GEMEENTE Ei\' HET AKKOMHSSEHEM SNEER, NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1879. No. 85. VIE R-E N-D ERTIGSTE J 22 OCTOBER. WOENSDAG Vogel-bcscherming. iN 00 4- 1/ /is VMIIllR (01RAVI. ,80 UIT DE PERS. U1TDE TWEEDE KAMER. eieren en ik. te Er ze De Het wetsontwerp, door den heer Van Kerk wijk aanhangig gemaakt, betreffende de benoe ming van burgemeesters, wordt in de laatste da gen druk door de pers besproken. ieft ire ep te m, h, M Ct. r tde be- ran ten •L- lx- de era ra- ren ig- 50 fd- de, lité het re- lie let fst Üu en an ui- Te jn, ijn er- >e- y’« ing ng le ien Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. I ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. I» i °Z 'o dig mogelijk het belang nationale voeding wetgever paal aan die algemeene slachting, die op den duur ons vogelenheir met een geheelen ondergang bedreigt. te herzien Ook vonden zij de ontneming der bevoegd heid aan den schipper, om gedurende tien jaren te varen, wegens misdrag'ngeo, te sterk De heer Wintgens vroeg of de Regeering de tuchtwet niet op desertie vin visscberschepen wilde toepassen. De Minister van justitie verklaarde, dat nog in dit jaar een wetsontwerp bevattende strafbedreigingen tegen desertie van visscbersvaarluigen zal worden aangeboden. De straf tegen den schipper is slechts het maximum, terwijl de Koning ontheffing kan verleenen. Verschillende ontwerpen in de gewijzigde tuchtwet zijn goedgekeerd. Reden voortzetting- treffende, noemen we eens deze nuttige vogels als bedorven wegwierp, omdat hij-ze niet tijdig had kunnen verzenden; de vrachtwagen, waarop hij gerekend had, was namelijk wegge bleven." Erger en sprekender staaltje nogin Maart 1877 deelde de heer Westerman in eene ver gadering van de Maatschappij voor tuinbouw te Amsterdam mede, dat hem in zijne betrekking van directeur van Artis eene partij van 20,UÜÜ gevilde spreeuwen aangeboden was in Nederland gevangen, en waarvan de huiden en vede ren gebezigd werden tol het «versieren” van vrouwenhoeden. Twintigduizend spreeuwen min der, is twintig miljarden ruspen en kevers méér. Twintigduizend nuttige vogels straffeloos ver moord dnor den eerste den beste, die zijn voor deel meent te mogen doen mei de nukken eener barbaarsche- mode 1 Is het geen tijd, dal de wet aan zulke wan daden perk stelle in Nederland Terwijl in de meeste Dmtsche Staten in Pruisen, Saksen, Hessen. Beieren. Wuri™!».™ Het debat over de wijziging der crimineele wetboeken is in zitting van jl Vrijdag, (waarvan we onder onze U-legr. berichten reeds den uitslag meldden) voortgezet. De minister van justitie betoogde uitvoerig, dat, behalve de afscbaffiug der lijfstraffen, deze onlwerpen veel voor deelen aanbieden. Zij doen veel onzekerheid ophouden, nemeu tastbare onrechtvaardigheden weg, eu wel zonder bet verband te schaden mei de beslaande weigeviug of te prejudicieeren op de wetgeving der toekomst, uitstel der algeheele herziening zzl deze gedeelte lijke herziening niet leiden De minister wil allen beschikbaren lijd gebru'iken tot de voorbereiding van bel militaire strafwetboek, maar een bepaa de belofte omtreut de gelijktijdige invoering der nieuwe burgerlijke en militaiie strafwetboeken kun hij niet geven. De aanneming dezer ontwerpen zal juist een aansporing zijn voor de regeering om tot een algeheele herziening te komen. Hij, zoowel als de minister van oorlog eu die van marine, verdedigden de bestaande militaire jus titie en baar uitspraken terwijl de minister van marine diaibij de afschaffing der lijfstraffen verdedigde. De beer De Casembroot daarentegen verklaarde nooit te zulleu méégaan met de afschaffing der lijfstraffen, daar ze soms bepaald noodig zijn, vooral midden in zee. Voor de gewone pauze interpelleerde de beer Elout de regeering. Hij vroeg de opheffing der geheimhouding van de stukken nopens deu loop der ministerieele crisis, in het belang van de ministers, de natie en de kroon. Bij het adres bad de minister geen voorwaarde van geheimhouding gesteld De minister Van Lijnden verklaarde dat de regeering bezwaar blijft koesteren betreffende de opheffing der geheimhouding van de vertrouwelijke gedachteuwisseling tusscheu de Kroon en baar staatslieden. De vrije keuze der Kroon zou daardoor beperkt kunnen worden en een bedeukelija antecedent wordeu gesteld Je beer Vau Houten weuschte van de stukken, onder deze voorwaarde overgelegd, geen kennis te nemen. De heer Fransen van de Putte ondersteunde het verzoek van den heer Elout- Het incident was hiermede afgeloopeu. Na discussie, waarbij de heer Rombach sterk tegen