MEWS- EN ADVERfflTIE-BllD VOOR DE GEMEENTE EV HET ARRONDISSEMENT SNEER, No. 75. VIE R-E N-D E R T I G S T 17 SEPTEMBER. WOENSDAG De Troonrede. r 1879. le 00 few ft 4 >m- en dv. ten. les- tkje II. St IH 01' it A1T. tin- •h n i* de i iM .VJ E .YL A M»- Binaenl. Zaken t. U I T DE PERS. 1 1 10 ft J r r 5 0 3 6 I el m Zal in dat opiichl nu krachtig aan de ploeg r r i zo met uit- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. ou st.) len nts ‘ie- i. M. momelerin zien, welke de richting aangeeft, waarin deregeering denkt werkzaam le zijn en die voorspelt wal men van haar te verwachten heelt. Zij gaan ■<Jit itaat-tuk daarom nauwkeurig ontleden, om daarna een conclusie te maken over het meerder of minder vruchtbelovende van de aanstaande parlementaire campagne. Dat by het einde daar van echter vele en velerlei verwachtingen bedrogen uitkomen, heeft de ondervinding der laatste jaren herhaaldelijk geleerd. Tusschen de openings- en sluilingsrede toch lag vaak een breed stoppelveld van parlementaire haarkloverijen, terwijl men vaak te vergeefs zocht naar de vruchten van een bezadigd parlementair overleg, waardoor alleen iets goed tot stand te brengen is. Wjj staan dus nu weer voor een nieuw par lementair zittingsjaar met een nieuw ministerie. Met meer dan gewone belangstelling werd dan ook ditmaal het staatstuk vei wacht, dal we hier laten volgen Mijue hfiereu 1 Het-is uiij aaugeuaam, de vertegenwoordigers van het Neder labdscüe tolk MtOer bijeen te zieu. Bij mijue ecblvetbiudteuis ontving ik door mij hooggewaardeerde blijken van de algemeene deelneming Niet minder de gewone complimentjes over T afgeloopen zit tingsjaar, dat zoowel in dit als in dat opzicht tamelijk vruchtbaar" was en zooveel reden gal tot een dankbaar terugzien op *t geen achter ons ligt, geelt de troonrede gewoonlijk nog een staalkaart, een tableau van goede voornemens voor de toekomst. Men zou, «eigens die beschouwing, bij ons een troonrede dus kunnen noemen een parlemeutair-polilieke-phraseologische copie van de voorafgegane copiën, waarin op dezelfde wijze dank gebracht werd aan de pailementaire werk zaamheden van 't afgeloopen en a priori reeds een rooskleurig lintje geworpen wordt op die van *t pas begonnen zittingsjaar. Toch zijn er ook velen, die een troonrede ern. stiger opvatten die er een soort politieke ther- verouderd en onbillijk belastingstelsel, bleef ech ter tot nu toe onvervuld, eindelijk de hand een» worden geslagen Op de algemeene veilering van het inter nationaal congres te Amsïèrdam u«n geneeskun digen, jl. Vrijdag gehouden, beeft dfe heer mr. S. van Houten over de bescherming van kinderen tegen overmatigen arbeid gesproken. Zijn stel lingen waren deze1° wetgeving en zeden moe ten een breidel opleggen aan de buitensporige concurrentie naar verlaging van productieprijzen, in al die gevallen, waar die prysveilaging slechts mogelijk is ten koste van de gezondheid en ont wikkeling der voortbrengers2° al hetgeen de wetgever kan doen, is het stellen van algemeene maairegelen voor de organisatie van den arbeid in verband mei het voorafgaande beginselaan de arbeidersverenigingen de taak om dal begin sel in de bijzonderheden tot(pnjwikkelihg te'bren- gen 3° hel bedoelde beginsel is evenwel niet volledig te verwezenlijken, zoolang de leerstellin gen van de neo-Malthusianen niet algemeen in gang vinden, en deze leerstellingen hebben ten doei de beperking van het toenemen der bevolking, zonder dat van het sluiten van huwelijksbanden behoeft te worden afgezien. Mr. Van Houten sprak in hei Duitsch. Hij be toogde dat hel kind geen factor mag zijn in het arbeidsleven het kind is voor de school en voor het spel. De kinderarbeid is een premie voor gehuwde lieden om hun aantal kinderen te ver meerderen, want na verloop van eenigen lijd neemt dan hun inkomen toe. Hieraan moet paal en perk worden gesteld, zoo mogelijk langs in ternationalen weg. Twee machten kunnen daar toe medewerkenten eerste de kerk, maar van jeze is niets te wachten. Er slaat geschreven; schoolwet zullen voorkomen, maar zij kunnen dal niet, zoolang de schoolwet-meerdarheid in de Kamer zitting heelt en de kiezers zullen die meer derheid handhaven tot zoolang na de invoering ook de uitvoering der nieuwe schoolwet is ver zekerd. Is dit geschied, dan eerst zal men kun nen geroken tot een verkiezing, waarbij de alge- mceno politieke hesinselen der candidalen ten maatstaf worden genomen, en daarna Uui>«« beoordeelen in hoeverre een nieuwe paitijforma- tie noodig