1 J. GEMEENTE EN IIET ARHO\JHSSE1IEAT Sftffl, TOWS- M ADVERTENTIEBLAD VOOR DE No. 80. 1879. VIE R-E N-r> ERTIGSTE .1 ZATERDAG 4 OCTOBER. N 0. klacht*» of aanklacht? i. 1, ii n >3 I 1. en Wethouders tot en van U I T DE PERS. n j 16 ir van van Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. le I) M it. a r 5; .0 iO 3; to i 1 e 4 waaraan n> n, !0 2 n) 5- 'o op Het gevolg Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. van 1880, Sneek, 3 October 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. van gemeentebesluien, zoowel als die 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent te vernemen by den moeten a. w. van de maanden na de ingebruikstelling dier perceelen, of nadat ze voor het eerst geheel cf ten deele worden betrokken, aan het Gemeentebestuur aan gifte moet worden gedaan, daar bij ’t verzuimen dier aangifte wordt verbeurd de aanspraak op de vrijdommen, welke bij de aangehaalde wet, I wegens die gebouwen, zijn toegekend. Sneek, den 3 October 1879. Burgemeester en KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek, gelet op de resolutie den heer S'aatsraad Gouverneur dezer provincie van den 14den September 1833 no. 173/9551, maken door deze aan de belanghebbenden bekend dat, ingevolge artikel 27 der wet op het Perso neel, van den 29sien Maart 1833 (Staatsblad no. 4), een ieder gehouden is, aangifte te doen van de perceelen, die op den 15den Mei dezes jaars niet in gebruik waren, of, door eenen huisbewaar der bewoond zijnde, gedurende den loop van het dienstjaar in gebruik genomen cf van mobilair voorzien weiden; van het aanschaflen van meer dere dienst- en werkboden of paarden dan op den 15 Mei werden gehouden en eindelijk van het aanwenden tol belastbaar gebruik van zulke voorwerpen van de 5de en 6de grondslagen, als aanvankelijk lot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd zijn, zoomede van paarden, die in den loop van hst jaar het tweede viertal hunner melk tanden hebben verloren. Zullende de aangiften hiervan moeten geschieden ten kantore van den Ontvanger, alvorens die om standigheden komen te ontstaan. Wyders wordt hierbij herinnerd dat, naar luid van artikel 33 der wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad no. 82) van alle gebouwen, ivelke nieuw gesticht, vernieuwd, vergroot of uitgebreid worden, door de belanghebbenden binnen drie zuiveringsperiode, eer ze ten einde loopt, duurt lang. Een verder gevolg van Van Lijnden’s overgang is een tegenhouden van de ontwikkeling der an.i- revolutionaire politiek, en voorts het voortvreten van den kanker der politieke immoraliteit. Daarop gaat het blad na, welke de houding was van de an'i-revolulionaire Kamerleden, en het komt daarbij tot vrij bevredigende resultaten. Vooreerst toch is namens dc vrienden gesproken door den heer Elout ten andere spraken slechts een viertal leden en ieder over een juist afgeba kende stof; ten derde stemde men opéén hand; ten vierde werd tegenover het kabinet en de li berale Kamermeerderheid een coidale houding aangenomen; ten vijfde eindelijk hadden de oude leden den tact om ditmaal de nieuw gekozen voorop te laten gaan. Duidelijk dus bleek, dat er organisatie bestond, en dat er meer dan vroe ger hoop mag gekoesterd worden op de parlemen- taiie ontwikkeling der partij. ’t Hbl. is van meening, dat de indi uk van 'l debat volkomen juist is weergegeven door den heer Van Houten, toen hij zeide: «Na de verklaring, welke wij in de laatste plaats van den minister van buitenlandsche zaken hebben gehoord, kan ik niet nalaten te zeggen, dal mij nu de geheele regeeringsverwisseling nog raadselachtiger is dan te voi en.” Het blad hoopt, dat de stukken, die betreffende de crisis in de Kamer zullen worden overgelegd, ook publiek domein zullen worden en in de Staatscourant worden geplaatst. Het blijft vooralsnog van meening, dat in deze crisis van den gewonen loop van zaken is afgeweken, en het minislerie-Kappeyne niet in de gelegenheid is gesteld in overleg te treden met de Kroon, wal het voorstel tot grondwetsherziening betreft. Het blad besluit zijn artikel aldus «Waartoe dit alles zal men vragen, nu er toch niets meer aan te veranderen is ?