GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE No. 86. ZATERDAG 25 OCTOBER. EN 1,00 1879. ,50 ,00. ring V w like UITDE TWEEDE KAMER. Zyn optreden te Aken en vooral zijn i2/8 Haar tegen liberalisme van zijn UIT DE PERS. partij Irafl dat end .2e ,00 'et end die ge- de 7— 00 ste ek. ran en den te An- tte- k en dv. itje te ias- vd. ein- le r en Sij- roor met sien mer ilas- 50; 48. !,00 1,00 >7*/a wijst de 1 geschetst le hebben en een enkel woord te heb ben gewijd aan zijn dichterlijk talent, heer Nijhoff er op, dat Schaepman zich Bij de mededeeling, dat zich een comité voor algemeen stemrecht had gevormd, voegde de Friesche Cour, den wensch, dat hel doel van het comité niet moge zijn, om met terzijdestelling van de groote, bijna onoverkomelijke moeilijk heden der practijk, op doctrinaire wijze te ha meren op het aanbeeld, en de dadelijke conse quente toepassing van het beginsel te eischen, zander «enige concessie, al is die voor een gezonde practijk gebiedend noodzakelijk. De heer De Witt Hamer te Middelburg, een der leden van het comité, heeft naar aanleiding van deze opmerking een schrijven aan het blad gericht, waarin het doel van het comité, althans zooals hij het zich voorstelt, wordt uiteengezet. De bedoeling is niet een vereeniging op le richten met afdeelingen en onderatdeelingen, hei geldt hier een comité van vertegenwoordigers van het intellectueele kiesbovoegde volk, vereenigd met vertegenwoordigers van de arbeidende niet- kiesbevoegde bevolking. Dat comité zal trachten de zaak aan de orde te houden, en hetzij door woord (op meetings), hetzjj door geschriften, de overtuiging levendig houden, dat algemeen stem recht een levensbehoefte is voor een zich ont wikkelende maatschappij. Het uitgangspunt daarbij is, dat de vertegenwoordiging, zooals zij door den een slechte vertegenwoordiging is, omdat zij alleen de klasse, waardoor zij gekozen wordt, vei tegenwoordigt, en dus voornamelijk de belangen van een klein deel der bevolking op het oog heeft. Billijker verdeelmgen der belastingen, algemee- ne dienstplicht, meerdere zorg voor de gezondheid en het welvaren der arbeiders, vooial in hun jeugdigen leei.ijd, meerdere zorg voor het onder wijs in de onderste lagen der maatschappij, zie daar alle onderwerpen, die men van een verte genwoordiging van de bourgeoisie niet kan ver wachten Zoodra het getal kiezers zich echter over alle lagen der maatschappij uitbreidt, zullen de geko zenen zich ook geroepen achten zich de belangen van al die lagen aan le trekken. Dat duidebik te maken aan een ieder er. A M 3ct. >14 l 'l4 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post f\ 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. niet aan conservatieve kiezers hun zetels danken en dat niets moeilijken is dan het beginsel aan ie geven, waar deze partij op steunt, tenzij men het zoeken wil in het woord nous et nos amis Even onbetwistbaar is het echter, dat de conser vatieve geest nog leeft en ook heerscht aan de rechterzijde, en de beide eenige levende en krach tige elementen der minderheid van elkander ge scheiden houdt en door haar vaische staatswijs heid machteloos maakt. Als er een crisis komt, dan heet hel altijd dal alleen de conservatieve partij de teugels kan over nemen. De katholieken die in het openbaar leven als zoodanig optreden, die ultramontaan zijn kunnen niet in aanmerking komen. Menschen die godsdienst in de politiek mengen zijn, vol- in den laatsten tijd meer aan de journalistiek heeft ge- wyd en dat de meeste hooidartikels in de Tijd van zijn hand zijn. Nijhoff zou het betreuren als Schaepmans talent lot het schrijven van ullra- mantaanscbe dagbladartikelen gebruikt werd, maar hij voegt cr bij >Doch hooger gaat wellicht zijn streven. Wel licht is de journalistiek, in wier armen hij zich i tijdelyk heeft geworpen, slechts een middel voor I Doch in elk geval zou hij dan te vreezen zijn. Tot heden echter beslaat er voor zulk een vrees voor persoonlijkheid geenerlei reden.” rd ren, len, 'lü 10 10 a 00; len) beteekenis. Zijn optreden te Aken en vooral zijn daar uitgesproken wensch naar meerdere politieke organisatie van l.