GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN IDTERTENTIE-BUD VOOR DE I S No. 18. 27 SEPTEMBER. ZATERDAG Icr )ct lito en, )a- hil- els, lire 1879. SMihi ii t oi it tvr en UI T D E TWEEDE KAMER. ,2/. ,50. en. het luidelijk ge- t t»r« srs ea 0,00 9,50 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. grave, Graaf J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Ja. CU- van van i,00; itste ',2e ),00 worden opgematkt. Sneek, 26 September 1879. Burgemeester en l M ept. ’/is a te 3 4. '1. zl# Door de executeuren in de nalatenschap van wijlen Z. K. H prins Hendrik is reeds uitvoering gegeven aan het voornemen om een groot deel roerende en onroerende goederen, behoord hebben de aan wijlen Z K H., te verkoopen. Een groot deel van de officianten zullen worden afgedankt; de oudste in dienstjaren zullen gepensionneerd worden, terwijl een betrekkelijk klein getal in dienst van mevrouw de prinsns weduwe zal blij ven. Ook op het domein Soestdijk zal dezelfde maatregel worden teegepast. De Maatschappij besluit haar adres 1 hoop te kennen te geven, dat de Minister van on- het 1 afgeloopen t 0 'o Door den burgemeester van Amsterdam is be paald, dat de tooneelvoorstellingen in alle schouw burgen aldaar te middernacht moeten zijn afge loopen en de gebouwen ontruimd. Door het bestuur der Arnhemsche tenloonstel- ling-vereeniging wordt bekend gemaakt, dat de De rechtbank te Rotterdam heeft dezer dagen een wisselwachter bij de Hol), rpoorwegmaatschap- pij, die voor de tweede maal wegens dergehjk feit terecht stond, schuldig verklaard aan het zonder opzei doen ontstaan van gevaar dat men had kunnen en moeten voorzien, voor een trein; hem te dier zake veroordeeld tot een celstraf van 45 dagen, en hem voor altijd de bevoegdheid ontzegd lol het bekleeden van eenige belrekking hij een spoorweg op Nederlandsch grondgebied. Men schrijft uit Groningen aan de Asser Ct. De plechtige intocht van Edzard I den Grote, Grave theo Oostfreesland, binnen Groningen op 1 Mei 1506, had heden (Woensdag), zeer nauw keurig nagebootst, met de grootste praal en pracht plaats. De graai met zijn gevolg reed de stad binnen en werd bij de Poelepoort door het stads bestuur opgewacht, dat hem de sleutels van de stad terhand stelde. Gezamenlijk werd daarna de tocht door de straten voorlgezet, die allen overvuld waren met toeschouwers. Van heinde en ver waren deze toegestroomd alleen met de verschillende treinen zijn meer dan 10,000 menschen aangebracht. Een stoomboot uit Emden voerde een aantal Oost-Fnezen aan, die met zeer veel belangstelling den plechligen intocht 'van hunne voorvaderlijke landgenooten hebben aan schouwd. Ook bevonden zich hier de graaf zu Innhausen und zu Knyphausen-Kützburg.de graaf von Wedel, de heer Victor von Erese en eenige verwanten allen nazaten van personen, die in optocht werden voorgesteld. Met de grootste ingenomenheid waren zij getuige van den Intocht en gaven meermalen te kennen, dat kleuren en kleedingstukken van de verschillende deelnemers zeer nauwkeurig overeenstemde met die van de er de rd ren, den, /25 ƒ10 1 50 a 60; ten) Wethouders geschieden en daarna de bepaling van Let vorige artikel van kracht zijn. Zij vestigen de aandacht er op, dat overtre ding dezer bepalingen, voor zoover daartegen bij het Wetboek van Strafrecht of eenige an dere wettelijke bepaling niet is voorzien, gestraft wordt met eene geldboete van één tot driegul den. Burgemeester en Wethouders noodigen de in gezetenen, in hun eigen belang, uit, aan boven