GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SMH. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 1 7 W I kj I? J rin 1 f I L 1 L ite< gil 1879. No. 89. VIE R“E N-D ER.TIQSTE 5 NOVEMBER. WOENSDAG I I Si" BURGEMEESTER en WETHOUDERS i-Y iet iw K ge beide partijen.” 00 van liet Kleinzand, Wijk 10 beroep uitspraak gedaan over de t U I T DE PERS. i K A X L A x n. BlIlTBNLADiB. OVERZICHT. I' 7 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATEDDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. meer Voor waarden 10 f 4 16 16 16 te wel van cl il ia las ud 4' f In den afgeloopen zomer werden in de provin- j cis ti - e- er ir- M ct. is 6 1. ,'e- ier 64 it- >r- or be ng te an ia, m. Tot lid der Algemeene Rekenkamer is benoemd de heer J D. Becking, directeur der registratie en domeinen in Zuidhulland. A «ff. S N E E K, 4 Nov. De heer F. P. J. Moquette, predikant bij de Hervormde gemeeple alhier, heeft voor het be roep naar Dedemsvaart bedankt. Benoemd tot hulponderwijzer, op een salaris van f5,50 ’sjaars, J. Langeraap, kweekeliflg aan de Normaalschool alhier. Wftfe» E talfei 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, l‘/? Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromtrent te vernemen bij den AD VERTENTIEN van voor eiken regel langrijk lager. Uitgever. is gelegd, Fortuin, een eest tenbehoeie zjjner tabaksfabriek in het pand aan daster Sectie B no. 2579 dat op Woensdag, den 19 November 1879, des middags ton 12 ure, ten Raaghuize gelegen heid zul worden gegeven om tegen hel oprichlen dezer inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriltelijk toetelichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór eveagenoemd tijdstip, op de Secretarie der gemeente van de terzake ingekomen schtifturen kunnen kennis nemen. Sueek, den 5 November 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. De Stand, inlusschen blijft nog steeds aandringen op samenwerking van de katholieken en nati revo lutionairen .ter bestrijding van hen die meenen Naar uit goede bron wordt medegedeeld, heeft een Rotlerdamsch commissionair, voor rekening van Pincoffs te New-York, in Friesland 50prach tige kalveren doen aankoopen, welke per stoom boot naar New Ymk zijn verzonden. Pincoffs moet het plan hebben, een Hollandsche veefok kerij op te richten. Hij wordt dus veehandelaar. Waarom niet? Hij heeft hier lang genoeg ge- j lootid met redelooze wezens te kunnen Tevens zal duidelijk worden voegt er bij hoe we van den eenen kant heeler harte verheugd hebben in Keu en onbewimpelde verklaring en j 35 5,30 33 .384 i 41 358 loot ».16 loer 1,34 351 loor loor loor >14 10 de medeplichtigen aan het vermoorden t gezantschap voorgezet en al die daaraan vaar op ue gewone uitgaven aicvuu. .y. diir bevonden wordt, onmiddelliik ooereha half millioen mark, doch op de buitenge- I Het Vad. bespreekt mede de bekende verkla ringen van den heer Keuclienius in de Tweede Kamer en de repliek van de heeren Van der Hoeven en Heydenrijck. Hel blad vraagt, waar toe toch het uitspieken van het «credo can weerszijden noodig was? Dat er een onover komelijke kloof tusschen de Calvinistisch-lheocra tische en de ultramonlaansche politieke meeningen ligt, weet iedereen; dit behoefde de heer Keuche nius dus ook niet nog eens uitdrukkelijk te con stateeren. De wetenschap van het beslaan dier kloof wordt voldoende onderhouden door de bladen van beiderlei richting. Het Vad brengt dit incident dan ook alleen nog eens ter sprake omdat het toevallig samenvalt met het van beide zijden door de anli-revoluti onaire organen en de Tijd nog eens besproken denkbeeld van betere aaneensluiting of liever samenwerking der partijen. Weinige dagen ge leden prees de Tijd met kracht hel denkbeeld aan, dat elke groep der rechterzijde zich streng zou organiseereu en dat er samenwerking tusschen de verschillende groepen zou plaats hebben door afspraak en overleg van publiek bekende en er kende leiders dier aldus georganiseerde troepen Hoe dat overleg zou moeten plaats hebben, zeide de Tijd niet. Doch als wij zien, zegt het Vad., hoe de hoofdorganeu der beide clericale groepen over sommige leiders der partijen denken, dan is er weinig kans, dat het overleg veel vruchten zal dragen en de onderhandelaren op den noo- digen steun en waaideering der partijgenoolen van weerzijden zullen kunnen rekenen. Het Vad zegt ten slotte«Wy zullen niet in een beschouwing treden van het oordeel van de Stand, en de Tijd over de heeren keuchenius en Van der Hoeven maar wij vragen alleen, of die beide bladen, hovfdurganen der twee clericale richtingen, veel vruchten zouden verwachten van hel