„. - zouden daarvoor wei pleiten. Hij betreurt gemis van een centrum, die groote' macht het poli iek ullramootanisme in Duitscbland. zijn, zoo sprak hij daar, op politiek gebied eensgezind ernaar niet, althans niet volledig, organiseerd.” Ligt het mede in het plan De Tijd wijdt een hoofdartikel aan de cons er- vatiëve partij en de rechterzijde. Het blad be toogt, dat er in den lande geen conservatieve r„.t.j meer beslaat, dat de leden der Tweede Kamer, die door dezen naam worden aangeduid, i census in ’t leven geroepen wordt, i i i i.nrlaiinn tir AA rv rr i o «11 De lieer van Nispen motiveert zijne stem tecen de beg noting, al kan hij zich met de houding van den Minister wei vereenigen De heer Keuehenius repliceert, en verdedigt zich uit voerig tegen de verwijten van den Minister en anderen. Ns verschillende replieken en nadat de Minister tegen overlegging der stukken, met Engeland gewisseld in zake Borneo bezwaar had gemaakt, is het algemeen debat gesloten. Bij hoofdstuk 2 der uitgaven in Indie, gisteren behandeld, werden tal van punten besproken. Tegenover den heer Fransen van de Putte ver dedigde de Minister de benoeming van den heer Sprenger van Eijk, die als lid van den Raad van Indie niet onttrokken werd aan het toezicht op de comptabiliteit. Aan den heer Rutgers verze kerde de minister dat de nieuwe regeling van de pensioenen der officieren van de landmacht waarschijnlijk met Januari 1880 zou worden in gevoerd, maar kon niet beloven de in 1879 ge pensioneerden een verhoogd pensioen toe le staan. De heeren Elout en Keuchenius drongen aan op beperking van het opiumsgebru.k. De Minis ter en de heer Fransen van de Putte verzekerden dat de Regeering dit steeds beoogde. Tegenover de heeren van Gennep en Keuche nius bleef de Minister ongenegen tot overlegging van het geheele rapport der commissie tot onder zoek nopens de invoering van gemeentebesturen op Java. De post betreffende de pakketvaart op China is aangenomen, nadat de Minister uitbreiding toezegde, indien de resultaten gunstig bleken. Tegenover den heer Teding van Berkhout ver dedigde de minister het neutraal standpunt der tegeering in zake de bevordering van bel chris telyk onderwijs. Bij de afdeeling onderwijs der inlandsch e be volking drong de heer Moens aan op bevordering daarvan, vooral door opleiding van onderwijzers. De Leer Heydenrijck betoogde, dat onderwijs zonder godsdienst met mogelijk was. De heer Keuchenius verdedigde zijne eerste rede, waarin hij had willen laten blijken, dat, ofschoon de anti revolutionairen en R. Gatholieken in veel opzichten kunnen samengaan, er altijd een onoverkomelijke klove tusschen beiden be staat in de opvatting en beteekenis van den Christus De heer van der Hoeven laakte het scherp, dat de heer Keuchenius den fakkel der tweedracht wierp Verschil van geloof tusschen Protestantén en Catholieken belelte geen samenwerking. De heer Moens betoogde, dat onderwijs, zonder van godsdienst te spreken, wel mogehjk is. De Minister wees op het verschil van den toe stand in Indie en hier bevordering der opleiding van ouderwijzers was zeer wenschelijk. ADVkRTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*4 Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent le vernemen by den Uiigever. Het wetsontwerp tot wijziging van art. 25 der wet houdende tucht op de koopvaardijschepen is, gelijk een kort telegram in ons vorig nummer reeds meldde, na onveranderde goedkeuring der nog overblijvende ouder- deelen en nadat de termijn van in werking treding was bepaald op 1 Februari 1830, in de zitting van jl. Dins dag aangenomen met 42 tegen 14 stemmen. Na aanneming van bet ontwerp tot wijziging van