fiEMEEATE EN IIET ARRONDISSEMENT SNEEK. NÏEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE No. 16. 1879. T? GJ N ZATERDAG 20 SEPTEMBER. VIE R-E N-D ERTIGSTE JA i) 3’/, o Ier I. 1 X I COIR AIT. aewau 1 de heeren van Delder, Moens, Winlgens, Viruly kondigd tot beteugeling r...4.z.n sterken drank, terwiil be U I T DE PERS. l- t L I - - - -------- Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post fï 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. ft M pt I 1» I r X IS /l. ®ct. 9» 5 2 a 5. was i dat be- in de S N E E K en Luyben. i geeft, naar het Hand, doet opmerken, een vredigend antwoord op de vele vragen laatste weken gerezen, f 6.35 6,30 6.63 7.584 a.ti S58 door 9.16 door 9,34 9.51 door door door 10 14 610 >64 van 't mishruik van sterken drank, terwijl bet, met het oog op de verklaring omtrent de schoolwet, de opmerking maakt, dal deze duidelijker had kunnen zijn wat betreft de financieele zijde van hel vraagstuk. Ook de verklaringen omtrent Ned.-Iudie geven het blad reden tol groote bezorgdheid. De laatste woorden van 't artiekel luiden »Men ziet alzoo, dat deze troonrede alleszins geschikt is om zeer gemengde gewaarwordingen op te wekken en om ADVEHTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. en hoop. Gods zegen moge alles ten beste ge dijen!” De N. R. C. doet opmerken, dat men nit de troonrede niet kan bespeuren, dat er andere dan liberale elementen in ’t ministerie zitting hebben. Mag men aan liberale zijde niet zonder zorg zich hebben afgevraagd, zegt het blad nog, welken invloed de niet-hberale elementen in net ministe rie zouden oefenen, na deze troonrede zal het wantrouwen zeker merkelijk verzwakt zijn. Wel zullen de mondelinge toelichtingen m mten wor den afgewacht, alvorens de liberale partij haar volle vertroeven kunne schenken aan het kabinet. Maar alvast verheugen wa ons, dat er bij de opening van hel parlement geen woord is gespro ken, dat aan een andere dan de liberale politiek doel denken.” De Standaard is zooals te verwachten was niet zeer gesticht. Het moet het blad van het hart, dat die rede nog verre achter zich laat den slechtsten dunk, dien de meest kwaad vermoedende onder de geestverwanten zich van de plannen van dit kabinet had gevo.md. T Is nu een feitKappeyne’s «Scherpe Resolutie” zal ter dege worden ingevoerd, zoo spoedig hel slechts even kan, door twee ministers die de anfi-revu- lutionairen in menig opzicht na stonden en wel onder verantwoordelijkheid van hem, die door de eigen partij op den weg van eere en glorie is gebracht. Niels is hel christelijke deel, zeg vrij de helft der natie, bespaard. Het stuitendst is nog schier, dal het harde, krenkende besluit, geheel onnoo- dig nogmaals iu alsem is gedoopt door de koele, ijskoude manier waarop men het inkleedde >men stelt zich zoo voor” om u ter executie te leiden: als gold het een schutsluis, -die moest worden vernieuwd. In zoo ernstig oogenblik kan er onder de-broe- deren slechts één gedachte zijndie om nauw zich aaneen te sluiten en saam zich te veroot moedigen voor dien hoogen God, die ook Van Lijnden’s aanslagen nog even goed als die van Kappeyne verijdelen kan. Het verderf, waaraan de natie door Van Lijnden’s onverantwoordelijk bedrijf dreigt te worden prijsgegeven, is Hem niet verborgen »En daarom broeders zoo gaat het blad voort »wat Van Lijnden mis dreef gaat te ver, om nog toorn te wekken. Het maakt stil Daar doel men het zwijgen toe Hij leeft die hem oordeelt. En van nu af aan richt ons oog zich van hem naar onze Kamerleden. Voor hen bidden we beleid, moed en onverschrok- denheid af van den Heere onzen God Bij de onder wijsparagraaf verliest hetgeen de troonrede verder biedt, alle beteekenis voor de Standaard. Ook de Tijd heeft een dag gewacht met haar meenirg te