GEMEENTE EÏ HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 NIEUWS- O ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1 i No. 84. 1879. VIE R-E N-r> E R T I G S T E JAARGANG 18 OCTOBER. ZATERDAG UITDE TWEEDE KAMER. B1MNEKL.AN». UIT DE PERS. r t. Meer kan hij niet alleen of. iemand knap ia Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ4.franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. Hij een «Daartegenover kan men stellen, dal zeer vele miliciens naar huis verlangen, waar men zeer Uil het boven- De circulaire door den Min. van Binnen). Zaken aan de gemeentebesturen gericht in zake de. exer citiën der schutterij óp Zondag, wordt door de Ge meentestem afgekeurd. Het blad acht de tegen woordige regeling goed. De wet schrijft voor dal de oefeningen bij voorkeur op Zondag ge houden moeten worden, maar daardoor bljjft de kommandant vrij in de keuze van een anderen dag. Men dient bij he.1 aanwijzen van een ande ren dag voor de exercitiën echter op de beiangeu van de schutterij en van alle ingezetenen te let ten. Tegenover de krenking ot vermeende kren king van de godsdienstige overtuiging van hen, die in het houden der oefening een ontheiliging van den Zondag zien, staan de stoffelijke en huishoudelijke belangen van zoovele anderen, die uit hun géwóne beroepsbezigheden gerukt worden, bijaldien de oefeningen op een anderen dag der week moeten plaats hebben. De Zaterdag zou misschien liet meest in aanmerking komen, maar dan zou men weer stuiten op de klachten der j Israëlieten. Het vervullen van burgerplichten zal I altoos voor dezen of genen moeilijkheden en bezwaren medebrengen, maar men moet bedenken, dat die vervulling moet dienen tot instandhouding van het staalshuishouden. De Standaard bevat tegen de politiek van sommige water- en melkmannen zijner partij het volgende besliste artikeltje «Ook nu weer poogt men de kracht onzer oppositie door het gewone praatje te breken «Voor van Lijnden komt slechts erger 1” «Men bedoelt hiermee, dat men, uit vrees voor nóg erger Kabinet, toch vooral den val van dit Ministerie niet mag verhaasten. «Wij voor ons weten van zulk een bereke- ningspolitiek niets af. «Dit Kabinet heef dui ieljjk verklaard, dat het de Schoolwel van Kappeyne zal invoeren. «Om dit aan het Kabinet te beletten, is een ten doode verocrdeehng van het Kabinet het meest afdoende, eenig doeltreffende, van «elf aan» geboden middel. «Iemand, die dus niet elke geoorloofde gele» genheid aangrijpt, om den val van dit Kabinet te verhaasten, zou eo ipso toouen, dat de invoering der Scherpe Resolutie in zijn oog niet bet groote, vóór alle dingen af te wenden kwaad is. «Dit moge niet diplomatisch zijn. «Het is in elk geval «kort en eerlijk recht** «Een politiek, die ook het volk verstaat, omdat ze in de volksconscientie weerklank vindt. «Voor een Kabinet, dat de «Scherpe Resolutie** wil invoeren, ligt bij elk degelijk anti-revolution» nair van echten bloede de Scherpe Resolutie gereed 1” De Tijd meent er bij te moeten voegen «Onze lezers weten uit ons hoofdarlikel van 4 dezer, dat wjj ons (oen reeds op hetzelfde stand punt hebben geplaatst. Bij de eerste gelegenheid de beste, indien het kan, dit Ministerie tot af» treden nopen, is, gelooven wjj, in de gegeven omstandigheden de aangewezen politiek.** VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag 18 Oct. 1879, namiddags 6 uur Punten ter behandeling I. Resumtie der notulen. 2. Mededeelmgen van goedgekeurde raadsbe- sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Voorstel op het adres van Mej A. C. M. I Broekhoff, om eervol ontslag als hulponderwijzeres un de Meisjesschool. 