GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEER, iNIEI WS EN ADTOENTIE-BEAD FOOR DE No. 83. 1879. VIE R-E N-E> ERTIGSTE JAARGANG B WOENSDAG 13 OCTOBER. Klacht- of aanklacht f- - OUR IVI. III. n t aiWEXLA Ml. n ie er de ke tn in Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATEB DAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ,f 1.franco per post /I 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredende franco in te zenden. tegen 1878 *n e- g, rd 4 I 1 1 I. I- a a a a n 5- iep te w, h., Sb houden en slaat de handel daarenboven telken jare aan hét gevaar bloot, van, even als in den vorigen winter, gedurende drie maanden alle gelegenheid tol aan- en vervoer te missen, wan neer de kanalen door den vorst gesloten zijn. »Dat deze toestand met eiken dag onhoudbaar der wordt, behoeft geen verder betoog zij eischt dringend spoedige verbetering, zal niet de handel, de bron van inkomsten voor bijna al de ingeze tenen der gemeente, zich naar elders verplaatsen.’ Donderdag is de heer Keuchenius, lid van de Tweede Kamer, officieel verwelkomd door een deputatie uit de Gorkumsche kiesvereeniging. Ook waren eenige vertegenwoordigers der anti revolu- zoo iels een bolwerk opgeworpen. De benoeming voor den tijd van 6 jaren is eveneens een middel in de hand der regeering om de titularissen eenigszins binnen de perken te houden. Worden zij voor onbepaalden tijd benoemd, de gevolgen zullen niet te overzien zijn, want afzetten doei de regeering een burgemeester zoo spoedig nieteenvoudig na 6 jaar een herbenoe ming was veeltijds een zacht middel om de slechten of minder bekwamen te verwijderen, zonder ze daarbij openbaar te schandvlekken, wat wel ge beuren moet als de ambtenaar, die voor onbe paalden tijd benoemd is, ontslagen wordt. Van harte hopen wij dan ook, dat de tegenwoordige minister een geopend oor en een geopend oog zal hebbsn voor onze billijke grieven en onze dringende behoeften, en krachtig zal meéwerken om de eene weg te nemen en in de andere zoo spoedig mogelijK te voorzien, opdat eindelijk eens een einde kome aan de gegronde klacht neen: aanklacht van achteruitzetting en stiefmoe derlijke behandeling van dit energieke, welvarende en productieve gedeelte der noordelijke” provin ciën, dat, ook onder de moeilijkste omstandighe den, steeds getoond heelt zelf de hand aan de ploeg te willen slaan, maar dat thans ook recht heeft zijn wettig deel te vragen van de algemeene voordeelen, die anderen reeds zoovele jaren ge nieten en waarop wij thans, ingevolge de wet, volle aanspraak hebben, Ook aan de Afgevaardigden onzer provincie be velen we in dezen onze tot nu toe wel wat miskende belangen ten zeerste aan. Moge ook door hunne krachtige medewerking ons weldra het vooruit zicht geopend worden: op den aanvang en de krachtige voortzetting van de werken ten behoe ve van den spoorweg StavorenSneekLeeu warden, opdat deze thans nog zoo spoedigmogelijk in exploita'ie gebracht en voor het publiek verkeer geopend zal kunnen worden. i meesier van een geheel vreemd persoon, onafhan- kelyk van eenige kliek in de gemeente, begaafd met ruimeren blik dan meestal de gemeenteraden ten platten lande kenmerkt, aan vele misbruiken een einde is gemaakt, aan vele twisten tusschen twee partijen om het gezag in de gemeente te voeren, den kop werd ingedrukt. De bewering, dat het belang van het algemeen «Met de grootste krachtsinspanning en belang rijke geldelijke opofferingen moet de concurrentie tegen andere plaatsen, die door spoorwegen met Toen in de Tweede Kamer de wet op de rechterlijke organisatie in behandeling was, waar bij, onder meer, ook de opheffing van de arron- 1 fesemenls Rechtbank te Sneek was voorgesteld. werd tegen de dezerzijds aangevoerde bezwaren tegen die opheffing bezwaren, die, met het I oog op de belangen der justitiabelen in onze ge- - meente en die van den geheelen Zuidwesthoek onzer provincie, inderdaad overwegend genoeg schenen voornamelijk als tegen-argument door den minister aangevoerd, dat de opheffing der arron dissements Rechtbank te Sneek en de toevoeging van dat rechtsgebied bij hel arrondissement Leeu- I walden, minder lastig en bezwarend zou zijn voor de justitiabelen dan dezerzijds wel beweerd werd, omdat de in T vooruitzicht