kennen te geven over het eerste staatstuk van bel nieuwe kabinet. Het oordeel is een veroordeeling geworden en de gunstige gedachte, die het blad eerst over het ministerie had, is geheel verdwenen. »De zwaarmoedigste en zwartste voorspellingen, zoo leest men, zyn beves'igd en op dit oogenblik is het een onloo chenbaar feit, dat het ministerie-Van Lijnden de erfenis van het ministerie Kappeyne aanvaardde, en meer staat*- Katner. Het voorgevallene bij die samensprekingen in qoofdzaak niet bekend, maar bet resultaat aas, zij de opdracht niet aanvaard hebben Moet hieruit opgen.aakl worden, dat de liberale partij vrijwillig heeft geabdiceerd Daarna is de heer van Lijnden belast en geslaagd iu de vorming van een nieuw Kabinet. Spreker uu verklaarde niet i.i te zien hoe in de bestaande oin standigbeden eu ua de vrijwillige abdicatie der liberale party, eenig ander ministerie, uit eigen krachten saam gesteld, kans bad op eenige duurzaamheid Omtrent hetgeen dit ministerie doen zal, was de verklaring van I den heer van Lijnden Maandag vrij geruststellend voor sprekers richting vooral met het oog op het kardinale I punt, de invoering der onderwijswet. Alleen vreesde hij, dat de formule, door van Lijnden gegeven omtrent de grondgedachte der Kabinetsformatie, in de toepassing moeieltjkheid zou opleveren binnen en buiten het Kabinet. Overigens verzekerde hij het Kabinet van de welwillend heid der Kamer, mits gepaard met een zelfstandig oor deel. De heer vau Lijnden betuigde den beer Duymaer van Twist dank en vei klaarde, dat diens opvattingen omtrent den aard der formsiie en de voorgenomen taak juist waren. Blijft de medewerking der Vertegenwoordiging even lang duren als hij uitzicht heeft dat de goede verstandhouding zal duren tussclien de leden van het Kabiuet ouderling, dan zondeu zijne verwachtingen niet ijdel zijn. Met den heer Duytnaer verzocht hij de daden der Reiieeriug af te wachten. De Kamer is daarna ui leen gegaan. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 16 Sept. De kamer besloot heden tot toelating van alle nieuw benoemde leden, behalve den heer du Tour vau Bellinc have, die te Utrecht in plaats van den heer Bastert is gekozen. Ten zijnen aanzien is voorgesteld nadere iu lichtingen te vragen van den Minister van Binnenland sche Zaken nopeus de kiezerslijsten te Harmelen. Dat voorstel zal later worden behandeld. Tot eersten candidaat voor het voorzitterschap is gekozen de lieer me. W. H. Duller! met 71 van de 77 stommen, bij eerste stemming! tot tweeden candidaat bij vierde stemming de heer Miraudoile met 42 stemmen tegen den heer Cremers, die 22 stemmen had tot der den candidaat bij tweede stemming de heer Luyben met 38 van de 7 o stemmen. Zitting van Donderdag 18 September. De heer Dullert, door den Koiiing benoemd tot voorzitter, werd in de.zitting van heden door den heer de Bieberslein Jiarlelijk toegesproken, die herinnerde, dat lue zwaai liet presidium moge zijn, dit niét te vergelijken is met dat in Frank rijk en Belgie omdat hier allen den voorzitter aebting loedragen, onderling welwillend zijn en de natie de uitgebraebte stemmen der vertegen woordigers eerbiedigt. De beer Dullert aanvaardde het voorzitterschap Was het afgeioopeu jaar, zeide hij, niet zeer vruchtbaar geweest, veel was toch voorberedi, terwyl dit jaar bovenal hel wetboek van strafrecht aan de orde is. Wijzigingen in het reglement ter bevordering van eene doelmatige behandeling van hel strafwetboek hoopte hij spoedig in be handeling te kunnen brengen. Ingetrokken zijn de wetsontwerpen, regelende de finantiëele vei houding met Indie, de invoering der schatkistprommessen, de efleclenbelasting en de belasting op de goederen in de doode hand, bet onderhoud van historische monumenten en den generalen