4 Idem op de adressen van mej. Q. A. J C. Tadema en J. W. Tadema, alsvoren. I 5. Idem op het verzoek van den heer R J. Dalhuisen, eervol ontslag als Leeraar aan het I Gymnasium. 6 Idem op het adres van den Heer A. Min- derhoud, leeraar aan de 11. B. School, om ver- hooging van jaarwedde. 7. Idem op het adres van den heer Dr. A. Nijland, alsvoren. 8. Idem op het adres van den heer J Groene- velt Jr, alsvoren. 9. Idem op het adres van Age Dokkum, een stukje grond in grondrente te bekomen. 10. Idem op het adres van D. P. Wieringa en 21 andere huurders van gemeente-landerjjen, om vermindering van pacht en ontheffing der overige huurjaren. II. r lende de bestemming ordeningen op de heffing en invordering den Hoofdelijken Omslag. 13. Mededeelingen in besloten zitting. vragen. Een maat om de strekking van het on derwijs te meten, heeft hij niet. Hoe de opvattingen verschillen kunnen roept naar aanleiding daarvan de Midd. Crt. uit Juist dat, wat de Stand, een vloek der staals(hooge)- school vindt, is in ons oog haar grootste ver dienste. Juist die «maat om de strekking van het onderwijs te meten”, heeft de vrjje vlucht der wetenschap te vaak en te lang belemmerd. Deze «maal” was het met welke het «Heilig Officie" in 1636 een Galilei mat en waarmede het hem dwong de waarheid le verloochenen. Ware deze boei niet sedert lang verbroken, wij zouden nog altijd genoodzaakt zyn te loeren en te laten onderwijzen, dat de zon rondom de aarde draait 1 Naar aanleiding der mededeeling van het Dbl. in zake de vervanging van den heer Vissering goed hun handen gebruiken kan. als hoogleeraar te Leiden noemde de Stand het staande blijkt reeds, dat het verlof allereerst op >de vloek det staatsscholen”, dat iemand als de aanvraag wordt verleend, dus aan degenen die -- -- heer Van Houten als hoogleeraar te Leiden kan er belang bij hebben, en dat hun getal zoo groot ving. De veldwachter, ziende dat de burgemoea* optreden. De staat, zegt het blad, vraagt immers schijnt te zijn, dal een volgorde moet bepaald ter gewond werd, trok zijn sabel en bracht daar- alleen of .iemand knap is Meer kan hij niet I worden.” I mee den Sroolslen ^Ihamel zulk een slag toe op ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cento, voor eiken regel meer 7'/, Cents. Bij abonnement is de prijs b®. langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent le vernemen bij den Uitgever. Z. M. heelt pensioen verleend aan mr. J. P R. Tak van Poortvliet, eervol ontslagen Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid, van f1999 *s jaars en aan mr. H. J. Snaidt, gewezen minister van justitie, ten bedrage van-f2838. Het bericht, ons Dinsdag jl. per telegraaf (rit Groningen gezonden, betreffende het overlyden van den heer en mevr. Korteweg, blijkt helaas, juist te zijn. Naar de Groninger bladen melden, heb ben zij zich Maandag middag door middel van een snelwerkend vergif van ’t leven beroofd. Zij bewoonden twee kamers bij zekeren Zandhuis in de Hardewikerstraat en hadden zich, over ongesteldheid klagende, te bed begeven. Toen de huisgenooten des avonds, na herhaald kloppen, geen gehoor kregen, openden zij de deur en vonden de echtgenooten dood te bed. Er is een brief gevonden, waaruit het opzet duidelijk blijkt, waarin een executeur werdt benoemd en verdere beschikkingen gemaakt.De bh. Korteweg was sedert eenigen tijd lid der firma Broese Korteweg, in effeclen. Ongeveer vier weken ge leden heeft hij met den heer Hartogh Heys van Zouteveen te Assen de redactie op zich genomen van een nieuw financieel weekblad. Te Beek had Zondag avond in een herberg een vechtpartij plaats onder de bezoekers. De veldwachter, die binnenkwam, kon daaraan geen einde maken, waarom hij den burgemeester ging roepen. Ook de komst van dezen bracht de op gewonden gemoederen niet tot bedaren. Zelfs keerden zich de rurnoermakers tegen den bur gervader, die een messteek in den linkerarm ont- Idem tot wijziging der verordening, rege- van het Ziekenhuis. 