NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1879. 1 NOVEMBER. 'EN ;.2/, UIT DE PERS. et i a a ma tl v n B. »7< !7. 'Vl. ■liga- )O.— eisclïen. hem sprak 4,00. Dat de Duilsche of zoogenaamde Saksische aard- Wj aanbidden en debat heeft ingelegd. geldig, te bij de Rechtbank te Middelburg zag zich verplicht, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. i i hnf- iven i de op De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd tot genee heer-directeur van het ziekenhuis aldaar de heer dr. Hesselink te Almelo. erd eren, ■den /15 f 10 50 a f60; oten) 5,00 matste 5,50; 2 50 >7,00 >5,00 :t. - Rijs. Son- stra wed. e zei .eeu- lude- ckel. ived., >4,50 Aan den burgemeester van Tegelen werd de vorige week een onaangename verrassing bereid door den controleur der rijksbelasfingen te Venlo, die in des burgemeesters woning een hoeveelheid van 32 liter gedistilleerd vond, verborgen in een broodtrog, en hem daarvoor bekeurde. Opzolder werden nog 2 blikken harnassen ontdekt, bestemd om gedistilleerd te smokkelen. Genoemde bur gervader is meermalen wegens fraude bekeurd ge worden. Men zegt, dal hij reeds voor zijn bur gemeestersambt heeft bedankt. appelen inderdaad goed zijn, mag worden opge maakt uit eene mededeeling, door Semper Virens, onder voorbehoud, gedaan. Ergens te Haarlem zou er namelijk een fabriek van duinaardappelen bestaan, waar Duitsche aardappelen van gelijke grootte worden uitgezoch’, van klei gezuiverd, afge borsteld eenigzins bevochtigd en dan met droog zand bestrooid, om daarna als duinaardappelen te worden verkocht. )'zl® ,U7'/3 A M Oct. >’/3 2e 6,50 >7,50 1 5,00 en geboeid naar hel huis van ar- De heer Tjasink, laatstelijk rustend tooneel- I speler, is te Haarlem in den ouderdom van 70 jaren overleden. Hij was officier van de Eiken kroon. Is een retourbiljet tweemaal 24 uur Een paar weken geleden zag een dienstmeisje te Amsteidam in de Leidsche straat een kind van 2 jaar oud tusschen de rails luopen, terwijl de tram in volle vaart kwam aansnellen. Zonder zich te bedenken, vliegt ze naar het kind toe, neemt het op er. werpt het over de rails. Zij zelve werd door het paard aan den schouder geraakt, zonder evenwel eenig zichtbaar letsel te bel omen. Door den schrik verloor zij haar spraakvermo gen en is nu nog onder dokters behandeling en kan slechts met moeite eenige half verstaanbare woorden uilen. De heer Jongkirdt Goninck waarschuwt in *t N. v. d. D tegen overschatting van (Je overwinning, door de Hullandsche boter te Londen behaald. De prijs is daar behaald met versche boter en het komt er op aan, dat wij duurzame boter ver krijgen en dat onze zuivelproduclie voldoe aan de eischen, die in Ned. Indie, Japan en China, in één woord in de tropische gewesten gesteld worden. De statistiek leert, dat wij ons tevreden stellen met de bescheiden rol van boter en kaas te leveren aan Groot Brittanje, en aan Denemar ken en Zweden de meerdere voordeelen gunnen van export naar tropische gewesten. Terwijl Nederland voor 18 milliuen gulden aan boter naar Engeland vervoert, bedraagt de geheele uitvoer naar Oost- en West-lndie, Afrika enz. nauwelijks 1 milhoen. Denemarken daarentegen voert alleen voor een waarde van 23 a 25 millioen zuivel naar China en Japen. Dat is de quaeslie van onze Oud Hollandsche wijze van boterbereiding. Onze boter is (wij nemen den regel en niet da uitzondering) niet duurzaam en minder dan de Deensche voor verzending naar tropische gewes ten geschikt, en daarin kan de Schwartz-methode tegemoet