hoofdstuk 4 der staatsbegrooting voor 1878 is het ilgemeen debat over de Indische begrooting aangevangen Hierbij bracht de heer Lenliug de vreemde neder zettingen in ludie ter sprake, speciaal die van den heer van Overbeck. Hij betoogde dat Nederland recht had op geheel Borneo en vroeg of wel genoegzaam .'tegen eeue tegenovergestelde opvatting vau Engeland geprotesteerd was, en of daarover nota’s zijn gewisseld Dan wenschte bij daarvan mededeeling Spreker drong voorts aan op eene spoedige afschaffing der pandjens d.Busten Ds heer Corver Hooft wees op de vreemde handelwijze der Indische Regeering ten aanzien van de Ashmore shoal en besprak enkele fiuancieele détails. De heer Keuchenius roept de willeudbeid van de Kamer in bij de verdediging nu en in het vervolg van het antirevoïufonair beginsel, dat zijn grond vindt in 't geloof aan Jezus Christus en dat Nederland de roeping heeft de Christelijke waarbedcu te brengen aan de heidensche natiën in de oude en nieuwe wereld. Spreker betodgr daarna de slechte werkiug der comptabiliteitswet en wijst op den druk, dien de Atjeh oorlog legt op de Inlaudschc bevolking door de vermeerdering der belas tingeuhij bestrijdt de ingevoerde patentbelasting als een incometax, die in Nederland zelf niet kou «orden ingevoerd, adviseert te letten op de billijke klachten der Europeanen en waarschuwt tegen toepassing op de Chineezen te Batavia. De heer Heijdeurijck vraagt of de Minister het ooi werp tot uitbreiding der lodisehe uitvoerrechten zal intrekken. Hij behandelt verschillende punten en betoogt I, dat uit niets blijkt, dat de nieuwste koloniale politiek verbetering van het lot der lulunders, vruchten draagt. De heer Insinger betoogde dal de nieuwe Koloniale politiek, blijkens de koopkracht iu ludie, geen gnustige resultaten beeft opgelevcrd. Het debat is den volgenden dag voortgezet. De heer van Gennep bepleitte bel stelsel eener vaste bijdrage, daar eene wisselvallige bijdrage, gelijk de Minister scheen voor te staan, groote maatregelen in ludie belemmerde en den eersten stap tot vaststelling der Indische begroo ting in en door ludie belette. De Minister van Koloniën Ontkende de bewering van den heer van Gennep, dat de bela-dingeu op de inland sebe bevolking zouden wordeu opgedreven, ze wordeu wel geregeld. Eene leeniug voor openbare werken iu ludie achtte hij gevaarlijk. Hij wees den beer Keuche nius op verschillende feilelijke onjuistheden in diens verdediging van de klachten legen de nieuwe belastingen. De handelingen der luduche Kegeeriug nopens de Ashmore Shoal verdedigde hij niet, maar wees op hel bezwaar van de afgelegenheid dier riffen. Tegenover den heer Leuting wees hy cr op, dat in het noorden van Borneo twee geheel onafhankelijke rijken zijuwaar over wij nimmer de souvereiniteitsrechien hebben gere veudiceerd Dat Engeland de nederzetting van den beer Hel tractaat Dat Engeland de nederzetting Overbeck beschermde, was met gebleken, van 1824 was dus niet toepasselijk. De beer van der Hoeven bestrijdt de conclusion om treat de vreemde nederzettiugen door den heer van Vliet in zijn studie uiteengezet Wij kunnen andere Krgee ringen niet overtuigen, dat onzv opvatting van hel tractaat van 1824 de juiste is. Matiging en ze'fbeper king acht bij plicht. Spreker bestreed de rede van deu heer Keuchenius de inlanders kunnen wel hoofd geld belaleu. Vrees voor oproer van de zijde der Europeanen is niet te duebteu zij zouden loeh het eerst worden getroffen. Hij betreurt dat de Minister bet stelsel eener'vaste bijdrage loslaat en afschaffing der pandjesdieusten verdraagt. De heer Van Slolk betoogt, dat dc patentbelasting wei is eene inkomstenbelasting De heer de Casembroot. beklaagt zich over de onvól ledige verklaringen van deu Minister nopens de neder zetting vau deo heer ?