12 Aanbieding van gewijzigde ontwerp-ver- van De Werkmansbode is ten zeerste verontwaar digd dat de minister van oorlog, met hel oog op T rijks schatkist, gedurende den aanstaanden win ter van 1 Nov. tot 1 Maart van de regi menten infanterie alle manschappen naar huis wil sturen dio gemist kunnen worden. *t Ware beter om gedurende den winter de deuren der kazernes voor alle verlofgangers die geen werk hebben open te zetten meent het blad. Werd zoo’n bezuinigingsmaatregel des zomers genomen, van 1 Maart tot ultimo October, als er handen noodig zijn en ieder arbeid kan vinden, dat zou er wat op lijken, maar nu de jongens weg te zenden, ze ten laste te laten komen van hunne arme ouders, die zelf de maag moeten inkrimpen, om ze tegen dat *t werk uit komt weer terug te roepen, is waarlijk al te belachelijk, om geen harder woorden te bezigen. «Zoo de jongelieden, aldus eindigt het blad, reeds iets van 't mannelijke, dat naar luid van zeggen ’t soldatenleven aanbrengt, bezitten dan laten zij zich niet wegsturen maar antwoor den zij als een man «die ons dwingt des zomers uil de pot van Egypte te eten als wy zelve meer dan den kost kunnen verdienen, moet ook des winters ons te eten geven als wjj niets kunnen verdienen.” De quaestie verandert echter van gedaante en de veionlwaardiging over den maatregel zal on getwijfeld verminderen door de volgende nadere bepalingen, heden medegedeeld Ingeval de aanzoeken om verlof ten behoeve van miliciens, in verband met de vroeger aange geven grenzen (700 man bij de grenadiers en 600 by de overige regimemenlen onder de wa penen) te talryk mochten worden voor een gun stige beschikking, moet een splitsing gemaakt worden. In de eerste plaats komen dan in aan merking de meest geoefenden en zij, die tenge volge van het door hen getrokken nommer be stemd zyn voor het blijvend gedeelte, dat na 1 Mei 1880 onder de wapenen moet worden ge houden. Naarmate het getal aanvragen, zullen de korps- kommandanlen nader bepalen of de manschappen verlof voor 4 maanden kunnen krijgen, dan wel of zij bij gedeelten, telkens voor 2 maanden, zul len vertrekken. Het Hand, voegt aan deze mededeeling 't vol gende toe «Men heeft dezen geheelen maatregel afgekeurd op grond dal dezen winter toch al velen zonder j weik zullen zijn en de Staat verkeerd en on men schelijk handelt door dat aantal le vergrooten. SIf E i; K ER CO I R A A T. I otn I T»U 4 r I 6 3 3 l 1 3 ir 6 ir 4 1 ir ir >r 14 I dat het werk zoo ougunstig was. vluebthaven, in de buitenbaren is toch een geul voldoende diepte en breedte. Het onderwerp is aaugeuomeu met 55 tegen 2 stem men. Bj bet ontwerp tot goedkeuring der dading met Amsterdam omtrent hot saldo der voormalige weeskamers en uitkéering vso de bijdragen voor bet Noordzeekanaal toegezegd, betoogde de beer Oldeubuis Gratama, dat deze dading alleen Amsterdam's belang bevorderde, dat Amsterdam de toegezegde subsidie voor bet kanaal be v boorde le betalen en geen recht heeft op bet saldo der weeskamers. De beer Meinest betwistte dit, bet subsidie van Amsteid-m was verleend ouder bepaalde voorwaarden en bij vollooimg van liet kanaal binnen eeu bepaalden termijn. De lennijn was