genoemde bepalingen stipt de band te houden, en voor zoover zy op eenigerlei wyze in verzuim mochten zyn, onmiddellijk maatregelen tot her stel te nemen. Voor het geval eigenaars van huizen onbekend mochten zyn, met de daarop te plaatsen nummers, kunnen ter Secretarie de verlangde opgaven ver kregen worden. Wijders brengen zij ter kennis van belangheb benden, dat binnen korten tyd door de ambte naren van politie, belast met de zorg voor de nalevering van het bovenbepaalde, zoo ten op spreidde, getuige zijn. Het glanspunt was natuur lijk graaf Edzard op een schimmel gezeten en geheel iu een blinkend harnas gehuld. Het vi- sier van den helm, die met eene veelkleurige pluim was versierd, was geopend. Eene lange roodfluweelen mantel met eene breede hermelij nen kraag hing van zijne schouders tot over de staart van het paard Op de borst droeg hij eene van fonkelende edelgesteenten voorziene ke ten. Het paaad was prachtig opgetuigd. Op waardige wijze werd Ezard de Grote voorgesteld door den heer W. Albarda van Ekenstein. Daar hel ons te ver zou voeren, om alle per sonen uit den optocht op te noemen, bepalen wij ons tot het volgende De schitterende stoet werd geopend door de schutterij van Groningen, be staande uit een trumslager, een piper, haekschut- ten en vaendrager, met een hoofdling. Daarop volgde grafelijko ruiterij, aan het hoofd waarvan zich bevond Otto Papen Loringa, droslhe tbo Stick- huesen, amptman, en hovetman der rei ers, voor gesteld door den heer H. Boetmans ter Spill. De stadsregeering was geheel te voet en bestond uit vier stadtknechten met scepteren en sleutelen vier borgemesteren, de secretaris, 6 radesbeereo, 3 uitter swooren gemeente. 2 boumesteren en 2 uitter gilden De borgemesteren werden voorge steld door de heeren Tellegen, E. A. Smidt H. Jzn., Camphuis, en Koppius. Ook de sladsgees- telijkheid, die een eigenaardigen indruk maakte, was te voet. Aan het hoofd daarvan liep, mr. Willem Frederiks, Artium et Medicine doctorpersona personatusac allerius portionis Ecclesie sancte Mar tini opidi Groningeasis, Trajeclensis diocesis, ralus et Rector, gevolgd door 9 geestelijken verschillenden rang. Thans kwam de stoet den graaf, geopend door 2 trompetters te paard. Hiertoe behoorde jhr Ulrich Atlena tho Dornum enz., hovelling, hofmaerschalck (te paard), gevolgd door de lijfwacht van den Grave met een Hovet- man (allen te paard). Vervolgens reed Ejelke Houwerda tho Munte enz., hovelling, mit den banner van den gevolgd door een heraut en twee pages. Edzard, die nu volgde en gracieuselijk allerwege op de hem toegebrachle ovaties van de menigte met zijn zwaard groette, had tot onmiddellijk ge volg twee pages te voet, Jonker Snider mil pingon en een schilddrager, de beide laatsten te paard. Een van de schoonste groepen was die van den Geschwaren Rede van den Grave, bestaande uit vijf keurig net gecoslumeerde personen, die wer den voorgesteld door de heeren A. C. Bondam, N. van Hasselt, W. G. Waalkens, E. Dull en M. Oldenhuis Gratama. Verschillende hoogwaardig- heids-bekleeders, hovetlingen, pages en trawanten mil helbaerden ën landesknechten, te zamen 42 personen, sloten den stoet. Van de ruiters in deze laatste groep was Jr Uko Gircksena, grave tho Oostfreesland, de voornaamste en hij werd voorgesteld door den heer J. A. Feith. Onder scheidene prachtige banieren zetten nog meerde ren luister aon al de kleurenschakeeringen van de verschillende costumes bij. Deze laatsten allen aan te stippen laat de ruimte niet toe hel