komen. rekenen van het oogenblik dat men I de plaats waar het is genomen In de gemeente Eede (Zeeland) woont geen geneesheer of vroedvrouw. Toen nu in Juni en Juli jl. twee vrouwen in die gemeente moest-en bevallen en de eerste geen geld had om den naastbijzijndeu docter te laten komen en deze voor de andere zelfs niet wilde komen', verleende de bejaafde vrouw P. V. aan beiden haar hulp, tegen vergoeding van haar verzuimd dagloon (40 de op deze vraag ja. De rechtbank zal in deze belangrijke quaeslie thans uitspraak doen. De schutter P. Groot to Edam, die vroeger wegens gemoedsbezwaren geen deel nam aan de exercitiën op Zondag, en wiens zaak de synode der christelijk-gereformeerde kerk bewoeg zich tol de regeering te wenden, heeft thans, naar uit Edam wordt gemeld, op Zondag zijn schut* Dinsdag ochtend werd een der werklieden van de fabriek van de heeren B. en R. te Breda we gens dronkenschap naar huis gezonden. Eenigen tijd daarna kwam hij aan de fabriek terug en bracht zijn patroon, den heer B., met een mes een geduchte wonde in de wang toe. Spoedig daarna werd hij door de maréchaussees uit zijn woning gehaald rest gebracht. ver- boete en vrouw V. te Serpervirens maakt de volgende opmerking «Van alle kanten zien wij bevestigd, dat er op hel pessimistisch geschreeuw van groote duurte veel zal zijn af te dingen. Natuurlijk wilde de speculatiegeest, die nolens volens in den laatsten tijd wat onderdrukt wa«, toch ook weer eens duchtig daarvan profiteeren Maar dit schijnt met te gelukken op alle plaatsen is het vleesch da lende, aardappelen en giaan worden in menigte aangevoerdgroenten zijn nog overvloedig en heerlijke gedroogde vruchten zullen we zeker meer dan genoeg uit Noord-Amerika ontvangen.” wijs het recht l Openbaar ministerie te Middelburg antwoord- t veroordeeling in de kosten tegen detijk het zoet en ook het zuur in ontvangst te nemen, dal hem in den school geworpen zal worden; hij gevoelt de waarheid van het gezegde, dat ieder de bouwmeester is van zijn eigen for tuin en sleept met naarstige hand kalk en stee nen aan, om het gebouw dat hem tot verblijf zal strekken, hecht en sierljjk te maken; hij wil op de maatschappelijke ladder minstens één tiede hooger komen, dan die waarop zijn geboorte hem plaatste en alle geoorloofde middelen neemt hij te baat, om dat doel te bereiken De wéreld slaat zijn krachtsinspanning gade en berekent zijn kanzen. Zij, die gewoon zijn de opgaande zon te vereeren, en hun getal is r iet gering, nemen eene afwachteude houding aan. De be- nijders werpen hem blikken vol haat en hoon toe, vooral wanneer hij een kleinen triomf behaalt, die als bet vo i-.-ckerj van een belangrijker over winning is te beschouwen. Doch het lot is onzen man op den duur niet gunstig. De on dernemingen, door hem op touw gezet, mislukken; de steenen die bij tol een stevig metselweik bij eenvoegde, vallen in puin zijn berekeningen fa len, tengevolge van allerlei omstandigheden, die hij niet had kunnen voorzien. Pof, daar ligt zijn huis, en somber gestemd staart hij de ruine van Zijn werk aan Waar vind, hij nu de welwdlen de hand, die de zijne drukt en de smart over zijn teleui stelling poogt te lenigen waar de eerlijke ^eoordeelaar, die zijne vei dienste recht deel we oervai'eu. Helaas t is mogelijk, daideze of gene lz>ch de moeite zal geven, hem te troosten doch zijn verdienste op prijs stellen, zijn zaak verde- jdigen tegen hel onbarmhartig pleidooi der om standigheden en hei leedvermaak der omstanders zelden dal