verstreken en bet subsidie dus eigenlijk verbeurd. Deze dading was das gewettigd De heer van Timboveu en de Minister vau Finan -«r clan belaagden, dat deze dading lastige geschillen over De Kamer nam Dinsdag 14 naturalisatie ontwerpen aan Dat nopens Zahn werd door de Regeering inge trokken. Voorts werden aangenomen ontwerpen tot verhoop van grond aan Amersfoort en onteigening voor uitbreiding van de stations te Venlo en Eindhoven. Bij het ontwerp, bepalende een nieuwen termijn voor de voltooing van het Noordzeekanaal. verklaarde de Minister van Watentaat ent,, dat de middelen der Ka i oin alle werken overeenkomstig de bepalingen der concessie te voltooien en dit de opbrengst der lisveogelden ook lang niet de onderhoudskosten kunnen dekken. De beer Oidenhuis Graiama betoogde, dst Amsterdam geen reden bad zich te onttrekken .au de betaling der v.rschuldigde sommen met een beroep op de onvoltooid beid van bei kanaal. Do beer Casembroot acht, de havenwerken in de verste verte niet voleindigd en bad een treurigen indruk ontvangen van die werken Op deu langen duur zou de maatschappij die werken niet kunnen voleindigen ween op gebreken, voornamelijk op het gemis vluchthaveo. De Minister van Waterstaat enz. kon niet toegeveo, zoo ougunstig wss. Al ontbrak eeu van het weeskamersaldo en de kanaalbijdrage voorkomt. De Minister verklaarde, dat het landsbelang door het ontwerp nel werd behartigd. De Regeering zoo op de voorwaarden, door Amsterdam bij het verleenen van het subsidie gesteld, acht slaan, voor zoover ze in het algemeen belang waren. De dading met Amsterdam is aangenomen met 61 6 stemmen. Het ontwerp houdende voorziening nopens de litjui datie en het beheer der voormalige wees en momboir kamers (uitkeering der saldo's aan de gemeenten en onl binding der algemeene commissie) is Woensdag een parig aangenomen. Daarna is het debat aangevangen over het voorstel van den heer Godefroi tot wijziging van het reglement van orde voor de behandeling van het strafwetboek. Op artt. 2 en 3 werd een tegenvoorstel der commissie van rapporteurs overgenomen, bepalende dat voor het sectie onderzoek de Kamer of de voorzitter de commissie van rapporteurs benoemt. Derhalve zijn vervallen de pro cessen verbaal, door den heer Godefroi voorgesteld. Met- overneming overigens van alle wijzigingen der commissie is het voorstel Godefroi unaniem aangenomen. Daarna werd het ontwerp tot. bevordering der emi gratie naar Suriname, na bestrijding door de heeren Graiama en van der Hoeven en verdediging door den heer Casambroot en deu Minister, aangenomen met 36 tegen 28 stemmen. Na aanneming van enkele kleinere ontwerpen is in de zitting van gisiereu {Donderdag) het debat aange vangen over de wijziging der crimineele wetboeken voor het krijgsvolk te land en te water. De heeren Kool, Lenling en Godefroi erkenden het vicieuse van de te genwoordige militaire wetboeken en de noodzakelijkheid der verbetering, maar betwistten de wenschelijkbeid van partiëele herzieningen in afwachting van het nieuwe strafwetboek. Alken indien de Regeering de urgentie vau spoedige algemeeue herziening toegaf en deze toe zegde, zouden zij welliicht met de voordracht medegaan. De heer van der Kaaij zal voor de ontwerpen stem men, omdat de lijfstraffen afgeschaft worden; hij wensebt echter alsnog bij deze ontwerpen afschaffing van art. 17 van bet bestaand militaire strafwetboek. Ook de heer Palijn is voor aanneming van de out werpen. verhoop Bij het ontwerp, bepalende dc voltoomg e OMlmMtechappy oiet voldoende zijn □- l i:-J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1