staf. Ingekomen zijn de Indische en spoorwegbe- grootmgen, de provinciale helastingontwerpen, nadere bepalingen omtrent den suiker accijns, wyziging en aanvulling der wetten nopens de heffing en verzekering van invoerrechten en ac- cynseu en voorts uilleveringstiacfateo met Zw iden en Noorwegen en Spanje. Vrijdag te 3 uur aanbieding der staatsbegroo ing voor 1883 De uieuw getrokken afdeelingen kozen tol voorzitters de heeren vau Defden, Ciemers, Wintgens, Lent'mg en Gorver Hoofttot leden der commis sie voor hot adres van antwoor d op de troonrede werrgens conisiaieei i nei uiau .v, dat het wetboek van strafrecht zal ter hand ge- j- ---- ---- nomen worden en er een ontwerp wordt aange- I en met minder lichtzinnigheid, VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, aterdag 20 Sept. 1879, ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raads besluiten, ingekomeu stukken, enz. 3. Voorloopige vaststelling der Gemeente-Re- ^euing, dienst 1878. 4. Goedkeuring van de Algetneene Armvoogdy, ie Stedelyke Muziek en Zangschool en de dd. Schutterij, over 1878. 5. Idem der begrooting van de dienstdoende Schutterij voor 1880. 6. Voorstel tot wyziging van het Reglement op hel beurlveer van Sneek op Winschoten, v. v 7. Idem op het verzoek van Commissarissen der Stedelijke Muziek en Zangschool, om verhoo- ging van subsidie voor die inrichting. 8. Idem op het adres van J. J. van Velzen, tot bekoming eener toelage. 9. Idem op het adres van de hoofdonderwy- zers G. Geel Kz. en Joh*. Bergmans, om verhoo- ging van jaarwedde. 10. Idem op het adresalsvoren, van den heer A. Minderhoud Kz.leeraar aan de H. B. School. 11. Idem op het adres, alsvoren, van Dr. A. Nyland, leeraar aan de Hoogere Burgerschool. liek afgelegd, zijn gewichtig zullen ongel wijfeld clericalen I I J - Men heeft nu de zekerheid, dat de schoolwet onveranderd zal woiden ingevoerd, dal op het gebied der belastingen de staalkunde der vorige regeering zal worden voortgezet, dal aan bescher mende maatregelen ten opzichte vau handel en nijverheid niet gedacht, kortom, dat de libe rale richting ruiterlijk wordt omhelsd. Het blad doet nog opmerken, dat de troonrede een opmerkelijk stilzwijgen bewaart over degrond- wet eu over de landsverdediging De grond wetsherziening is vooreerst van de baan, daaraan twijfelt niemand. Maar het zwijgen over de landsverdediging is een zeer bedenkelijk verschijn sel. Meer voldoening geeft de nadruk, die gelegd wordt op het tot stand komen van het wetboek van strafrecht en de aankondiging der wet tot beteugeling van de jeneverramp. »De indruk, zoo besluit het blad, dien de troonrede op ons maakt, is derhalve grootendeels van aangenamen aaid. De woerden, door den Koning gesproken, ontnemen der liberale partij allen grond om het kabinet met wantrouwen te gemoet te treden. Uit de daden van het kabi net zal moeten blijken, of tevens een blijmoedig vertrouwen gewettigd is.” Het Vad constateert mede met voldoening, dat de troonrede een zeer duidelijk antwoord geeft op de verschillende vragen in den laatsten lijd gedaan. Na dit meer in bijzonderheden te heb ben aangetoond, besluit het met de volgende woorden Belangt ijken arbeid voorde wetgevende macht, een geopend oog voor de stoffelijke en geeste lijke behoeften der natie, den wil om het zedelijk peil van het volk te verhoogen door de bestrij ding van onze ergs e volkszonde, een voorzich tige en billijke financieele politiek hier en in In die, dat alles belooft ons de troonrede. Mo gen door de vereeoigde pogingen van regeering en volksvertegenwoordiging die beloften vervuld worden. Moge dit zittingsjaar vruchtbaarder zijn dan hei vorige Minder voldaan is het Dbl. Het doet opmer ken, dat in de troonrede het streven onmisken baar is urn de richting van het vorige ministerie