en wenschelijk is. Wat de laatste betreft, is het Rott Nbl. het meer met ’t Vad. dan met de Arnh. Ct. eens. «Indien men, zegt het blad, zich spiegelt aan Duitschland, waar de oneindige splitsing der par tijen de machteloosheid van het Parlement ten gevolge heeft, en een voorbeeld neemt aan Enge land, waar de enkele verdeeling in twee groote groepen liberalen of anti-liberalen, de kracht der regeeiing uitmaakt, zal men waarschijnlijk een geheel anderen en beteren toestand verkrij gen dan thans het geval zou wezen door een nieuwe partijvorming, die op geen zuivere grond slagen berust.” Men ziet het veel belangrijks bevat de troon rede niet. De meest belangrijke paragraaf is zeker die, waarin verklaard wordt, dat de herziene wet op het lager onderwijs zoo spoedig zal wor den ingevoerd, als de daartoe nog noodige voor bereiding toelaai; terwijl ook, met het oog op *t geen we bij onze oostelijke naburen op econo misch gebied zien geschieden, de verklaring, dal de vrijgevige beginselen ten aanzien van handel en nijverheid gehandhaafd zullen blijven zeker van 't hoogste gewicht is. Voorts is het eene blyde boodschap, dal de regeering de aangevan gen werken van openbaar nut, met name de verbetering onzer handelswezen, krachtig denkt voort te zetten. Minder rooskleurig luidt de paragraaf omtrent ome geldmiddelen. «Versterking van de inkom sten der schatkist zal op den duur noodzakelijk zyn. Daarby zal zooveel mogelijk ook op betere verdeeling van Jasten moeten worden gelet”, ’t Is te hopen, dal die belofte nu eindelijk dan ook eens bare vervulling erlange en niet maar enkel op T papier blyve. De telkens met vernieuwden aandrang gedane eisch tol herziening van ons dat de tegenwoordige ministers de invoering der Hel Rott. Nbl. wijdt mede een enkel woord aan de nieuwe partijformatie, waarvoor de Arnh. Ct. werkzaam is. Hel blad meent dat er twee zaken moeten voorafgaan eer het zoover kan komen, nlgeheele afdopning van de school quaestie en kamerontbinding. Verscheidene van de tegen woordige leden der Kamer zijn indertijd gekozen, omdat zij vóór of tegen de neutrale school zijn en vandaar, dat er onder de liberalen zijn, die overigens niet veel met hen gemeen hebben, dan dat zij voorstanders van de schoolwet zijn. Als zij deze zullen hebben helpen invoeren en daartoe moet het komen hebben zy eigenlijk hun mandaat vervuld. Nu wil de Stand, wei en erd au- De eerste viaag dio zich thans voordoet, is deze hue zal hel nieuwe ministerie bij de ver tegenwoordiging worden ontvangen Zal er de noodige samenwerking kunnen bestaan tusschen de regeering en de kamers, teneinde alzoo iets goeds lot stand te kunnen brengen Zal het "nieuwe zittingsjaar vruchtbaar worden voor den parlementairen arbeid, of zal hel lijvig gevulde Bijbladen en dunne Staatsbladen leveren De beantwoording dier vragen ligt nog in de toekomst. De laak van het nieuwe ministerie is zeker niet gemakkelijk. Uit allerlei heterogene bestand- deelen saamgesteld, zal ’t moeite hebben het zoo noodige vertrouwen te vinden, ja voorshands door velen zelfs met een zeker wantrouwen worden ontvangen. Iiitusschen hopen wij dat het afgescheiden van partij-quaeslièn en partij-belan gen met de uitstekende elementen, die het in zich bevatde gelegenheid moge vinden om nuttig ea in vooruitgaande richting werkzaam te zijn in het belang van ons vaderland. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Volgens de N. R. C. is er protest ingediend tegen de verkiezing van mr. Du Tour van Bel- linchave, tot lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Utrecht. Onder de gemeenten, die bij de laatste wijziging der kiestabel bij Ut recht zijn gevoegd, is er een, waar de census 28 gulden bedraagt. Bij het opmaken van de kiezerslijsten is men echter ten om echte van de onderstelling uitgegaan, dat die census 24 gulden bedroeg, en dientengevolge zijn er een zevental meer kiezers op de lijst gebracht dan anders net geval zou geweest zijn. Zooals bekend is, werd mr. Du Tour met een kleine meerderheid (van 5 stemmen) gekozen en nu wordt beweerd, dat bedoelde onregelmatigheid van invloed heeft kun nen zyn op den uitslag der verkiezing. Het vorige Zittingjaar werd Zaterdag gesloten de volgende door den Minister van I--- gesproken sluitiugsrede Mijne beeren 1 De Koning droeg mij op gen voor de behartiging - de thans afgeloopen i heb ik de eer mi; verleend aan de regeling van der gewichtige onderwerpaa- eene wet tot herziening van der ongebouwde eigendommen mag der