikel betuigt de Arnh. Ct dat zy aan den naam weinig hecht. Wil men de nieuwe partij noemen de oud-liberale oi nieuw- conservatieve, ’t blad heeft er vrede mee. «Wij blijven liberaal zegt het en onderscheiden ons daardoor genoeg van de partij der geavanceerd- Dinsdag avond kreeg te Schevingen een schuit bij het afvaren, toen de bemanning aan boord was, een lek door het slooten op een anker. Het duurde niet lang of de schuit liep vol en de be manning hoewel op korten afstand van het strand, verkeerde in gevaar. Omstreeks 7 uren, toen men steeds op de aankomst van de red dingsboot wachtte, beproefden drie wakkere man nen, in een gewone boot gezeten, de schuit te naderen, en het gelukte hun den stuurman en de acht matrozen op te nemen, maar de boot bleek tegen haar last en den zwarea golfslag niet bestand zij sloeg om en men kan zich de angst kreten der toeschouwers voorstellen, toen twaaif menschen verdwenen, gelukkig voor korte oogen- blikkensommigen zwommen naar het strand, anderen spoelden aan. Geen menschenleven is te betreuren, ofschoon enkelen door den schrik en het zeewater het bewustzijn hadden verloren. Men is druk in de weer om den inventaris uit de schuit te halenmet laag water hoopt men het lek te kunnen herstellen. De reddingsboot, die bij deze gelegenheid uitstekende diensten had kunnen bewijzen, kwam te kat; zij heeft haar bergplaats ook op vrij belangrijken afstand van het strand. BEKENDMA KING. De BURGEMEESTER dor gemeente Sneek, brengt te voldoening aan prov. blad no. 96 dit jaar ter openbare kennis, de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS in de provin cie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie, van den 4 September 1879, no. 3, le afdeeling B, alsmede op de bepalingen van ait. 11 der wet 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de groote jacht in Friesland zal worden ge- hberalen, maar de uitdrukking «liberale” partij zooals deze tot nu toe bestaan heeft, zou dubbel- i zinnig wezen. De nieuwe partij zou schijnen niets meer te zyn, en ook waarschijnlijk voor niets i meer gelden, dan een onbruikbaar geworden, j ingebalsemde en duurzaam gemaakte oude partij. i a. b. schietgeweer en met niet meer dan 5 honden c. met geweer en met of zonder staande hon den of brakken g. het vangen van houtsnippen met laat-, war- of vallbuwen. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden atgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 8 September 1879. De Commissaris des Konings voornoemd, J. N. W1TTEVEEN, L. C. Sneek, den 12 September 1879. De Burgmeester voornoemd, J. van DRIESSEN. reiniteit. Een op breeden grondslag gevestigd parlementair regeerstelsel een vertegenwoordi ging, vrij en rechtstreeks gekozen door hen die met oordeel des onderscheids zelfstandige keuzen kunnen doen een stelsel dat de samenwerking verzekert van zelfstandig oordeelende en hande lende gouvernementen met zelfstandig oordeelen- de en handelende Kamers. Hoe meer men de regeeringen vrijlaat in hare handelingen, des te groofer is en des te sterker werkt hare verant woordelijkheid hoe minder de parlementen zich mengen in de daden van bestuur, dés te doel treffender werkt hunne contróle. Deze scheiding van fur.ctien en deze verdeeling van den arbeid van den gouvernemenleelen en den parlemen tairen arbeid is een (hoewel dikwijls in de practyk miskend) grondbeginsel van den consti- tutioneelen regeeringsvorm. De linkerzijde wil wat de grondwet niet wil, een staatsrecht, dat niet het staatsrecht der grondwet is een verte-, genwoordiging die alleen den wil uitdrukt van de meerderheid welke baar samenslelde, aan dien wil gehoorzaamt en uitvoering geeft; en een zoo genaamd parlementair ministerie, dat niets an ders is en zijn raag dan de executeur der wils beschikkingen, welke hem door de vertegenwoor diging overgebracht worden. In dit systeem zijn èn de Kamer èn de regeering slechts werktuigen; alle macht en alle gezag is in handen er van en wordt uitgeoefend door het sonvereine volk of in werkelijkheid, door den souvereinen kiezer. Aan de andere zijde staat de rechterzijde de clericalen. Zij wil reactie, terug in beginsel en vormen tot lang vóór 1848. Zij wil niet al leen wat de grondwet niet wil, maar zij wil de grondwet zelf niet. Uit een en ander blijkt wat de nieuwe cen trum-partij, of wel nieuwe conservatieve partij zal te handhaven en te behouden hebben, en ook wat haar onderscheidt van de vroeger bestaan hebbende conservatieve partij. Deze bestreed de nieuwe orde van zaken, door de herziening van 1848 tot stand gebracht; zij streed in woor den en daden tegen de nieuwe grondwettige staatsrechterlijke beginselen en instellingen waar zij or gelegenheid toe zag trachtte zij er de toe passing en uitvoering van te beletten. De zich vormende partij zal het tegendeel moeten doen. Zij zal de grondwet in haar beginselen de leer en de practijk er van, te handhaven hebben zoowel tegen de mannen der rechter- als die der linkerzijde. Maar zij wil niet angstig op het eoge voets'uk der herziening van 1848 blijven staan. Een doorloopende, algemeene, grondige en door tastende herziening, wanneer het oogenblik daar toe gekomen zal zijn, ligt op haar weg. Ten slotte betoogt de Arnh. Ct., dat politieke partijen even weinig in een dag worden geïm proviseerd en gesticht als steden. Zij ontstaan oz’ opend op Maandag den 29 September aanstaande met zonsopgang, en dal alzoo na dat tijdstip ge oorloofd zal zijn de uitoefening van de bij art. 15 der jachtwet, onder letters a, b, c en g, omschre ven jachtbedrijven, zijnde met valken of havikken, mits zonder honden met windhonden (lange jacht), mits zonder lig cui taiviz uviirvzja v-fccziiivzzziyovrio kunnen worden; en eeu naam, die beider gevoe- 140,000 betalende personen baar bezocht hebben, ligheid spaart, zal zich wel laten vinden. «De vraag of zulk een partij wenschelijk is en of zij, in geval van haar totstandkoming, hoop op levensduur heeft, zou de Tijd in een volgend artikel bespreken." BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen te weten dat door den Raad dier gemeente zijn benoemd, lot leden der vaste Commissien tot bijstand van Burgemeester en Wethouders in het beheer van bepaalde takken der gemesnte-huishouding, bedoeld bij art. 54, 2e lid der Gemeentewet, als: a. in de Commissie, belast met het beheer Het aantal bezoekers der Arnhemsche tentoon stelling bedraagt van de opening tot heden ge middeld 1628 per dag, zoodal tot heden ruim Men is thans met de 2de serie der loterij be- gonnen tot heden zijn ruim 50,000 laten ver kocht. Door het bestuur der Arnhemsche tentoonstel ling is besloten den internationalen wedstryd met 1 October a. s. te doen eindigen, terwijl de ge- heele tentoonstelling den 15 d. a. v. wordt ge sloten, waarna met de slooping der gebouwen voor een gedeelte een aanvang zal worden ge maakt. I Eerste Kamer der Staten-Generaal mr. J. A. G. baron de Vos van Steen wijklid dier Kamer. vongo wees verpieega een mairoos van aen met Bij Kon. besluit is bepaald, dat de tegenwoordi- hout binnengekomen Deenschen schoener «Penda**, den gesloten op Zaterdag 13 Sept. 1879, des I bezig was, door den bliksem getroffen werd mitimbiiiiiiiiiiiig^iiiw

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1