zij daarum voldoende op te merken, dat in een woord allen keurig net en fraai waren bewerkt en door hunne frischheid en heldere kleuien een buiten gemeen schoon effect maakten. De maskerade werd opgeluisterd door drie mu ziekcorpsen. Hol U. D. verneemt, dat de heer Richard Hol zijn oratorium David, waarvan de heer Hofdijk den tekst vervaardigde en het eerste deel op het zangerfeest te Deventer werd uilgevoerd, thans voltooid heeft. tentoonstelling, afdeeling internationale wedstrijd, op 1 October e. k. en de tentoonstelling van na tionale en koloniale nijverheid 15 October a. s. gesloten wordt. De maatschappij tot droogmaking -van het zui- delyk gedeelte der Zuiderzee, heeft zich dezer dagen tot den minister van waterstaat gewend met de verklaring, dat zij volhardt bij hare aan vrage om vergunning. In haar adres vestigt de maatschappij aandacht cp a. dat ter droogmaking van 1 deelte der Zuiderzee een voorschot van den Staat in 14 jaren, gevraagd wordt van .40 millioen, van welke echter in de eerste drie jaren slechts f 300,000, f 600,000 en 900,000 gevorderd zouden worden 1 b. dat zy het graven van éen kanaal door de Geldersche vallei bereid is te ondernemen op dezelfde geldelijke voorwaarden als de Zuiderzee- zaak c. dat tuzschen beide ondernemingen hel nauwst verband bestaat, daar toch een aanzienlijk gedeel.e van het eezeade kanaal een inte^reerend deel Hat jl. Maandag in de Kamer aaugevangen par lemen - tair debat over.het adres van antwoord op de Troonrede, werd den volgenden dag voortgezet, toeu de heeren van Houten, Barge, de Bruyn Kops, Mirandolle, Haffmaus, van Eek en Corver Hooft het woord voerden. Het nieuwe punt door eenige dezer sprekers aange roerd was, dat dit kabinet door zijn optreden de ver antwoordelijkheid op zich nam van de weigering der kroon om machtiging te verleunen tol grondwetsherziening. Vooral de heer van Houten legde hierop den nadruk. We hadden ’t niet anders verwacht, de heer van Houten zal getrouw blijven aan zijn programma en daarop staat bovenaan.- algemeen stemrecht. De minister van Lijnden beweerde dat de heer van Houten verkeerd oordeelde Je kroon verzet zich niet tegen grondwetsherziening maar w.l vooraf een ernstig onderzeek of ook nog in andere opzichten dan voorgesleld was, grondwetsherzie ning werd geëisebt. De minister verklaarde, dat, als zonder grondwetsherziening de kieswet niet te regelen was, de regeering voor die herziening niet zal terugdeinzen. Woensdag is, bij de voortzetting van bet debat, de paragraaf over den vrijen handel na discussie aangenomen met 51 tegen 17 stemmen- De paragraaf „onderwijs” lokte, zooals Ie verwachten was, veel debat uit. De heer van Lijnden verdedigde tegenover de antirevolution'. zijn houding in de ouderwijsquuestie,- steeds was hij ofschoon evangeliebelijdar afgewekeu van de meening der antirevolutionairen die van de wetgeving alles ver wachtten. De wet van 1878 was een honger beroep van de wet van 1857 een cassatieberoep zou beu wellicht nog minder bevredigen. Zijn standpunt was steeds dat ook de positiefehrislelijken bet openbaar ouderwijs moesten ver beffen. De minister Six zou de middelen voor de invoering der schoolwet aanvragen zoodra de voorbereiding gereed was. De heer van der Hoeven constateerde dat hel Kabinet is liberaal en aanvaardde dfen nieuwen strijd tegen de onderwijswet. Het amendement Elout, om de voorbereiding van de uitvoering der schoolwet ook te doen dienen tot toekenning derrechteu van een aanzienlijk deel der natie werd, na