belangrijkste worden vermeid. Nieuwe voorwaardeu zijn vastgesteld om tot de uil oefening van sommige tukken der geueeskunst le worden toegelaten. De uitvoering van de aanslaande tienjarige volksstelling werd verzekerd. Ten aanzien van den rechtsbijstand werd eene nieuwe regeling gemaakt. De militaire pensioenen bij de zeemacht ondergingen ver betering. Nadat de Tweede Kamer hare goedkeuring had ontzegd aan een voorstel om groote openbare wer ken tol stand te brengen, rezen bezwaren, die het optreden van andere raadslieden der Kroon tengevolge hadden. In naam des Kouings sluit ik deze vergadering der Staten Generaal. *t Nieuw parlementair zittingsjaar is weer op de gebruikelijke wijze geopend met een zooge naamde troonrede. leder, die niet geheel vreemdeling is in de j geschiedenis van ons parlementair leven, zal zoo zoetjes aan wel geleerd hebben, welke beteekenis men bij ons zooal aan eene troonrede moet hech ten. Hy zal wel welen, dal er velen zyn, die er niet veel meer in zien dan phraseologie, een copie met variaties van ‘t geen reeds vroeger bij dezelfde gelegenheid meermalen gezegd werd en zeker nog wel herhaalde malen gerepeteerd zal worden, zy T dan ook in eenigszins andere be woordingen. Hij weet a priori reeds, dat vorm en inhoud van de politieke spijskaart alias troonrede wel even soeperig zal zijn als hare voorgangsters, en dat men er niet veel meer in moet zien dan een etiquette, waarmeé men parlementaire «geachtheid” doet uitkomen en tevens een soort reclame zoekt te maken voor de ministerieele tafel, die gewoonlyk van «goede voornemens” rykelyk voorzien is. M a w., behalve V u zijnen dauk over te bren- j van ’s lands belangen gedurende zitting; Van dien hoogen last ij le kwijlen. VVederisuwe medewerking verschillende meer of min Bel tol stand komen van de belastbare opbrengst daaronder als een openbaarde zich opnieuw de liefde van mijn volk bij deu rouw, waarin ik met mijn huis werd gedompeld. Mijne betrekkingen met de vreemde mogendheden zijn van deu meest vriendschappelijken aaid. Zee en landmacht vervuilen steeds met toewijding hare belangrijke plichten. De gedrukte toestand van nijverheid, handel en scheepvaart beeft z cli ook hier te lande doen gevoelen. Maatregelen tol bestrijding van da besmetteiijke long ziekte zijn met een goed gevolg bekroond. Ik vrees daarentegen dat in onderscheidene deelen des lauds de oogst zal lijden onder de gevolgen van de ongunstige weersgesteldheid en van de hooge waterstanden. - Onder deze omstandigheden is eene minder ruime opbrengst van sommige rijks belastingen te wachten. Versterking van de inkomsten der schatkist zal op den duur uoodzakelijk zijn. Daarbij zal zooveel mogelijk ook op betere verdeeling van lasten moeten worden gelet. Haudhaviug van de vrijgevige beginselen ten aanzien van handel en nijveiheid, waarbij het Vaderland steeds wèl heeft gevaren, blijve, nevens de verbetering onzer liandelswegen, het middel om de veerkracht des volks le steunen en de welvaart te bevorderen. De vaststelling van een nationaal wetboek van straf recht beschouw ik als eene zaak waarbij het belang en ook de eer des Vaderlands in hooge mate zijn betrokken. Inmiddels zal mijne Regeering aan de herziening van andere deeleu der wetgeving hare aandacht blijven wijden. Een ontwerp van wet tot beteugeling van bet misbruik van sterken drank zal u iu deze zitting worden aauge boden. Ik stel mij voor de herziene wet op het lager onder wijs zoo spoedig in te voeren als de daartoe nog noodige voorbereiding toelaat. Door den moed en de volharding der krijgsmacht zijn iu Atjeh belangrijke uitkomsten verkregen. Ik vlei mij dat de ooilogstoesiaud aldaar voor een meer gere gelden zal wijken. De overige gedeelten van Nederlandsch Indie geven over liet algemeen stof tot tevredenheid. Krachtige voortzetting der aangevaugen werken van openbaar nut zal der volkswelvaart ongetwijfeld ten goede komen. Het finaatieel beheer dier uitgestrekte bezittingen blijft echter veel zorg en omzichtigheid vereiscuen. Bevordering van deu aauvoer van vrije arbeiders in Suriname blijf ik wenschelijk achten. Aan de kolouie Curasao belooft een ruimer gebruik van de rijkdommen die haar bodem oplevert eene betete toekomst. Ik weusch, mijue heeren! dat onze vereeaigde pogingen onder Gods zegen hel geluk van het dierbaar vaderland zullen bevestigen. Ik vei klaar de vergadering der Staten Generaal te zijn geopend. ii ii r 1 STATEN GENERAAL. vas

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1