gestelde spoor wegverbinding StavorenSneekLeeuwarden im mers onze gemeente en den geheelen zuidwest hoek onzer provincie spoedig in versnelde gemeen schap zou brengen met den nieuwen zetel van het arrondissement. Dat argement scheen afdoende. Ook Sneek moest zijn offer brengen op het altaar van het algemeen(l) belang, en toen eindelijk de wet uit den smeltkroes van het parlementair debat te voorschijn kwam, toen behoorde ook de arrondis- 5 sements Rechtbank te Sneek tot de dood-ver- klaarden I Wij wenschen thans niet speciaal terug te komen op de meermalen gestelde vraag of werkelijk het algemeen belang gediend werd met die razzia tegen het voortbestaan van sommige rechtbanken of de uitkomst nu wel heeft bewe zen, dat de nieuwe organisatie voordeeliger is voor de schatkist, dat zij bevorderlijk is aan eene meer spoedige rechlsbedeeling, en vooral: of zij wel zoo byzonder aangenaam en practisch wei kt voor een massa justitiabelen, o. a voor die van ons vrij uitgestrekt, aanzienlijk bevolkt en nog altijd geïsoleerd arrondissement, dal indertijd de vlag moest strijken voor Heerenveen, dal zijn rechtszetel behield? De vaak overstelpende drukte aan de arrondissemenls rechtbank te Leeuwardeneene drukte, die vooral ook moet worden toegeschreven aan de vele zaken, die daar uit den Zuidwesthoek worden aangebracht, zou in tegenstelling met de zaken die te Heerenveen aan de rol komen misschien hel meest wel sprekend antwoord daarop kunnen geven. Maar ook zonder nu speciaal de bedoeling te hebben om de grieve van onze gemeente en van den Zuidwesthoek, en de klacht van achteruitzet ting, door de opheffing onzer rechtbank veroor zaakt, op nieuw te berde te willen brengen, zal hef toch niemand verwonderen, dat deze zich hier nog wel eens van lyd tot tijd doet hooren, als men zoo onwillekeurig weer herinnerd wordt aan een der hoofdmotieven, die tot die ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/^ Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. van ons arrondissement. Sneek en zijne omgeving ondervinden dan nu al het ongerief en de schade, door de opheffing zijner rechtbank veroorzaakt, en van het ge- de hoofdmarkten verbonden zijn, worden volge rief en het voordeel, die eene spoedige totstand ’s Rijks middelen hebben over de maand September opgebracht f9,409,943,14, I 9,130,602,76 over dezelfde maand van de raming van */ia van het jaar is f 8,242,000. De opbrengst over de 9 eerste maanden van dit jaar is f 71,303,485,39, tegen f 69,906,930 66 over 't zelfde tijdsverloop van het vorige. Hel u/12 der taming beloopt f74,181,42090. De maand September is voor de rijksmiddelen een goede maand geweest. De betaling van per soneel en patenten is thans in vollen gang. De donkere zijde van den toestand blijft, vol gens de N R. C, de slechte opbrengst der re- gistratie-rechten, die deze maand weer bijna 3 ton beneden de raming bleven. Over de nu verloopen negen maanden bedraagt het te kort bij de raming 7 '/4 ton, en blijft de opbrengst van dit middel 5*4 ton beneden die van bet vorige jaar. De successie-rechten leverden deze maand een goede opbrengst, bijna 3/4 ton boven de raming waar door de achterstand van dit middel over de drie eerste kwartalen tot op 4 Ion verminderd is. Maar uil he, oogpunt van den nalionalen welstand kan do hoogere opbrengst van hel successie recht over één maand, als van meer toevalligen aard, niet opwegen tegen de verminderde registratie rechten, die een afspiegeling zijn van verminderde waarde der vaste goederen. De regeering heeft dan ook terecht voor registratie- en hypotheekrechten in 1880 een lagere (misschien nog te hooge) raming aangenomen. De lichtpunten van het overzicht dezer maand zijn de rechten op den invoer, een halve ton bo ven de raming, en de loodsgelden, waarvan de raming f 75000, de opbrengst f 92500 is. Voorts zijn tegen een klein minus voor de posterijen de telegrafen weder aanmerkelijk beter. Van ai de middelen zijn de invoerrechtenposterijen telegrafen of loodsgelden de eenige, die in de drie eerste kwartalen van het jaar de raming overschreden hebben, De andere zijn alle daar beneden gebleven. Bij de opbrengst van verleden jaar wat vooruit, schieten we bij de raming nog bijna 8 millioen te kort. Wel zal in de drie