iemand zich daartoe geioepen ge voeld. Die man moge zoo voortreffelyk zijn ais eenig ander hij had één kapitaal gebrek, dat al zijn goede hoedanigheden in de schaduw plaat ste het is namelijk dit, dat hij niet ts geslaagd. Het. succes is als de zon, die zelfs het eenloomgst landschap in een louverachligen gloed dvet stralen; ontbreekt zij, dan verliest zelfs een paradijs zijn glans. die onaantasfbiren waan hunner eigengerechtig- heid onder de nederigste betuigingen verbergen j en zich op de Ónbe^chaamdste i loeëigénen om de vr-'oiufieid te verdenken van iederdie het «Timing der koningen” niet met denzelfden neusklank uitspreekt als zij Het slot van het artikel gaven wo leeds in ons vorig nummer. In een volgend artikel betoogt de Tijd, dat de heer Keuchenius een vrij groot echec heeft ge leden bij zijn eerste optreden dal bij wel een groot staatsman kan zijn, maar niet heeft geloond te wezen Voorts verwijt hel lad de Stand, dat het den heer Van der Hoeven heelt beleedigd, d.’or te spreken zooals het blad van en hem een renegaat te schelden. West Friso wijdt in de Purm. Crt een artikel aan het «welslagen” hae wij eigenlijk den wie rook onzer be wondering voerden rijkdom strooien, maar omdat we ons nog een beetje echamen voor die bloot stoffelijke mammon-vergoding hebben we er iets op gevonden, dat de critiek des zedemeeslers het zwijgen opleg'. Wij aanbidden hel welslagen en niemand zal zoo dwaas zijn, daarin iets onbehoorlijks te vinden. Wij stellen ons eeo man voor, die den strijd des levens ernstig opvat Hij begrijpt dat bij I niet op de wereld is geplaatst, om het lat stil letjes over zijn hoofd te laten voortrollen en tij- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. 35 6,30 6 53 7.584 8 41 858 door 9,16 door 9,3 A 9 51 door doot door 10 1] I 5 10 vertrekt van onder aanneming van de meest mogelijke zacbtende omstandigheden, toch f '10 Het debat om geen ander woord te bezigen dat door de hh. Keuchenius, Van der Hoeven en Heijdenrijck de vorige weak in de Tweede Kamer weid gevoerd, heeft zoowel de Tijd als de Stand tot nadere beschouwingen verlokt. Beide bladen zwaaien aan hun geestverwanten I den meest mogelijken lof toe voor hun houding in deze en de flinke wijze waarop zij degeloofs- banier hebben ontrold en zij zijn beide eveneens vrij scherp 'egenover hun tegenstanders. D<- Stand, zegt, dat de heer Keuchenius een even keurige gedachte als streng ineengesloten saamvatling van het anti revolutionair beginsel gaf, waarin o a de markante woorden vooikwa men «souverein van den Koning der Koningen zonder machlsdeeling met of plaatsvervanging door anderen,” welke laatste clausule den heer Van der> Hoeven vuur deed vallen. Of hel in den renegaat niet kiescher ware geweest, dat vuurvallen aan de hh. Haffmans of Barge over te laten, durft de Stand niet beslissen Zeker is het, Jat de heer Van der Hoeven zich telkens in den iaaisten lijd in hel zital zette, als er een lans te breken viel met de calvinisten. Naar men wil, allicht psychologisch daaruit te verkla- ren, dat de behoefte om zeker waolrouwen in den kring der nieuwe geestverwanten te overwin nen, gemeenlijk den renegaat tot excessen tegen wie vroeger hem nader stonden, prikkelt. Volgens de Stand heeft de heer v. d. H. in zijn antwoord slechts een hoogst oppervlakkig beeld van onzen Heiland op het stuk van be- belasting geteekend en is zijn eenige verdienste, dat hij den heer Keuchenius gelegenheid gegeven heeft dit «machtsverdeeling of plaatsvervanging” nog