oveileg bijv, tusschen de heeien Van der Hceven en Keuchenius, die elk bij hunne eigene paity onder de leiders gerekend worden, en of ieder dier beide afgevaardigden liet voor het ver- trouAcii in da. overleg zoo noodig aanzien zullen genieten ook bij de wedeizijdsche organen der Zaterdag heeft te Arnhem de aangekondigde rerkoopiug plaats gehad van al de gebouwen enz ten behoeve van de tentoonstelling van nationale en koloniale nijverheid opgericht. Daar de som men, geboden voor de hoofdgebouwea met over dekte verbinding f 17,500, het gebouw van on derwjjs 1400 en nationale wedstrijd 1 6000 verie beneden de 'raming zijn gebleven, heelt het keuze van een bestuur bij hel einde van den verkoop, na een uur beraad, besloten, voor de aangeboden som men te bedanken. De overige opstal, uitgezon derd de muziektempel, is aan de koopers gegund. In den afgeloopen zomer werden in de provin- wone bijna twee en veertig millioen, zoedat er cie Noord Brabant een groot aantal processen- alleen door een leening van 47 millioen io de "'i van den dienst voorzien zal kunnen De minister meent, dat bet wel moge lijk zijn zal in een niet al te ver verwijderde oekomst het evenwicht tusschen de inkomsten en de uitgaven te herstellen, doch alleen door het betrachten der uiterste spaarzaamheid en ont houding van alle weelde uitgaven De aankoop van alle spoorwegen, die uit een politiek oogpunt noodzakelijk was, zou, volgens den minister, in de toekomst ook voor de financiën zeer he.lzame gevolgen hebben. In F r a n k rij k is men nog steeds druk bezig met het «zuiveren” van hel ambtenaars-personeel thans zijn weer 22 maires in de Vendée en 4 in Taon-Garonne afgezet, wegens deelneming aan partij manifestaties. Uit Parijs wordt gemeld, dat men aldaar scherp het oog houdt op hetgeen er op het soci alistische arbeiders-congres te Marseille verhan deld woadt. Mocht het waar zijn, zooals gezegd wordt, dat het congres voornemens is op een der laatste vergaderingen een adres in behande ling te nemen betreffende nog te Londen wonende communards, die geen gratie bekomen hebben dan zou de regeering terstond tusschenbeiden ko men en de wel doen eerbiedigen. De president Grévy, die tegenwoordig het hecht weder geheel in eigen handen genomen heeft, moet bepaald van plan zijn om geen overtredingen te dulden en de radicalen evenmin te ontzien als hij dit de legitimisten gedaan heeft. De Rappel maakt een statistiek openbaar waar uit blijkt, dat er van de 4200 veroordeelden we gens deelneming aan de commune 3065 personen in het voorrecht der amnestie deeldenvoorts zijn er nog een aantal begenadigd, zoodat er nog 1600 overblijven die geen kwijtschelding of ver mindering van straf hebben gekregendaarvan waren er 550 reeds voor 1870 veroordeeld we gens misdrijven tegen het gemcene recht en 250 die zich daaraan tijdens de commune schuldig maakten. Er blijven er dus nog slechts 200 over, die men alleen beschouwen kan als staalkundige misdadigers en dat zijn natuurlijk de aanleggers en de hoofdschuldigen van den opstand geweest. Men vraagt terecht of het de moeite waard is ter wille van hen geheel Frankrijk in rep en roer te brengen. Generaal Roberts, de Engelsche bevel hebber die thans Kaboel bezet houdt, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hy vei klaart dat de op het Engelsche gezantschap gepleegde moord en de abdicatie van den Emir van Af ghanistan de Engelsch Indische regeering gedwon gen hebben om Kaboel en andere deelen des lands te bezetten. De Afghaansuhe autoriteiten, de hoofden der stammen en de sirdars worden I aangemaand om voor de rust en de veiligheid in hunne districten te zorgen en tevens om zich zoo spoedig mogelijk met generaal Roberts in contact te stellen. De bevolking der door En- gelsche troepen bezette streken, zal met recht vaardigheid en welwillendheid werden behandeld, hun godsdienst en gebruiken ontzien, hun goede diensten beloond, doch tevens alle overtredingen of tekortkomingen jegens het Engelsche gezag streng gestraft worden De maatregelen die voor een goed beheer des lands noodzakelijk zijn, zullen genomen worden in overleg, zoowel met de sir dars en opperhoofden der stammen, als met de vertegenwoordigers der voornaamste provinciën des rijks. Inmiddels wordt in Kaboel het onderzoek naar van het i schul dig bevonden wordt, onmiddellijk opgehangen. De laatste berichten van de Kaap loopen tot Naar de JV. R C meedeelt wordt door de vereeniging het Nedeil. Touneel de opvoering voorbereid van den «Tarluïfe”, naar een geheel nieuwe bewerking van de hand van Jos. Alberdingk Thijm. Tevens heeft de heer Burgersdijk ten behoede der veieeniging