het behoud der lijfstraffen sprak eu de bh. De Casern broot eu Vau Wasseneer die straffen in tijden van nood bleven noodig achten, is de wijzigiug van bet crimineele wetboek voor bet krijgsvolk te lande aaugenomen met 67 tegen 1 stem eu dat voor het krijgsvolk te water aangenomen met 57 tegen 3 stemmen. Gisteren (Maandag) is het debat aangevangen over het ontwerp tot wijzigiug der wet betreffende de tucht op koopvaardtjschepsn. De heeren van Heukelom, Gode froi, Fransen van de Putte en Teding van Berkhout opperden verschillende bedenkingen. Zij wenschten uitstel van behandeling, om die materie meer algeheel Het bij ons ontvangen telegram blijkt hier onjuist te zijn geweest, wat wij reeds dadelijk vreesden. Vol gens het ons toegezonden bericht, kwam de opheffing der geheimhouding den president minister niet onraadzaam kantons, in Neder Oostenrijk enz., reeds sedert langen tijd landswetten tot vogelbescherming in werking zijn geweest, die in Duitschland weldra door een Rijkswet zullen worden gevolgd, zijn de vogels in Nederland (voor zoover de jachtwet althans enkele soorten niet in bescherming neemt) overgeleverd aan ieders willekeur en laat men die nuttige vrienden van den landman hier straf feloos uitroeien 1 Aan die domme barbaarschheid moet zoo spoe- een einde worden gemaakt. In van den landbouw, en dus aan de en welvaart, dient door den en perk te worden gesteld en schandelijke jaarlyksche Tut nu toe had alleen de Stand., en dit slechts in een entrefilet, zich er gunstig over uitgelaten. Nu neemt ook de lijd de verdediging van het ontwerp op zich en brengt hulde aan den heer Van Kerkwijk voor zijn krachtig optreden en voor de flinke wijze, waarop hij in de memorie van toelich'ing het voorstel verdedigt. Het burge meesterschap is allengs van een eervolle betrek king een «baarjte” geworden Wordt de voorge stelde verandering in de wet gebracht, dan be staat er kans dat dit verandert en dat ministeri eele willekeur en commissoriale invloed beteugeld wordt. De overige bladen, die het tot een onder werp hnnner beschouwingen hebben gemaakt geven wel toe, dat er het een en ander voor verandering zou te zeggen zijn, maar achten toch den tegenwoordigen toestand verre te ver kiezen boven een wijziging, gelijk thans voorge- sleld wordt. Het Hand, acht de verandering in de eerste plaats minder wenschelijk, wijl de minister van binnenlandsche zaken ongetwijfeld het werk van zijn voorganger voorbereiding eener herzie ning van de gemeentewet ook ter hand zal nemen wijzigingen, als de nu voorgestelde, zul len daarbij ongetwijfeld overwogen worden. Er is echter geen noodzakelijkheid om er op vooruit te loopen. Geen enkele reden toch is er te beden ken, waarom met deze verandering zooveel spoed zou gemaakt moeten worden. Wel wijst de heer Van Kerkwijk er op, dat in 1880onderscheidene burgemeesters aftreden het einde van het vier de zesjarig tijdperk, maar dit is, volgens het Hand., niet van zoo groot gewicht, dat een partieels wij zing der gemeentewet er noodzakelijk door ge maakt wordt. De hoofdgrief van den voorsteller toch is, dat de burgemeesters dikwijls te weinig bekend zyn met de gemeenten waar zij worden geplaatst, maar het feit, dat de dan aftredende buigemeesters zes jaar in hun gemeenten werk zaam zijn geweest, doet deze grief tegenover hen vervallen. Het Hand, is, wat het voorstel zelf betreft, van meening, dat de akte vau beschuldiging, door den heer van Kerkwijk opgesteld tegenover de bur gemeesters, op losse gronden steunt. Bovendien zal het door hem aan de hand gedane geneesmid del niet baten, daar de regeering volkomen vry zal blijven. De fout ligt voor zoover zij be staat niet in de wet, maar in de verkeerde toepassing der thans reeds geldende bepalingen. Ook het Utr. Dgbl. bespreekt het wetsontwerp in afkeurenden zin. De burgemeester moet, vol gens dat blad, vooral met het oog op art. 70 alinea 2, van de gemeentewet bevoegdheid van den burgemeester om een raadsbesluit niet ten uitvoer te brengen waar hij als vertegen woordiger van hel centraal gezag optreedt tegen den eersten den besten «straatslijper”, die em een kroeggeld verlegen is, staat men toe straf feloos jacht te maken op de schoonste en nut- tiyStö SCliAtïRplllP® II rmzS'/izx crm/nr| QJJQ O f) Z6 I bosschen eu gaarden en die zoo ijverig mêewer- ken om onze wei-, bouwlanden en vruchtboo- men vruchtdragend te doen zijn. Vele gemeentebesturen verbieden wel in den zomer hef uithalen of verstoren van vogelnesten, maar in den herfst kunnen diezelfde gemeente besturen het machteloos aanzien, dat de