laatste maanden, wanneer de middelen ruimer plegen te vloeien, dat tekort slinken, misschien bijna verdwijnen, maar tegenover vroegere jaren, Joen om dezen lijd er al geen nadeelig verschil meer was tusschen opbrengst en raming, maken de cijfers geen gunstigen indruk.” homing van den spoorweg in spe daarvoor als een soort equivalent in de plaats zou geven, bemerkt men nog alhjd niets. Wij schrijven reeds October 1879 dus na genoeg klokkeslag ’80 en nog allijd zien we hier, ais wijlen zuster Anna in het bekende sprookje, verlangend uit naar de eerste stofwolk jes, die ons de redding moeten aankondigen uit onzen toestand vau isolement. Nog altijd hoort men hier op de telkens herhaalde vraag «zuster Anna, ziet gij nog niets komen?” het troos teloos antwoord «ik zie niets dan half ver weerde «spoorbakens en niets dan «spoorheeren,’’ die dagelijks vin en naar hun kantoor loopen, om daar gelijk sommige spotvogels zeggen misschien ’s avonds weer uil te wrijven, wat zij 's morgens op 't papier brachten, maar van de werkzaamheden aan hel spoor-zelf zie ik nog niets 1” Dal men hier geen vrede kan hebben met dat zich telkens repeteerend troosteloos antwoord, laat zich denken. Evenmin als de kinderen, die recht meenen te hebben op het einde van den «Blauw baard”, rust hebben, alvorens die vervelende stof wolken zijn weggetrokken en de reddende broe ders daaruit te voorschijn gekomen zijn, evenmin kunnen wij ons hier rustig neergeven onder onze vooitdurende spoorweg-myslificalie. Ook wij mee- nen, na jarenlange geduldsoefening, eindelijk hel recht te hebben aan te dringen op het wegtrekken der wolken, waarin onze spoorwegaangelegenheden zich voortdurend blijven hullen. Ook wij verlangen hartelijk daaruit eindelijk de «reddende broe ders” eens te voorschijn te zien treden, die niet maar alleen meer met pen en papier, maar thans met spade en schup gewapend, den weg beginnen te effenen, die ons zoo spoedig mogelijk uit onzen toestand van afzondering zal verlossen en de totstandkoming van onzen spoorweg niet langer een «sprookje” zal doen blijven. De spoedige totstandkoming toch van den ons bij de wet verzekerde spoorweg Stavoren Sneek—Leeuwarden, is voor ons en den geheelen Zuidwesthoek meer en meer een levens quaestie geworden, en zeer terecht werd dan ook in de adressen, dezer dagen door ons Gemeentebestuur en de Kamer van Kooph. en Fabrieken alhier aan den minister van Waterstaat enz. gezonden, gewezen 1 te wijzen, waarin door het benoemen tot burge- op het groole belang, dat dit gewest en in ’t bij- mees‘ter van een 6el‘eel vreemd persoon, onafhan- kelnk van eenige kliek in de gemeente, begaafd zonder onze gemeente heeft, by den aanleg van J - - bedoelden spoorweg. Wy beamen ten volle, wat daaromtrent o. a. in het adres der Kamer werd gezegd «Sneek toch met zijn belangrijken bin- nenlandschen handel en nijverheid, die op ver- schillende tentoonslellingeu, onder anderen op de wel eens ter ^de geblejd Würedl om het *belang Arnhemsche van dit jaar, bewezen heeft, met gun- »an gen bijzonder persoon te behartigen, zal nooit UIT DE PERS. Hel wetsontwerp door den heer Van Kerkwijk bij de Tweede Kamer ingediend, betreffende de benoeming van burgemeesters, wordt reeds hier en daar besproken. Een plattelandsbewoner schrijft aan de Middelburgsche Gt. daaromtrent hel volgende sWil men familie-regeering en hel kweeken van dorpslirannetjes in de hand werken, dan verdient de voorgeslelde wijziging alleszins aan- j beveling. Daarentegen zijn tallooze gevallen aan SVEIR dr. A Kuyper en herdacht de vlucht, die de anti revolutionaire partij sedert Keuchenius vertrek naar Indie na zijn bekende motie had ge nomen. Keuchenius betuigde zijn dank enz. Prof. gestelde spoedige totstandkoming van den spoor weg, die ons in 't genot zou stellen van eene versnelde gemeenschap met den nieuwen zetel meer kans hebben om bewaarheid te worden i dan wanneer de gemeenteraden, onder den invloed van dezen of genen dorpskoning, dezen als het ware zelf tol burgemeester verkiezen. Door de i egenwoordige wijze van benoeming is juist tegen wedijveren, getuige de bekroningen, Sneek I heeft reeds jaren de nadeelen ondervonden van het gemis aan spoorwegverbinding.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1