GEREENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-READ VOOR DE k 1 29 OCTOBER. WOENSDAG N °K 1879. No. 87. ie )O <- - - ie Ja s\i,i:hi;i n en o- UIT DE PERS. Is il- it 1 S E A n. f I o Fi ll, a 1 n k i- e- is i o- er u- n i- m M it. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f i 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. van dien dag zwaar verwond in de nabijheid de plaats van hel misdrijf is aaiigetruffen, aanvankelijk beweerd heelt, dat de moord gepleegd door een hem onbekead zonder eene Naar de Dordr. Ct verneemt, met betrekking tot den aldaar gepleegden moord, heeft de per soon van J. Speekenbrink, die inden laten avond van en was persoon, die ook hem daarna verwond had Vrijdag, bij zijn verhoor in het Gast- of Ziekenhuis aldaar, aan de justitie volledig bekend, dat hij zelf de dader van den moord is. heeft hem togen 1 September achttienhonderd- De Brusselsche correspondent van 't Dagblad et. uit stellige bron vernomen te hebben, dat niet overtuigd van op hel lager onderwijs, althans hij gaf in laatste raadsvergadering dienaangaande zijn twij- Een der wethouders brathl bier- Voor de rechtbank te ’s Hage stond in de vo-- rige week iemand terecht, die een zonderling middel van beslaan had gekozen. Hij ging nl. 's morgens vroeg zich overtuigen of de water en vuuiman den ketel en theestoof wel v.lgens order bij zijn klanten voor de dour had gezet. Trof hij dan toevallig eens een mooien koperen ketel aan, dan scheen hij zich ongerust te maken, dal een ander die weg zou pakken en nam hem daarom zelf meê. Aangezien het nu echter niet van hem geveigd kon worden, dal hij een der pakhuis van ketels op na hield, meende hij niet beter te kunnen doen dan ze te verkoopen, ten einde zoodoende een ander ook nog eens wat te lalen verdienen. De rechtbank alhier scheen zijn ongevraagde zorgen echler niet genoeg naa waarde te schallen en veroordeelde hem lot 18 dagen celsli af. De trein, die Maandag namiddag 12,12 van Meppel naar Leeuwarden vertrok, is aan een groot gevaar ontkomen. Pas had deze het station ver laten en was genaderd tot de brug, die over de Hoogeveensche vaart ligt, toen een losloopend paard, geheel zonder teugel, over den afsluitboom sprong en zich dwars op de rails bevond. Ge lukkig neemt hel dier bij hel naderen van den trein een zijsprong en ontsnapt, terwijl de trein alsnu ongehinderd de brug passeert. Vrij zeker ware een déraillement gevolgd, daar de trein nog weinig gang had. In Heerenveen vernamen enkele reizigers aan KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, doen te weten da’, in hunne vergadering van den 25 October j. 1. voorloopig vastgesteld, het aanvullings kohier van de belasting op de binnen de gemeente gehouden wordende Honden voor het jaar 1879, en dat dit kohier te rekenen van den 29 dezer maand, gedurende 1-i dagen ter Secretarie alhier, voor een ieder ter inzage zal liggen, binnen welken termijn elk zijn bezwaren tegen het kohier, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad kan in dienen. Sneek, den 28 October 1879. Durgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. lel te kennen. tegen in ïdal drie Ministers m de Tweede Kamer verklaard hadden, dat de wet zal worden ingevoerd dat dit geen vooronderstellingen, miar feilen waren.” De andere wethouder meikte op adat de discussie in politieke beschouwingen ver viel” enz. Men'schijnt zich in sommige kringen een zonderling denkbeeld van bet nieuwe Mini sterie te vormen 1 De oprichting van een comité voor het alge meen stemrecht wórdt door de Arnh Crt. met genoegen begroet. Niet dat hel blad met het beoogde doel instemt, integendeel. Het blyf: als altijd van oordeel, dat daar, waar de zelfstandig heid van positie, welke de vrije uiting van bet oordeel verzekeren moet, ontbreekt, de uiterste grens van het kiesrecht bereikt is. Maar het valt niet te on'kennen dat bet algemeen stemrecht een van de leeren van de volkswanen meent het blad van den dag is. Dit te verzwijgen zou een domheid zijn. En omdat de leer bestaat, daarom moet de voorkeur gegeven worden aan een officieel bestaan en een als politiek stelsel geformuleerde leer boven het onbepaald voort fantaseeren op een thema, dat eindeloos herhaald, De Werkmansbode, het orgaan van het alge meen Nederlandsch werkliedenverbond, loopt ge vaar opgeheven te moeten worden. »Toen wij in Juli van ’t vorige jaar besloten het blad tegen geiinge prijsveihooging tweemalen per week uil te geven, schrijft