doode vogels bij karrevrachten vol van hier over de grenzen worden gezonden. Tengerieve van Duitsche smulpapen worden zoodoende onze sehoo- ne bosschen geheel van hunne lieve en nuttige gevederde bewoners beroofd. «Van alle boschzangers aldus schreef de heer Nibbelink onlangs nog in de:V. R C zijn de mei el (Tardus meruia) en zingljjster (Turdus musicus) de nuttigste en minst schadelijke Vóór een goede 25 jaren waren deze vogelsoorten hier bijzonder talrijk; de prijs was toen l‘/a i 2 cent het stuk, dus de moeite van ’t vangen nauwlijks waard Nu zijn in de laatste jaren deze vogels met 8, 9 a 10 cent het stuk betaald, waarvan het gevolg is geweest, dat onder hen een ware razzia is gehouden. Bij tienduizenden zijn het eene jaar na het andere opgevangen merel is hier dan ook bijna uiigeroeid. Het ge zang van dezen vogel wedijvert door zijn h-lder- heid met dat van den nachtegaal. Daaibij is deze vogel een strandvogel, die hier den winter verblijf houdt, en zich uitsluitend met insecten voedt. Ook de lysler blijft hier dikwijls overwinteren, of komt reeds begin Februari terug, om de bosschen en weilanden van schadelijke poppen en engeihngen te zuiveren. Ook deze vogelsoort bet verslag te ziet men bier in ’l groot naar ’t buitenland ver zenden Deze schandelijke lak van handel moest woiden vernietigd. Van September tot Mei leven de lijsters namelijk in troepen, en dan wordier het mee Je jacht op gemaakt. Ja, ik heb gezien dat een handelaar 800 van Op het in de vorige maand te 'm Hertogenboscli gehouden 32e Landhuishoudkundig Congres weid '*Bs'e schepsel jes die poëzie geven een onderwerp ter sptake gebracht, dat, al trok IK«>n on ..-.m.. het dan ook in de laatste jaren meer dan vroe- 1 ger de attentie, toch nog niet die algeineene be- langstelling in ons land mocht ondervinden die het zoo ten volle vetdieut. Wij bedoelen de bescherming vau de «vrienden van deu landman van de vogels. Op het bedoelde Congres nu werd een voorstel jngediend, stiekkende om de kiachtige hulp der Regeering in te roepen tot bescherming van het «vogelenheir, dat in Nedeiland bijna alom straf feloos vervolgd en bijna vernietigd wordt.” In de toelichting van dit voorstel werd herin nerd, dat de Maatschappij van landbouw te Breda en oms'reken reeds herhaaldelijk zich gewend heeft tot den Raad van Ministers, met de drin gende bede om aan die vernietiging, alvorens xij totaal zij, te trachten paai en perk te stellen door eene rijkswet, en zelfs door verdragen of onderhandelingen met andere Stalen in Europa. Gemeentelijke en gewis'eltjke verordeningen wer den aangemerkt als onvoldoende. Tevens werd herinnerd, hoe deskundige mannen sinds lang de overtuiging koesteren, dat niet alleen de zoo genaamde nuttige, maar alle vogels niet de vijanden, maar veeleer de vrienden zijn van den landman. Algemeen werd dan ook, naar aanlei ding van dit voorstel, in het Congres het hooge nut, ja het onontbeerlijke van het vogelenheir voor den landbouw betoogd waarna men tol het besluit kwam om, in afwachting van het reeds bij den Raad vaa State ingediende wets ontwerp, de zaak aan te houden, en van de ei- kende nuttigheid der vogels ui doen biyken Alhoewel we gaarne zouden hebben gezien, dat men een stap verder ware gegaan en hel Congres in dezen eene minder a/wachtende hou ding had aangenomen door reeds dadelijk krach tig bij de Regeeiiug aan te duiigen op eene spoedige indiening van het wetsontwerp desbe Let toch een verblijdend verschijnsel, dat bedoeld voorstel overigens met zoo algemeene sympathie werd begroet. Daaruit blijkt toch, dat de overtuiging meer en meer veld begint te winnen, dat de bescherming van het vogelenheir, vooral ook in het belang van den landbouw, nuttig en noodig en het dus hoogst wenschelijk is, dat de regeering afdoende maat regelen neemt om de verdere verdelging daarvan te voorkomen. Want, dit staat o. i. vrij vast als de regeering in dezen niet krachtig optreedt en door krasse wetsbepalingen paal en perk stelt aan de schandelijke willekeur, waaraan de «ge vederde” zangers en niel-zangers in Nederland thans zijn overgeleverd, dan zal het niet veel ja ren meer behoeven te duren, of de vrye «vogelen des hemels” zullen in bet «vrye Nederland” hunne nestjes niet meer bouwen. De «lieve jeugd” toch vindt bijna overal in ons land straf feloos de gelegenheid om eieren uit te balen of het pluimloos jong dood te martelen, en ea Hamburgin onderscheidene Zwilsersche I en wethouders, geheel onafhankelijk van dien voor, ’t Blijkt du, raadzaam voor.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1