een vertaling van Sha- kespeares «Merchant of Venice ter hand geno men De opvoeiing zal in het voorjaar plaats vinden. Hel «Nederlandsch Tooneel” heeft thans nog in studie genomen «De Viool van Cremona’ door mr. J. N. van Hall, gelijk men weet, vertaald KENNISGEVING. no. 1067, ka- i L-iC XV VIUt 1.4 UI <4 Ud11 4 UVU v»««a I verbaal opgemaakt tegen personen, die kinderen I behoefte beneden de 12 jaar belastten ki. I 'T„ dat de kloof tusschen beide partijen beletsel daar- voor zou zijn. Als beeld dat samenwerking tusschen twee groepen zeer gced mogelijk is, zonder dat zij alles gemeen hebben, wijst hel blad op de infanterie en de cavalerie in een leger, die zeer goed lot een doel kunnen samen werken, zonder ondereen gemengd Ie worden, leder behoudt eigen bewapening, organisatie en commando, en de hoofden treden met elkander in overleg Hel blad vleit z'ch, dat dit eenvoudig beeld voldoende zal verklaren welke soort van samen werking bedoeld wordt en tevens dat deze sa menwerking nooit leiden kan tot vermenging met Rome. het blad ons van chenius kloeke anderzijds met ingenomenheid de neiging van de Tijd opmerkten, om de door ons sinds 1869 aanbevolen tactiek na uitscheiding der conser vatieven, ook harerzijds te volgen. Men zal ook begrijpen hoe we, met hand en tand ons blijven de verzetten tegen veler gefluister om Rome te ontzien en met klem en nadruk het «met Rome geen pays” in onze banier schrijvende, niettemin eer aan- dan ontraden een politiek beleid, dat in het parlement tot een gecombineerde actie te gen de «scherpe resolutie leiden kon. Daartoe nu zou noodig zijn, dat èn de auti-revolutionaire èn de ullramonlaansche kamerleden zich in eigen partij conierentien, op eigen program, onder ei gen aaqvoedrers organiseerden, om alsdan door den aanvoerder van beide groepen de gedragslijn te laten regelen, die men bij het gemeenschap pelijk verweer volgen zou. Met de anti revoluti ooanen nu is het zoover. Die hebben hun eigen conferentie, hun eigen program, hun mannen die namens allen spreken. Parlementaire saamwer- kir.g blijft derhalve alleen deswege ondoeuhjk oveimiis de infanterie wel gereed is, maar de ruiterij nog onbekwaam blijkt om pit te rukken onder eenheid van beleid. De rechtbank te Middelburg heeft in hooger beroep uitspraak gedaan over de vraag of een reiourkaartje op den spoorweg tweemaal 24 uren geldig is, of wel alleen op den dag van uitgifte en den volgende. De beslissing van den kantonrechter, die de laatste meening was toegedaan, is gehand haafd. echter onderscheiden worden van die van drijven vee, hetwelk door kinderen beneden den bepaal den leeftijd verboden is.” i met het toezicht worden, hijuden op het vee, enz Te dezer zake is dd. 2(1 October jl. door den Hoogen Baad eene be slissing genomen, die thans -ter kennis van de I politie gebracht is De beslissing luidt in hoofd zaak als volgt «Dat onder veldarbeid in ruimeren zin wor len verstaan alle verrichtingen op het veld, welke tot landbouw of veeteelt in betrekking staan en dat, blijkens de gewisselde stukken en beraadslagingen, de wetgever dat woord in dien ruimeren zin heeft gebezigd en daaronder ook het hoeden van vee heeft w.llen begrijpen. Op grond van dien zullen alzoo wegens het hoeden en bewaken van vee in het veld geen verbalen meer worden op gemaakt. Deze handelingen moeten echter Gelijk wij reeds onder de laatst^ berichten in ons vorig nummer hebben gemeld, hebben de nationaal liberalen, ofschoon verbonden met de vrij conservatieven, in de Pruisische Kamer I van Afgevaardigden de nederlaag geleden bij de voorzitter. Gekozen is een lid der ultra-conservatieve partij, en dat wel met den steun van het ultramontaansche centrum. Er schijnt dus geen twijfel meer in welke richting de Kamer-meerderheid zich zal bewegen. De regeering zal dus, wil zij eene meerderheid vinden in de Kamer, wel genoodzaakt zijn, het hoofd te buigen voor de ultramontanen. Een prettig vooruitzicht, voorwaar De redevoering, waarmee de minister van fi nanlien, de heer Bitter, j.l. Vrijdag de begrooting voor 1880/81 indiende geeft van den financieelen toestand van Pruisen een alles behalve rooskleurig beeld. Het deficit, waarmede het sluit, bedraagt omgaan. wel is waar op de gewone uitgaven slechts vijf en een 1 J- Sn eek Gezien de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni '■1875 (Staatsblad no. 95) tot regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hmder kunnen veroorzaken, doen te weten dat op heden ter Gemeente Secretarie ter visie een verzoek met bijlagen van Jacob om vergunning tot het oprichten van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1