de redactie, waar toe de hulp van milde vrienden ons in slaat stelde, koesterden wij de hoop het een blijvende plaats in de werkmanskringen te verzekeren. Twee dingen konden daartoe medewerken een belangrijke toeneming van hel abonnementen tal, óf van advertenlien, óf van beiden. Het abonnementental bre.dde zich belangrijk uit, het eerste halfjaar hadden wij alle reden daarover tevreden te zijn, doch de adverlentien, de hoofdbron van inkomsten voor alle bladen, lieten zich wachten, en ook was in den laatsten tijd de toeneming van het abonnementental te gering, om uit de opbrengst de kosten van uit gave te kunnen dekken Wij staan --- - I verliezen, aanhoudende verliezen en stelsel van het ander onderscheidt, is de practijk j waaruit wij die verhezen konden dekken, van het constitutioneele leven een vocutduiende spraakverwarring en een chaos, van meehingen, die eindeloos onder elkander woelen en zich ver warren, zonder dat er ooit iets gebaren wordt dat leven en duurzaamheid heeft.” wien ’t wi s'aats en deur staan, de werklieden een' om De N. R. C. weerspreekt het bericht van het U. D. dat de heer Van Zuylen de vennootschap Le Gras, Van Zuylen en Haspels zal verlaten, het gerucht zegt het blad is vermoedelijk veroorzaakt door de omstandigheid, dat de heer den terugkoop van den spoorweg Antwerpen Rotterdam nog niet geteekend is, tengevolge van op nieuw gerezen moeilijkheden. De burgemeester van Doesburg schijnt nog de invoering der nieuwe wet de één-en-tachlig uit de Vennootschap le doen treden. Of aan dat verzoek gevolg wordt gegeven, dat moet de lijd nog leeren. Door het Hoofdbestuur der M. t. N. v. *t Algee meen is, ingevolge besluit der laatste algemeen vergadering, arn de departementen een circulair gezimdeo met concept-adres, om van de Tweeda Kamer wettelijke bepalingen te verzoeken tege j het misbruik van sterken drank, op grond da de zedelijke middelen, tot nu toe aangewend onvoldoende gebleken zijn Het Hoofdbesiuue wil gedachtcnwisseling over de zaak gedurend- de maanden November en December en onderr teekening vau het adres in Januari, om dat vóó- primo Februari terug te ontvangen. Hel Hoofd bestuur verwacht, dat alle departementen kracht tig zullen medewet ken om dit volkspelitionnemen te doen slagen. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent le vernemen bjj den Uitgever. Wal is de klove tusschen Rome en Dordt 1 De Tijd antwoordt op die vraag het volgende: 1 »Dezellde klovedie ons afscheidt van hel libi rahsme. zliel stellen van ’s inenschen geest boven Gods W. ord, dat, bewust of onbewust, hel beginsel is van het Protestantisme, is teven» het uilgangs- pui t der moderne dwaling. «Maar, wat onze verbinding, ons samenstrijden met de aanhangers van Dordt mogelijk maakt dat is de goedj trouw, waarmede zij, niettegen staande hun beginsel, blijven \asthouden aan de groote waarheden van (lods Openbaring, en vol harden in het geloof, dat alleen de Christus aan de wereld heil en redding brengt. »Hel incident zelve betreuren wij niet. Het kan niet openbaar genoeg zijn, dat wij Gatholie- ken met de anti-revolutionnairen alleen in den strijd legen de Revolutie samengaan Het kan niet duidelijk genoeg woideo gezegd dat de punten van verschil tusschen ons blijven bestaan. Het kan niet scherp genoeg worden betoogd, dat tusschen de anti-revolutionnairen en ons een klove bestaat, die alleen door hun onderwerping aan Gods Woord, dat isdoor de erkenning ^van Gods stedehouder kan worden gedempt. sMaar nog minder betreuren wij hel incident, omdat het aanleiding gaf tot een fiere, openbare belgderis »an ons Gatholiek Credo. Wij wen- schen en verlangen niet, dal de Kamer zich met .Lvisten, oyei de .Godsdienstig^ leerstukken bezig lioude. Mair een belijdenis is iets a'mTèrs. In deze dagen ligt toch de strijd tusschen geloof en ongeloof aan ieder anderen strijd ten grond En daar om verheugt het ons, dat ock in 's Lands raadzaal het oude Roomsche geloof, het beste erfdeel on zer vaderen, met warmen moed en welspreken de geestdrift wordt beleden.” gedroogd.” Hel blad herinnert hoe het werkzaam is ge weest, en wijst op het bedroevende feit, dat het eenige zuivere werkmansoigaan in Nederland te met moet gaan en dus de eenige slem zal worden gesmoord. »Ts nu nog tijd, aldus luidt het slotwoord Ieder die belang heeft bij- en belang stelt in de instandhouding van een orgaan, dat de meeningen denkbeelden der werklieden in den meest rui- maaktieder enschelijk voorkomt, dat bij