te vriend te houden en het afgetreden kabinet te sparen. De verklaring omtrent het stelsel van vrijen handel is van gewicht, maar de vraag mag gedaan of deze toastende paragraaf waarheid be vat. Hel Dbl had gehoopt dal de minister van financiën, op zijn rijperen leeftijd, met de opge dane ervaring genoegzaam zijn voordeel zou heb ben gedaan om tot de overtuiging te zijn geko men, dat voortaan meer op de lessen der practijk, dan op de theoiien der wetenschap diende gelet ie worden. Deze paragraaf van de troonrede doei echter vreezen, dal men die verwachting met in vervulling zal zien komen, maar deze re geering trachten zal, het volk ook voortaan met het weinig veedzaara brood der theorie te voeden. Overigens constateert het blad met voldoening, en zij wordt ’t algemeen nog al vrij gunstig opgenomen, I UITDE EERSTE KAMER. Zittling van Dinsdag 16 Sept. De zitting vau beden werd door alle ministers bijge wooud. De heeren Cremers en van Swinderen zijn toe gelaten. De voorzitter, de beer de Vos van Steenwijk, aanvaaidde het voorzitterschap met Let uitspreken vau den weusch, dat de noodige eenheid van inzichten tus zeken de leden der Regeering eu hare samenwerking niet de Vertegenwoordiging iu dit zittingjaar geen stoornis ondervinden, waardoor de kracht der Regeering verzwakt en de bevorderiug van *s lands zaken schade lijden. Eene krachtige Regeering, altijd weuschehjk, schijnt thans noodz.akelijk. Krachtig om te handelen eu krachtig om te weerstaan. Men lette slechts op de vele vragen, dis oplossing cischen eu waarbij het gevaar van te groote uitbreiding der staatswerkzaamheid ook nid mag worden voorbijgezien. Moge het dezer Kamer goed zijn eu onzer waardig. Nadat de voorzatter hulde had gebracht aan het ont slapen medelid van Swinderen, verkreeg de Minister van Lijnden het woord om het nieuwe Kabinet iu te leiden Geboren uil den drang der omstandigheden, samengesteld naar de eischen van bet oogenblik, geeft bet in de wijze vau samenstelling aan, welke grondgedachte bij de for malie heeft Voorgezeten en den geest, waarin liet meent werkzaam te moeten lijn. Niet voortgekomëd"uit een der bestaande partijen, immers niet zijnde de uitdrukking bij uitsluiting vau teu daarvan, maar bijeengekomen om het bestuur vau *s lands zaken te voeten, weuscht bet Kabiuet met eerbiediging vsu ieders rechten, bezadigd be.d en gematigdheid, die geen zwakheid verraadt of belet af te doen wat noodig is, met handhaving van de staatsrechterlijke beginselen onzer grondwet, niet terug te deinzen voor wat naar de ontwikkeling der tijden hervorming en nieuwe regeling vereisebt eu iu dien geest velen tot samenwerking om zich te vereeuigeu. Of het dit zal vermogen, zal uit zijne daden en bande lingen moeten blijken. Hij riep welwillendheid voor de Ministers in bij de aanvaarding hunner inoeieiijke taak. De Kamer besloot uog een adres van antwoord op de troonrede te ontwerpen. Zitting van Donderdag 18 Sept. De leden Lebben heden het adres van antwoord een volkomen weerklank op de troonrede eenparig aangenomen. Bij de algemeene strekking herinnerde dt heer Duy iraer van Twist aan den loop der Ministenëele crisis hoe bel vorig miuisteiie niet, naar veler wensch, bad berust. Loe toen de Koning aau twee leden der liberale partij opdracht had gegeven en boe dezen eerst overleg hadden gepleegd met hunne geestverwanten in de 2e De troonrede passeert de reven over j vooral door de bladen van liberale richting. Zij - j. i.„ - heen en weder te doen slingeren tusschen vrees VIVHIg^HU UUtVWMlU VTJA V4C «c»tw I De verklaring in zake 1 de onderwijswet, de belastingen, de handelspoli- I .iu i _:r_ i-l.--, en duijehjk. Zij i en conservatieven minder aangenaam in de ooren klinken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1