■- Hel heeft, dunkt or.s, een groot belang voor de zuivere toepassing van het constitutioneel stelsel. Indien in ons land de regeering kan worden verlamd door het gemis aan gelegenheid tot overleg met de Kroon, dan is geen enkel ministerie zeker, dat het niet eens klaps, zonder ernstige redenen, zonder eenig conflict zelfs met de Staten-Generaal, tot heen gaan woidt genoopt. Bij vMen bes'aat hel ver moeden, dal de loop, dien de jongste crisis ge nomen heeft, aan zulk een belemmerenden invloed moet worden toegeschreven en als zulk een vermoeden voedsel krijgt door een debat als dat der vorige week, dan is deindruk hoogst ongun stig voor de constitutioneele practijk hier te lande over de toepassing van art. 53 der grondwet «De Koning is onschendbaar de ministers zijn verantwoordelijk.” Ook daarom is het hoogst wenschelijk, dat alle stukken betreffende de crisis worden openbaar gemaakt.” Is het werkelijk de bedoeling zegt voorts de Kamp. Crt, deze stukken niel openbaar te maken, zoodat 't publiek er dus geen kennis van zal krygen, dan meenen wij, dat de constitutioneele eischen niet tot hun volle recht komen. Er moet open baarheid zijn, vooral in zaken van zoo groot ge wicht. Hoe wil de invloed, dien de natie naar den aard onzer instellingen op de zaken van staat uitoefent, goed en juist werken, wanneer haar hel noodige licht wordt onthouden Wat ook zal het geval zijn, wanneer de be doelde stukken alleen ter kennis van de Staten- Generaal worden gebracht Naar aanleiding van die stukken zal in de Tweede Kamer bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegroo ting, een debat worden gevoerd Althans bij de adresdiscussien is dit aanstaand debat aangekon- digd. Men heelt hel oordeel over de verwisseling van het Kabinet opgeschort, tot men van de toegezegde stukken zou hebben kennis genomen. I waai bij, voor provinciën in 't algemeen, bijzonder, nooit in ’t vergeetboek zijn geraakt, ook al werden die provinciën in andere opzichten soms wél eens vergeten. Behalve, het kostbaar presentje, door moeder j natuur in den vorm van kunstmatige zeeweringen j ons op de schoudeis gelegd, hebben wemisschien I alweer meer dan menige andere provincie in ons land duizenden ten koste moeten leggen aan de verbetering onzer ondeilinge communicatie- middelen vaarten, wegen enz (met /fykswegen I is onze provincie ook al nooit bijzonder gezegend geweest) wilden we niet geheel verstoken blijven van het provinciaal- en gemeentelijk verkeer de hoofdfactor ter bevordering van landbouw en vee- teeltvan handel en nijverheid, met andere I woorden van de algemeene welvaart. Dat Friesland alzoo eene welvare-de, en voor de vaderlandache schatkist productieve provincie gebleven is, moet men hoofdzakelyk toeschrijven aau de energie zijner bewoners, eene energie die i zich, ook onder de moeilyksts omstandigheden I nooit verloochend heeft, maar integendeel kracht scheen te putten uit de ervaring, die ons geleerd bad, dat wy zelf de handen aan de ploeg moes ten slaanals we niet achterop wilden komen by die provinciën, die, meer dan de onze, de enfants cheries schenen te zijn van hel Neder» landsche moederhart. Misschien is de gedachte eene gedachte men in menig opzicht heel gemakkelijk ADVERTENTIËN van voor eiken regel meer 7 ‘/s Cents, langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. vorm en gestalte zou kunnen geven, om het als beschamend voorbeeld van achteruitzetting aan hel Nederlandsche moederhart voor te houden misschien is de gedachte, allengs tot over- I tuiging gerijpt, dat de noordelijke provinciën over t algemeen wel wat erg stiefmoederlijk be deeld werden, voor ons, Friezen, alzoo wel i weldadige spoorslag geweest voor eigen krachts inspanning, die Ftiesland tot een der welva rendste provinciën van ons land en tot een pro ductieve melkkoe cok voor de Nedeilandsche schatkist heelt gemaakt. B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen te welen - dat door den Raad dier gemeente zijn benoemd tot leden der vaste Commissie tot bijstand van Burgemeester en Wethouders in het beheer van bepaalde takken der gemeenle-huishouding, be doeld bij art 54, 2e lid der