$u Overbeck. Hij meent dat een oorlogschip dieu vreemdeling had moeien verjagen het Nederlandsche katholieke volk het van Wij wei ge- van dr. Schaepman, om die organisatie vollediger tot stand te brengen? Wij gelooven, dat de zeldzame vereeniging van die hooge geestesgaven, die wij iu hem erkenden, hem wel tot zulk een hooge roeping zouden kunnen bek waam makenEchter op één onmisbare voorwaarde. Dr. Schaepman leere dan iets, waarvan hij het geheim in het ge heel niet verstaat. >Hij leere zelfbeheersching. Zonder deze is elk actief optreden in kleiner of grooter kring met onvruchtbaarheid geslagen. Zoo zijn oprecht heid niet door voorzichtigheid, zijn geleerdheid niet door beperking zijner studie wordt gematigd, dan heeft de Nederlandsche katholieke partij in dezen niets van hem te wachten. Gelukt het hem, den bezitter van zoovele talenten, echter dat hoog ste zedehjk talent van zelfbeheersching bij zich aan te kweeken, dan konden de Nederlandsche katholieken in de toekomst in hem een man be zitten, zooals onze eeuw hun nog niet heeft ge schonken. Beter dan menig ontwikkeld tegenstan der kent dr. Schaepman den geest van den modernen tijd in al zijn omvanghet radicalisme tot in zyn uiterste consequentien weet hij le waardeeren gelukte het hem daarbij die macht over zichzelven te verkrijgen, die voor de belan gen zijner kerk zoo noodig is, dan zou men voor hem op zijn hoe.de moeien zyn. Wij zouden hem ook dan nog kloek onder de oogen willen zien en niet druipstaartend voor hem uit den weg gaan Al gelukt hel hem, op de Nederland sche katholieke kerk het zegel van zijn geest te drukken, al gelukte het hem, het zoo vurig door hem begeerde centrum ook in ons vaderland te scheppen, al wist hij nieuw politiek leven in de gelederen der katholieke kerk van ons vaderland te biengen, wij zouden met voor hem uit den weg gaan. Hoe ook andermaal de liberale partij in Nederland getoond heeft, niet georganiseerd te zijn, geen barer fraction zou een ingrijpen de kejk in den slaat op onzen bodem dulden, ook al werd zulk een overmoedige poging door een man als dr. Schaepman beproefd. is even onbruikbaar, wijl de anti-revolutionairen een uiterste partij zyn, radicalen die nooit regee- ren kunnen en wier regeering een autocratie of een demagogie zal zijn, waardoor vooral voor de katholieken een vreeselijk gevaar zou dreigen. Nu is het immers onmogelijk om tegenover de liberale tyrannic bij anderen toevlucht te zoeken dan bij de brave, gematigde, vrijzinnige, neutnle conservatieven, die altijd welwillend zijn jegens ieder, die op politiek gebied hun volger is, welke dan ook »zijn individueele opvatting omtrent gods dienstige begrippen” moge wezen Zoo is de staat van zaken de conservatieve geest beheerscht niet, maar verlamt de rechter zijdevereeniging met haar is onmogelijk. geest is een geest van halfheid, haar beginsel is: nous et nos amis, en zij is zelden beter be schreven dan door dr. Nuijens»een hinkend Zy heeft een afkeer van den gods dienst, die als een stellig beginsel het geheele leven doordringt, beheerscht, bezielt. Haar pro- testantsche souvereiniteilswaan is even werkelijk als die der anti-revolutionalre partij, en in ’t open baar minder hartsiochtelyk, maar zeker engharliger. Het blad eindigt aldus »De conservatieve partij is eigenlijk geen partijhet wrord van mr. S. P. Lipman over het conservatisme is ook het onze: »Het is grootendeels een leus, unnomde guerre, en niets meer, zonder waarde voor de katholieken, op wien ook zij weinig, maar op wier stemmen zij grooten prijs stellen, altoos na tuurlijk zonder wederkeerigheid.”” In de N. R. C. komt een interessant artikel voor van den heer D. G. Nijhoff over prof. dr. H. J. A M. Schaepman. Na de persoonlijkheid van den heer Schaepman overtuiging te verlevendigen, dat noch hel betalen ónmogelijk. Eu een anli-revolutionair ministerie een persoonlijkheid te worden van meer actieve i tussebeu Eugeiaud en Nederlaud gewisseld over Borneo.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1