zoovele sociale hervormingen, die als voor de stem behouden, de belangen, die zij inzonderheid bij zulke hervormingen hebben, te bepleiten en te verde digen, kan nu met ons maatregelen beramen, om de .grootste ramp die der arbeidersbeweging tot heden heeft bedreigd, af te wenden. Daarom hebben wij gesproken, moge het niet te vergeefs zijn 1 dus voor de bron is op en goéd aangeschreven mannen, mannen van kennis en studie, zich de zaak aantrekken, en de invoeiing van het algemeen stemrecht lol een hoofdstelhug van hun politiek programma maken, stellen zij een debat, dat vruchtbaar kan wezen, in de plaats voor een zinledigen galm. De nieuwe partij, tol wier* hoofdmannen de leden van het comité behooren, scheidt zich op een principieel punt van de bestaande partijen af door hel algemeen stemrecht tot een hoofd- s'elling van haar programma te maken. Ui'brei ding van het kiesrecht hgt op den weg der con stitutoneele partijen, in zooverre als de bevolking vooruitgaat in verstand, kennis en welstand. Maar algemeenmaking quand même, en dal betoogt bet comité volgens de Arnh. Crt. algemeen making ook waar verstand, kennis en welstand ontbreken, alléén uit een abstract begrip, dat kiesrecht een natuurlijk, den mensch aangebaren, een onvervreemdbaar menschen- en burgerrecht is, een staalsreehlelijke mysterie den volken ver kondigd, en die hen verjongt en wedergeboren maakt, dat is volgens het blad, het doclrinisme eener nieuwe paitij, die met nieuwe staatsleeren en staatsvormen de proef wil nemen. Het blad zet vervolgens meer in 't bijzonder uiteen, dal het algemeen stemrecht geenzins te beschouwen is als de volmaking en voltooiing van hel beperkt stemrecht, maar er in beginsel lijn recht tegenover staat. Het beperkte stemrecht wil hen, die tengevolge van hun maatschappelijke positie geen politiek oordeel hebben en uiten kunnen, die niet in de gelegenheid zijn zich op de hoogte te stellen der staatkundige en maat schappelijke vraagstukken en die ze dus niet door gronden en oplossen kunnen, per se uitsluiten van een stem in het debat. De census is m deze de slagboom die de onkundige en aan allerlei in vloeden onderworpen memgle tegenhoudt. De voorstanders van het algemeen stemrecht komen tegen dit uitsluiten op zij protesteeren er tegen als tegen een onbillijke en willekeurige verkorting van een den staatsburger aangeboren bevoegdheid. Het recht om te kiezen is, volgens hen, voor den burger een gelijk recht als voor den mensch het recht om le leven. Het blad besluit aldus: »Dit verschil van op vatting, beginsel en uitvoering tusschen de beide richtingen, de een die steunt op hel versland, de andere die steunt op de louter physieke kracht der meerderheid, is een scherp getrokken scheids- en g-enslijn. En zender zulke lijnen, i deze haalde aanduidingen van hetgeen het De Indische novelle sWijnanda”, van de hand des heeren W. A. van Rees voorkomende in Eigen Haard ontlokt hij hen die in den Atjeh- oorlog betrokken zijn, weerspraak. Eerst heefl reeds kolonel Van Zuylen geprotesteerd legen het verhaal, dal teo beste is gegeven betreffende het slaan van een brug en de houding van de genie- officieren. Nu richt generaal Van Swieten een schrijven aan de redactie van het weekblad, waar in hij er op wijst dat de zoogenaamde novelle niets anders is dan een voortzetting onder ande ren vorm (zeker niet de meest loyale) van een strijd dien men zeker niet heeft kunnen winnen, omdat men er al de vereischten voor miste De hoofdpersonen, die men in ernstigen strijd niet te lijf kon, omdat de waarheid der feilen voor hen sprak, worden zegt v. S. nu met het slijk der ridicolehe spat, om hen te doen dalen in de waardeenng der meest niet zeer ernstig gestem de lezers De generaal is van oordeel dat Eigen Haard zich niet voor dergelijk onedel bedryf moest leenen. De hh. De Veer en Uitbreekt, redacteurs Eigen Haard, verklaren dat de naain schrijver bedoelde bedrage dekt met verantwoordelijk voor zijn. en Bij zijner majesteits besluit is aan mr. J. men kring verbreidt en kenbaar Haitsma Mulier, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend ais lid van het college van regenten over de cellulaire gevangenis te Sneek, en is benoemd tot hd van gemeld col legie mr. G. Wilhoit, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantoogeiechten te Sneek, Bols- ward en Harimgen. van van den en dat zij er maar nooit uitgewerkt woidi. Wanneer bekwame

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1