gemeentewet, als: a In de Commissie, belast met het beheer der Stadsreinigiug, de heeren F. II. W. Mulder, H. Pij t torsen Tz en Johs. Gorter Zijnde door Burgemeester en Wethouders tot Voorzitter der Commissie benoemd de heer Wet houder II- Jz. Kingma. b. in de Commissie voor het onderhoud der Straten en wallen de heeren II. Joustra, Johs. Gorter en H S. de Vries. Zijnde door Burgemeester en Voorzitter dezer Commissie benoemd de heer Burgemeester. c. in de Commissie van beheer over gemeente- eigendommen, de heeren F. H, W. Mulder, mr. L. Beitsma en D. Gorter. Zijnde door Burgemeester en wethouders tol Voorzitter dezer Cunmissie benoemd de heer Wethouder Johs. Schijfsma. Sneek, den 30 Sept. 1879 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W van WANING Jr. Er zijn zeker weinig provinciën is ons vader land, waar men dank zij de energie provinciale en van de ingezetenen in *t algemeen voortdurend zoo krachtig het «seifhelp” in tcepassing heeft de weten te brengen, dan in onze provincie Van Friesland zal zeker moeilijk gezegd kunnen wor- den, dat het gewoon is geweest van de «Staats ruif le vreten.” Integendeel als men hier niet voor zich-zelf zorgde, men wist dit reeds sints lang bij droevige ervaring dan kreeg men niets; want een ander zorgde niet voor ons Wij hebben, in vele opzichten misdeelde, maar daarom niet minder kloeke zonen van het «ruwe noorden,” als we zijn wij hebben ons steeds krachtig moeten wapenen en aanhoudend I moeten stiijden tegen den machtigen vyand, die voortdurend onze kusten bedreigt, en, met evenveel onvermoeide energie als belangrijke geldehjke opofferingen paal en perk I stellen aan zijn dreigend geweld. M. *t heelt ons om hier alleen slechts geldehjke offers te gewagen duizende bij dui- I lende guldens gekost (en dat kost het ons na tuurlijk nog jaarlijks) om onze zeeweringen, die de natuur elders om niet gegeven heeft, in vol doenden staat van tegenweer te houden, zóó, dat we niet maar alleen eigen erf beschermd wisten, maar ons tevens daardoor in de gelegenheid ge steld zagen, om den «keizer” voortdurend te kun nen geven wat des keizeis is, m. a w. onze Rijksbelastingen behoorlijk te kunnen opbrengen, zoover ons heugt, de noordelyke en Friesland iu ’t BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, doen te weten dat ter Provinciale Griffie tegen den prijs van 25 Cent, verkrijgbaar is gesteld de enkel provin ciale en huishoudelijke begrooting, voor de dienst De Stand, geeft in eenige artikelen den indruk weer, die het adres debat in de Tweede Kamer haar heeft gemaakt. 'j van het overloopen van Van Lijn den naar de liberalen «wij staan hier voor de stuitende werkelijkheid’’, zegt het blad is, dat de positie der anti-revoluiionairen zeer aanmer kelijk is verzwakt. Vooreerst doordien men den Chris! usbelijder Van Lijnden thans tegen den conscientiekieet van hel Christenvolk in den lande uitspeelt; ten tweede door de invoering der «scherpe resolutie”, die eerst maar eens ingevoerd moet zijn om te doen voelen hoe snijdend scherp zij is; ten derde door het wantrouwen, dal zulk een «desertie van het vaandel als bij Van Lijnden het geval is geweest, onwillekeurig zaaien moet. Het zou het blad dan ook volstrekt niet bevreemden, indien dit aanstekelijk kwaad reeds in ’81 in waarneembare cijfers zijn moeilijk te sluiten doorwerking toonde, en een niet onaan zienlijk deel onder de meer aanzienlijke «Christe nen1^ naar den kant der revolutie deed overgaan Nu wordt wel loegestemd, dat dit door zuivering tot nauwer aaneensluiting en aldus op den duur tot krachtiger organisatie zal leiden maar men vergete niet, de anti revolutionairen doorleefden reeds tal van zuiveringsperioden, en zulk een VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag 4 Oct. 1879’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raads besluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Voorstel op 't adres van het Departement «Sneek” der Maatschappij tot Nut van Algemeen, om eene subsidie van I 100, in de kosten van het onderwijs in handenarbeid. 4. Vaststelling der Gemeentebegrooting, dienst Jij:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1