eens goed toe te lichfen. Daardoor is het denkbeeld van een coalitie voor goed den kop ingenepen en het volkomen zelfstandig optreden der anti-revolutionaire paitij als feit voldongen Gel blad besluit aldus: «Vrijheid voor de roomschen om den Paus te belijden tot in lands raadzaal, mits, en dit zy wel verslaan, de zonen der hervorming niet laf genoeg zijn, om hun protest tege i ’s Pausen aaumaligiug in pers of raadzaal te doen zwijgen. «Dordt en Rometwee. En daaiom ondenkbaar elke coalitie. Geoordeeld elk ineensmelten. Elk pogen om een ongedeelde geloofspartij te vormen, onbestaanbaar voor de vierschaar der politieke moialileit. Wel biedt er zich kans toe aan weerkeerig elkaar steunen tegen eenzelfden vijand, mits met ongedeerd behoud van weder- zijdsche zelf tandigheid; onder beding van eigen organisatie voor beide groepen; nooit anders dan conferedatief. En nu zegge niemand: dat is gcloofzaken in de -politiek mengen. Want vooreerst: de Christus is nu eenmaal Koning der Koningen, zoowel op zielsteirein als in de politiek. Maar bovendien Keuchenius heelt van geen biechtstoel of vagevuur gerept, maar uitsluitend de staatsrechlelyke zijde der quaes ie aangegrepen. Geen delegatie door Koning Jezus aan den Paus te Rome van politieke macht Eene quaeslie alzuo van roomsch en cal vinistisch slaa’siecht. De Tijd is, zooals reeds werd gezegd, van meening dat de heer Keuchenius geen eer bij het Van de rede van den heer Van der Hoeven sprekende zegt het blad «Geen wonder, dat onze Van der Hoeven een scherp en treffend antwoord gaf en den heer Keuchenius als een twistzoeker en tweedrachtstoker terecht wees. De bestraffing was meer dan veidiend. Met zijn vraag of de heer Van der Hoeven in ernst of kortswijl over den Koning der Koningen had gesproken, verried zich de heer Keuchenius ats een dier enghartige bekiompeu orthodoxen, i cents daags) Doch er is een geneeskundige wet en deze verbiedt zulks 1 De twee vrouwen hadden hul peloos moeten blijven, zoo wil de wet hel. ’t O M. In de vorige week werd in den Haag een ge heel huisgezin, uit acfit personen bestaande, plot seling ongesteld bij allen deden zich dezelfde verschijnselen voor de geroepen geneesheer dacht natuurlijk dadelijk aan hel voedsel en daar omtrent bleeir, dat de patiënten daarvan geen van allen hetzelfde hadden gebruikt, alleen had den allen van hetzelfde vleesch gegeten. Dit werd onderzochthet werd vrij bevonden van lood en koperdeelen, arsenicum en dergelijke giftige bestanJdeelentoen werd het overgeble vene een paar dagen in azyn gezet en opnieuw gebraden daaroa gebruikten slechts eenige leden van het gezin er van en bij dezen zoowel ah hij den geneesheer die er ook een stukje van ge geten had, deden zich weer dezelfde ziektever schijnselen voor, terwijl de andere leden van het gezin er vrij van bleven. Hierdoor schijnt wel het bewijs geleverd, dat het, toch uit een beste slachterij afkomstig, vleesch de oorzaak is geweest, zonder dat een nog nader ingesteid onderzoek haar tot hiertoe met juistheid heeft kunnen bepalen. Ook een tweede genees heer hier ter stede heeft overeenkomstige gevallen in zijn praktijk waargenomen. Een bepaalde ge- gevolgtrekking valt uit een en ander nog bezwaar lijk te maken; maar een waarheid wordt er opnieuw door bevestigd, namelijk, dal hel toezicht op de gezondheid van het vee voor slachting bestemd en de keuiing van het geslacht vleesch nooit met te groote nauwgezetheid kan plaats hebben.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1