krachtige bestrijding, o. a. door den heer Moens, als lid der commissie. verworpen met 57 tegen 15 stemmen, paragraaf ouderwijs is aan genomen met 43 tegen 29 stemmen. Het gehcele adres is aangenomen met 44 tegen 28 stemmen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Overwegende dat vele personen bij hunne ves- tiging en verhuizing in en vertrek uit de gemeen te in gebreke blijven, met het doen der vereisch- le opgaven, ter geregelde bijhouding van het bevolkingsregister, alsmede, dat op vele gebouwen, op de voorgeschreven plaats, het verpondingsnum mer en hel nummer der wijk, benevens het num - iner en de Sectie van het Kadaster, ontbreken of onzichtbaar zijn gemaakt. Brengen de ingezetenen in herinnering, de volgende bepalingen der algemeene Polilie-veror- dening in deze gemeente Art 1. Ieder, die van elders zijne woonplaats in deze gemeente komt vestigen, of hoewel slechts tijdelijk verblijvende, aldaar eene werkelijke in woning heef}, is gehouden, zich na zijne aankomst te vervoegen ter Secretarie der Gemeente teneinde de voor het houden van het bevolkingsregister vtreischte inlichtingen te geven. Art. 4 Die de gemeente met der woon verlaat, is verplicht, voor zijn vertek daarvan aangifte te doen ter Secretarie der Gemeente, en een ge tuigschrift van woonplaats verandering aan te vragen. Art. 5. leder, die binnen deze gemeente ver huist, moet hiervan aangifte doen ter Secretarie der Gemeente. Art 6 Elk hoofd van een huisgezin geeft ter Secretarie der gemeente kennis van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen, of daaruit gaat, inwonende dienst-en werkboden daaronder begrepen. Hij doet de aangiften en verklaringen mede voor zijne vrouw, kinderen, dienst-en werk boden, en alle andere bij hem kost of inwoning genietende personen. V Art. 7 Personen, die, hoewel bij anderen in» wonende doch onafhankelijk leven, worden als zelfstandige huisgezinnen beschouwd. Art. 156. Terzijde van den hoofdingang van ieder gebouw zullen door den eigenaar, op den tegenwoordigen voet, duidelijk zichtbaar worden gehouden hel verpondingsnummer en hel num- der wijk in zwarte en het nummer en de Sectie van het kadaster in roode olieveif. Art. 157. Wordt iu deze nummers eene ver andering vereischt, of moeten die voor het eerst op een gebouw gesteld worden, dan zal dit de eerste maal door de zorg-, van Burgemeester en BEKENDMAKING. j worden in gebreke te zijn, Procesverbaal zal BIJHOUDING VAN HET BEVOLKINGSREGISTER EN NUMMERING VAN HUIZEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, met de genbuien, verioonde zich, op het oogenblik dat *1 de maskerade zich in beweging zette, in al haren Inisler en heeft zich totdat de morgen-tocht was 1 aan den hemel jaten zien Zij wilde ztrideiyk gedeelte der Zuiderzee, die” uitgevoerd zeker ook van de pracht, die de optocht ten toon zijne belangstelling zal doen blijken in eepe Wethouders voornoemd, derneming, als die der droogmaking van volgdus de plannen der Maatschappij, door eene bevoegde staatscommissie geacht, wordt te zijn »eene weldaad voor het vaderland.” Onder de Groninger reünisten waa er een die oor zes en zeventig jaar als student werd inge- als de nummering der gebouwen, een onderzoek zal wot den ingesletd en legen hen die bevonden uitmaakt van de Zuiderzee onderneming, namelijk het gedeelte Ringvaart Arasterdam-Amersfoort. De zon, die zich ’s morgens had schuil gehou den, en zelfs plaats had gemaakt voor enkele re-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1